Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebare pentru fetele din Canada


Recommended Posts

Taxele prevad ca daca venitul total pe an se ridica peste 48700, daca in anul respectiv ai primit si unemployment insurance - va trebui platit inapoi parte din UI primit. Se aplica aceasta regula si in cazul de "maternity leave"? (adica daca in acel an venitul total este peste 48700 - parte din UI va trebui inapoiat?). Cam ce proportie trebuie inapoiat (cum se calculeaza)? Adica mai concret eu o sa lucrez pina in Septembrie si pina atunci voi face peste 48700 dupa care voi intra in "maternity leave". Intrebarea mea este cind voi face taxele la anul imi vor cere sa returnez parte din bani primiti pentru "maternity leave" inapoi. Multumesc mult Luana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, De unde ai aflat tu chestia asta? Eu n-am gasit nicaieri ca trebuie sa platesti inapoi "maternity leave". Uite aici informatii despre maternity benefits, cum se calculeaza si cand poti sa aplici: http://www.hrdc-drhc.gc.ca/ae-ei/pubs/special_e.shtml Oricum vei plati taxe si in perioada cand primesti maternity benefits si banuiesc ca la sfarsitul anului, in functie de venitul pe familie si cate taxe ai platit deja, vei primi sau vei plati niste bani la stat. Oricum sunt si eu curioasa ce-ti vor raspunde celelalte fete mai ales ca eu voi aplica pentru acest privilegiu in 2-3 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, categoric va trebui sa dai o parte din maternity leave inapoi dar asta depinde de venitul tau. Maternity leave (nu se face diferenta cu unemployement !!) se adauga (vei primi o "chitanta" gen T4 pt taxe) la venitul tau general si apoi esti impozitata. Eu am crezut ca fac atac de cord cind am aflat asta caci am nascut in septembrie si pe vremea respectiva concediul de maternitate era de 6 luni deci am "suferit" si la anul de impozitare pe 2000 si pe 2001 :-(. La venitul meu eu a trebuit sa dau aproape integral suma primita ca si maternity leave. Noroc ca pusesem maximul la RRSP (din care speram sa-i recuperez o buna parte ca si retur) si in loc sa-mi returneze ei 6000$ ... mi-au mai dat 500 ca restul se dusese ca retur la maternity leave. In 2001 s-a dat o lege prin care o parte din el (nu mai stiu sumele) nu mai era considerata ca si venit impozabil (da si venitul asta este impozitat la sursa) asa ca mi-au returnat inca vreo 1000$, retroactiv. Toate aceste informatii o sa le primiti cind primiti forma de taxe de la unemployement. Iti face exact calcului si spune la ce linie trebuie completata aceasta suma si cum se scade. Sper ca nu v-am zapacit prea tare, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete multumesc multe de raspuns deci din pacate este asa cum presupuneam eu adica nu o sa beneficiez DELOC DELOC de "maternity leave" in final. Christina eu am citit asta in ghidul de taxe care l-am primit acasa acum citeva zile. Da stiu ca ti se opresc taxe in perioada in care primesti maternity leave ceea ce-i normal dar apoi cind faci taxele functie de venitul pe anul respectiv ajungi sa-i dai pe toti inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca m-ati speriat. nu am auzit pina acum sa fii nevoita sa platesti inapoi ce ai primit pe maternity leave. o fi fost, dar nu cred ca mai e cazul. uite ce am gasit pe site-ul mentionat de Christine (http://www.hrdc-drhc.gc.ca/ae-ei/pubs/regular.shtml#Repayment) "Repayment of benefits at income tax time Depending on your net income and if you were paid regular benefits (including regular fishing benefits), you may be required to repay some or all of the EI benefits you received. This repayment would be made when you file your income tax return. If your net income exceeds $48,750 you will be required to repay 30% of the lesser of: - your net income in excess of $48,750; or - the total regular benefits (including regular fishing benefits) paid in the taxation year. Exemption : You do not have to repay a percentage of your EI benefits: - If your net income is less than $48,750; or - If you received less than 1 week of regular or fishing benefits in the preceding 10 taxation years, or since June 30, 1996; or - If you were paid special benefits (maternity, parental, sickness or compassionate care benefits). However, if you received a combination of regular and special benefits within the same tax year, you may still have to repay a percentage of the regular benefits received" Lorelai DPN Sept 13
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de maternity leave,dar ar trebui sa primesti inapoi din taxele platite in cursul anului.Nu stiu in ce provincie esti tu. Impozitul se calculeaza in functie de salariu anual si cum tu ai lucrat mai putin de un an,impozitul platit lunar la stat ar fi fost mai mic,avind in vedere nr de luni lucrate.De ex: daca ai fi avut $50,000 pe an,la 26 perioade,impozitul tau ar fi fost 1.200/luna.Avind in vedere ca ai lucrat 9/12 luni de fapt salariul tau anual pe anul respectiv a fost 50,000*9/12=37,500,si ca atare ar fi trebuit sa platesti pe luna un impozit de 1.000$.Esti indreptatita sa primesti inapoi diferenta de impozit platita in plus.Sumele au fost teoretice,asa ca sa nu ma intrebati cum le-am obtinut. Sper ca m-am facut inteleasa. Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri da se pare ca "maternity leave" este considerat "Exemption" incepind din 2001 si nu trebuie returnat. Ca in cazul meu 30% din ce depasea $48,750 era exact cit imi dadeau ei ca "maternity leave". Si am mai gasit si urmatoarea informatie Effective the 2000 taxation year, repayment of EI benefits at income tax time for exceeding an income threshold, sometimes referred to as the "claw back" provision, is no longer applicable to individuals receiving maternity or parental EI benefits. www.tbssct.gc.ca/Pubs_pol/hrpubs/TB_864/mpbggpmpp1_e.asp#_Toc13633414
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...