Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei tampite..nu care iubesc prea mult!!!


Recommended Posts

"Femeia care iubeste prea mult isi pune intrebarea "Cit de mult ma iubeste (sau are nevoie de mine)?" si nu "Cit de mult tin eu la el"". "Femeile care iubesc prea mult isi spun adesea ca barbatul cu care traiesc n-a fost iubit cum se cuvine inainte, nici de parinti, nici de prietena sau sotie. Consideram ca este nedreptatit si ne grabim sa ne asumam sarcina de a-l ajuta sa recupereze tot ce ia lipsit in viata cu mult inainte de a-l cunoaste noi". "Luam raceala lui emotionala, furia sau deprimarea, cruzimea sau indiferenta, violenta, necinstea sau dependenta lui, drept dovada a faptului ca n-a fost iubit indeajuns. Ne punem iubirea sa-si masoare puterile cu greselile lui, cu esecurile si chiar cu starile lui patologice. Suntem hotarite sa-l salvam prin puterea dragostei noastre."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu din experienta mea, dar din experienta trista a unor cunoscute ale mele (carora le ridicam moralul dupa aceea), alte puncte importante: 1. Niciodata sa nu-i spui ca-l iubesti inainte sa ti-o spuna el. Da un plus de siguranta. In plus, de multe ori femeile care sar la beregata cu "te iubesc" dupa 5 intalniri sunt parasite urgent. Am cunoscut una care chiar de la prima intalnire si la primul sarut i-a gangurit in ureche tipului: "Simt ceva ce n-am mai simtit niciodata pana acum!". Rezultatul? Tipul a luat urgent distanta. 2. Niciodata sa nu-i fii recunoscatoare pentru vreun gest frumos. Tot ce face pentru tine este pentru ca o meriti (la fel cum si tu o faci pentru el). Daca nu ai merita-o, nu ar face-o. Daca totusi e atat de naiv incat sa creada ca te manipuleaza si face lucruri pentru tine asteptand ceva in schimb, convinge-l ca a luat plasa, ca iubirea nu functioneaza asa. [:D] 3. Nu confunda un barbat cu un terapeut. Nu te apuca sa il sufoci cu toate problemele tale, sa i te confesezi despre tot ce te doare, asa ti-l faci fratior si dispare "the magic"... sau dispare el de bunavoie. 4. Nu te crampona de el. Nu incerca sa-i castigi compasiunea. Chestiile astea dureaza uneori si cativa ani (daca ego-ul tipului se simte destul de magulit de calitatile tale de iedera), insa nu se cheama relatii, se cheama codependenta bolnava si toxica. La un moment dat tot i se crapa coloana vertebrala de atata tinut in carca si atunci se destrama sandramaua urat de tot. 5. Fii independenta. Barbatilor cu adevarat puternici le plac femeile independente si nu mâtzele sclifosite. Si tu vrei un barbat puternic, nu? 6. Nu te juca si nu-l face sa plateasca pentru greselile precedentilor. Nu e corect si nici nu-ti va aduce mare satisfactie. In plus, risti sa pierzi o potentiala perla. Da-i fiecaruia o sansa. Astea imi vin acum in minte. babyblue, mie cartea mi s-a parut foarte buna. Teoria o extragi tu din acele exemple practice, unele chestii iti vor sari in ochi abia la a doua sau a treia lectura... A fugi de esecul divortului este un motiv foarte puternic, nu-l bagateliza. In fond, diversele experiente nefericite prin care ai trecut dovedesc ca e acolo ceva care trebuie descoperit. E acolo o lectie care se va repeta pana o vei invata. Asa lucreaza psihicul.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by larissa_79
babyblue, vreau si eu cartea asta cu femei care iubesc pre mult. Sent to me please! Legat de chestia asta cu platitul mesei..imia duc aminte ca prin facultate cand mai iesem si eu cu "pretendenti" ma ofeream mereu sa imi platesc partea. Deh..asa ma crescusera ai mei si aveam si io mandria mea. Nu imi aduc aminte sa fi acceptat usor vreunul..insa stiu ca la un moment dat am incetat sa mai insist. Ma simteam mult mai bine asa...si asa e si normal sa fie. Sa plateasca barbatul ca de aia e barbat. Adina, nu stiu daca merge faza cu incercatul sa plateasca femeia toata noata. Adica o fi chiar asa tampit tipul sa nu se prinda? Exista si din astia?[bang] Larisa [mamica] si Alexia [bebic] (13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
iti dau cartea. da-mi un PM cu adresa ta de mail. da, exista si tipi din astia. mie exul la prima intalnire,m-a dus si am mancat ceva si a subliniat ca face el cinste. eu i-am zis asa in gluma, ei bine, lasa ca data viitoare fac eu. si asa a fost. adika a tinut minte! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ZI CA EL SI FA CA TINE ..in felul asta va ajunge mereu la vorba ta si de ce nu .. si la mana ta [;)] ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate nu am stiut sa ma exprim ...