Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apa pe geamul termopan?


Recommended Posts

Multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu ce sa mai zic, pana la urma o sa-i sunam pe cei care ne-au montat geamurile.Intr-adevar, glafurile sunt maricele, avem si flori. Ca pozitionare a apartamentului, avem o singura camera pe sud, iar restul pe nord. Geamurile se aburesc in toate camerele. Asa cum m-ati sfatuit, am sa postez intrebarea si pe "Interzis femeilor", sa vedem ce ne raspund si baietii mai priceputi la astfel de lucruri. Madalina si bebe Stefan(1 an si 2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Madalina, si noi am avut aceeasi problema si i-am chemat pe cei de la firma care ni le-au montat si ne-au dat explicatii pertinente: in primul rand in casa trebuie sa existe o temperatura constanta de min. 23 grade C si in al doilea rand nu trebuie sa ai jaluzele la geam. Noi am renuntat la jaluzele si desi temperatura din camera era in jur de 19-20 grade nu mi s-au mai aburit. tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi tamplaria de aluminiu are rupere termica, dar degeaba. Are trei randuri de chedere si trei "camarutze" (nu stiu cum le zice), dar stiu ca exista si cu 5 (mai bune si mai scumpe, evident). Cat despre jaluzele, avem din cele exterioare de PVC, tip rulou, cu care se intampla invers decat ziceti voi: adica, daca sunt lasate in jos, geamul nu se mai abureste (probabil izoleaza si ele, tin de cald), daca sunt ridicate, geamul se abureste. Voi banuiesc ca vorbeati despre cele interioare, verticale, nu? Care, daca sunt trase, nu lasa sa treaca aerul cald catre geam? Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bia, si noi am crezut la fel. Am inlocuit caloriferul care se afla doar sub un geam cu altul lung cat toata fereasra. Nu e nici-o diferenta! Ba mai mult, mi se pare ca e mai mult condens. De vina cred ca sunt geamurile( materiale proaste si montaj la fel de prost)! Si la tv au aratat ca cei de la OPC au facut ceva controale la firmele care monteaza si produc geamuri termopane. Se pare ca e dezastru!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si care ar fi atunci explicatia ca geamul care are calorifer este perfect uscat?La tine condensul apare si pe pereti dupa inlocuirea caloriferului?Asta chiar m-ar interesa foarte tare,ai dublat si peretii?Caci se pare ca si asta e o problema destul de spinoasa pentru apartamentele situate pe nord;la mine sufrageria si un dormitor sunt pe nord,iar celalalt dormitor are fereastra spre vest,iar acolo sunt cele mai mici probleme.Ai jaluzele la ferestre?Eu iarna le tin ridicate ziua,le las seara pana ne culcam si dupa le ridic.Nu stiu ce sa mai spun,profilele pe care le-am montat sunt belgiene,aceeai firma a montat la o prietena a mea care nu are nici o problema,nici cu aburitul geamului,nici cu peretii.Asa ca eu cred ca sunt peretii blocului de vina,apartamentele din bloc care au peretii dublati nu au problemele mele.O sa incerc si varianta asta,dar nu stiu daca sa dau atatia bani pe calorifere,daca asta nu ajuta . dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu face astfel de ferestre, asa ca il pun sa raspunda: O sa o iau metodic asa ca sper sa aveti rabdare sa cititi. Daca doriti doar concluziile sariti la ultimele paragrafe. Condensul apare atunci cind vaporii de apa din aer intilnesc o temperatura scazuta si se transforma din nou in apa. Acest fenomen se poate produce din mai multe cauze. Fie vaporii de apa intilnesc o temperatura suficient de scazuta (proasta izolare fata de exterior) fie ei sunt atit de numerosi incit condenseaza oricum (saturarea aerului din camera cu abur - bucatarii unde fierbe apa, plante numeroase, dusuri fierbinti in baie, etc...). Daca ne imaginam o camera ideala in care este montata o