Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scrisorile din si spre strainatate


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E ilogic, pentru transportul postal terestru, dar probabil logic pentru cel par-avion. Ce pot spune eu din "experienta" proprie, e ca anul trecut am trimis undeva in jur de 40-50 de felicitari (plic sau vedere) din care au ajuns la destinatie 5 (cinci) ! Si in concluzie anul acesta n-am mai trimis nici o felicitare, am preferat sa dau telefoane, ca tot pe acolo ajung ca bani ! Am facut reclamatie, iar raspunsul care mi-a fost dat (neoficial) este ca s-au furat saci postali in Romania in preajma Craciunului, iar oficial -aici- raspunsul de la posta japoneza suna cam asa: "trimiterile postale au parasit teritoriul Japoniei". Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit de "cazuri", cam multe la numar in care s-au furat saci de corespondenta, dar eu tot mai cred ca postasii au degetele lungi. Acum doi ani mi s-a intamplat si mie sa trimit plicuri cu poze acasa si sa nu ajunga la destinatie. Cand m-am dus o data acasa, m-am luat de postarita, care e cam curioasa din fire, si am cam ciufulit-o verbal, in sensul ca nu trimit bani prin posta ci doar poze, asa ca sa lase degetele si sa puna plicurile in posta. De atunci va spun sincer au ajuns toate plicurile. E logic, daca trimitem scrisorile parAvion sa treaca prin Bucuresti. Eu le trimit mereu normal (terestru) si ajung mai repede decat cele parAvion. Asta am aflat-o de la posta de aici din Germ. Cand sunt sarbatori mereu trimit felicitarile cu o luna inainte, sa nu trebuiasca sa-mi fac griji ca ajung prea tarziu din cauza caosului general de la posta romana cand e craciun sau paste. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trimis de 2 ori plicuri cu bani, din acelea asigurate, si nici unul nu a ajuns la destinatie. Le trimisesem si unul dupa altul asa ca nu am stiut ca dupa primul plic sa nu mai fac prostia sa mai trimit. Dupa o luna de asteptat, poate, poate sosesc, mama mi-a zis disperata ca nu o sa mai vada ea nici un un plic cu bani din cele trimise si asa a fost. Am facut plangere aici la posta si s-a facut o ancheta, ni s-au prezentat copii dupa actele de imbarcare, plicurile au ajuns la Bucuresti si de acolo [wow][vrajitor] au disparut. Noi ne-am primit banii inapoi caci plicurile erau asigurate, declarasem ca avem bani si care era suma, dar se pare ca in Romania cineva s-a imbogatit de pe urma noastra. Am mai patit la fel cu un pachet, nu a ajuns nici pana in ziua de azi acasa, si ar fi cam un an [bang] . M-am invatat minte sa trimit banii prin banca, iar daca am ceva de transmis acasa o fac prin intermediul internetului, la zile aniversare trimit felicitari virtuale. Doar matusii mele, dar nu in Romania, i-am trimis o scrisoare si a ajuns. O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum vad ca toate pachetele trimise din Jp spre Romania mi-au ajuns. In general prefer sa le trimit "terestru" decat par avion. Intr-adevar ca dureaza mai mult(cam 2 luni), dar ma costa mult mai ieftin. Si in marea majoritate am trimis electronice. Dar absolut niciodata nu am avut "surprize" de genul: nu a venit , sau a fost trantit, sau a fost desfacut! Sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau![:D] O singura data in preajma sarbatorilor am trimis un plic prin EMS (doar poze si acte) si atunci nu a mai ajuns! Culmea e ca actele alea erau destul de importante, asa ca a trebuit sa mai umblam inca odata dupa ele! Atunci sotzul meu a turbat de nervi si s-a dus tzinta la cei de la posta sa ii intrebe ce s-a intamplat. Dupa vreo catva timp au venit cei de la posta acasa la noi si ne-au intrebat ce aveam in plic, am completat un formular si cica ne-au "evaluat" pierderile. Ne-au "despagubit" cu vreo 11.000 de yeni, adica vreo 100$. Cand am sunat in Romania cei de la serviciul EMS ne-au spus ca niste saci postali s-au pierdut si mi-au inchis telefonul in nas. Nici macar un "ne pare rau"! [xx(] Mai au multe de invatzat ![bang] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din 1999 incoace trimit in mod frecvent - din Franta spre Romania - scrisori, felicitari, poze si pachete in Ro si au ajuns toate, cu exceptia unei felicitari (ocupantul casei nu era proprietarul) De doua ori am trimis si bani, au ajuns o singura data, in Iasi. Cei care nu au ajuns, trimisi tot intr-o scrisoare obisnuita, erau adresati undeva la tzara unde nu aveau nici cutie postala la casa iar ocupantul casei nu era proprietarul si i se puneau scrisorile in gard. Mi s-a intimplat o data sa uit sa scriu numele strazii la adresa destinatarului. Functionara de la posta - vama a fost de treaba si a cautat numele destinatarului in cartea de telefon si astfel pachetul meu a ajuns (doua saptamini mai tirziu) la destinatie. Problema care ma deranjeaza pe mine e nerespectarea termenului intre expediere si inminare a pachetului (la scrisori nu am pretentii, poate fi patru zile sau patru saptamini). Mi s-a intimplat sa platesc tarif de urgenta pentru pachet (in mod normal ar fi ajuns intr-o saptamina) si a ajuns dupa trei saptamini. Tariful economic prespune doua saptamini, in general ajunge dupa trei. Nu am nici un fel de reticente in trimiterea spre Ro de corespondenta de orice natura. Poate ca am avut mai mult noroc decit altii. Mi s-a intimplat insa sa trimit cinci felicitari din Ro spre strainatate (in 1997) si nu a ajuns nici una. Intre timp am citit in presa ca sportul national la posta rom^na in acea vreme era dezlipirea timbrelor pentru strainatate (de catre functionari de la posta) si revinzarea lor altor clienti (ca lipiciul romanesc tot era de proasta calitate pe atunci si nu tinea pe timbre). Va doresc o zi buna mihiasiro@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cate ori am trimis au ajuns, cu doua exceptii...Anul trecut, de sarbatori(deci, mai mult de un an) am trimis un plic cu poze socrilor si un plic cu poze alor mei, iar in plicul alor mei era si un cd(dar nu in carcasa de plastic, ci de carton, caci era cd cu 2 melodii-single) si nu a ajuns plicul pt ai mei. Din pacate, nu era recomandat si nu am avut ce face. La posta in Romania, acelasi raspuns: s-au pierdut saci de sarbatori...Alta data am trimis si alor mei si socrilor poze, dar de data asta le-am trimis recomandat...Si nu au ajuns...Am facut reclamatie, am cerut despagubiri banii pe poze(15 euro fiecare plic) si, dupa 4 luni de cercetari, cu scrisori primite acasa intre timp, cu scuzele de rigoare, ca in Romania au disparut...Ne-au rambursat cate 40(!) de fiecare plic...Si am avut de castigat...[:D] oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am avut de lucru si am trimis un numar din "Capital" intr-un plic A4 in Austria. Cred ca li s-a parut lor cam gros plicul si l-au cotrobait. Nici macar nu s-au deranjat sa-l mai lipeasca pentru ca a ajuns la destinatie desfacut!!!!! Credeti ca l-au deschis austriecii? Io nu cred...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...