Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut si scuze de asa o pauza lunga, am avut probleme cu oboseala, lene si mai ales net... din aceasta cauza, inca nu am ajuns la zi cu mesajele voastre, o sa incerc sa salvez paginile vechi, sa le pot citi cand am chef. La multi anisori tuturor piticilor pe care i-am ratat, sa se faca mari si sa fie sanatosi! [pup] Fii-mea s-a invatat sa adoarma cu ajutor (mai exact, eu am invatat-o) si acuma incerc sa o aduc pe calea cea buna, pentru ca azi-noapte m-a tinut o ora jumate treaza si pana la urma tot eu am cedat... [bang] Acuma face scandal, e rupta de oboseala, dar o las in pace, chit ca am capul cat o banita si m-as culca si pe jos, numai sa dorm o ora. [:(] La capitolul realizari avem intorsul pe burta non-stop (parca e hopa mitica, o pun pe spate si in 10 sec e pe burta) si incercari temerare de tarait, pe urma un vocabular "bogat": dai-dai, nene, meme, dar mai ales bu-bu si brrrru... si de ceva vreme isi recunoaste numele, dar "facilitatea" asta e inca sub teste, vreau sa ma asigur ca raspunde la nume si nu doar la vocile familiare. In rest, e o gogoasa simpatica, rade si face milioane de mutre, incearca sa stea in fund, dar inca se duce prea mult in fata si sfarseste prin a cadea pe-o parte. [:D] Un obicei prost pe care il repeta zilnic este batutul din picioare, alternativ, parca e soldatel: si face chestia asta si la nervi, si de bucurie si de nerabdare (cand vede biberonul si asteapta sa i-l duc la gura). Biberonul si-l tine singurica, insa nu s-a prins cum devine problema si il scoate desi ii e foame, apoi il apuca de tetina si-l baga stramb inapoi. Eh, o sa se prinda ea... Am incercat si cu canuta cu cioc, dar inca nu-i surade ideea, o mai las sa se joace cu ea deocamdata, pana se imprietensc. In sfarsit mananca si ea mai bine, vad ca legumele ii plac in continuare cel mai mult, la fructe nu prea trecem de 100ml (o singura data am trecut, cu din alea la borcanel, dar atunci era si tare flamanda). Zilele astea intentionez sa-i bag carnita, doar ca trebuie sa ii gasesc ceva proaspat, n-as vrea sa-i dau din alea congelate. Nu stiu ce sa mai zic, revin cand am sa reusesc sa citesc toate mesajele, si cand oi avea capul mai limpede... http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, la noi e ziua si minunea! azi am inaugurat olita. n-am fost eu destul de rapida la scos pampersul, tot a apucat sa faca un nod de kk in el, dar restul l-am facut in olita. cert e ca a stat pe olita, pana a terminat si a inceput sa se foiasca. si ce expresie ciudata avea pe fata, sa faca el kk din alta pozitie. si se uita asa lung la mine, ca eu imitam fata lui.... am gasit faina de orez, de la yotis, ca knor puiut nu aveam un carrefour, si pe cutie scrie ca se da de la 5 luni, e instant ( la un moment dat yasmin zicea ca trebuie fiarta) si se dizolva in supa sau lapte. asa ca, la urmatoarea supa de legume, facem pilaf cu carnita. ma gandeam sa pun in supa de la carne, ca am niste piept de curcan, dar cred ca iese prea grasa si mai bine renunt, ramane supa de legume. eu vreau sa-i pun la congelator si cartof simplu, sa-i mai fac piure din cand in cand. in schimb, nu stiu ce sa le mai fac vecinilor de sus. azi dimineata andrei s-a trezit speriat ca tampitii au dat dintr-o data drumul la muzica, si m-am speriat eu, da' copilul... si pe la pranz, iar a sarit in somn, ca nu-stiu- ce au putut tranti sa faca zgomotul ala... si uite asa stau nervii mei intainsi la maxim de azi dimineata. nu am cu cine discuta, asta am vazut clar, sunt nesimtiti pana in panzele albe, si nu stiu ce sa mai fac! mihaela, daca reusiti sa iesiti in oras sunteti tari... bine ca are cine sa stea cu silvia... la noi poa' sa fie orice gen de sarbatoare, de imprumut sau nu, e un vis sa iesim seara in oras. poate acum, ca a terminat frate-miu sesiunea, sa-l conving intr-o seara sa stea cu andrei... da' ce-i prost? ca doar mandra lui abia asteapta weekendul sa o scoata in oras... asa ca, daca vom reusi sa facem ceva, asta il implica musai si pe andrei... si atunci sa vezi romantism...