Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rolul bunicilor


Recommended Posts

Eu cred ca sotul tau greseste. Nu cred ca trebuie sa ai pretentia sa cumpere ei scaun pentru copil. Nu cred ca acest lucru este raspunderea lor. Asta trebuie sa o faceti voi ca parinti si daca nu va permiteti (financiar)cel mult puteti sa le cereti un imprumut. Mama mea sta cu copilul meu de la 6 luni si nu i-am cerut nimic, niciodata pentru copil. Nici jucarii, nici mancare, nici pampers sau altceva. Ce i-au cumparat, i-au cumparat ei din proprie initiativa si de dragul copilului. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirela, Si la noi la fel. Parintii mei au crescut-o pe Andreea de la 10 luni si vreau sa-ti spun ca eu am fost cea care a suportat financiar absolut tot. De la carucior la scaun de masina. Si noi ne luam copilul in w.e. acasa si ne trambalam cu toate cele de colo dincolo, asta pentru ca nu ne permiteam decat un singur rand din fiecare articol. Ce au cumparat ai mei pentru Andreea a fost din proprie initiativa si atat, nu la sugestia mea sau a sotului meu. Asa ca, draga Adina, tinand cont ca aveti timp sa respirati si voi la sf. de saptamana, datorita parintilor tai, nu mi se pare deloc elegant sa aveti si pretentia de a cumpara ei scaunelul. Te rog sa nu te superi insa eu consider ca este de datoria parintilor sa sustina copilul din toate punctele de vedere. Oricum ar fi pana la urma... va doresc un sf. de saptamana odihnitor. Copii sanatosi si parinti voiosi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, Tu cand erai mica aveai scaun pentru mancat? Nu cred! Si totusi parintii tai s-au descurcat! Ai incredere ca se vor descurca si acum! Eu consider ca sunt anumite articole pentru copii care nu sunt extraordinar de necesare. De ex. acest scaun pentru mancat. Si eu m-am gandit sa achizitionez asa ceva dar incepand de la un an si cateva luni Vladut al meu a mancat foarte bine la masa pe un scaun normal alaturi de noi. Pana atunci ne-am descurcat foarte bine - il tineam in carut si ii dadeam sa manace sau la mine in brate sau pe fotoliu sau canapea. Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]otau , subscriu in totalitate. Nici eu si nici copilul meu , nu am crescut cu scaunel special si e OK. Ancuta mea are acum 2 ani si 8 luni si niciodata nu a avut scaunel special pentru mancat. Am fost si eu tentata sa-i iau la un moment dat dar m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa risipesc banii. Nu stiu cum sunt crescuti copiii in Canada insa daca a mea a crescut fara scaunel , imi imaginez ca pot si altii. In ceea ce priveste contributia bunicilor : 1. Consider ca ma super-ajuta ( pentru ca " mamele" mele stau cu Ancuta - prin rotatie). 2. Nu le-am cerut niciodata sa contribuie financiar la cresterea copilului meu. 3. Si-au facut obiceiul sa-i aduca din cand in cand ce cred ei de cuviinta ( ma refer la fructe , biscuti, sucuri, oua proaspete de tara , etc.) de bunavoie si nesiliti de nimeni. 4. Ii cumpara diverse chestiute ( helancute , jucarele, papucei) la diverse ocazii ( ziua ei, ziua copilului, sarbatorile de iarna). Cam asta e relatia. Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, Si noi tot aici locuim iar soacra-mea are grija de cea mica. Mi se pare ca ne ajuta destul cu crescutul copilului, ar fi absurd sa-i cerem mai mult. Noi i-am luat de toate copilului, si car seat, si scaun de mancare, si tot felul de swing chairs....mi se pare ca e de datoria parintilor copilului sa se ocupe de problemele astea. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok eu inteleg si vad ca e normal, nici eu nu am cerut nimic si nu mi se pare ok sa cer, insa nici nu cred ca e normal sa cumpar totul dublu sau chiar triplu (caci uneori mai sta si la sora sotului meu). Ce fac cu acestea dupa ?? Nu mai bine nu-l mai duc nicaieri ?? Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ungureaa
Ok eu inteleg si vad ca e normal, nici eu nu am cerut nimic si nu mi se pare ok sa cer, insa nici nu cred ca e normal sa cumpar totul dublu sau chiar triplu (caci uneori mai sta si la sora sotului meu). Ce fac cu acestea dupa ?? Nu mai bine nu-l mai duc nicaieri ?? Adina si [copil] Gabriel
Oh, nu nu gandi asa, pentru ca sunt sigura ca iti vor fii de mare ajutor sfarsiturile de sapt. libere, cand copilul este la mama ta. Parerea mea este ca daca poti sa gasesti unul mai ieftin(din sugestiile pe care t-i le-am dat tot eu) este bine, daca nu du-l pe cel de acasa, sau daca nu se descurca ei cumva, tinut in brate, sprijinit intre 2 perne si alte solutii de astea. Cat are copilasul? In orice caz, nu ar mai trebui sa-ti omori nervii cu asta, deocamdata este asa cum este, si daca ve-i putea sa mai faci rost de unul bine, daca nu nu si gata. Pretentii de la bunici nu poti avea si vad ca nici nu vrei. In orice caz, pentru un scaun eu una nu as renunta la w.e. libere! Timpul le v-a rezolva sigur , daca tu acum nu gasesti repede rezolvarea! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...