Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi pentru cresterea unui catelus


Recommended Posts

Am primit cadou de ziua mea un catelus din rasa Westie,are 3 luni si e tare dragalas si jucaus.E cuminte insa face pisulica in casa si nu stiu cum sa-l invat sa nu-mi faca pe covor.In prima zi am plins de disperare ca nu o sa-l pot creste si ca trebuie sa-i caut un nou stapin.Mama cu care locuiesc nu este de acord cu animalute in casa, si sper ca daca nu ar face nevoiele pe covor ,poate se indupleca si il accepta.In plus , lucrez toata ziua si chiar nu stiu ce o sa ma fac cu el in timpul zilei, mai ales cum oare as putea sa-l obisnuiesc cu pisu.E asa mic si cuminte, incat mi se rupe sufletul la gandul ca as fi nevoita sa-l dau[q][q][q]. Este primul meu catelus si va rog sa-mi dati sfaturi ca nu stiu cum sa procedez.Cine are sau a avut un catelus din rasa asta, poate imi da mai multe informatii despre cresterea lui. Multumesc..[flo] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Mihaela, Eu am avut si am catel si pot sa iti spun ca al tau o sa mai faca pisu in casa pana il inveti.Asa ca "inarmeaza-te" cu multa rabdare si timp pentru educarea lui. La cap. pipi, eu, pe al meu, il dadeam cu nasucu acolo unde facea pishulica si il bateam usor la fundulet cu un ziar, niciodata cu palma si vorbeam cu el, explicandu-i ca nu e bine...iar apoi il caram afara si il plimbam. Repetand operatiunea asta, el la un mom dat o sa inteleaga. Oricum, locul unde a facut pipi, trebuie curatat bine, eventual spalat cu ceva care miroase frumos, sa nu ramana in covor mirosul, pentru ca a doua oara tot acolo va merge la pishu. ...inca ceva. Sa nu dai la catei de talie mica si mici ca varsta oase de pui. Se dau numai capetele de la oase, nu si mijlocul osului, pentru ca osul se face aschii, ii distruge stomacul si il perforeaza. Spor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un samoyed pe care il avem de cand avea 3 luni. Sa stii ca pana n-a facut 6 luni si nu s-a obisnuit cu plimbarile afara am tot strans pipi si caca dupa ea... Nu am reusit sa o invatam defel. Ii aratam sa se duca in baie si pana la urma a inteles ca baia e locul ei de pedeapsa, se ducea singura cu coada intre picioare cand veneam acasa dar pipi si caca erau peste tot prin casa... Eu am inchis toate usile de la camere si asa ii ramanea doar holul, unde am gresie si e mai usor de curatat. Iti trebuie multa rabdare si sper ca mama ta sa-l indrageasca (la fel am patit si eu, sa stii, mama mea nu suporta animalele si acum e toata ziua cu cainele bot in bot! si nu mai poate dupa ea). Adina+BB37W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ehe...ce trece timpul! parca mai ieri a aparut si Jimmy(bischon) in viatza mea. Din ce mai tin minte.... e foarte usor sa observi cand se pregateste sa faca pipi. de regula: imediat dupa ce se scoala, dupa ce mananca,... in plus cand le vine raman intzepeniti. atunci ia catzelul pe sus si du-l in locul in care vrei sa faca ( sacrifica un coltz al casei, de regula in baie, dar ai grija sa lasi usa tot timpul deschisa. repeta, repeta si iar repeta figura pana mai creste. de pe la 6 luni potzi sa-i pretinzi sa faca numai afara. bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca puiutul, o sa vezi ca o sa iti aduca multe bucurii si zambete. Da, si eu tot asa am procedat, cu batutul cu ziarul si apoi "pedepsit" pt cateva minute bune in baita, sau pe balcon. O sa te sfasie plansetul lui, gemetele cat sta pedespit, dar tb sa fii tare. Daca deja poti sa-l scoti la plimbare, fa-o la ore cat de cat fixe, el isi va forma reflex de toaleta afara. Dar acum e prea micut si se scapa mai peste tot, caci e ca un bebe, nu are sfincterele dezvoltate si nu se poate tine. La mine a mers la alt catel asa: i-am pus ziar desfacut (mai multe pagini, sa absoarba) mai intai pe hol, sa-i fie mai aproape si incet, incet ii mutam locul spre baie, pana a invatat drumul [cool] Daca se intampla sa fiu in preajma lui, si o sa fii, chiar cand face un pisu sau isi ia pozitia de kk, il iei pe sus si-l muti repede pe ziar, chiar daca e chiar in "actiune". La mine a mers foarte bine, la 2 luni, l-am luat pe la 1 luna jumatate, mergea singurel pe ziar [consti] O sa vezi ca si mama ta o sa-l placa. Asa a fost si mama mea, nici n-a vrut sa auda de catel...pana...si acum nu mai poate si e tare mandra ca se tine toata ziua dupa ea [:D] [^] Bafta si nu-l da, se obisnuieste cu programul tau si iti va umple serile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alecsia, La pet-shop-uri se gasesc acum un soi de covorase, cam ca pampers-ii de copii, impregnate cu nu stiu ce substanta, care se pun in locul in care vrei sa-i stabilesti toaleta pentru moment.Daca-l duci sa faca acolo de cateva ori, invata repede, cateii sunt foarte destepti.Sunt sigura ca si mama ta o sa-l indrageasca dar daca pana acum n-a avut un animalut e fireasca reactia ei.Daca se-ntampla sa faca pisu pe covor, locul se spala cu apa si otet ca sa nu pastreze mirosul si sa nu-si faca obiceiul de a se intoarce