Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O cana pentru fiert apa. Merita?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mie mi se pare super utila. Am achizitionat-o abia acum cand copilul meu a crescut, deci nu o folosesc pentru apa necesara prepararii lapticului, dar pe mine ma ajuta in calatorii. Eu beau multe ceaiuri si cafele... calde. Stiu ca as fi iesit mai ieftin cu un fierbator, dar am avut experiente neplacute cu fierbatoarele si mi-am impus sa cumpar o cana. A mea este Bosh, capacitate - 1,2 litri - pret:1.200.000 lei. Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, nu stiu care sunt preturile in Romania pentru astfel de "cani" si nici cat sunt de utilizate, dar aici unde sunt eu, nu este casa fara astfel de "cana".Este f.f.f. utila, indiferent pentru ce folosesti apa incalzita astfel. Eu zic ca merita sa achizitionezi una.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o folosesc la servici sa-mi fac ceaiuri. Pretul e intr-adevar in jur de 30 de euro, iar la pretul asta, indiferent de marca, au doua caracteristici : 1.se opreste singura cand fierbe apa si 2.cana propriu-zisa e detasabila de alimentare. Am avut si o cana mai ieftina inainte, care nu se oprea singura si cu cana nedetasabila, si pana la urma mi s-a intamplat s-o uit in priza si s-o ard. Partea neplacuta este ca se aduna o groaza de calcar pe ea, si e greu de indepartat, cel putin de pe rezistentza. Da' de ce trebuie fiarta apa pt biberon ? si dupa aia astepti sa se raceasca si prepari lapticul ? ...Si laptele la ce temperatura este cand il papa bebe ? ... nu radeti de mine, chiar ma intereseaza . Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult de tipul de cana. Sper ca nu e vorba de aceea cu un element fierbinte incolacit, ca in cazul fierbatorului. Dupa mai multe fierberi, se depune calcarul pe acele elemente. E foarte greu sa il indepartezi din cauza formelor si la urmatoarea fierbere se poate "dizolva" in apa, in cantitati foarte mari si toxice pt bebelusi. Ca atare asemenea cana nu se recomanda pt a fierbe apa pt biberon. Exista insa cani in care elementul fierbinte e incorporat in perete. Cana se poate spala usor intre folosiri, si deci e recomandata mamicilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce trebuie fiarta apa pt biberon ? si dupa aia astepti sa se raceasca si prepari lapticul ? ...Si laptele la ce temperatura este cand il papa bebe ? ... nu radeti de mine, chiar ma intereseaza . calitatea apei potabile in Romania este pusa sub semnul ? medicii pediatrii recomanda fierberea chiar si a apei plate. laptele se serveste la temperatura de 37 grade celsius.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fierb apa in ibric pe aragaz . Cana pentru fiert apa nu am avut niciodata si de ibric sint multumita. De ce fierb eu apa ? Pentru a distruge eventualele bacterii din apa cu care-i fac lapticu'. Eu fac asa :fierb apa bine ( in clocot) o las sa se raceasca ( cam pana la 60 grade) prepar lapticu si dupa aia pun biberonul cu laptic preparat cam 5 minute intr-o cana cu apa rece . Il probez pe mana daca e fierbinte sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O cana de fiert apa e un lucru care merita cumparat, egal daca e folosit ptr biberonul copilului, sau ptr. apa de ceai. Asa cum a zis si Bibi e bine sa fierbi in prealabil apa cu care se face laptelele copilului, oriunde ai fi (Ro, Germ-unde apa e foarte calcaroasa, Belgia sau Franta). Despre cani, va spun ca am incercat vreo cinci pana am gasit-o pe cea ideala care se curata usor. Cele care nu se opresc automat din fierbere si care nu se detaseaza de baza sunt destul de incomode ptr. ca trebuie sa fii foarte atenta si sa stai langa ele. Cele din plastic nu sunt nici acelea cele mai ideale ptr. ca, calcarul (scuzati cacofonia) apei si fierberea indelungata pot fisura cana de plastic. Cele cu incalzitorul in cana si nu in peretele canii sunt mai greu de curatat dar metoda care o gasisem era sa fierb bine cana cu un pic de apa si o sticluta de zeama de lamaie (parca se numeau Hellas in Ro - sticlutele galbene din plastic in forma de lamaie), iar dupa aceea sa o clatesc bine cu apa curata, eventual sa mai fierb o data apa curata in cana. Acum am o cana din inox, care se detaseaza de baza, cu incalzitorul incorporat in perete - se curata foarte usor si e foarte rezistenta. O astfel de cana e foarte utila. Cand eram in Ro. bine inteles ca nus tiam de astfel de cani si ne plimbam in concedii cu fierbatoarelel dupa noi (niste tevi rasucite). Culmea era ca in nici un hotel nu am nimerit ca stecherul de la fierbator sa se potriveasca cu priza. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, merita, si eu am avut vreo 5 pina acum, fierbe 1,8 litri apa intr-un minut! La mine s-au ars toate dupa ceva timp, dar mereu mi-am recumparat obiectul indispensabil! O folosesc si la ciorba, la paste (ca sa nu astept o eternitate sa fiarba apa). E buna si in voyage, pentru nescaffé. Eu am luat mereu din acelea fara fir care se opresc automat atunci cind fierbe apa, dar trebuie sa fii foarte atenta sa nu fie picaturi de apa pe baza ca se face scurtcircuit (mi s-a intimplat :))) Pretul este cam de 8-10€. Exista si mai scumpe, marci cunoscute, dar nu vad interesul... Chiar acum mi-am luat alta nou-nouta. Ca sa nu se depuna calcar am citit ca dupa intrebuintare trebuie sa fierbi apa cu citeva picaturi de otet de vin alb (asta si inainte de prima utilizare) si niciodata sa nu lasi apa in ea (apa ramasa o arunci) Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc enorm de mult! Oooo! cate raspunsuri in nici 24 h! Am aflat multe lucruri grozave! Nu stiam cum e cu rezistenta, in perete sau vizibila, ca poate fi detasabila sau fara fir... Nu vreau sa par ca picata din cer, dar nu am timp sa colind magazinele si sa-mi fac o imagine, de aceea v-am rugat pe voi sa ma ajutati. Inca o data multumiri![pup][pup][pup][pup][pup] Da, fierb chiar si apa plata, ca sa fiu sigura. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...