Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie? (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:I] Eu nu bag mana in foc ca dupa X timp am sa zic la fel, dar acum asa simt.Povestea cu angajatul o cunosc ca o simt pe pielea mea la fiecare cv trimis.Ce sa fac, asta e.Momentan mai rezist si ma mai lupt. Sotul meu a lucrat 2 ani in Germania cu contract, a venit acasa si a primit un alt job cu green card.Am facut sezatoare si am hotarat sa vin si eu.Am luat decizia asta cunoscand toate datele problemei asa ca acum nu am de ce sa ma plang. Dar..am discutat si daca nu merge treaba aici plecam in alta parte..si aici nu e exclusa nici Romania. Ideea e ca nu ma cramponez de Germania si nici de alta tara.Si nici nu vreau sa o fac.In timp vom vedea ce va fi si atunci vom lua deciziile de rigoare. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasand deoparte faptul ca unele tzari sunt mai mult sau mai putzin "de jeg" deocamdata noi avem nevoie de ei nu ei de noi. si pentru asta ar trebui sa-i pupam si in ....zona anala ca sa nu folosesc cuvinte interzise pe forum. pe NEMTI primii si dupa aceea urmeaza lista pe care nu o sa o insir acum. cu respect, Aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aimee (adriatica)...nu as merge atat de departe. Ca si aia tot oameni sunt si noi la fel...si nu or avea ei stea in frunte numai ca s-au nascut in alta parte a lumii, decat Romania. Nu as vrea sa vb de rau tara sau oamenii din tara de adoptie, dar am vazut si aici oameni "respectabili" care se bucura atunci cand trag "o tzeapa" cuiva si ca sa dau un mic ex, as vorbi de faptul ca in supermarketuri iau produse, le desfac, le consuma si apoi arunca ambalajele si asta pt a nu plati sume nesemnificative. Daca face chestia asta un roman e considerat HOT, dar daca o face cel in tara caruia ne aflam, e o chestie "normala".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

COMPLETARE: sa-i pupe daca au de gand sa-si castige painea si traiul in tzara lor. daca nu banui ca cine e in stare sa-si faca doctorande si sa aiba slujba in cercetare sau de inginer software in olanda , poate sa-si castige o bucata de paine si in romania. a trecut vremea azilelor politice. cu nemtii e alta poveste, daca s-a construit ceva frumos si valabil in tzara romaneasca apoi eu au construit. am avut noi grije sa daramam, bine ca nu am reusit in totalitate. hai ca poate si eu am exagerat putzin,dar sa nu uitam de ce Ardealul e asa diferit de restul tzarii. Bucovina la fel. Numai sub talpica straina romanii pot sa se ridice din chirpici? aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saphir, dupa cum am mai spus oamenii sunt peste tot OAMENI. depinde pe casre ti-i alegi sa-ti formeze anturajul. asa pot da si eu exemple de copii din romania de 9, 10 ani care nu au invatzat nici la scoala nici acasa ce inseamna respectul pentru munca si le-au spart parintilor mei geamul termopan de la balcon pentru care au muncit pe branci sa-l puna. si multe alte exemple privind rasismul romanilor, situatia tziganilor din romania, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi pare nespus de rau pt mama lui AC(sper sa nu sara nimeni pe mine dar daca s-a postat banuiesc ca se poate dezbate civilizat), dar desigur PAREREA mea este ca AC trecand peste supararea initiala care este NORMALA si de inteles sa considere asta ca o EXPERIENTZA pe care zilnic milioane o traiesc in ROMANIA numai pt ca nu sunt de etnie romana, si sa traga invatzaminte asupra naturii umane nu asupra poporului olandez. cu respect, aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu in ultimul rand pentru ca fiecare are dreptul la aparare si pe topicul celalalt cu acelasi titlu AC a facut pe avocatul apararii zicand ca E TREABA EI deoarece citeste postarile mele, eu o sa fiu propriul meu avocat si o sa-i dau un mic material bibliografic daca e dispusa sa se deranjeze, se numeste containerul verde si are un topic foarte interesant. cine are ochi de vazut vede. PS: hai ca mi-am gasit si euu un citat. cu respect, aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu in ultimul rand pentru ca fiecare are dreptul la aparare si pe topicul celalalt cu acelasi titlu AC a facut pe avocatul apararii zicand ca E TREABA EI deoarece citeste postarile mele, eu o sa fiu propriul meu avocat si o sa-i dau un mic material bibliografic daca e dispusa sa se deranjeze, se numeste containerul verde si are un topic foarte interesant. cine are ochi de vazut vede. PS: hai ca mi-am gasit si euu un citat. cu respect, aimee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aimee si eu as face o singura completare legat de afirmatia ta cu "pupatul" celor in tzara carora ne aflam. NU as pupa pe nimeni, nici daca m-ar picura cu ceara, pentru ca tot ce am , material, toate realizarile sunt pe fortele proprii, pe munca cinstita, nu a venit NIMENI si mi-a bagat in sacosa, asa ca nu le datorez NIMIC. Pentru ce sa ii pup, ca imi "permit" sa stau in tara lor.... ???? Imi platesc datoriile, taxele, sunt un cetatean poate mult mai responsabil decat ceilalti...asa ca nu vad ce le-as datora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...