Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Pe de o parte ma gandesc ca, poate era mai bine cu vize pt ca intr-un fel se facea o selectie, desi eu am patit-o chiar in 2001 in decembrie cand am fost refuzata, fara nici un motiv, sa vin in Franta(si nu veneam la cersit!).Ma gandesc acum, oare cati cersetori erau atunci in Franta, iar oamenii de buna credinta erau refuzati? O intamplare: o prietena asta vara la Paris a vizitat mai multe obiectiva turistice; in fiecare zi lua metroul din locul unde statea si colinda;bineinteles cersetori prin colturile de metro, dar ea nu s-a gandit ca sunt romani; intr-o zi aude in spatele ei:"fi-r-ai a dracului sa fii, ca ai trecut de atatea ori pe aici si nu mi-ai dat nimic"; a ramas socata; tiganca nu stia, normal ca ea e romanca; atunci prietena s-a oprit si s-a luat de ea, normal , in romaneste, de a ajuns tiganca sa-si ceara scuze!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Lauraa
In Franta se vorbeste asa despre Romania pentru ca E PLIN DE CERSETORI ROMANI!!!!! ...Ce sa mai tura-vura. Astia suntem. Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Laura, imi dai voie sa te contrazic? In '91 sotul meu a plecat in Franta, cu un contract, pentru un an de zile. Nu cred ca erau atunci prea multi cersetori romani in Franta [:D]. Cum l-au tratat la inceput, cate prejudecati au avut, numai pentru ca era roman, nu are sens sa spun. La sfarsitul contractului nu stiau ce sa mai faca, ca sa-l opreasca acolo! Dar nu asta conteaza, ci altceva. La um moment dat a urmarit un reportaj, pe un post frantuzesc, despre Romania. Numai lucruri urate s-au spus, nimic de bine, nimic frumos! Indignat, i-a scris o scrisoare realizatoarei emisiunii (nu-i mai stiu numele, il pot intreba daca te intereseaza), in care ii spunea ca este roman si ca romanii si Romania nu sunt asa cum i-a aratat ea. Frumusetea este ca tipa i-a raspuns, spre marea lui surprindere. Ce crezi ca i-a scris? Isi cerea scuze, spunea ca stie asta, dar...audienta conteaza!!! NO COMMENT! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cl Indignat, i-a scris o scrisoare realizatoarei emisiunii (nu-i mai stiu numele, il pot intreba daca te intereseaza), in care ii spunea ca este roman si ca romanii si Romania nu sunt asa cum i-a aratat ea. Frumusetea este ca tipa i-a raspuns, spre marea lui surprindere. Ce crezi ca i-a scris? Isi cerea scuze, spunea ca stie asta, dar...audienta conteaza!!! NO COMMENT! Claudia
scuza-ma, dar nu pot sa cred asa ceva pana nu vad. un ziarist (francez) sa scrie negru pe alb ca a dezinformat pe motiv de audienta? pai cu scrisoarea aia o puteati da in judecata pentru defaimare si puteati pretinde despagubiri serioase. si-ar fi pierdut slujba daca ar fi recunoscut asa ceva in mod oficial (scrisoare). inca o data scuze, dar mi-e imposibil sa cred ca un ziarist, mai ales, occidental ar putea raspunde in felul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cl, sigur ca iti dau voie sa ma contrazici, dar macar fa-o. Eu am zis ca Franta e plina de cersetori romani. Contrazi-ma! Arata-mi ca reportajele facute pe strazile Bucurestiului mint. Sau cele din orfelinate. Oamenii aia cred ceea ce vad cu ochii lor in jurul lor, nu ceea ce am vrea noi sa le bagam pe gat. Gheorghe Zamfir, Eminescu, Traian Vuia,Eugen Ionesco, pipapu, sunt fumate pentru ei, ne tot agatam de manastirile Moldovei si de piesajele de pe coclauri. Sa le aratam acum si aici de ce suntem in stare si nu cred ca ne va mai persecuta cineva cu emisiuni din astea!!! Pana una alta reprezentantii Romaniei in strainatate (crema lor ) sunt cersetori, hoti, prostituate, dansatoare, culegatori de capsuni si alte fructe,etc. Suntem si noi altii, multi,care incercam sa ne intemeiem o familie, mergem la serviciu si la scoala, suntem pasnici si civilizati dar pe noi nu ne aude si nu ne vede nimeni. Asa cum spunem noi romanii "Am vazut si tigani de treaba" asa or zice probabil si francezii care l-au cunoscut mai bine pe sotul tau: " Am intalnit si romani harnici si destepti dar cei mai multi sunt pe asa si pe dincolea" . In strainatate majoritatea minoritatilor sunt adunate in grupari, asociatii, comitete si comitii... Noi, romanii, nu. Mai e cate un spectacol, mai canta un Dan Spataru, eventual se strang niste sute de Euro pt. un camin de batrani si aleluia. Altii, aproape toate minoritatile pun tara la cale cum s-ar zice, de acolo de unde sunt. Se fac auziti si respectati. Ar mai fi multe de spus dar nu stiu daca are rost sa ma aprind pe aici de obicei ma abtin la