Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (2)


Recommended Posts

haha,asa naspa imi mere netul ca nu mi s-au incarcat smile-urile,asa ca am pus la intamplare p-aia cu ploua,trebuia sa fie cealalta,sorrici. shini pare chiar delicioasa reteta..numai ca eu nu gasesc vinete bune,am vazut unele subtiri ca niste morcovi mai mari si pe deasupra erau si scumpe. Am luat iaurt Napolact dietetic si scrie ca are 0.1 % lipide.Nu e mult,eu cred ca se poate consuma fara restrictii.Parerea mea,hac! [:D] Eu sunt din Cluj si pe-aici Napolactul a cam monopolizat piata,lapte Oke n-am vazut,desi e facut la Tg Muresc parca. Teo ,nu sunt vegetariana,desi nici dupa carne nu ma prea omor.La mine singura problema o sa fie popcornul pe care il mancam in fiecare seara uitandu-ma la film..dar ce sa fac,poate o sa reusesc sa scap si de "moftul" asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Addicted
shini pare chiar delicioasa reteta..numai ca eu nu gasesc vezi ca exista pe la supermarketuri, cel putzin in Buc., vinete intregi coapte shi decojite, congelate, productzie romaneasca - aprox. 30.000 lei/ punga de 0,5 kg; eu am cumparat shi am facut vinetele gratinate din cartea lui Monti; cred ca le potzi incerca shi la retzeta postata de Shinivinete bune,am vazut unele subtiri ca niste morcovi mai mari si pe deasupra erau si scumpe. Am luat iaurt Napolact dietetic si scrie ca are 0.1 % lipide.Nu e mult,eu cred ca se poate consuma fara restrictii.Parerea mea,hac! [:D] Eu sunt din Cluj si pe-aici Napolactul a cam monopolizat piata,lapte Oke n-am vazut,desi e facut la Tg Muresc parca. nu-i bai, toate de la Napolact sunt f. gustoase [pofta]; shi noi cumparam de la Napolact cashcaval (sotzul meu e f. pretentzios); shi o brinza puturoasa mi-a adus husband de la Cj facuta de Napolact, nu mai shtiu acum cum se numeshte Teo ,nu sunt vegetariana,desi nici dupa carne nu ma prea omor.La mine singura problema o sa fie popcornul pe care il mancam in fiecare seara uitandu-ma la film..dar ce sa fac,poate o sa reusesc sa scap si de "moftul" asta. nu te mai uita la TV [ttv] ! [:D]
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, dupa ce va citesc de ceva vreme mi-am luat si eu curajul si am zis sa incep Montignac. L-am mai tinut acum vreo 8-9 ani si am slabit 4-5 kg atunci dupa care am ramas gravida si restul e istorie :-) Deocamdata sint la faza de lectura, am cumparat 2 carti Montignac dintre care una cu retete (m-a cam dezumflat aceea cu retete) si de luni ma apuc. Problema mea o sa fie cu dimineata cind va trebui sa ma fortez sa maninc caci eu nu sint obisnuita si nici nu imi este foame. Mi se face foame pe la 11 ... Dar cel mai mult ma doare prinzul caci va trebui sa-l pregatesc de acasa si sa-l aduc cu mine la servici, ori aici va trebui sa ma bat cu lenea din mine si sa fac asta zilnic. Voi cum faceti la servici ? Va pregatiti in fiecare zi salatele, puiul la gratar ... Help, idei please ! Din cite am inteles cu aceasta metoda se slabeste mai incet dar sigur ori eu vad ca voi slabiti 1-2kg pe saptamina !!, asta nu e incet deloc dupa parerea mea. Eu fac acum ca si cu ingrasatul porcului in Ajun numai ca eu vreau sa-l slabesc :-), vreau sa dau 3kg jos in aproape 3 saptamini caci plec la mare .... si proba costumului de baie este de neiertat... Multumesc anticipat, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete,asta e intr-adevar o problema pentru majoritatea dintre noi.Montignac spune sa mancam la ore fixe si sa nu sarim peste mese.Eu nu voi putea lua pranzul,de exemplu,pentru ca o sa inceapa scoala,iar dupa cursuri merg direct la lucru. Cum cina si pranzul sunt asemanatoare,eu cred ca cel mai bine este ca din ceea ce iti prepari seara pentru cina sa iti pastrezi si a doua zi la pranz.Un termos pentru supa,o conserva etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
Teo, suntem la egalitate ca sa zic asa, in sensul ca eu am reluat montignacul dupa sarbatori dar nu de pe 5 ci de pe 12 (trebuia sa termin sarmalele si cozonacii [:D]) si de atunci am slabit 4 kg (de la 80 cat avem dupa dezmatz am ajuns la 76).
