Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum v-ati acomodat in tara de adoptie? (2)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by adriatica
aliada ca sa-ti raspund : sunt femeie. nu am cerut socoteala nimanui. a face apel la logica si reactiona in mod civilizat vizavi la ceea ce se posteaza pe forum este decizia mea si trebuie repectata. inca odata Dialogul este una dintre principiile fundamentale intr-o societate civilizata, democrata. a dialoga si a combate civilizat nu inseamna a jigni si a pune mainile in sold. cand societatea romana va invatza asta atunci va fi bine. cu respect, aimee.
Adevarul e ca nu conteaza sexul! Ai dreptate cea ce spui tu despre dialog ca ar fi unul din principiile fundamentale intr-o societate,numai ca vezi tu ,mai conteaza si maniera in care faci acest dialog.Felul in care i-ai raspuns Idorei(parca) e cam dur.Inteleg ca nu esti de acord cu ea dar nici asa.Esti una din norocoasele care s-au adaptat(asa ca mine[:D])dar mai sunt si ceilalti pe care trebuie sa-i ascultam si sa-i sfatuim nu sa-i luam in suturi.Decat sa-i raspunzi cu asa dispret mai bine i-ai impartasi din experientele tale si ai indruma-o cumva asa incat sa vada si partile bune acolo unde sunteti.Fara mistouri si priviri de sus. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by adriatica
lasand deoparte faptul ca unele tzari sunt mai mult sau mai putzin "de jeg" deocamdata noi avem nevoie de ei nu ei de noi. si pentru asta ar trebui sa-i pupam si in ....zona anala ca sa nu folosesc cuvinte interzise pe forum. pe NEMTI primii si dupa aceea urmeaza lista pe care nu o sa o insir acum. cu respect, Aimee.
quote:
Originally posted by adriatica
ceea ce sueta de femei trebuie sa intzeleaga este ca nimeni nu v-a rugat sa mergeti sa lucrati in tzarile respective.voi ati ales singuri, ati facut numeroase sacrificii si ploconeli pentru asta, tzarile respective si guvernele respective nu datoreaza nimic romanilor si romaniei. nu vad ce vi se pare in neregula cu masurile de protectie sociala din olanda , pentru mine ar trebui sa fie foarte clar ca un guvern sa protejeze interesele nationale, ale cetaqtezenilor. va rog frumos doamnelor sa nu uitati de ce la oa actuala nu suntetzi in romania. nu voi lungi acest subiect la nesfarsit, pentru ca o discutie sa mearga inainte in mod civilizat la ea trebuie sa participe oameni care sa acorde o minima seriozitate (fara apelative gen Tzatza, mainile in sold, etc) si desigur sa aiba capacitatea si dispozitia necesare pt atare dezbatere. cu respect, aimee.
Fara nici o intentie de a discuta pe tema data,modul in care exprimi opiniile personale in cadrul "dezbaterii",ca asa spui ca se cheama asta,e nefericit. Am dat doar doua exemple mai proaspete...replicile tale se incheie invariabil "cu respect"...nu vaz unde-i rispectu' pentru ceilalti participanti la "dibeit" cand exprimi indemnuri moralizatoare de genu'"si pentru asta ar trebui sa-i pupam si in...zona anala" sau consideratii personale care probabil in multe cazuri sunt departe de realitate,ca"ati facut numeroase sacrificii si ploconeli..."samd Am sa te rog sa citesti regulamentul acestui forum,cu care ai fost de acord la inscrierea pe acest site si sa te straduiesti sa-ti exprimi parerile intr-o maniera blanda,civilizata.multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu!...[hopsieu] Dupa parerea mea relatiile dintre angajat si angajator, oriunde in lumea asta, sunt relatii de reciprocitate. Eu lucrez pentru tine, tu platesti ceea ce lucrez eu. Nimeni nu trebuie sa pupe pe nimeni nicaieri, nimeni nu trebuie sa se ploconeasca, etc. Si asta indiferent de unde vii sau ce ai facut inainte, din moment ce ai semnat un contract. Evident, tu ma poti da afara in momentul in care te poti dispensa de mine, eu de asemenea te pot lasa balta in momentul in care decid eu, am gasit altceva mai avantajos pentru mine si asa mai departe. Asta este, dupa parerea mea, modul in care ar trebui sa se desfasoare lucrurile in orice societate normala, functionala. Mentalitatea de genul ca trebuie sa-l pup si undeva pe ala care-mi "da" o piine este complet gresita - eu muncesc pentru piinea aceea. Daca m-a primit la el in tara, inseamna ca are nevoie de mine. Daca m-am dus la el in tara, inseamna ca si eu am nevoie de ceva de acolo. Punct. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe ..oriunde in lumea asta, sunt relatii de reciprocitate. Eu lucrez pentru tine, tu platesti ceea ce lucrez eu. Nimeni nu trebuie sa pupe pe nimeni nicaieri, nimeni nu trebuie sa se ploconeasca......tu ma poti da afara in momentul in care te poti dispensa de mine, eu de asemenea te pot lasa balta in momentul in care decid eu, am gasit altceva mai avantajos pentru mine si asa mai departe..
