Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ATAC DE PANICA!!!


Recommended Posts

M-am gindit mult inainte de a va scrie... Am o prietena de 10 ani, fata zdravana, vorba aia, cu o familie reusita, slujba, casa, masina, tot tacimul.Pe 1 ian. i-a fost rau, a fost la doc. si a facut o gramada de analize - ba e bolnav stomacul, ba ficatul...si de atunci tine regim, nu mai fumeaza, dar spunea ca si-ar dori o tigara, dar ii e frica, ii este teama sa doarma, ia tranchilizante si tine veioza aprinsa. Aseara m-am trezit cu ea la usa, imbracata cam sumar pt.vremea asta, cu o punga de ceaiuri si calmante, plingind si spunindu-mi ca doarme la mine, ca nu mai suporta sa-si vada sotul(un barbat excelent) si copliul(o minune de fetita de 5 ani), ca daca mai sta o noapte in casa aia se sinucide!AM INLEMNIT! Am vorbit cu doc.mea si a spus ca are un atac de panica, apare de obicei dupa nastere(la ea au trecut aproape 6ani)si a trimis-o la un psihiatru. De dimineata era mai bine - imi spunea ca ziua e ok, seara intra in panica si nu stie de ce. Voi ati auzit de asemena cazuri? Va multumesc ca m-ati ascultat si va sint recunoscatoare pentru orice informatie pe tema asta. DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Atacurile de panica sunt asociate de obicei cu alte afectiuni - fobii, depresii. O depresie post-natala netratata/nevindecata se poate prelungi si agrava in anii ulteriori nasterii. Atacurile de panica trateaza, din cate stiu, cu anxiolitice. Care - si schema de tratament se stabilesc de catre medic (psihiatru). Problema e ca in primul rand bolnavul sa treaca peste prejudecati (ale lui si ale celor din jur) si sa ajunga la doctor. Sanatate! J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris, imi pare rau pentru prietena ta, sper sa-si rezolve problemele cit mai repede. Eu nu ma pricep, dar uite ce am gasit in revista Avantaje, la http://www.avantaje.ro/sanatate/askmedoc12.html Mult noroc si sanatate. Atacul de panica Vreau sa stiu mai multe despre atacul de panica. Este o boala in sine si cat de periculoasa poate fi? Ce este: Stare emotionala de teama, acuta sau cronica, insotita de simptome fizice. Sisteme afectate: Sistemul nervos Incidenta bolii: Cea mai comuna afectiune psihiatrica din SUA ( 40 milioane) Afecteaza o treime din populatie intr-un singur an. Varsta: 20-45 de ani Sex afectat: Predominant femeile (femei 5,27%, barbati 3,87%) SIMPTOME - Durere si presiune in zona toracica - Senzatie de sufocare, respiratie sacadata - Ameteli sau lesin (sincopa), senzatie de nesiguranta pe picioare - Frica de moarte, sentimentul ca vei muri in acel moment. - Frica de nebunie sau ca-ti pierzi controlul. - Anxietate sau ingrijorare excesiva fara un motiv real - Senzatie de caldura si de frig (imbujorare si frisoane) - Greturi si dureri abdominale - Parestezii, amorteli, senzatie de intepatura - Palpitatii, tahicardie - Respiratie scurta, zgomotoasa - Transpiratie abundenta - Tremur, tensiune musculara Diagnosticul de atac de panica include prezenta a cel putin 4 din cele 13 simptome. CAUZE Stresul psihosocial declanseaza frecvent tulburari de anxietate si poate provoca o predispozitie genetica. Panica este mai frecventa la gemenii monozigoti decat la cei dizigoti. Atacurile de panica sunt mediate de anomalii ale sistemului neurotransmitator. Factori de risc: Probleme sociale si financiare, boli cronice, istoric familial, lipsa sprijinului social. Tratament Psihoterapie - tratament adjuvant la cel medicamentos Medicamentos - benzodiazepine (pentru o perioada scurta sau o luna), antidepresive triciclice, inhibitori ai recaptarii serotoninei. Tratamentul se face numai la indicatia si sub supravegherea medicului. Desi este foarte neplacut pentru cei care trec printr-o asemenea experienta, atacul de panica nu este periculos. de Dr. Mihaela Negoescu Medic primar medicina generala si medicina de urgenta, Centrul Medical MEDSANA BUCURESTI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult, mult. Acum m-a sunat plingind ca nu gaseste doctorul, ma duc sa o ajut, este la serviciu si plinge intr-una. pa am dat telefon la doc. si sper sa se rezolva, va mai tin la curent.Oricum cred ca un punct cistigat este ca e constienta ca are o PROBLEMA SI TREBUIE S-O REZOLVE. DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neaparat sa fii aproape de prietena ta in aceste momente...Acorda-i atentia si sprijinul tau in totalitate. Tu esti omul la care a simtit ca trebuie sa apeleze. Ai grija de ea! Cu ajutorul celor dragi, a unor sedinte psihologice si medicatia prescrisa de un psihiatru se va vindeca. Nu o lasa sa se piarda. Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu traiesc zilnic cu asa ceva. I-a fost diagnosticata boala : atac de panica. E cumplit, cand zici ca incepe sa-si revina de fapt nu e decat "linistea de dinaintea furtunii" asta insemnand o noua criza si mai puternica de data asta. Isi inchipuie ca are toate bolile de pe pamant si mai ales ca moare. Atacul de panica in forme avansate da senzatii foarte reale bolnavului, adica daca simte ca il doare inima , chiar ajunge sa-l doara, " starile ajungand sa se cronicizeze". Ce sa zic merge la psihiatru, sunt ceva schimbari...dar batalia e de lunga durata.... Iti trebuie multa rabdare si mai ales "bolnavul" sa vrea sa coopereze. Pupici AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...