Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Demachiante naturiste


Recommended Posts

Exista, ati auzit, ati folosit asa ceva? Adica ceva care poate fi preparat acasa si sa functioneze ca un lapte demachiant. M-am saturat sa tot umblu de nauca dupa demachiante, nu gasesc decat tampenii din alea de spalat pe fata care nu-mi fac bine la ten. Aici, toate firmele cu nume sonor numai din alea comercializeaza si nu ma pot obisnui deloc cu ele si m-am gandit ca poate incep sa-mi prepar eu acasa, demachiantele, tonerele, mastile de fata. Senchiu in avans de idei,[flo] Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oanabeu, io folosesc "ulei de masline pentru demachiat", dar cumparat de la farmacie. Pe mine m-a incantat faptul ca e fff. usor de folosit: iti dai pe fata cu el, cu degetele, freci pielea, si dupa aia te clatesti cu apa calda sau rece. Chestiunea e ca in amestec cu apa se transforma intr-un precipitat alb (asa ca nu mai trebuie folosit sapun), deci in sticla aia nu e doar ulei de masline :)))). In orice caz, nu ramane pielea nici grasa, nici uscata dupa demachiat, este eficient si pentru scos rimelul rezistent la apa; poti apoi sa folosesti o crema de noapte, dar poti foarte bine sa nu. Poate se gaseste asa ceva si la voi acolo... Nu e chiar natura-mama 100%, da e foarte comod si eficient. E produs de Kanebo. Aaaa, intr-o vreme ma batea si pe mine gandul sa ma demachiez cu maioneza, da cum de obicei io torn in maioneza si mustar, am renuntat :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ce stiu eu (dar nu folosesc metoda asta. [:D] Eu ma impac f bine cn un laptisor demachiant, fara parfum, produs de o firma elvetiana - fara renume mondial, in schimb la pret e cu "renume" [:D] ) Demachiant: Castravetii spalati trebuie trecuti prin storcatorul electric sau sa fie rasi si storsi manual prin tifon. Lichidul se filtreaza, apoi se amesteca doua parti lichid si o parte alcool etilic de 60°. Dupa 2-3 zile de macerare, produsul se filtreaza din nou si se pastreaza la frigider. Dupa utilizare, se impune aplicarea pe toata suprafata tenului a unei creme hidratante. ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, hop si eu! Dar voi de apa minerala ca demachiant n-ati auzit? E cel mai bun si mai la indemana demachiant natural, plus ca se foloseste pentru orice tip de ten. Deci, oricand, oriunde, apa minerala.[alcool] Cel mai bine e s-o pui intr-un pulverizator, s-o pulverizezi pe fatza, sa lasi putin sa actioneze si apoi te stergi normal cu un disc demachiant. Efect benefic garantat! "I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I-- I took the one less traveled by, And that has made all the difference."(Robert Frost)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...