Experienta mea mi-a arãtat ca este intr-adevar asa. Numai o anumitã categorie de "looseri" pupã de-adevaratelea (aici se chiamã in mod foarte sugestiv brown-nosing)Dar astia exista peste tot, si încã odata, experienta mi-a aratat ca erau mai multi in Ro decât aici.Sunt sanse mari sa-i intâlnesti oriunde te-ai duce. Altfe, târgul este asa cum l-ai descris. Un job e bun atâta timp cât esti multumit de ceea ce faci si pe cecul de plata numarul cifrelor inainte de virgula compenseaza stressul zilnic. De cum acest raport se schimba in mod nefavorabil, singura actiune demna este sa-ti aduci la zi CV-ul, sa dai trelefon la toata lista de contacte/agentii de plasare si sa te pregatesti.... Numai de bine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danab [br]"Sotului meu spre exemplu i se pare Olanda o tara de jeg."liris Chiar daca m-am cam plictisit de raspuns la subiectul asta, nu pot sa cred ceea ce citesc si sa nu o rog pe liris(sau ma rog, sotul) sa vina cu argumente cand face aceasta afirmatie!!!! La ce se reduce pentru voi(el) Olanda cand faceti(ce) aceasta afirmatie? La frustrarile lui profesionale( ca parca spuneai intr-un alt subiect ca nu-i multumit la servici) si pentru asta catalogheaza o natie ca fiind "de jeg"????? Doamne, va compatimesc, sincer, sa fi nevoit sa stai "in jeg" zilnic si sa n-ai nici o scapare....Cred ca e groaznic.
Auzi Danab tu chiar nu ai inteles ce voiam sa spun? era vorba de diversitatea de opinie. Eu nu stau aici sa-ti explic tie de ce considera el Olanda o tara de jeg. Oricum se pare ca ai inteles de ce , ptr ca iti amintesti de situatia lui pe care am explicat-o mai pe larg la alt subiect. Deci experienta lui aici nu a fost buna asa ca nu-i place aici. Eu am spus ca mie-mi place. Dar vad ca aici nu mi-ai cerut detalii , ca ti-a convenit partea asta. Te rog nu ne mai compatimi . Vezi-ti de ale tale ! si apropos nu ti-a cerut nimeni "sa dai raspuns la ceva" Ideea era : fiecare sa spuna cum vede tara in care traieste , sa acceptam ca e o opinie subiectiva , totul este relativ si nu-i demonstrat de ieri de azi... fara trinte... Deci daca nu-ti place parerea mea sau a sotului meu vis-a-vis de Olanda, ignora-le ca eu nu stau sa-ti dau tie socoteala nici intr-o suta de ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liris
quote:
Originally posted by danab [br]"Sotului meu spre exemplu i se pare Olanda o tara de jeg."liris Chiar daca m-am cam plictisit de raspuns la subiectul asta, nu pot sa cred ceea ce citesc si sa nu o rog pe liris(sau ma rog, sotul) sa vina cu argumente cand face aceasta afirmatie!!!! La ce se reduce pentru voi(el) Olanda cand faceti(ce) aceasta afirmatie? La frustrarile lui profesionale( ca parca spuneai intr-un alt subiect ca nu-i multumit la servici) si pentru asta catalogheaza o natie ca fiind "de jeg"????? Doamne, va compatimesc, sincer, sa fi nevoit sa stai "in jeg" zilnic si sa n-ai nici o scapare....Cred ca e groaznic.
Auzi Danab tu chiar nu ai inteles ce voiam sa spun? era vorba de diversitatea de opinie. Eu nu stau aici sa-ti explic tie de ce considera el Olanda o tara de jeg. Oricum se pare ca ai inteles de ce , ptr ca iti amintesti de situatia lui pe care am explicat-o mai pe larg la alt subiect. Deci experienta lui aici nu a fost buna asa ca nu-i place aici. Eu am spus ca mie-mi place. Dar vad ca aici nu mi-ai cerut detalii , ca ti-a convenit partea asta. Te rog nu ne mai compatimi . Vezi-ti de ale tale ! si apropos nu ti-a cerut nimeni "sa dai raspuns la ceva" Ideea era : fiecare sa spuna cum vede tara in care traieste , sa acceptam ca e o opinie subiectiva , totul este relativ si nu-i demonstrat de ieri de azi... fara trinte... Deci daca nu-ti place parerea mea sau a sotului meu vis-a-vis de Olanda, ignora-le ca eu nu stau sa-ti dau tie socoteala nici intr-o suta de ani.
Auzi, draga, n-am nevoie sa-mi dai tu mie socoteala dar sa afirmi ca o natie este de "jeg" pentru ca tie nu-ti convine serviciul asta-i prea de tot.Si in fond si la urma-urmei nu exista om de neanlocuit. E clar ca se complace in "jeg". Daca taceai filozoafa ramaneai!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...