Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (2)


Recommended Posts

Hai sa ma laud si eu cu realizarile mele: dupa trei saptamani de Montignac, am cu 3 kg mai putin!!! Ar trebui sa ma 'laud' si cu faptul ca de vineri am tot avut abateri gen: prajiturici (vreo 2 mici), niste fulgi Nestle, cu zahar, 2 batonase de branza de vaci invelite in ciocolata... destul, nu?[bang] Nu stiu ce-am avut dar as fi mancat numai lucruri interzise!!! Bine ca azi e luni si mi-am propus sa nu ma mai abat saptamana asta. Ce-am mai mancat : - dimineata - fruct(mar, portocala, kiwi) si apoi iaurtul obisnuit cu fulgi grau/secara - pranz - mancare de dovlecei cu pui, pulpe de pui la cuptor cu mujdei de usturoi(asta ieri, ca am mancat acasa), peste la cuptor cu lamaie, salata de vinete, omleta cu ciuperci, ciuperci la cuptor etc. - seara - salate cu legume si branza, cascaval, pastrama sau muschi, sau ce-a mai ramas de la pranz. Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 8 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vorba lui Micorint, azi e luni si trebuie sa trecem iar la treaba, ca mi-e si rusine ca ieri seara iar am calcat pe bec (deci tot WE-ul am fost o "muuuu!", cum ziceau fetele...). Deci in loc de 3.5kg minus in 3 saptamani de Montignac, am doar minus 3kg (ca 0.5kg le-am recastigat, rusine!). Gata, azi sunt cuminte, meniul este: ora 10.15: o portocala; ora 10.45: o feliuta graham negru cu un iaurt de 200g cu 0%; ora 13.45: macrou la cuptor cu sos de rosii; ora 16.45: un mar; ora 19.00: ciorbita de pui (fara cartof si morcov) si 2 sarmale (fara orez). Si sper sa nu mai adaug nimic pe langa! Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am hotarit sa trec la Monty, dupa inca o saptamâna de disociat din celalalt (ca sa am o baza de plecare mai optimista) si as vrea sa gatesc pentru tot clanul in stilul asta (cu mici exceptii, ca al meu sotzior maninca pilaf si cartofi frantuzesti cu sapte guri, in timp ce rontaie un morcov....). Dar, la sosurile de mincarici ce puneti in loc de faina ca sa se ingroase un pic. Si cu maslinele, cum e , avem voie daca sunt mai nesarate? Am postat csi "La bucatarie" asa ca nu-mi dati bile negre daca mai vedeti pe undeva intrebarea Multumesc si succes la minusuri, Anamaria si bb Andutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Maria, s-ar putea ca tu, dupa ce tii disociatul pe zile, sa nu slabesti asa imediat cu Montignac (disociatul e ceva mai "dur"), dar oricum, succes! Sosurile eu nu le ingros de fel, le scad la cuptor. Masline cred ca ai voie, dar nu prea multe... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dupa 3 sapt de Monty am cu fix 1,5 kg mai putin (cam putin , zic eu). Culmea culmilor este ca azi dimineata am avut 60,3 in conditiile in care ieri am facut abateri (prima oara in 3 saptamini). A facut mama prajitura cu nuca si visine (ea a renuntat la Monty in mare parte, mai tine doar niste principii, dar maninca dulce in fiecare zi, putin). Asa ca am mincat vreo 4 bucati de prajitura si o bucatica de ciocolata cu alune si stafide. Foarte interesant de semnalat si faptul ca atunci cind incepi sa faci abateri poti cadea foarte repede in pacat. Ieri nu m-as mai fi oprit,pe bune! cam astea ar fi vestile mele, sper ca voi sa aveti vointa multa si kg putine. Asa as vrea si eu macar vreo 3 kg sa slabesc... va pup! GabiG si Francesca 1an8 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi am avut o gramada de abateri in ultimele zile,am ramas cu ceva principii in cap asa ca am mincat: portocale,lapte degresat,brinza,ridichii,castraveti friptura cu mujdei,supa de gulii,supa de rosii,tocanita varza calita,omlete,salate Si dupa cum am zis,multe abteri pe linga astea[mariaj]dar sper sa imi revin la normal,adica la regim![:D] [pup] Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos si bafta in continuare. M-am tot inspirat si eu pana acum si am slabit si io cam trei kile in trei saptamani,apoi am cam luat-o pe aratura cu niste tort, dar de azi revin in forta. Problema Azi a inceput Postul Pastelui si eu il tin dar vreau sa continui si cu Montignac. Sa zicem ca dimineata o mai rezolv cu cereale cu inka sau paine integrala cu inka sau fructe. La pranz si seara ce mai mancam si fara paine? Azi nu am reusit sa tin ca la carte, ca am avut o tona de treaba la servici si nu am mancat decat de dimineata doua mere si seara cand am ajuns niste paine integrala cu masline verzi umplute (o fi bine?) Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa dau si eu raportul, dupa 2 saptamini de Montignac am -2.5kg desi ieri am mincat nu tocmai bine seara, avind invitati ... am gustat si sandwich , multe brinzeturi la care am mincat si piine !! si daca tot pacatuisem am mincat si fursecuri... Sa vedem de aici incolo... Numai bine si succes, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CameliaH, pai e foarte bine asa cum ai slabit tu 3kg in 3 saptamani. Si eu la fel, de fapt slabisem 3.5kg dar we trecut am luat-o pe aratura, pur si simplu vineri seara aveam o dispozitie nasoala si am inceput cu o banana, iar sambata si duminica seara am fost in vizite si am calcat pe bec nasol de tot. Dar de azi mi-am revenit. Da, asa cum zicea cineva, daca o zbarcesti cu ceva interzis, greu te mai opresti! La mancarurile de post m-am gandit si eu, desi nu am de gand sa tin tot postul, dar mi-am propus intre 8-14 martie si 5-10 aprilie. Pana atunci sper sa mai dau jos macar 1 kg. Iata la ce mancaruri de post m-am gandit eu: - dimineata: ori fructe ori vreo salata (rosii, castraveti, salata verde, ridichi, ardei gras, ceapa in WE); in rest: - praz cu masline; - spanac sau urzici (cand vor aparea); - dovlecei prajiti cu mujdei; - paste integrale/ orez integral cu sos de rosii cu usturoi, ceapa, masline, ciuperci; - tocanita de ciuperci sau ciuperci la cuptor (pui in ele putina sare, piper, margarina); - ghiveci de legume (fara cartofi si morcovi); - salata de vinete cu ceapa, servita pe felii de rosie; - fasole verde mancarica/salata cu usturoi; - supa pasata din legumele permise, eventual cu paste integrale in ea; - si, sa zicem mai rar, nu cred ca te vei ingrasa daca vei manca 1-2 cartofi fierti cu salata, sau fasole batuta, sau mancarica de mazare, sau orez cu legume/ciuperci. Cum poti sa supravietuiesti doar cu doua mere si putina paine cu masline o zi intreaga? Ca asta e regim de infometare! Daca imi mai vine vreo idee iti mai zic. Succes oricum! Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta proprie va pot spune ca este un rqegim cu adevarat minunat asta pt ca e aproape imposibil sa nu slabesti daca-l tii corect!Chiar cu mici abateri! Va scriu cam ce am mancat noi in ultimele zile: Dim:iaurt,cremvursti,cacao cu lapte,telemea pranz:friptura cu garnitura de fasole verde,varza cu pui la cuptor seara:omleta,iaurt,...nimic Binenteles ca am mancat 1 fel din fiecare, nu toate odata. Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...