in acelasi loc.Fa-i castronelele lui de apa si mancare si stabileste un loc unde sa le pui.Invata-l sa manance hrana uscata, e mai simplu pentru toata lumea.Dimineata poti sa-i dai lapte cu ceva fulgi de porumb.N-are voie: oase de pui, porc si oaie, cartofi, paine alba, varza,mazare, e bine sa nu-l inveti cu dulciuri si sa nu-i dai voie sa cerseasca drept pentru care ar trebui ca el sa fi mancat deja cand va sezati voi la masa.Daca n-are toate vaccinurile facute sau n-au trecut doua saptamani de la ultimul, n-ai voie sa-l scoti inca din casa.Gaseste un veterinar in zona, care poate sa-l vada si care iti va prescrie probabil vitamine si calciu pentru perioada de crestere.Invata-l sa-l perii fiindca va avea nevoie, altfel blanita i se va incalci si va arata urat. Destul deocamdata, a, si nu uita sa-l iubesti, sa-i acorzi atentie cand esti acasa, cateii sunt niste animale minunate, iti ofera o multime de bucurii si chiar posibilitatea sa-ti faci noi prieteni(cand vei incepe sa-l scoti in parc). Numai bine si sa te bucuri de noul tau prieten, http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alexia, Eu am o cokerita de 11 ani, si am crescut-o singura de la 4 saptamani, si eram la servici ca tine. Bineinteles ca maica.mea nu era nici ea de acord, de fapt cam nimeni din familion, pana la urma a juns cea mai iubita si indragita de toti. Eu m-am chinuit cam 1 an de zile pana s- a obisnuit sa nu mai faca in casa, deoarece eu veneam tarziu de la servici si degeaba o certam si o bagam cu nasul in pipi, ca in 8,9,10 ore cat lipseam uita! Asa ca , inarmeaza-te cu rabdare, sfatul meu mai sigur este sa ridici covoarele si tot ce este mai deosebit de pe jos, pt. ca o sa roada tot ce va apuca pana ii cresc dinti noi! Mie mi-a ros o gramada de lucruri, i-am cumparat tot felul de jucarii de catei din acelea de plastic tare, special, pt. ca altfel le-ar fi ros si mancat! De cateva ori am avut si eu tendinta sa merg cu ea la piata si s-o vand, dar cand ii vedeam privirea dulce, renuntam! Mi-a adus multe bucurii, mi-am facut f. multe cunostinte datorita ei si in special, de cand o am, mi-a mers mai bine! Si in fiecare zi am iubit-o de parca ar fi fost ultima zi petrecuta impreuna! Ai foarte mari satisfactii, dar nu uita ca vei avea si o mare responsabilitate! Daca vrei iti mai scriu, poti sa ma intrebi ce ai nevoie! Bussi Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru vreasu sa-ti mai spun! cand era a mea micuta, ma plangema la toata lumea , ca si tine, ce sa ma fac cu ea sa nu mai faca in casa. Si atunci mi-a zis cineva asa:"pana la urma se invata ea, dar va fi o surpriza mare pt. ca nu va face din ce in ce mai putin, sau treptat, ci se va opri deodata, brusc". Ca si cum ai spus ca :din clipa asta nu mai fac pipi in casa! Si chiar asa a fost! Asa ca ai rabdare, pt. ca va veni si clipa aceea! Bussi, Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Alecsia Mama cu care locuiesc nu este de acord cu animalute in casa, si sper ca daca nu ar face nevoiele pe covor ,poate se indupleca si il accepta.In plus , lucrez toata ziua si chiar nu stiu ce o sa ma fac cu el in timpul zilei Mihaela
Mihaela, gandeste-te bine si fa un mic consiliu de familie cu privire la viitorul animalutului. Orice invat are si dezvat, nevoile si le va face afara, n-o sa-ti roada casa, o sa fie o placere convietuirea impreuna cu conditia sa ai timp si rabdare pentru educatia lui si mai ales cu cooperarea mamei tale. Daca nu va exista armonie in ce priveste viitorul lui in casa sfatul meu e sa va despartiti de el acum, e puiandru si se va acomoda foarte repede cu un alt stapan. Despartirea peste cateva luni va fi foarte dureroasa atat pentru tine cat si pentru el. Gasesti in pet shopuri toate cele necesare pentru a te ajuta sa-l educi (inclusiv carti, casete. etc). In mod normal, un pui de varsta asta invata foarte repede, la nivel de zile, sa-si faca nevoile la un loc fix (baie, balcon, bucatarie - unde vrei tu) insa reflexul de a "cere afara" se formeaza in cateva luni. Odata ales WC-ul temporar din casa, foloseste covorasele de care zicea Liliana, du-l acolo in special dupa ce mananca (la varsta asta cam de 3 ori/zi) sau dupa ce bea apa sau atunci cand il vezi ca e "pe vine". Daca a facut in alta parte du-l acolo, spune-i un "nu" ferm de cateva ori, dar nu curata niciodata locul in prezenta lui. Cand reflexul de asi folosi WC e foarte bine fixat, incearca usor-usor sa-i ingradeste accesul acolo, ca sa fie nevoit sa ceara. Atunci fuga repede afara, (uneori si de 10 ori pe zi, cateii mici fac des) si asa va invata in timp. Dupa cum vezi, doar pentru acest proces cere prezenta si rabdare, de-aia e imperios necesara cooperarea mamei tale. Inca ceva, oameni buni, nu faceti niciodata cadou un animal! Cainele, pisica, soarecul, papagalul implica foarte multa responsabilitate, timp si dispozitie din partea noului stapan. E de preferat ca fiecare sa-si aleaga momentul cand vrea sa aiba un animal, sa-l aleaga si sa-l ia singur. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...