Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CALITATEA APEI DE BAUT


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by anna maria
Si noi folosim apa minerala imbuteliata,dar folosim apa si la spalat vase iar daca este sa aiba ceva ramine si pe vesela,nu? Eu sunt gravida si facindu-mi un al doilea set de analize mi-au iesit chisti lamblia si oua paraziti,va dati seama ce m-am speriat?Dar m-am dus la medic si mi-a spus ca nu e ceva surprinzator si ca aproape toata lumea are asa ceva si e tocmai de la apa...si nici nu ai ce-i face,fara apa nu poti trai.Tratament in sarcina se face numai homeopat si in ultimele luni de sarcina. Numai bine! [mamica]Teodorei[gravi]in 13 sapt. ana maria,DPN 15 august,dr.Mihaela Grigore
Doctorul respectiv exagereaza, nu toata lumea are(inca) paraziti intestinali.Si nici nu este un lucru chiar asa de inofensiv. Asta nu inseamna ca trebuie sa te sperii, dar dupa nastere trebuie sa te ocupi urgent de problema asta. Contaminarea ta si a lui bb mic se datoreaza faptului ca, intr-un punct de retea, apa potabila a orasului intra in contact cu fecale (cel mai probabil umane)[consti] Cit despre apa plata...nu tot ce scrie pe hirtie(a se citi eticheta sticlei) exista in realitate, si acest lucru din doua motive: 1)este mai rentabil sa imbuteliezi "apa plata" de la robinet sau, in cel mai bun caz dintr-un put din vecinatatea statiei (de ambalare) decit s-o transporti din munti. Din pacate acestea sunt cele mai multe cazuri din piata de profil.Nu exista un control real al autoritatilor, datorita faptului ca analize se realizeaza o singura data, la autorizare (cind poti sa prezinti ce vrei, c-o recoltezi singur), dupa care functioneaza sfinta spaga. 2)cei care chiar imbuteliaza apa plata(exista si de-astia),fac analize si mai rar(intelegetii si pe ei, au costuri mai mari decit prima categorie), ori compozitia sursei se schimba destul de des. Un exemplu simplu:luati eticheta unei sticle de apa minerala/plata si vedeti data la care s-a analizat...apoi comparati cu data cind beti. danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
quote:
Originally posted by danacaltan Ma gindeam sa deschid un laborator pt ape.As avea clienti ???Vreau pareri. danny
Aparatura completa costa cateva zeci de mii de verzisori (daca nu sute). Moka si Mokutza (3 luni) Exista solutii alternative fotospectrometrelor.
danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MonicaGj
... daca bacteriile mai mor prin fierbere ce facem cu nitritii si alti "...iti" din apa de la robinet. In unele zone e si mai rau. Au gasit in fantani apa care se aprindea cu bricheta...si vrem sa ne integram in ...UE
Ai dreptate.Tocmai "iti" sunt cea mai mare problema.Sunt filtre speciale sau combinate,pentru fiecare tip sau concentratie de "it". Dar daca ajungi sa-i dai foc cu bricheta, nici mama filtrului nu mai ajuta. Mai bine aprindem direct lumanarea...scuzati optimismul. danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc un filtru de apa Aquator romanesc si sunt relativ multumit. Elimina nisipul si clorul. Cu un laborator de verificat calitatea apei nu cred ca se poate face mare lucru: cativa vor plati verificarea, apoi cineva va fi un pic deranjat si cam atat, din pacate... Este o parere pur personala, sper totusi sa ma insel. Poate sa fie mai mult succes cu verificarea calitatii apei la puturile sapata in curtile oamenilor. Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bobi
Eu stiu pe cineva care mi-a zis ca azotatii din apa provoaca cianoze la copii, ei se invinetesc si nu mai pot respira.Este adevarat? bobi si bb andi
Da.Azotatii blocheaza hemoglobina(transport-oarea oxigenului in singe).Au si efect cancerigen. Din pacate incidenta cancerului in Romania este foarte mare si este a doua cauza a mortalitatii (dupa bolile cardiovasculare), dar intrece cu mult pana si accidentele de circulatie... Ne miram cind cineva o pateste("vai...dar n-a baut, n-a fumat, a mincat...naturist, cum oare de-a avut la autopsie ficatul cit Casa Poporului"?) danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by m34
Eu folosesc un filtru de apa Aquator romanesc si sunt relativ multumit. Elimina nisipul si clorul. Cu un laborator de verificat calitatea apei nu cred ca se poate face mare lucru: cativa vor plati verificarea, apoi cineva va fi un pic deranjat si cam atat, din pacate... Este o parere pur personala, sper totusi sa ma insel. Poate sa fie mai mult succes cu verificarea calitatii apei la puturile sapata in curtile oamenilor. RASPUNSVerificarile apei din puturi(si piscine si acvarii, lacuri si ce-o mai fi), trebuiesc repetate la intervale regulate, caci mereu se mai schimba cate ceva...si e bine sa iei masuri din timp. Cu apa de la robinet... e alta poveste. Clorul este volatil si se elimina si singur daca pui apa intr-un vas descoperit. Nisipul n-a facut rau nimanui pina acum, oamenii din [neand] nu mureau de cancer.Ce facem insa cu restul organic din cloramina B care ramine in apa si dupa ce filtrul a filtrat clorul?? Acest copus este cancerigen (determina aparitia de tumori), mutagen(realizeaza modificari la nivelul ADN) si teratogen(poate determina malformatii ale fatului) Am coordonat compartimentul de ape potabile al Bucurestiului din fostul Sanepid niste timp.De fiecare data cind mergeam la RGAB (actual Apa Nova) si puneam aceasta problema(a dezinfectarii cu cloramina care in lumea civilizata nu se mai foloseste de mult, tot datorita cauzelor discutate aici) mi se raspundea in felul urmator "este prea costisitor pentru noi sa folosim altceva...efectele cloraminei nu se vad decit peste niste ani, deci noi si nici dvs. nu vom mai fi aici sa fim trasi la raspundere...si aveau dreptate"Ce ma intriga pe mine este faptul ca cei mai multi dintre cei care au bani i-au facut peste noapte deci nici nu-i prea duce capul la altceva, iar ceilalti...n-au bani ca sa se intereseze de sanatatea lor. danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Danny, ai putea sa ne spui, te rugam, care este cea mai buna apa plata imbuteliata pt. bebe si pt. noi? Eu am considerat ca Bucovina, nu stiu, insa, daca alegerea mea este buna.
Ira, uitat-te pe eticheta, daca la rubrica "compozitia chimica" scrie azotati (nitrati sau NO3, este acelasi lucru) = 3,...mg/l, nu e tocmai buna pt bb, mai ales ca prin fierbere se concentreaza. Alege o apa cu 0 - 0,... mg/l. Si inca ceva: in nici un caz "Izvorul...[:D]." danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...