Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rolul bunicilor


Recommended Posts

Dragii mei As dori sa va intreb ceva destul de delicat. Parintii mei, adica bunicii fiului meu drag, vor sa-l tina la ei duminica spre luni si asta ne mai permite sa mai "respiram" putin. Totul este excelent, insa cind mergem cu el, mergem si cu o geanta mare cu scutece, hainute, biberoane, lapte praf, susete, etc etc. Acum s-a pus problema de un scaun pentru mincat care costa cam 150$ in total (aici e totul foarte scump). Noi am luat unul insa nu ne putem permite sa luam si un al doilea. Sotul spune ca totusi ar trebui si parintii mei sa mai ia cite ceva pentru copil, insa nu stiu cum sa spun si daca cumva nu cer prea mult. Voi v-ati confruntat cu asa ceva ? Si cum ati procedat ? Merci, Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
1. pe langa bagajul obisnuit puteti sa-i duceti si scaunul pt masa 2. la bunici poate sa fie hranit si la o masa obisnuita, sau pe o canapea sprijinit stinga-dreapta cu 2 pernute 3. daca stii ca bunicii isi permit financiar sa-i cumpere unul dar nu "se prind" spune-le tu ca ar fi mai bine sa aiba unul si la ei. SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt parintii tai,cred ca e simplu sa discuti cu ei.Iar daca isi permit sa cumpere scaunul respectiv,probabil ca nu va fi o problema. Andy are patut,scaun de masina,scaun de servit masa,tarc,etc. la ambele perechi de bunici,cumparate de acestia din proprie initiativa.:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai auzit una : folosit scaunul de masina pentru stat la masa ! Nu e idee rea insa acesta este instalat in masina, ar fi culmea sa-l dezinstalam de fiecare data. Mai mult voiam sa stiu daca in principiu este ok sa sper ca bunicii ii vor lua mici chestii sau eu fiind mama trebuie sa aduc tot, de la lapte pina la scaunel ? Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, cum spunea si Casandra nu stim ce relatii ai tu cu parintii tai si daca e normal sa astepti de la ei sa cumpere ceva pentru copilul tau. Daca vrei sa-ti dau exemplul meu, n-as putea sa cer nici parintilor mei si nici socrilor sa-mi cumpere ceva mie sau familiei mele. E destul ca ne-au facut si ne-au crescut pe noi si vor avea grija si de nepoti... Deci, apropo de intrebarea ta daca e ok sa ceri ajutor material parintilor, eu cred ca nu e! Daca au resurse materiale, vor ajuta ei singuri. Daca le ceri s-ar putea sa se simta aiurea ca astepti ajutor material de la ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incerci la un "garaje sale"( daca exista la voi in Canada) pentru ca de multe ori gasesti lucruri pentru copii si in cutiile originale sau foarte bine intretinute la preturi modice! Sau incearca in ziarele locale , mai sunt anunturi cu vanzari de lucruri pentru copii la preturi tot mult mai mici ca-n magazin. Daca nu vrei si nu vrei lucruri folosite, poti inlocui husa cu una noua din magazin, schletul metalic nu cred ca conteaza asa de mult mai ales pentru ca este folosit acel scaunel doar o zi- doua pe saptamana. Si iesi mult mai ieftin asa. Sau poate auzi de cineva care are deja copilul mai mare si nu-l mai foloseste, sau exista si scaunele mai mici, care se prind de un scaun mai mare cu masurile de siguranta respective,(eu am avut asa unul la inceput cand am ventit in State cu fetita si nici nu ma gandeam sa dau o caruta de bani pe un scaun de ala mare!) si bineantelea MULT mai ieftine. Cauta, trebuie sa gasesti o solutie mai ieftina, pentru ca merita sa salvezi cel putin 100$ si la urma urmei nu vad de ce ar mai fii necesar unul nou nout pentru a fii folosit doar 1-2 zile/ sapt. Succes la gasirea solutiei optime pentru portofelul tau! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...