Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

Dragi mamici Ma intreb unde am fost atata timp, ca bebita mea Alexandra face duminica, 22 februarie 5 luni si voi ati reusit sa va cunoasteti asa bine! Adevarul este ca am intrat pe site cam de 3 saptamani, ca pana la 4 luni am avut o perioada tare grea. Colici, nesomn, mancat aiurea.... Dar acum suntem mai cumintica si dulcica foc. De cand am intrat pe site am invatat atatea lucruri decat am citit in 4 luni si am aflat de la doctori.Este minunat ca putem sa vorbim si sa vedem ce fac minunile noastre. Pupici si ne mai auzim in curand! Florentina si Alexutza[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vin si eu cu multe, multe felicitari [s][s][s] pentru sarbatoritii nostri: ASLI IOANA ALEXA CEZAR N-am mai intrat cateva zile pe net fiindca tare prost m-am simtit. Cred ca vremea asta frumusica care-a fost zilele trecute m-a cam molesit, ca nu ma pot plange de Oana, mititica, care-i o cuminte si o scumpica. Ce sa va spun, fetelor, daca ati vedea-o cum sta singurica in poponel si se joaca cu jucarelele ei, mie una nu-mi vine sa cred. Eu sunt de acord cu dr. Danet, dar cu Oana nu-i pace ! Numai in fundulet sta, ba acum chiar daca sta in fund si o prin de manute (dar fara sa o ridic eu), ea se apuca cu putere si-si ridica funduletul singura, pana reuseste o ridicare in piciorute. Sta cateva minutele, apoi i se inmoaie picioarele, dar e foaaaaarte fericita de realizarea ei. Doctorita a vazut-o (de fapt la control n-a vrut sa stea decat in poponel) si mi-a spus ca e OK, ca sta bine, cu spatele drept si ca pur si simplu e mai precoce din punctul asta de vedere, asa ca sa nu-mi fac griji. Ba chiar mi-a aratat cum s-o invat sa se dea jos din pat, ca sa nu-i fie teama si sa se obisnuiasca. Eu va ziceam ca-i nazdravana Oana mea, stati sa vedeti ce-a facut ! A agatat mileul de pe masuta din sufragerie si a tras de el. Noroc ca de vreo 2 ori am fost langa ea, dar s-a intamplat la un moment dat sa fie singurica si, cum pe masa era biberonul de ceai, a reusit sa-l rastoarne. Bine ca nu i-a cazut in cap. Uitasem sa va spun ca ea era in premergator si ajunsese in zona mesei. Bun venit printre noi Florentina, si multi pupici Alexandrei [pup] ! Iuliana, Emma e o scumpete ! Eu ma topesc dupa falcutele ei. M-am cam ingrozit de intamplarea cu sora ta. N-am cuvinte sa comentez, ca sunt oripilata ! Eu am un jurnal pentru Oana, l-am numit "Primul an de viata al Oanei", in care scriu ceea ce e mai frumos din zilele ce trec. Aoleu ! Am vazut si eu ce intrebare ne-ai pus, cea cu alegerea intre bebe si tati. Eu n-am nici un dubiu, ba chiar i-am spus-o de ceva vreme si lui tati: pe primul loc e Oana si nu am de gand sa fac nici un fel de compromisuri atunci cand e vorba despre ea ! Cristina, curajoasa ai fost sa pleci cu Andrei la asa drum. Dar se pare ca ai un flacau pe cinste, de vreme ce s-a comportat asa de frumos [pup]. Danat, tare mi-a fost mila de Raducu. Manca-l-ar mama pe el [pup] ! Roisin, eu nu-i las Oanei nici un fel de luminita in camera, se mai vede ceva de afara, caci e un felinar in apropiere, dar m-am obisnuit sa nu prea mai trec pe la ea noaptea, mai ales ca-mi doarme fara trezire intre 10-12 ore. Problema asta cu masa de dimineata, la care mananca putintel o am si eu de cateva zile. Initial chiar imi faceam probleme, dar am observat ca recupera in cursul zilei, cand isi manca oricum toate celelalte mese foarte bine. Pot sa va spun ca sunt incantata ca mananca foarte-foarte bine piureul de legume cu carnita de vitel. L-am anuntat pe tati ca ar trebui sa se gandeasca serios la o cireada (asta daca castiga la Loto !)[:D]. Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Emmei o sa ii iasa toti cei 4 dintisori de sus ca vad semnele albe. Culmea, de data asta nu mai afce scandal ca atunci cind i-au iesit cei de jos si ma trezea in medie de 10 ori/noapte. Chiar as'noapte s-a culcat pe la 11.30 si s-a trezit numai dimineata la 6.30 pentru laptic. Eu am inceput sa o pun pe Emma in premergator si sa vedeti cum misuna (vorba vine :)) prin bucatarie. Intii se impinge cu amindoua piciousele si apoi face pasi. Important e ca vine cind o chemi si a inceput cu pipaiala frigiderului, masinei de spalat, a dulapurilor[:D]. Doarme din ce in ce mai putin...maxim 2 ore pe zi, de papat in ultimele 2 zile nu a papat chiar f. bine, dar eu o pun pe seama dintisorilor. Am vorbit azi cu mama si mi-a dat ideea sa imi trimita un costum national pentru Emma...de abia astept:))). [s] Ioanelor Mariilor!!! Don'soara asta a mea vrea suculetul de portocala numai cu lungurita[bang] si asta dupa mult scandal, dar cind incepe sa se obisnuiasca, incepe limpaiala...dar, vai de capul meu, ce se mai uda. Danat, pupici lui Raducu si insanatosire la putulica:). Craluca, poate are mititica virmisori si de aia nu asimileaza. Florentina, bine ai venit si te asteptam cu mai multe vesti despre Alexuta. Roisin, asta nu e nimic...sa vezi ca am de gind sa ii fac eu poza (nu fotograful:)) poze cu funduletul gol, dar nu asa, ci funduletul sa fie in prim plan[:p]sa i se vada bine buculitele, mincau-ar mama. Si eu ma gindeam sa ii schimb cercelusii, ca are deja 2 luni de cind i-am pus, dar mai astept o luna si schimbam cu altii cu rubine si diamante. Acum stau si ma gindesc daca sa ii schimb cu astia care au tortita sau cu alta tot cu filet. Deh, e don'soara mare si mi-e sa nu inceapa sa se traga de urechi:)). Si ca sa va fac in ciuda, sa va spun eu cit de frig este afara la noi[:p][:p]...aproape 20j de grade:))). Dana_ene, mai las-o un pic fara premergator, chiar daca tie iti este usor (o zic din proprie experienta:)), sau, macar daca vrei neaparat sa o tii, tine-o maxim 15 minute si cind o fi mai mare max 30. Eu ce sa zic. Se spune ca se pune copilul in premergator cind incepe sa se ridice deja singurel in patut. Emma nu face chestia asta insa, daca o tin de minute, se ridica singurica. Simona, mai, ca frumusei mai sint...2 papusele. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]multi Ioanei Maria, Alexei si lui Cezar, sa creasca mari, frumosi si sanatosi! Danat, pupicei lui Raducu, sa i se vindece repede repede putzulica. Am uitat sa-ti spun, noi avem o veioza cu senzor, care are trei trepte de intensitate a luminii, mie mi se pare foarte practica, imediat dupa ce s-a nascut Silvia si se trezea dimineata devreme o aprindeam la treapta minima si da o lumina difuza. Se gasesc la toate magazinele cu marfuri electrice. Cristina, Diana a folosit suzeta pana aproape de 2 ani, i-am luat-o cu greu, dar deja era prea innebunita dupa ea si ar fi stat toata ziua cu suzi in gurita. Nu are dintii strambi. Dr. pe care o avem acum la Silvia mi-a spus ca sa nu-i mai dau suzeta, chiar daca nu are dintii iesiti, pentru ca se formeaza mugurii dentari strambi si apoi asa vor iesi dintii. Chiar si cele ortodontice spunea ca sunt numai povesti. Diana a avut suzeta Nuk, era ortodontica. Silvia are la fel, deocamdata o vrea numai pentru somn, iar dupa ce adoarme o scuipa din gurita si nu-i mai trebuie pana adoarme iar. Nu e un copil agitat care sa aiba nevoie de ea si in timpul zilei, asa ca nu am renuntat inca. Florentina, te asteptam cu vesti noi despre Alexandra.[pup] Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi adica lui Horia Stefan si celor de maine cu putin avans, adica Andreei-Ioana, Ralucai-Maria si lui Adran, sa creasca mari, frumosi si sanatosi!!!!!!!!! Eu sunt nauca de oboseala si de durere de cap, azi mi-a venit al doilea kiklu si ma simt ca o musca cu capul plin de vata, ma doare de 12 ore cu toate pastilele luate si ma simt naspa rauuuu [alcool] Pe deasupra si Radu are o stare de sa-ti bati copiii, e sacait aproape toata ziua, parca decalotarea asta i-a schimbat si felul de-a fi, nu mai are chef de gangureli, rade greu de tot, e mai serios asa...offf, si noi nu mai stim ce sa-i facem ca sa-l binedispunem [bang] De plins si tipat a si ragusit cu toate ca atita luat in