discutii din astea ca am vazut ca nu se ajunge la nici un rezultat ci din contra se accentueaza "alta" calitate a noastra.. [xx(] Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu demult nu eram prea multi si la noi fiind un orasel micut ne confruntam cu putine probleme... evident emisiunile despre Romania... erau si sunt facute sa ne arate sau mizeria sau cat de dusi cu pluta suntem. Nu ca nu ar fi probleme, dar fiecare cu ale lui... imi aduc aminte cum era in oras dupa meciurile de cupa europeana la fotbal (Eindhoven-ul are PSV-ul)... Pahare de plastic in covoare si facusera suporterii pipi pe centru... ca zau fara banc au scos stratul de gazon si au replantat altul... asa pus ca o paturica! Daca ar fi filmat cineva serile acelea si nu orasul de zi cu zi... Sau serile de carnaval... Dar ma rog a doua zi e orasul luna. Dar acum tv-ul e depasit de personaje. Suntem si mai multi la job-uri si la cersit.. Avem valuri de cersit. Primavara trecuta erau nu stiu cati..care luasera ziarele acelea ale primariei despre cei fara adapost, pe care poti vinde contra bani... si agresau lumea pe strada cu ele. Ii vedeam pe saracii olandezi care mai ca se aparau ca de muste... Si sa te tii comentarii....la serviciu. In plus multi dintre cei veniti acum, in primele luni la doua fraze scot si ceva despre .ro de-ti astupi urechile. Numai aici sunt cursurile bune, in .ro nu stie nimeni sa predea...nu stiu nu stiu ce ca la noi e lumea demodata si nu face. Si cum olandezii iau in serios toate cele s-au trezit sa propuna ca studentii la doctorat care vin din .ro sa faca si un curs ca cel pentru secretare pentru informatizare ca nu cumva sa nu stie sa foloseasca e-mail-ul, si microsoaftele...... (departament de mate la noi). Ca dupa ei merita sa iei in continuare studenti romani, dar saracii cum ei nu au vazut calculatoare noi... sa nu fie distrasi din munca de probleme tehnice. Asa ca parca era mai usor cand trebuia sa combat doar cu imaginea de la tv.... aratam si eu poze cand veneam de acasa...si faceam remiza egala. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu le spun englezilor sa incerce sa inteleaga ca nu suntem peste 20 milioane de tigani/hoti/cersetori/orfani/hiv pozitivi ci suntem, ca si ei si alte noroade, o amestecatura de frumosi/urati, buni/rai... acum niste ani faceam lectii de conducere cu un tip haios (puteti sa va mirati dar este englez) si intr-una din zilele cand aveam lectie pe prima pagina a mai multor ziare era o tiganca din romania, din aia cu fuste multe, ca o imbrancise/pocnise pe nu stiu ce baronesa in fata la vestita pravalie 'harrods' a lui al-fayed pe motiv ca nu-i daduse nimic de pomana. in articol se mentiona ca tiganii la cersit fac cam £20/ora in centrul londrei... instructorul meu incasa £10-15/ora la vremea aia... asa ca omul a comentat ca i-ar place si lui sa castige asa bani buni... eu i-am replicat doar ca nu cred ca l-ar aranja tinuta aia cu multe fuste colorate... am ras amandoi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, in urma cu cativa ani buni cand am ajuns in Franta am ramas socata de imaginea pe care o aveau frantuzii despre Romania si despre romani. La inceput am fost revoltata: aveai impresia ca biata noastra partie este facuta din orfani, copii ai strazii, cersetori si vagabonzi. Toti copii erau retardati mintali maltratati. Din pacate cred ca vina ne apartine: n-am facut si nu facem inca mare lucru sa le schimbam parerea. Fie ca suntem in tara, fie ca suntem afara trebuie sa aratam ca suntem romani. Daca fiecare dintre noi isi da un picut de osteneala cred ca lucrurile ar avansa mult mai repede. Nu trebuie sa facem minuni ci pur si simplu sa admitem ca avem o traditie, o cultura a nostra care nu sunt cu absolut nimic inferioare celor din occident. Sa incetam sa ne plangem cat am suferit in comunism etc..noi sarmanii. Istoria romanilor este facuta de mai bine 2000 la fel ca cea a frantuzilor, spaniolilor si nemtilor,...! Doar un sfat : nu incercati sa fiti altceva decat cea ce sunteti. De ce sa va schimbati voi? Sa faca ei eforturi sa vada ceea ce suntem cu adevarat! Curaj si pur si simplu fiti romance! Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
E adevarat ca in US si in Canada, romanii sunt vazuti bine, dar in tarile astea se ajunge greu, in primul rand ajungi doar cu avionul, biletul e destul de scump, iti trebuie viza, tiganii nu prea au cum sa ajunga, nici cersetorii, hotii. In Europa e altceva, se poate iesi din tara cu masina, poate chiar si ilegal, acum nu mai trebuie viza...