timplarie, avem doua cauze: - diferenta de temperatura intre interior si exterior - cresterea concentratiei de abur in camera (sa spunem ca se pune la fiert niste apa). Atentie: nu exista aer perfect uscat (aburul din aer este provocat de respiratia proprie, plante, etc...) Sa presupunem ca temperatura exterioara incepe sa scada (vine iarna). Pe masura ce temperatura scade, o timplarie mai buna asigura o temperatura cit mai apropiata de cea din casa pe fata interioara a ferestrei. Cu cit timplaria este mai performanta, cu atit diferenta de temperatura intre suprafata ferestrei si interiorul camerei este mai mica. Daca temperatura exterioara ar scadea (exagerat vorbind) oricit, condensul ar aparea inevitabil (indiferent de timplarie). Daca temperatura exterioara nu mai scade si se stabilizeaza (sa zicem) la -15 grade C, avem pe interiorul timplariei o anumita temperatura. Initial nu avem condens, dar incepind sa marim aburul din aer el va aparea (de exemplu sint persoane care nu aerisesc camera in care tin plante sau fierb diverse la bucatarie cu hota inchisa, etc...) Ceea ce vreau sa subliniez este ca fenomenul aparitiei condensului depinde de multe lucruri. Concluzii practice: 1. O timplarie (PVC sau Al) elimina curentul si zgomotul. Ea izoleaza (Al cu bariera termica sau PVC) daca are ce izola ! (daca aveti in casa 18 grade fiindca nu merge incalzirea, degeaba asteptati ceva de la fereastra fiindca ea nu face cald). Daca este frig in casa va aparea inevitabil si condensul. 2. Suprafata de sticla a ferestrei nu are nici o legatura cu restul timplariei. Acelasi geam se monteaza si intr-o timplarie din Al si intr-una din PVC. In mod standard se pun doua sticle de 4 mm cu un spatiu de circa 12 mm intre ele. Daca aveti condens pe suprafata de sticla si nu pe rama ferestrei este posibil ca, schimbind sticla , condensul sa fie eliminat (prin schimbare ma gindesc la geamul tripan: trei sticle de 4mm cu cite 1 cm intre ele). Marirea spatiului dintre sticle nu ajuta ci poate chiar dauna. Daca aveti condens intre foile de sticla, este 100% un defect care trebuie reclamat producatorului pentru inlocuire. In schimb aparitia condensului pe suprafata sticlei este un semn clar ca ceva nu este in regula in camera dvs. 3. Acceptati numai fie timplarie din PVC, fie din Al cu bariera (sau rupere) termica. Ruperea termica este formata din niste insertii din material plastic care separa partea metalica exterioara de cea interioara a profilului (ca sa nu fiti inselati va puteti uita pe cantul ferestrei si veti observa o zona neagra - in majoritatea cazurilor - care nu este din Al ci dintr-un fel de plastic). Al fara rupere termica se comporta exact ca o teava de fier - temperatura exterioara ajunge direct pe fata interioara a ferestrei. 4. O umiditate mare in camera va provoca condensul indiferent ce timplarie ati monta. Aerisiti camera, utilizati hote de bucatarie, ventilatoare de baie, etc ... 5. In cazul unui montaj defectuos condensul poate aparea pe rama. Vreau sa spun ca este posibil ca rama sa fie montata (de exemplu) direct pe zidarie, fara stratul de spuma poliuretanica (de macar 1 cm). In acest caz, frigul patrunde direct prin zidarie si scurtcircuiteaza ruperea termica a profilului. 6. Diferenta majora intre timplaria din PVC si cea din Al este de rigiditate si rezistenta in timp. Termic, PVC-ul se comporta foarte bine. Dar nu o sa vedeti prea des usi de 2.5 m inaltime din plastic. 7. Feriti-va de sistemele de timplarie turcesti (cel putin majoritatea lor) indiferent daca sint din plastic sau aluminiu. Prea ieftin acum poate insemna mari probleme mai tirziu. 8. Este normal sa apara condensul in partea de jos a timplariei fiindca aerul cald urca in partea de sus a camerei iar cel rece coboara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...