( de fapt am spus-o la modul general ) Nu am spus sa zici ceva si sa nu te tii de cuvant sau sa nu respecti ceea ce a zis ..dar .spre ex ..Am avut contul blocat pentru ca nu ajungea un rahat de copie dupa Cartea de identitate in centrala..ne intrau banii, dar nu puteam sa ii scoatem ..am dat zeci de telefoane ..vb cu el de la servici si imi zice " du-te ,cer nr de fax si trimite fax " ..noi mai dadusem unu cu cateva zile mai inainte si nu ajunsese in centrala ,ci intr-o centrala regionala( asta e numarul care il capeti de la banca)... i-am zis " o sa trimit si scrisoare prior sau altceva " el " nu ,nu ,nu ca stiu eu ce zic " ..normal, ca m-am dus am dat faxul, dar am dat pus si 5 scrisori ( sa se sature de copi xerox ca ma crizasera) ...e scrisoarea a ajuns prima( a doua zi )si am rezolvat problema. Acum imi zice el mie"ce bine ai facut mami ,cine stie cat asteptam dupa ei , ce fata destepta am" [:D] .Si e a n oara cand zic ca el , fac ca el( sau nu ..depinde de sit),dar si ca mine ..si ghici ca cine iese de fiecare data [:D]Cu al meu merge de minune ...mai ales ca e la o varsta la care nu mai poate fi schimbat ...si decat sa ne certam ca chiori mai bine aplicam metoda asta .Parerea mea [alcool] ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ne-am vazut prima oara, eu aveam 22 de ani, el, 20...Am simtit in prima secunda fluturasii aia despre care citisem in carti si aveam sentimentul ca il stiu de o viata, ba chiar simteam ca imi era un dor nebun de el...M-a invitat la o cafea si am ramas impreuna urmatoarele 48 de ore. Nu am facut nimic, decat un picnic pe covor, in apartamentul lui...A doua zi imi dadea cadou o poezie superba...eu, un "te iubesc" adolescentin...dupa doua saptamani eram aproape mutata la el, dupa inca ceva timp, eram mutati in prima noastra casuta impreuna. Prima data a platit el, a doua oara, eu, dupa cateva saptamani aveam banii impreuna. Si asa au trecut primii trei ani, minunati, din viata noastra. Apoi ne-am casatorit, tineri...eu aveam 25, el, 23...Pe Ianca am planuit-o in cel mai mic detaliu, a venit un an mai tarziu. Am ramas insarcinata exacat cand ne-am mutat in Bucuresti, imendiat dupa nunta. Nu aveam nimic, nimic...doar joburi mai bune, sperante si planuri! Acum avem 7 ani de cand stam impreuna, 4 de cand suntem casatoriti...Ii spun "te iubesc" de cate ori imi vine, mi-e dor de el dupa primele cinci minute cand pleaca undeva, nu sunt o carierista, ii fac si reprosuri, uneori prea multe, fac multe din "greselile" de care ziceti voi...Cu toate astea, nu am stat niciodata certati mai mult de o zi...ma suna din ora in ora cand e plecat undeva... De ce am scris aici...pentru ca citind regulile voastre, am tresarit aproape de fiecare data, nu am respectat mai nimic din listele alea, si totusi...relatia noastra este perfecta, asa "atipica" cum e... E adevarat ca am avut si relatii in care mi-ar fi prins bine sa aplic niste reguli de genul asta, insa, uneori cred ca tocmai astea sunt raul cel mare, sufoca totul. Eu cred ca cel mai bine e sa iti urmezi instinctele...e bine sa ai regulile astea in cap, dar sa ai totusi grija sa nu te robotizezi prea tare. Exista relatii in care nu pierzi nimic daca te arunci cu capul inainte. Din contra... [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981"]Povestea Burticii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90708"]Dialoguri strumfesti[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ianca14?vhost=community"]Poze strumfesti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca ma apuc sa comercializez aici papusi masculine pentru voodoo si ace specializate cu pietricele scilpitoare in varf ma imbogatesc rapid. Un barbat nu e responsabil pentru toata "specia" asa cum o femeie nu e responsabila pentru toate consoartele. Mi-ar sta in gat sa stiu ca el nu misca un deget pentru ca asa a decis dupa ce a tinut-o in puf pe fosta. Aici gresesti tu babyblue. Poate e un baiat de zahar, da proiectezi o imagine de fite care nu sunt ale tale. Eu una i-as fi zis cu zambetul pe buze ca data trecuta a purtat ghinion ca ai platit 50-50 asa ca vrei sa vezi daca ti se sparge norocul. Cred ca unui barbat ii place sa se umfle in pene si sa achite el, da nu cred ca e incantat sa fie obligat. Cartea asta de o tot vehiculati pe aici probabil e scrisa pentru piata americana, ca sa priceapa toata lumea pe cazuri concrete. Teoria e greu de citit, dupa citit urmeaza intelesul, dupa inteles urmeaza interpretatul. Si presupun ca publicul tinta nu e academic, nu? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un singur sfat pentru femeile care iubesc prea mult: iubeste-te pe tine mai mult decat il iubesti pe el! Stiu ca suna egoist, dar daca nu te iubesti si nu te respecti tu insati, cum vrei sa te iubeasca/respecte celalalt! Eu am mers pe acest principiu, si nu mi-a mers rau! (chiar daca am fost inselata, a doua zi am spus "by", indiferet cat am suferit)! Si bine am facut! Mai bine o luna decat o viata! Acum am un sot asa cum mi l-am dorit! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...