[q] iuliana, ai si tu partea ta de dreptate, dar cum sarbatorile romanesti nu au fost promovate indeajuns, romanii au fost atat de dornici sa petreaca incat au luat tot ce le-a picat in mana. saracu' maiorescu, cu teoria lui, cred ca se rasuceste in mormant. eu ma bucur ca de atatea imprumuturi nu a disparut inca martisorul. o sa am eu o intrebare pt tati, daca 8 martie e ziua mamei si se serbeaza fara bb[:D] eu deja simt ca innebunesc, nu mai pot sa vad tot timpul aceleasi lucruri, aceeasi oameni, mi-e dor sa ma duc pana la mama cum nu mi-a fost niciodata de cand am plecat dfe-acasa acum 6 ani! tati zice ca sa nu plec, ca e frig si nu stiu de ce am nevoie pe-acolo, dar acum mi-as face bagajele, mi-as lua copilul si as pleca mancand pamantul. si ma gandeam eu ca, daca am pleca weekendul asta, mama ar sta cu andrei si noi am pleca in oras... dar mai insist, cine stie, poate vrea tati pana la urma... iuliana si ancuta, si stefi2003 vine tot la sf lui mai inceput de iunie in bucuresti, asa ca poate o sa fiti toate trei sa fie o "intalneala" in toata regula. inteleg ca de paste vor fi doar localnicii, nu mai vine nici una dintre voi. pe mine ma batea gandul sa plec la soacra-mea de paste, nu de alta, dar socra-miu e bolnav si n-a putut sa vada copilul pana acum, si nici nu are vreo sansa sa-l vada daca nu ma duc acolo. si pentru el as vrea sa pot face efortul asta, chiar daca va fi super obositor si pt noi si pt bb... drum de 6 ore cu trenul +2 ore pana in sat, cu masina... nici nu stiu cum e mai bine, sa plec pe zi cu IC sau sa plec noaptea, ca sa doarma andrei tot drumul... dar vacanta de paste depinde de cand facem intalnirea (nu-s nici eu normala, da' i-am zis lu tati ca mai bine anulez vacanta decat sa lipsesc) simona eu am pus un biscuit (avea cam 3/4cm). eu il pun intre doua coli de hartie si il pisez cu o sticla. iese pulbere, asa ca nu m-am mai chinuit cu altceva. la fel fac si la Ca lactic. iar la [baie] sa vezi ce placere o sa fie cand vor fi mai mari si ii bagi in cada pe amandoi! danat si andrei e miorlait de zile mari, nu face nimic daca unul din noi nu se uita la el. daca il pun in patut e dezastru, nu sta decat daca sunt pe-aproape. si daca plec la bucatarie, il pun in carut si-l iau cu mine, ca altfel n-am liniste. tot asa, urla pana se invineteste! si ce sa-ifac, ca acum si cu dintisorii nu ma lasa inima sa-l vad asa si-l iau in brate... aseara nu stiu ce-a avut, a mancat pe la 11, ca de obicei, dar la 5,30 am urla de nu stiam ce are. tati s-a dat jos, l-a leganat de 2 ori a vazut ca nu tine, i-a facut biberon si l-a pus langa mine. a mancat si a adormit. speram ca am scapat de orele astea matinale, dar vad ca dintisorii ne dau peste cap.
Cristina si [copil] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro - AVEM NOUTATI http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe ..se pare ca e o chestie mai generala asta cu trezitul si urlatul noaptea...si nici noi nu facem exceptie. Mai acum 2 nopti, am stat de veghe intre 2 si 4 dimineata. Azi am ras de ne-am prapadit si eu si el...m-am apucat sa fac putina gimanastica, iar el se uita la mine si radea cu hohote;iar eu am ras de mi-au dat si lacrimile de el. Si eu as visa sa iesim la un film , teatru, etc...dar deocamdata sunt doar vise. Am cu cine sa-l las pe Horia, dar cu alaptatul si cu faptul ce el refuza biberonul...e greu sa-l alimenteze altcineva. Am mai iesit pe ici pe colo, plimbari scurte. Acum as vrea sa ajung sambata la coafor si la cosmetica, incerc sa ma incadrez intre 12 si 2, cand isi face