Andreea, si eu am inceput tot pe 12, dar am slabit doar vreo 2.5 kg, asa ca se pare ca ai fost mai cuminte decat mine! [hop] Trebuie sa ma cumintesc si eu. Teo, sunt de acord cu ciocolata aia, dar aveam chef de ceva dulce si mi s-a parut mai inofensiva. [:D] Oricum, nu mananc multa. Lista cu fructe interzise: banane, pepene galben, pere, struguri, prune, fructe uscate...cine mai completeaza? Ca eu nu mai stiu...si nu mai stiu nici ce fructe sa pap ca de cele de padure fara zahar mi-e groaza [xx(], iar de restu' (mere, portocale) m-am cam saturat. shini, [pofta] am facut si eu ceva asemanator mai demult, dar branza era telemea si in loc de rosii erau ardei copti. Bunuta si asta, poti incerca. micorint, sa-ti traiasca sotiorul! Vezi ce papi! Astazi: dimineata: lapte cu cereale pranz: salata cu broccoli si smantana (sora buna cu cea a Simonei, dar mai rapida, o s-o scriu la retete) seara: probabil fructe (portocale!), o sa vad, deocamdata nu mi-e foame. Spor la slabit!!! [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu maninc o salata de brocoli cum fac italieni: brocoli fiert stropit cu putin ulei de masline se lasa la frigider o ora apoi in momentul servirii se stropeste cu zeama de lamiie. E foarte simplu de facut si e foarte refresh. Si eu am ceva probleme cu un orar fix de masa, orele sunt in functie de cum am timp ca nevoile la bb sunt pe primul loc dar macar maninc numai de 3 ori pe zi. Miine ma cintaresc. Am sa vad daca e vreo schimbare de ultima data cind aveam deja 1,5kg in minus dupa o saptamina. Eu m-am simtit mai rau prima sapt cind nu mincam prea sanatos, acum de cind am inceput cu iaurt si cereale dimineata si salate de brocoli ma simt excelent. Nici foame nu simt, parca nici nu as tine regim! La cit mai multe kg in minus[cheers] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moah,ca nu mai gaseam subiectu',credeam ca s-a evaporat.Hiuh.. Asadar,aseara am dat-o in bara:mi-am facut crema de branza de vaci cu ceapa si masline,am mancat-o pe felii de ardei gras,si in timp ce rumegam ..tacticoasa,cum zice musiu Montignac,ma plezneste:branza era cu smantana!N-am voie smantana seara,nu-i asa? [bang] [bang] Azi am continuat sa mananc branza de-asta,la amiaza fructe,ca's la lucru,iar diseara nu stiu,cred ca o salata de rosii. Da' fetelor,sa va zic ceva,cu disociatu' pe zile am terminat la 62 de kg,iar acum am 63 jumate..nu ma supar,dar eu credeam ca dau jos 4 kg intr-o saptamana..sniff sniff. Voi ce faceti,gagici?Ce-ati facut bun pentru weekend,ha? Idei,va rog,ca raman in pana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Addicted
Asadar,aseara am dat-o in bara:mi-am facut crema de branza de vaci cu ceapa si masline,am mancat-o pe felii de ardei gras,si in timp ce rumegam ..tacticoasa,cum zice musiu Montignac,ma plezneste:branza era cu smantana!N-am voie smantana seara,nu-i asa? [bang] [bang]
Nu cred ca este chiar atat de grav! Combinatia este ok, iar Teo zice ca nu scrie nicaieri in carte ca nu este voie cu grasimi seara. Parca tu ai cartea, ce ai citit despre asta? Totusi, pentru un rezultat mai bun cred ca sunt de evitat grasimile seara, dar nu-i bai mare, stai linistita ca n-ai dat-o in bara. Cel putin asa cred eu. Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...