brate nu a mai servi demulta vreme...Putulica nu-l mai doare asa tare, ii dau cu Nidoflor si il curat de 2 ori pe zi, dar aseara la baitza a fost groaznic cand l-am decalotat sa-l spal l-a durut asa de tare incat si-a bagat pumnul in guritza si si l-a muscat ca un om mare de durere....stiti cat imi e de greu?!?!?!?!?![bang] Sa-l vad asa.....si i-o fac, culmea, cu mina mea! Ca tacsu lesina numai la gandul....aseara o injura pe doctorita si sistemul asta cu decalotatul la baieti...cu toate ca, pe de alta parte, ne felicitam ca am auzit atitea cazuri nasoale dupa ce l-am decalotat si ne-am apucat sa mai povestim, incat ne-am dat seama ca e cea mai buna alegere pina la urma. Acum o sa va las ca plinge IAR Raducu si o sunam pe pediatra sa ne dea o solutie ca nu stiu ce-o sa facem.... Va pup si sper sa am vesti mai roze data viitoare! danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, si Emma vrea suzeta numai cind vrea nani...sint unii copii care simt nevoia sa suga inainte de nani si Emma e unii dintre astia. In timpul zilei nici ea nu o vrea si dupa ce adoarme o scuipa:)). Am noroc si sper sa nu semene cu mine (si nu cred, ca pina acum nu o vad sugindu-si degetele decit f. rar) ca eu mi-am supt degetul mare pina pe la vreo 5 ani[:D] si nici nu am dintii strimbi, cu exceptia celei de a doua pereche de incisivi (hoo, nu-s caninii ca nu-s vampiroaica :)) care sint strimbi din cauza ca nu am vrut sa mi-i scoata cu atza si mi-au cazut noaptea in somn si astia noii si de demult au crescut strimb. Ma gindeam sa imi pun aparat dentar, dar nu ma vad stind cu minunea aia in gura un an de zile. Eu, drept sa va spun, sint pro-suzeta si am auzit pe altele spunind ca ele nu concep sa puna dop copilului cind plinge. Nu vad de ce...daca asta il linisteste..... Aseara don'soara mea vroia sa imi scoata ochii[:D]. Cred ca i s-a parut ei ceva in neregula...cum de nasul si gura stau pe loc si ochii se misca continuu. Si baga degetelele si dadea sa ma prinda de pleoape:)). Azi am pus-o din nou in premergator si ajunsese linga masa (noi avem o masa de sticla in bucatarie) si vazuse cintarul meu mic de bucatarie (na, ca ma repet) prin geamul mesei si se ridica pe virful picioruselor sa il ia. Noroc ca masa e mai inalta cu un cap si ceva fata de ea. Azi a ajuns linga aragaz (apropos de aragaz, cind or fi mai mari copiii sa faceti mincarea pe ochiurile din spate ca sa evitati pericolul caderii mincarii fierbinte pe copii) si dadea cu mina pe usa si se uita la imaginea ei reflectata in geamul de la aragaz). Din pacate pentru mine e ca avem mocheta in toata casa si rotile se afunda in mocheta si mititica nu are putere sa se deplaseze. Asa ca singurul loc de misunare e bucataria. Si sa ne laudam ca a iesit unul din dintisorii de sus. In 1-2 zile cred ca o sa iasa si celalalt si nu cred ca peste f. mult timp si ceilalti 2 incisivi. Multumim pentru laude...mami e tare mindra[:D]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, am fost fix pe 20 februarie la Giulia si nu au vrut sa faca. La Titan a fost draguta fata dar gaurelele au iesit cam sus, adevarul e ca Ioana are lobul urechii foarte micut. mireaf, bine ai venit alaturi de noi. Deci fetele noastre au cam aceeasi varsta, sa iti traiasca domnisorica si asteptam poze. iuliana si alte fete, daca va intereseaza costumase populare sau bundite sau cojocele pentru bebelusi poate va ajut. Noi cam cu asta ne ocupam (ca business) si avem contracte cu o gramada de mesteri populari si artizani. danat, o sa vezi ca durerea la decalotat trece repede. In curand nici nu o sa mai simta ce-i faci. Si eu ii faceam baietelului meu cand era mic si sa stii ca nu am avut niciodata probleme cu el. Suzeta este prietena cea mai buna a Ioanei. Cu ea adoarme (dar o scuipa la cateva minute dupa), cu ea se joaca, cu ea vorbeste ... Pupici multi pentru Horia-Stefan, Raluca-Maria, Adrian, Andreea-Sorina. sa traiasca si sa se veseleasca! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...