Casandra, ai spus bine ca " tiganii nu prea au cum sa ajunga, nici cersetorii....", numai ca mare mi-a fost surpriza cand intr-o duminica in parcarea de la MAXI, vine la noi la masina o tipa, cu o hartie in mana si evident cerea bani. Nu mi-am aruncat ochii pe hartia aia, insa i-am zis in franceza sa ne lase in pace. Eram cu o prietena a mea, iar ea mi-a zis(in romana) ca nu-i vine sa creada, ca e prima oara cand vede cersetori, fiindca abia venise din RO ....si nu va spun, ca brusc tipa aia care cersea se intoare si incepe sa ne injure pe romaneste, ca suntem niste zgarcite......ce sa va mai spun, ca ne-a lasat fara replica. I-am spus sa cerseasca la quebecoase ca poate ele sunt ...mai darnice ca noi....insa intamplarea ne-a lasat un gust amar. Ce m-a uimit, este ca tipa era imbracata bine, doar baticul de pe cap o trada..... codrutza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...romanii nu sint vazuti bine nicaieri din cauza tiganilor si a unor romani mai putin educati...dar o vorba umbla intre romanii americani(mi se pare trist de tot)si anume sa te feresti de romani ca de dracu...mie nu mi-a placut niciodata vorba asta dar din nefericire m-am lovit si acum ma feresc...pling si sufar cind vad toate emisiunile despre copii strazii,prostituate,tigani si mai stiu eu ce....dar nu mai incerc sa ascund realitatea....pina acum ma certam cu toata lumea ca nu-i asa,ca ce vedem noi e una si ce e in romania e alta..dar nu e...dar nimeni in romania nu se ocupa indeajuns ca acei copii sa nu fie pe strada,ca tiganii sa nu mai fure..nu exista legi nu exista nimic ..pacat de frumusetea tarii si a oamenilor cinstiti si cumsecade...numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by cl Indignat, i-a scris o scrisoare realizatoarei emisiunii (nu-i mai stiu numele, il pot intreba daca te intereseaza), in care ii spunea ca este roman si ca romanii si Romania nu sunt asa cum i-a aratat ea. Frumusetea este ca tipa i-a raspuns, spre marea lui surprindere. Ce crezi ca i-a scris? Isi cerea scuze, spunea ca stie asta, dar...audienta conteaza!!! NO COMMENT! Claudia
scuza-ma, dar nu pot sa cred asa ceva pana nu vad. un ziarist (francez) sa scrie negru pe alb ca a dezinformat pe motiv de audienta? pai cu scrisoarea aia o puteati da in judecata pentru defaimare si puteati pretinde despagubiri serioase. si-ar fi pierdut slujba daca ar fi recunoscut asa ceva in mod oficial (scrisoare). inca o data scuze, dar mi-e imposibil sa cred ca un ziarist, mai ales, occidental ar putea raspunde in felul asta.
Conchita, [:)],crede-ma ca socul cel mai mare al meu sotior l-a avut. Nu-i venea sa creada ca tipa i-a raspuns. Cand a scris scrisoarea, la nervi, credea ca nici n-o s-o citeasca, daramite sa-i mai si raspunda. Cat despre datul in judecata, cred ca la vremea aceea nu se gandea la asta, era doar indignat. Si nu este nevoie sa-ti ceri scuze, fiecare crede ce vrea [:)]. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...