Horia puiul de somn. Tigresa si tigrisorul http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am iesit prima oara la restaurant cind Emma avea 3 saptamini si nu avem nici o problema cu asta. S-a invatat copilul. O puneam in scaunelul de masina pe masa sau pe scaun, iar acum mai facem cu rindul.....unul maninca si taie carnita sau ce mai e si celalalt o tine in brate pe Emma. Chiar nici nu pot sa imi inchipui cum ar fi sa nu fie cu noi:)). Aici americanii merg cu satra de copii la restaurant si mi se pare o chestie f. misto. Eh, mai e nevoie si de romantism, dar cine ne opreste dupa masa de la rest. sa ne 'romantizam' acasa cind puradeul doarme[:D]? Asa ca la noi 'romantizarea' la restaurant e intotdeauna in 3 :)). Iar la coafor merge si tati, el sta cu puradeul si mami se face frumoasa si gata. Pai, Ancuta, ar fi frumos daca ai veni in iunie. Eu vin la sf lui mai si stau o lunaaaaaaaa[bis][bis]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi, mama mia, dar cat ati scris [biz][biz][biz]!!!!!!! Azi am fost la control si, ce credeti ? De ce Oana mea sa nu se incadreze in grupul puturosilor la luat in greutate ? A luat doar 100 g in 2 saptamani. Dar, per total, in luna trecuta a luat 600 grame, iar doctorita a zis ca-i foarte bine, si s-a luat de mine cand am facut faza "Cuuuum ? Doar atat ?", spunandu-mi: "Ce vrei, draga, tu n-ai minte [mariaj], nu vezi ca fata e peste medie ?" Asa ca m-am linistit. Are doar 7 kg, frunzulita mamii ! Mi-a spus sa-i dau si biscuit in piureul de fructe si azi am inceput cu o jumatate de biscuit (oparit in ceai). De mancat, l-a mancat ! Ieri i-am dat pentru prima data si galbenus de ou si am avut proasta inspiratie sa-l amestec cu un piure de legume de la Hipp, care nu i-a placut. Din pacate pentru ea, eu am avut ambitia s-o chinui pana l-a mancat pe tot, dar mi-am spus ca data viitoare o sa-i dau galbenusul amestecat cu branzica. Tot azi am inceput si cu carnita de vitel si pot sa va spun ca i-a placut foarte mult. A papat tot piureul cu pofta, fara nici o strambatura. Uraaa ! Simona, si Cristina, multumesc muuuult pentru "reteta" cu facutul baitei [baie]. Am in intentie sa vad daca gasesc si eu un suport pentru asezat copilul in cada. Ati fost tare simpatice amandoua. Simona, faza cu picatul in ultima etapa a baii m-a facut sa zambesc. Ce vroiam sa te intreb: cum le faci baie, in fiecare zi in aceeasi ordine, sau o zi Stefi prima, ziua urmatoare Dani primul ? [pup] Imi pare foarte rau de anemia bebeilor si, sincer, te inteleg perfect ca vrei sa iei cantar. Cred ca si eu as fi stresata sa le urmaresc greutatea cu atentie. Va doresc tuturor numai bine, iar tie multa putere [pup] ! Cristina, etapa cu tati si aparatul foto e importanta, o s-o retin [;)]! Wowwwww ! Felicitari pentru kk din olita ! Mai, dar ai copilas mare, manca-l-ar mama pe el de zambaret. Bravo, dom'le. Faina de orez tot de la Yiotis am si eu, sunt multumita de ea, eu i-o dau din luna a 5-a de viata, adica inainte sa implineasca 5 luni si doctorita mi-a zis ca e OK. Despre scutece: noi folosim marca Libero, n-am avut nici un fel de probleme. Initial am luat si noi tot Pampers, dar la un moment dat am primit un pachet de Libero, mi-au placut si am continuat sa luam tot asa. Am trecut de multicel la marimea maxi, adica 7-14 kg, chiar daca Oana abia acum are 7 kg, fiindca ea are piciorutele grasute si o strangeau ceilalti, asa ca a trebuit sa aleg urmatoarea marime. Deci copilasii nostri au preferinte la culori, mie mi se pare ceva interesant (Oana - albastru, Andrei - verde, Erik - rosu). Am vazut si noi pozele lui Andrei si ale Silviei. Frumosi-frumosi ! [pup] Nici eu nu-s incantata de sarbatorile astea "furate". Avem si noi destule sarbatori autentice si frumoase. Iar V' Day nu ma impresioneaza cu absolut nimic, fiindca pentru mine 14 februarie a fost si va fi intotdeauna ziua de nastere a mamei mele. Atat ! Una din cele mai importante sarbatori ale inimii mele, pe care nu vreau sa o alternez cu altceva. Dar pentru cei care vor s-o serbeze, OK, e un motiv de a se simti bine, asa ca le urez tuturor mamicilor noastre sa aiba parte de o zi frumoasa si romantica [flo]. Danat, sa nu cumva sa fie dintisorii !!!!! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana si noi iesim in trei peste tot, ca nu avem de ales. dar eu vreau la un teatru, la film, si aici nu se poate. si stim cum e sa pandesti cand adoarme [copil] [:D], dar cum al meu adoarme de obicei pe la 12-1 noaptea [q] iar tati a doua zi e la munca, de multe ori adoarme inaintea lui andrei! l-am mai trezit eu, dar nici nu pot abuza...si asa ramane de multe ori doar weekendul... si inainte de bebe juram amandoi ca n-o sa ajungem ca mosii sa asteptam sfarsitul saptamanii, sa mentinem spontaneitatea [q] fetelor, ati reusit sa luati flashurile de pe site? cand terminati, spuneti ca sa le sterg de-acolo, ca ocupa destul spatiu!
Cristina si [copil] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro - AVEM NOUTATI http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost asa frumos afara, parca a fost primavara. Am iesit amindoua in bluzite gen tricou, dar cu mineci lungi si Emmei i-am tras si un sarafan (costumul ala pe care ni l-a furat Silvia Mihaelei[:D][:D][:D]) si ne-am dus in parc. Am pus-o cu funduletul in iarba si sa vedeti ce incintata mai era si ce mai ciugulea cu minutele firisoarele de iarba. Cred ca am stat vreo 2 ore jumate afara si tare i-a mai placut. A tras si un pui de somn, apoi ne-am intors acasa, a venit tati, am pregatit de papa pentru noi, astia mari. Am facut niste mamaliga cu brinza si smintina si don'soara mea se uita cu jind la noi (o tineam in brate) si se tot repezea la furculita mea, asa ca mi-am zis sa ii dau si ei mamaliga. Nu va spus ce mai plescaia si deschidea gurita, dupa care ii dau si ei lingurita ei, o baga in farfurie, apoi o lasa si isi baga minutele[:D]. Tati nu prea voia sa o lase, dar eu i-am zis "lasa fata in pace, sa vada si sa simta si ea mincarea". I-am suflecat minecutele ca se murdarise pina la coate, baga pumnii in mamaliga si apoi o freca intre degetele.A facut mizerie si pe jos si pe masa si era asa de concentrata[:D], apoi mai tragea cu ochiul pe jos, de parca isi zicea 'e destul de curat, ia sa mai arunc un pic de mamaliga'. Bineinteles ca s-a ales cu o baita, ca se mozolize si pe par si pe fata:))). Si ma uit la ea cum scirsiie suprafata scaunului, pipaie frigiderul si imi vine sa rid cind ma gindesc ce minte de porumbel au la virsta asta:))). http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragi, si noi am iesit cu fetele la restaurant cand Silvia avea 2 luni, dar in restaurantele noastre nu e de iesit cu copiii. E fum peste tot si galagie, asa ca am renuntat la ideea asta, mai ales in orele serii. Am fost o data la pranz la restaurantul chinezesc si era gol, atunci ne-a placut cel mai mult, Silvia a dormit cuminte in carucior. Acuma sa nu ma blamati daca mie imi place sa sarbatoresc, fie ea si o sarbatoare imprumutata, dar mie mi se pare fara farmec sa iesi in oras doar asa, fara nici o ocazie. Asa ca la noi au ramas 4 evenimente importante cand iesim:14 feb,8 martie, zilele noastre de nastere. Fiind intervalul mare intre zile, din primavara pana in toamna, normal ca mai facem iesiri si peste vara, dar sincer, pentru mine nu au acelasi farmec (sa nu dati cu rosii :))) ). Plus ca se mai lasa cu niste McDonalds la cererea Dianei, dar pt asta trebuie sa mergem tocmai pana in Baia Mare ca la noi nu este. Cam asta ar fi viata noastra mondena. Teatru sau film? Da, mi-ar placea, dar la cinema-ul nostru unic nu-mi arde deloc sa merg, iar