Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

fericirea


Recommended Posts

" O lume in care aproape nimeni nu-si mai asuma si nu-si recunoaste vreo obligatie.Numai pretentii numite drepturi.in primul rand cel la "fericire personala".Dar e o utopie, o himera nenorocitoare.Nu exista fericire personala.Numai egoismul vecin cu nebunia isi imagineaza asa ceva. Pleaca unul in Canada sau naiba stie unde[....].Pleaca sa se "realizeze".Sa fie liber.[...].Poate ca se si realizeaza(ramane de vazut ce inseamna asta:daca e vorba de masina, vila weekenduri, pentru care munceste 8 ore pe zi , eventual in alta meserie decat a sa , munca fara chiul, care-i repugna si-l oboseste, asta e realizare? ). [...] Numai cuplul e o realitate umana, apta de fericire(si cu tot ce intra in alchimia fericirii:suferintza, sacrificiu, bucurie, gratitudine).Apta, nu "indreptatita".As putea zice ca fericirea nu e un "drept" , ci o indatorire, cea de a aprehenda miracolul vietii , intocmai cum il intelege N. Steindhart in Jurnalul Fericirii. [...]. Fericirea nu e o pleasca picata din cer.Ea se plateste.Enorm de scump, dar "face". [...] Baietii pregeta sa se insoare;daca o fac , e sub rezerva divortului.Diverse "aventuri" in dreapta si in stanga, surogate de donjuanism.Apoi ce? Viata usoara, plictiseala. Raman fetele nemaritate.Ce tristete! [...] Dragostea nu inseamna numai tinerete , voluptate,romantze si apoi plictiseala, goana dupa altceva, care e mereu acelasi lucru.Dragostea e de la tineretze pana la batranetze, iar cuplul petrece din ce in ce mai bine cu cat se apropie de moarte(bineinteles daca are simtul divinului).Petrece din ce in ce mai bine, in ciuda pierderii puterilor, in ciuda tuturor necazurilor.Lucru cu adevarat important, cel mai important:A PETRECE cat mai bine. Ganditi-va la toate intelesurile acestui cuvant.LA TOATE.Inclusiv cel mai frivol." Alexandru Paleologu, Despre lucrurile cu adevarat importante.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine zis, adriatica...Ar trebui, in viatza asta de dura, cu multa rautate care e in jur sa incercam sa salvam ceea ce e mai de pret, FERICIREA, ceea ce bine inseamna si pentru mine cuplul, familia...caci fara aceasta fericire care se numeste familie nu am fi niciodata cu adevarat fericitzi...Va pup fetele![pup] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine zis, adriatica...Ar trebui, in viatza asta atat de dura, cu multa rautate care e in jur sa incercam sa salvam ceea ce e mai de pret, FERICIREA, ceea ce, bineinteles, si pentru mine inseamna cuplul...caci fara aceasta fericire care se numeste familie nu am fi niciodata fericitzi...Va pup, fetele![pup] P.S. Scuzati-mi greselile din primul mesaj...[:I] oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
De ce tristete ca raman fetele nemaritate? O femeie singura sa descurca mai bine decat un barbat singur, s-au facut studii pe tema asta si la concluzia asta s-a ajuns, asa ca mai degraba e tristete ca raman baietii neinsurati.
Ai dreptate Casandra!! Eu am avut experienta casniciei timp de 8 ani asa ca stiu ce vorbesc deci pot sa spun ca o femeie singura sau un cuplu necasatorit sunt mult mai fericiti, cel putin eu asa ma simt! Eu traiesc experienta asta si sunt foarte multumita!Si asta nu are legatura cu faptul ca-mi place intr-o tara sau nu!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...