Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CALITATEA APEI DE BAUT


Recommended Posts

Apropo se Izvorul minunilor,cred ca e cea ma groaznica apa minerala,nu stiu cum o pot bea unii.Eu la bebe meu ii dau apa plata Dorna si noi bem apa minerala Lipova sau Borsec sau uneori apa plata,in nici un caz apa de la robinet.Dar totusi spalam vesela cu apa de la robinet cum a mai scris cineva,spalam fructele pe care le consumam imediat...![berica] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by danny Ira, uitat-te pe eticheta, daca la rubrica "compozitia chimica" scrie azotati (nitrati sau NO3, este acelasi lucru) = 3,...mg/l, nu e tocmai buna pt bb, mai ales ca prin fierbere se concentreaza. Alege o apa cu 0 - 0,... mg/l. Si inca ceva: in nici un caz "Izvorul...." danny
Eu sunt fan Evian... si pe eticheta scrie chiar ca e pentru bebe. Nitrates: 3,8 mg/l Apa Henniez are: Nitrates: 16mg/l Hm... am sa caut eu apa aia cu 0/0... Oare chiar exista?[inec] Danny> tu ce apa bei? [:D] Dar puiul tau (exact cu 1 an mai mic ca Julia mea)? ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit in Ro o apa fara nitrati btw, Bucovina are f multi, care se numeste apa plata pura biologic si chimic, tratata UV, sursa Lepsa, produs imbuteliat in Buzau. PH, 6,9. Danny, de asta ce zici? Mentionez ca nu mai scria altceva pe eticheta, poate doar aprobat de Min sanatatii, etc. Compozitia nu exista. multumesc, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1) Nitratii din apa au legatura cu poluarea zonei in care se afla izvorul,iar o firma care se respecta este bine "sa recunoasca" pe eticheta ce concentratii are, nu de alta dar se poate verifica relativ usor. Daca zona A DEVENIT poluata, dar apa e "de firma", e mai bine???? 2)Concentratiile despre care vorbitzi sunt in limite, atit internationale(28-35mg/dmc) cit si romanesti(45/dmc),deci dpdv al autoritatilor este mai mult decit OK!!!!! DAR EU CA MAMA NU LE-AS RECOMANDA, STRICT PENTRU bb-lushi(tocmai datorita faptului ca prin fierbere concentratia creste, iar efectul este unul cumulativ -se vede in timp, dupa utilizare repetata). 3)Daca pe eticheta nu apar parametrii de analize chimice, asta nu inseamna in mod obligatoriu ca analizele au fost realizate si N03=absent. 4)Exista ape (este adevarat, nu neaparat imbuteliate in sticle aratoase de plastic, sau supermediatizate) dar cu NO3=ABSENT, eu asa ceva folosesc pentru bb.Apa provine dintr-un put de tara, la 30 km Bucuresti,unde bunicii sai si-au cumparat o casutza. Cand lucram la departamentul ape din DSPB,la fiecare iesire din oras(in vacanta sau delegatzii)luam kit-uri Merck cu mine(cutii cu reactivi-instant cu care poti determina parametrii chimici chiar la sursa, si am gasit destule ape cu conc de azotati 0/0,... 5)Apa de piscina trebuie tratata periodic cu agent dezinfectant sau in momentul schimbarii trebuie reclorinata.Concentratia de clor activ -nu tb sa depaseasca 1mg/dmc, in caz contrar pot aparea leziuni cutanate -nu tb sa fie sub 0,1mg/dmc, pt ca favorizeaza dezvoltarea bacteriana danny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danacaltan
1) Nitratii din apa au legatura cu poluarea zonei in care se afla izvorul,iar o firma care se respecta este bine "sa recunoasca" pe eticheta ce concentratii are, nu de alta dar se poate verifica relativ usor. Daca zona A DEVENIT poluata, dar apa e "de firma", e mai bine???? 2)Concentratiile despre care vorbitzi sunt in limite, atit internationale(28-35mg/dmc) cit si romanesti(45/dmc),deci dpdv al autoritatilor este mai mult decit OK!!!!! DAR EU CA MAMA NU LE-AS RECOMANDA, STRICT PENTRU bb-lushi(tocmai datorita faptului ca prin fierbere concentratia creste, iar efectul este unul cumulativ -se vede in timp, dupa utilizare repetata). 3)Daca pe eticheta nu apar parametrii de analize chimice, asta nu inseamna in mod obligatoriu ca analizele au fost realizate si N03=absent. 4)Exista ape (este adevarat, nu neaparat imbuteliate in sticle aratoase de plastic, sau supermediatizate) dar cu NO3=ABSENT, eu asa ceva folosesc pentru bb.Apa provine dintr-un put de tara, la 30 km Bucuresti,unde bunicii sai si-au cumparat o casutza. Cand lucram la departamentul ape din DSPB,la fiecare iesire din oras(in vacanta sau delegatzii)luam kit-uri Merck cu mine(cutii cu reactivi-instant cu care poti determina parametrii chimici chiar la sursa, si am gasit destule ape cu conc de azotati 0/0,... 5)Apa de piscina trebuie tratata periodic cu agent dezinfectant sau in momentul schimbarii trebuie reclorinata.Concentratia de clor activ -nu tb sa depaseasca 1mg/dmc, in caz contrar pot aparea leziuni cutanate -nu tb sa fie sub 0,1mg/dmc, pt ca favorizeaza dezvoltarea bacteriana danny
De fapt intrebarea mea era daca exista ape imbuteliate (la supermarket)cu 0/0? Daca se comercializeaza! (Ca sa stiu ce sa iau cand voi merge in ro desigur.) EU, consumatorul de rand, nu merg cu kituri Merk dupa mine sa vad care apa din fantana e mai buna. [:D] Iti dai seama ca nici nu ma pricep. Multumesc pentru raspuns.[flo] ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia care este?Spune-ne,ce apa sa bem?Daca esti o cunoscatoare trebuie sa stii,doar le-ai testat pe toate.Multe din ape nu au trecut cantitatea de nitriti;de exemplu,acum la birou am apa Tusnad,pe care nu este scrisa concentratia de NO3,e buna?Sau concret,care apa este buna?De IZVORUL...am auzit de multa vreme,sa fie 2,3 ani,vad ca multi inca o beau;vara trecuta am fost in Apuseni si am ajuns in zona unde se imbutelia apa asta,vreau sa va spun ca localnicii ne-au spus sa nu o bem,cica izvorul ar fi intr-o mare balta(mocirla),iar ei nici nu vor sa auda de ea. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu bea Izvorul Minunilor, ca-mi place gustul [bang][bang]...si bucovina...ii dau si copilului...[bang][bang] acum am la birou Herculane si nu scrie nimica de nitrati/nitriti sau alceva sau nu stiu eu sa citesc ce scrie : totl este exprimat in mg/l cloruri 6 sulfati(ci) 21.10 hidrogencarbonati(hco3) 183 cationi mg/l: sodiu(na) 1.22 potasiu(k) 0.48 magneziu(mg) 9.72 calciu(ca) 60.12 este sau nu este buna? Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...