Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copii cersetori


Recommended Posts

De putin timp merg cu metroul in Bucuresti si nu cunosteam tagma asta a cersetorilor .Ma impresioneaza cel mai mult exploatarea imaginii copiilor pentru a misca inimile oamenilor. Am vazut imagini de neconceput ( copii desculti si in pijama , acum in luna februarie , si mi-am amintit ca am vazut acelasi copil si in decembrie in acel fel , copii de o luna-doua purtati in brate prin metrou , in inghesuiala , copii cu animale -catelusi de regula, si lista poate continua ). Acesti napastuiti ai soartei tin in spate profitori care e traiesc bine de pe urma lor.Chiar nu exista autoritati la noi pentru a stopa practica asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Exista, dar din pacate nu fac nimic! Imi amintesc ca acum cativa ani, in orasul meu erau vreo 10 "copii ai strazii" care isi facusera resedinta de iarna intr-un canal, fiindca treceau pe acolo conductele de apa calda si sufereau mai putin de frig. Ziua ieseau pe strazi, iar seara intrau unul cate unul in canal. Unii oameni care le lasau din cand in cand de mancare sau haine alaturi. I-am vazut cum imparteau totul intre ei: "una mie, una tie"... Stiti ce au facut autoritatile pentru acesti copii? Au sudat capacul de la canal! In felul acesta "linistea" s-a restabilit in cartier - unii vecini de pe la blocuri se plansesera, le era frica de "golani", care intre noi fie vorba nu au provocat nici o data un scandal, doar faceau galagie din cand in cand, pana intrau "la ei acasa". Eu am trecut de multe ori pe langa ei seara, niciodata nu mi-a fost frica, erau "de-ai nostri"; imi spunea "saru'mana, ce mai faceti, Doamna?". Nu stiu ce s-a intamplat cu ei cand au fost alungati de acolo. Si-or fi gasit alt canal, unde sa se adaposteasca si sa spere ca iarna n-o dura asa de mult...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bietzii copii... ce vina au ei ca au venit pe lume???? Odata, o fetitza cershetoare a primit o papusha mica si ieftina. Fetitza nu mai era chiar mica, avea cca 9-10 ani. I s-au umplut ochii de lacrimi si o strangea la piept ca pe ceva nepretzuit. Leganand papusha ushor, soptindu-i vorbe de alint ca unui copilash de catre mama lui, faceau un tablou impresionant. Privind la persoana care-i daruise papusha, a exclamat cu lacrimile siroindu-i pe obrajori: "e prima papusha din viatza mea". Cazul e absolut real, din pacate... [q] Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiti ce mi se pare mai rau? In parcarea de le un magazin mare, care se afla in un cartier de blocuri am intalnit copii bine imbracati ,curati si bine harniti(presupun care erau bin blocurile de via a vis)care cerseau de la cei ce ieseau de la cumparaturi! Cu alte cuvinte copiii imita ceea ce vad ,deci si cersitul,!!!! Pentru ei e o joaca! Alexa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat, Alexa! Eu am vazut astfel de copii, ca si tine, si i-am intrebat de ce cerseau, si mai ales de unde aveau hainele alea frumoase. Erau haine primite de la ajutoare venite "din afara" sau de la oameni "de bine" din Romania. Dar din pacat hainele nu tin de foame. Asta-i impinge la cersit... pe cei pe care nu-i trimit parintii sau fratii mai mari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibi
la noi realitatea e muza pentru cinematografie.
Nu numai la noi, peste tot e asa. In afara de filmele SF toate filmele unt inspirate de realitate. Cat despre copiii cersetori,ei, impreuna cu batranii cersetori imi rup inima. Anul trecut am fost de cateva ori in Bucuresti cu sptul meu. Cred ca a dat sute de mii la batrani si la copii dar din pacate nu stiu cati au profitat macar putin de banutii aia. Ni se rupea sufletul,nu mai vreau sa vad asa ceva niciodata. Nu mai vreau sa merg in Bucuresti,evit. Era o fetita cu un catel langa Pizza Hut... Era o batrana care scria ceva la lumina care venea de la gemuletul uni chiosc..Era un batran care dormea (sau zacea) in curtea unei biserici in apropiere de magazinul Unirea ... Era un baietel cu ochii tristi...erau..oare or mai fi? Unde sunt ei cand noi punem capul pe perna noastra curata si calda? Unde sunt ei cand noi ne luam micl dejun dimineata si ne plangem ca e scump litoralul? Prapaditii soartei,bietii oameni... Noroc ca in orasul meu din Ro, oras din inima Ardealului nu sunt asa multi. Sigur ca sunt si acolo dar sunt unii si aceeasi,lumea ii cunoaste si sunt chiar parte din peisaj. In Bucuresti unde se invarte atata banet nu mai deschide nimeni ochii spre acesti amarati? Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate ai, lorelei_19...Trista dreptate! Dar eu ii intzeleg sa cerseasca, dar nu intzeleg parintzii de ce nu incearca sa munceasca in loc sa-si trimita bietzii copii la cersit....Ma refer aici la cei care au parintzi...Iar apoi ma doare sufletul ca exista oameni care fac copii si apoi ii parasesc sa ajunga pe strazi...Bine, am vazut in reportaje si ziare ca sunt si multzi care au fugit de acasa si prefera sa traiasca pe strazi in frig si din ceea ce aduna sa manance...Dar si aici e tot vina parintzilor, ca de bine nu cred ca plecau bietzii copilasi...Trist tare![:(] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...