la teatru trebuie sa fie o piesa care sa ma atraga dar zau daca am vazut asa ceva. Probabil cand vor creste copiii si vom dori sa le insuflam si lor dorinta de culturalizare sa facem asta pentru ei. Danat, si Silvia era tare cumintica pana acum cateva saptamani, statea singura cu jucariile ei si cate o ora, dar de cand au inceput sa o sacaie dintisorii si-a luat "bunul" obicei sa maraie atunci cand nu e bagata in seama. Ori a crescut fata si vrea atentie sporita, ca tare-i place sa fie plimbata prin toata casa si sa studieze cu ochii si apoi cu manutele tot ce vede. Si sa topaie in bratele mele, de parca ar vrea sa-si ia zborul. Iuliana, e foarte bine ca o lasi pe Emma sa isi bage manutele in mancare. Cred ca e asa haioasa cum studiaza ea cu manutele papa din farfuria celor mari! Cica e o etapa in dezvoltarea celor mici foarte importanta, ca ei sa studieze cu manutele diferite lucruri: moale, tare, rece, cald, etc. Pentru ca degeaba ii explici cum e, pana nu pune el manuta, nu intelege.(ce de manute am tastat aici...:)) ). Cristina, noi am primit e-mailul cu poop-urile. Multumim! Pupicei! Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Ce de noutati!! Eu mai am de asteptat dintisorii, olita. Pana acum aceleasi zambete cu gura pana la urechi de-mi vine s-o mananc, datul din picioare dar acum mult mai tare ca nu mai pot s-o imbrac cu pantalonasi ci doar cu salopeta. Alaltaieri am imbracat-o cu pantaloni si, cand lipseam 10 minute o gaseam cu picioarele goale iar pantalonii ghemuiti la picioarele ei. "Vorbeste" de se aude in toata casa, tipa de bucurie cand o bagam in seama, se misca in patutul ei de am gasit-o invers in pat fata de cum o pusesem eu. E o frumusete de papusa!!! Dar asta o spune orice mama de bebeul ei. Fetelor care ati alaptat, cum ati introdus laptele praf: la inceput in amestec cu cel natural sau pur si simplu doar praf. Ca as vrea sa-i dau completare praf (ca nu mai ia in greutate de la al meu). I-am cumparat Nan HA i-am facut dar, desi ii era foame, nu a vrut sa bea deloc. Am pus-o la san si a supt cu pofta. Nu stiu ce sa zic. Trebuie sa o intreb si pe pediatra, dar stiu ce imi va spune: fara lapte praf si alimentatie diversificata pana la 6 luni, ca nu e slaba, arata bine, desi mie mi se pare mica, n-a mai luat deloc in greutate (dupa cantarul meu). Si as vrea sa-i bag si cereale (orez, ca e cel mai indicat copiilor alergici). Noi am mai iesit seara, o lasam pe soacra-mea cu ea si noi ieseam. Dar dupa ora 22.00 cand ea adormea si stiam ca pana pe la 4.00 nu se mai scoala. De la revelion (cand a stat treaza pana pe la 2.00) adoarme tarziu (11.00, 12.00 noaptea). Sa vedem sambata, ca sotul mi-a zis ca mi-a facut program si ca o cheama pe soacra-mea sa stea cu Andreea si noi sa iesim. Asa e, in Bucuresti cel putin, nu sunt restaurante in care sa poti sa-ti aduci copilul: e fum si zgomot. Noi am mai mai fost in restaurante cu zona de nefumatori dar nu sunt separate total si tot vine fumul. In rest am iesit cu ea in vizite, la plimbare prin oras cu masina, ca-i place foarte mult in masina, mai ales seara cand vede multe lumini, am fost de multe ori si la Carrefour unde am plimat-o cu caruciorul pentru bebelusi. E foarte incantata acolo, se uita peste tot, rade cand o invart cu caruciorul. Fetelor din Bucuresti, de unde cumparati voi lucrusoare pentru copii? Eu i-am luat doar din Carrefour si de la "Z". In ultimul timp nu i-am mai cumparat ca avut o gramada de la botez, primite, dar i-au cam ramas mici si vreau sa merg sa-i cumpar altele iar in Carrefour nu am mai vazut lucruri frumoase iar la Z au mai multe groase si eu am invatat-o imbracata lejer. Ma refer la pantalonasi tip salopeta, ca body-uri numai de acolo i-am luat. Sanatate tuturor!!! Iuliana & [copil]Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...