Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIROZA


Recommended Posts

mama unui prieten a descoperit acum 2 luni ca are ciroza,in ultima faza.doctorii nu ii mai dau nici o sansa.va rog,dragi prieteni sa imi impartasiti cateva sfaturi,experiente..etc.stiti ceva despre tratamente naturiste in privinta aceasta?aceasta femeie are 62 de ani si o vointa de fier de a trai.multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Incearca sa cauti in arhiva Formulei As, stiu ca au multe tratamente naturiste, cazuri, povesti de vindecari, etc. Am dat o cautare dupa "ciroza" si au aparut multime de rezultate, din pacate nu merge linkul. Succes in cautare si multa sanatate mamei prietenului tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tata face un tratament naturist de-al dr. Ciuchri (Bucuresti)si se simte mai bine. Noi speram in el. Desi tata are virusul C (ciroza hepatica decompensata, varice esofagiene, splina marita, tensiune portala mare), care raspunde cel mai greu la tratament, analizele au iesit mai bune. Daca va intereseaza, sunt gata sa va dau toate amanuntele necesare. Ce inseamna faza ultima? A facut ascita? Metastaza? Spune-ne mai multe, cine stie? Doamne ajuta si sanatate! anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fostul meu sot a raspuns foarte bine la tratamentul "Cozac Plant". Evident combinat cu un regim strict. Si el avea ciroza hepatica decompensata, varice esofagiene, splina marita, ascita. In timpul tratamentului s-a simtit bine, analizele erau mai bune. In afara de acest tratament noi ii aplicam pe ficat comprese cu bitter suedez, sau asezam intr-o sita, pe aburi, planta coada calului, iar dupa ce se umezea, o puneam intr-un prosop si apoi pe ficatul bolnav si incerca sa stea la cald. Apoi a incercat cu produse apicole, polen si miere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu a avut ciroza. Tot in ultima faza, cu ascita, varice esofaginene grad II si metastaze la plamani si apoi la oase. Ce pot sa-ti spun eu este ca, la tata, din pacate, nici un tratament nu a mai fost bun. La Cozac nu am fost pentru ca ne-au spus mai multe persoane care au fost, ca la o faza mai avansata nu prea mai dau rezultate. In schimb am cumparat niste pastile chinezesti de la firma Tiens, care are reprezentanta si in Romania (au si site www.tiens.ro , dar acum e in constructie). Au foarte multe remedii, ceaiuri, pastile ....pentru multe boli. Tratamentul pentru cancer la ficat (ciroza) dureaza trei luni, in fiecare luna fiind alte medicamente(pretul este cam marisor, 100$ pe luna). Din pacate, tatal meu nu a mai apucat sa il termine pentru ca a murit la doua luni de la inceperea tratamentului. Noi stiam ca-i foarte grav dar am zis sa incercam ca poate cine stie...desi medicul ne-a spus din start ca-i foarte grav, ca are toate organele prinse de metastaze si ca nimic nu-l mai poate salva. A mai incercat mama sa-i faca un tratament luat din Formula-As ...ceva cu unt, cafea si nu mai stiu ce....daca vrei pot sa o intreb si iti spun. Cam asta a fost la noi...nu stiu ce sa-ti spun , poti incerca si la Cozac, desi eu personal nu sfatuiesc. Se spune ca sunt neseriosi si ca nici macar nu te primeste un medic sa-ti explice. Dar repet, nu vorbesc din cunostinta de cauza ci doar din ce mi-au povestit unele persoane care au fost dar care sunt sigura ca nu au mintit. Eu ii doresc multa sanatate mamei prietenului tau si sa dea Dumnezeu sa se faca bine. E groaznic sa-ti pierzi o persoana draga si sa nu poti face nimic pentriu a o salva. Cel putin asa ma simt eu acum...as fi vrut sa fi putut face mai mult pentru tatal meu dar .... Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tatal meu a avut aceeasi boala...si nici un tratament nu fost util pentru a vindeca asa o boala cumplita.Medicii in general sunt rezervati cand se lovesc de un asemenea diagnostic,ti se dau sanse putine,se fac tot felul de analize,ca in final sa-ti dai seama ca doar ai prelungit chinul ,atat pentru cel care sufera,cat si pentru cei implicati.Dar cine nu ar incerca pana in panzele albe sa salveze viata unui parinte,sot,sotie,copil?Toti am face la fel.Noi am incercat sa ajungem la transplant,dar e o cale mult prea intortocheata,prea lunga,iar timpul este un element mult prea pretios pentru un bolnav de ciroza...Noi nu am mai avut timp sa salvam viata unui om minunat cum a fost tatal meu.Nici acum,dupa un an jumate nu reusesc sa merg mai departe,sa realizez ce s-a intamplat de fapt,si cat de repede s-a intamplat totul. Despre tratamentele naturiste nu stiu ce sa zic.Medicii sunt rezervati,considera un fel de surogat medicina naturista. Mirelam,am trait probabil aceeasi experienta,imi pare rau. Celor care au in familie un asemenea necaz,as vrea sa le spun doar sa se bucure de clipele ramase,sa traiasca fiecare moment langa persoana iubita si sa incerce sa-i asigure o viata normala. Karmen24,daca zici ca mama prietenului tau e in ultima faza,sfatul meu este sa-i indulceasca aceste ultime momente.Si sa-i faca toata poftele alimentare,ca stim cu totii cat de greu e regimul in boala asta.Si primavara nu se face cu o floare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...