Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce facem noi pentru noi mamicile/


Recommended Posts

ELLAALB;parul cade din foarte multe motive ,daca nu ai avut probleme de sanatate in special depresii ori slabiri acute ,si daca nu este genetic incearca si vei avea succes cu schamponul VICHYpentru femei cu aceasta problema si fiolele ,cura de 2 ori pe an cite 2 luni,tot VICHY.AICI COSTA SAMPONUL13 EURO IAR FIOLELE 40-50EURO SI SE VIND NUMAI LA FARMACIE.SPER CA GASESTI SI IN ROMANIA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by alexias
LAURA; in timpul sarcini parul nu cade,de aceea 3luni de la nastere pina la un an incepe caderea abundenta a parului,uneori foarte rau iar alteori mai domolita.Tunsul nu e o solutie dar daca vrei volum tundel in scari lungi si fati un permanent de sustinere.Un permanent acru pentru par normal ar fi ideal fiindca nu-ti arde parul. SI fiindca nu se mai poarta cretul mic cere un per. facut cu scheipersuri.
Alexias, iti multumesc mult de tot pentru sfaturi. [flo] Ai dreptate, a inceput sa-mi cada parul mai ales dupa nastere. Slava-Domnului ca sunt sanse sa se opreasca! Am retinut ideea cu "permanent acru pentru par normal"- m-ai citit bine. Nu mi-am mai facut permanent de foarte multi ani din cauza ca oricat de slab mi l-ar face, mi se arde ingrozitor. In plus, permanentul cret ma face sa arat exact ca o ... oaie! [:D] [:D] [:D] In concluzie, sunt foarte interesata de ce inseamna permanent "facut cu scheipersuri". O sa incerc sa mai strecor o intrebare referitor la asta, insa intr-o zi in care vei fi mai libera, pentru ca vad ca esti asaltata acum. Inca o data multe multumiri si numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alexias OANA; orice shampoon pt. par uscat(wella ori loreal) si o masca aceeasi firme tot pentru par uscat dar daca se gaseste in romania creme ptpar african nu ezita pt.tine sint cele mai bune.
Multumesc pt. raspuns! Am sa caut sampoane pt. par uscat (Wella sau Loreal) si masti , dar eu masti nu am folosit deloc pana acum, nici nu stiu cum se procedeaza… As indrazni prea mult daca as intreba cum se folosesc aceste masti? Cit despre creme pt. par african nu prea cred ca se gasesc in Romania. Parul meu nu este chiar de african, dar tot ma enerveaza si imi creeaza probleme. Mi s-a mai spus sa folosesc mult balsam si eventual mousse. Sper sa ma descurc si sa imi mai pun ordine in el!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oanna
Draga Oana sa vezi ce coincidenta: ne cheama la fel sia vem acelasi tip de par. Deosebirea e ca eu l-am traumatizat de-a lungul anilor si l-am trecut prin toate culorile posibile, chiar dac blondaul nu ma prindea deloc. De aproape doi ani nu il mai vopsesc deloc si spre mare mea surprindere a inceput sa isi revina si chair aimi palce culoarea mea naturala. Din proprie experienta iti spun ca nu am gasit nici un produs cosmetic pentru par (folosibil acasa) care sa faca minuni. sampaonul de acre vorbesti-Sunsilk- e bun, mai ales in combiantie cu balsamul dar, dupa cum ti-am spus sa nu te astepti alminuni. Daca vrei sa iti ami "domolesti" parul incerca sa il speli de 2 ori pe saptamana, chiar daca ti se pare ca nu e cazul si nu se ingarasa. Oricum, un par proaspat spalat se aranjeaza mai bine. Sau apeleaza la profesionisti (daca iti permiti) ca ei stiu cum sa ii vina de hac. Eu am gasit pe un tip care face grozavii din parul meu (sta cate o saptamana intins) dar e cam scump si nu imi permit asa de des cum as vrea. Sper sa te ajute ce ti-am spus!
Oana, ai vazut ca ni s-au recomandat sampoane si masti pt. par uscat, cine stie poate vom reusi sa ne mai domolim parul! Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SAPHIR ;in mod normal cad in jur de cca:80 de fire de par pe zi ,in timpul sarcini procesul acesta este oprit ,pina pe la 3 luni dupa nastere cind o sa ai oricum o cadere abundenta de par.La unrle pers. mai mult la altele mai putin iar perioada de timp depinde tot de persoana dar ceva in jurul unui an (daca alaptezi e diferit) .Exfolierea paruluise produce oricum la parul mai lung de umeri daca e mai scurtinseamna ca ai folosito culoare gresita cu prea multoxidant iar uscatul cu feonul fara perie nu arde parul. Nu exista product care sa trateze exfolierea ci doar sa o incetineasca MASCA.tundeti virfurile la 2 luni.in privinta decolorari prin samponare e un ''truc" pe care o sa ti-l spun ;cca 4linguri pudra decoloranta+4ling.h2o2+2ling.sampon le amesteci pina fac spuma apoi le aplici pe par incepind cu virfurile lungimile si radacinile. Dupa aceea pieptani parul pentru a prinde peste tot aceeasi culoare .satepti masind la fiecare5 minute si uitate cind se deschide intrun cafeniu inchis cu tente portocaliu atunci il speli il usuci si il vopsesti cu 7.73 wella. asteapta 30 minute apoi spalal si cremuiestel.ceea ce eu iti spun te ajuta ca data viitoare cind il vopsesti sa o faci numai la radacina findca virfurile si lungimile vor avea permanent aceasta culoare.Dar daca vopsesti de fiecare data tot parol atunci se arde si devine imposibil de pieptanat. P.Sdata viitoare cind vrei sa-i vopsesti radacina nu mia trebuie decolorat.SPUNEMI EXACT CE CULOARE NATURALA AI CA SA-TI SPUN CUM SA O FACI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, daca fac decolorarea asta , acum ca sunt insarcinata inca, nu afecteaza parul?? Eu naturala sunt satena...acum ti-am zis, sunt vopsita cu negru-albastrui, dar in ultima luna nu m-am vopsit. Multam fain de "reteta"...abia asteeeeeeeeeept !!!![bis] [flo] Saphir [gravi] 38 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SAPHIR;oricum dauneaza ,dar o astfel de rezolvare este pt. o singura data ci nu defiecare data cind te vopsesti.dupa ce nasti nu ai timp sa o faci iar incepe caderea parului de aceea ti-am spus sa te vopsesti numai la radacina ca sa nu-ti daunezi decit minimum minimorum parul.Si asta fiindca ai parul albit si oricum trebuie vopsit daca o faci in sistemul tau cu vopsea neagra la probabil 2 luni aduci mai multa stricaciune parului tau. EU am incercat sa te ajut sa ajungi la o culoare pe care tu ti -o doresti si care nu ie negru.ma-m implicat un pic cam mult in problema ta fiindca am avuto si eu.singura nu o vei putea face cu o prietena ,da.asta fiindca ai probabil o burtica in ultimul stadiu de coacere.Cind eu eram brunet vopsita si-mi aparusera primele firicele albe se vedeau foarte repede prin contrast cu celelalte iar o data cu copii fetele noastre devin mai obosite iar negru inaspreste si mai rau iar pe linga asta e o culoare din care nu poti face o alta ex;dintro culoare mai deschisa poti face un rosu mahonie ,ori pur si simplu suvite blonde ori maroni inchis avind un efect vesel si tineresc dar pe negru nu se vede nimic. LAURA Bperm.acru este o solutie revolutionara in domeniu fiindca lucreaza pe aciduri ca lamaia,si nu ca toate celelalte pe base.Sti tu de la chimie acizi si baze.,este de unica folosinta solutia nu se poate folosi de doua persoane diferite e mai scumpa dar pt. parul tau e perfecta.SEIPERS;sint niste tuburi lungi de 12cm. pe care sint infasurati niste bureti plastificatti iar parul se ruleaza cu usurinta spiralat pe ei. si nu sint subtiri ci grosuti ca sa nu -ti iasa cret ci ondulat. OANA;masca se foloseste dupa spalat pe par ud se intinde ca o crema pe tot parul si-ti pui o punga de plastic pe cap pt.10min. dupa care se clateste parul si se aseaza in model ,poti sta si fara punga si mai putine minute daca vrei in masca sint numai vitamine cunosc pers. care se culca cu ea pe par si dimineata se clatesc dar cineva cu parul gras nu are voie sa o foloseasca fiindca ii face parul foarte moale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alexias
LAURA (...)SEIPERS;sint niste tuburi lungi de 12cm. pe care sint infasurati niste bureti plastificatti iar parul se ruleaza cu usurinta spiralat pe ei. si nu sint subtiri ci grosuti ca sa nu -ti iasa cret ci ondulat.
Asta era nelamurirea mea. Acum e clar! Iti multumesc inca o data. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...