Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

In primul rand multa sanatate lui Alexa. In al doilea rand la multi ani pentru Petra, David Ioan si Alexandru. [s] [s] [s] Fetelor, azi am simtit rau de tot ce inseamna sa ai copil. Pe la ora 17.00 il apuca cheful pe sotul meu sa se joace cu Andreea. Si din joaca in joaca o pune in fundulet sa vada daca sta fata nesprijinita. A stat cateva secunde si ma striga pe mine sa vin sa o vad. Cum intru pe usa, o pune iar. Si nu stiu cum Andreea s-a sucit si s-a dat apoi pe spate si-a venit cu capul de bara de lemn de la patut. Nu cred ca durut-o tare ca a plans putin, juma' de minut. Dar eu m-am speriat atat de tare ca am plans o ora. N-am tipat la el (la sot) ca stiam ca si el s-a speriat. De ce nu a luat-o din patutul ei sa se joace in alta parte nu stiu, daca era in patul nostru (care e super mare) nu se intampla nimic. Asta e acum, bine ca s-a terminat cu bine. Iuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Freia, sanatate Alexei, iti tin pumnii sa nu trebuiasca internata. Sanatate si tie ca sa poti avea grija de ea. Multi, multi [pup] sarbatoritilor din zilele astea in care am lipsit si celor de azi: Petra, David Ioan si Alexandru-Calin, sa creasa mari, sanatosi si voiosi.[s] Am fost tare bolnava zilele astea, m-a prins o gripa vineri, asa incat sambata si duminica am fost tot cu dureri de cap, ameteli ,nas infundat si cu ceaiurile si medicamentele dupa mine. De stat in pat nu prea am putut, tati a fost acasa doar duminica, in rest a fost la datorie, sa ingrijeasca alti bolnavi; noroc cu mama care era la noi , dar si ea saraca cu o mana in gips, tocmai cea dreapta , macar a putut sa o distreze pe Silvia si am reusit si eu sa iau cate o mica pauza. Dana-ene, Silvia a trecut prin faza cu prinsul picioruselor si scosul sosetelor , cam acum o luna, am si reusit sa o pozez cu piciorusul in gura si am pus chiar si in album. Acum mai e interesata de ele, dar mai rar; de cateva zile a inceput sa se traga de urechi si de cercei, dar trage tare si parca se enerveaza ca nu reuseste sa le ia de acolo sa le vada si sa le guste. Isi mai studiaza hainele si trage de ele ca sa le bage in gurita. Ai inceput sa-i faci Oanei baie in cada? Daca da, cum a fost? Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freia, sanatate Alexei si tie. [s] Petrei, lui David Ioan si Alex. Apropos, Gianina si Tara, voi ce mai faceti??? Danat, nici eu nu o las sa plinga pe Emma. Si daca plinge nu o face de alintare (citeodata, dar e bebe, nu). Si pe mine nu ma dor miinile sa o tin in brate. Ba mai mult, mie chiar imi face placere sa o tin la pieptul me si sa o pupacesc. Si nu am lasat-o niciodata mai mult de citeva minutele. Si o inteleg...se plictiseste si ea singurica si vrea atentie.....ca mi se intimpla si mie, d-apoi ei. Ieri fi-mea mi-a tras un 'brrr si bi, biu' si alte minuni din astea si se uita f. atent la gura mea cind zic cuvintele scurte cu silabele pe care le zice ea. Iuliana, cind aud de cazaturi sau loviri in cap, ma ia cu frisoane. De cind am experimentat si eu sentimentul prin care ai trecut tu, sint f. atenta. Reby, rabdare, poate puiutul revine la sentimente mai bune fata de papita. Fetelor, voua vi s-a intimplat sa tipati la bebei sau eu sint o nebuna de clasa intii ca am facut-o? http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, felicitari pentru aparitia pe prima pagina. Uhhh, pe mine ma trecusera toti tremuricii si frisoanele de emotie cind m-am vazut acolo...nu stiu de ce, pina la urma[:D][:D]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi le dorim multa sanatate Alexei si mamicii ei, MihaeleiS si multa grija sa nu se imbonaveasca si Silvia. N-am uitat-o nici pe Irinuca, multa sanatate! danat: cum sa lasi copilul sa urle o ora jumate? e cam sadica pediatra ta! nici eu nu pot sa il las sa urle mai mult de 5 min, dar din fericire urla rar, dar si cand o face il tine cam vreo 2 ore si poti sa il tii in toate pozitiile lui preferate ca tot degeaba. mie inca nu mi-au venit rusii, dar ma bagi in sperieti cu kiklu tau, eu il aveam cam asa in mod normal, dar parca nici asa! cand ajungeam la disperare de atata kiklu ii mai dadeam cu niste vitamina k, dar vezi ca e periculoasa si poate duce la tromboze, e un coagulant f puternic si beam clorocalcin, asta nu are nimic. si neaparat baga niste fier ca te-ai anemiat sigur, acum sa te si constipi un pic cu fier. medicul ce ti-a spus? iuliana spre rusinea mea, recunosc ca si eu am tipat de vreo cateva ori la erik asa ca nu esti singura nebuna. si saracutul tipa ca ii trecuse ora de somn, din cauza mea, ca m-a pus naiba sa il duc la mine la hotel, sa-l smotoceasca toata lumea cand el dormea de obicei la ora respectiva. nu pot sa va spun cate urlete au fost! cu pauze de 15 min, cred ca a tipat vreo 4 ore in continuu![bang] despre casnicie: noi nu suntem casatoriti, dar pot sa iti spun ce zicea o cunostinta de a mea: "casnicia e un butoi plin cu r....t si uns deasupra cu miere, lingi mierea si dai de....", bine, asta daca lasi lucrurile sa scape de sub control si decat asa, mai bine lipsa. dar, orice convietuire in doi e si cu bune si cu rele, totul e ca respectivii parteneri sa munceasca amandoi la relatie. Doamne, ce inteleapta sunt, ca un om mare! L-am vaccinat deja pe Erik de 6 luni, i-am facut 3 intepaturi, iar DTP a dat o reactie destul de urata, locul e rosu si cu galma. Nu a mai plans asa, chiar pot sa spun ca a reactionat f bine. Ce mai, un adevarat barbat, desi doctora ne-a spus ca are fata de fetita! Felicitari Cristinei pt curajul avut de a pleca cu Andrei la drum! Trebuie sa imi iau si eu inima in dinti, sa-l plimb mai mult pe micut, dar dupa ultima experienta... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, saru-mana, si pe mine m-a luat cu calduri cand m-am vazut apoi am inceput sa ma umflu singura in pene. Tati s-a umflat si el cand i-am zis. [:)] Si noi molfaim sosete toata ziua, la inceput nu pricepeam cum reuseste pitica sa faca pisu pe picioare [alcool], dar m-am dumirit rapid. Iuliana, nu te mai stresa, si eu m-am rastit in vreo doua randuri la fiica-mea, pe mine ma dispera cand doarme cate juma' de ora ziua, iar eu sunt varza, incerc sa atipesc si fix cand am inchis ochii se scoala si nu mai vrea sa adoarma! O vad ca se freaca la ochi de somn si tot nu vrea, isi scoate suzeta, o baga cu fundu' inapoi, se invarte pe burta, orice numa' sa nu doarma! [bang] Cu fiica-mea am mereu multa rabdare, da' s-a intamplat sa o mai si pierd de vreo doua ori si m-am trezit rastindu-ma la ea. Mi-a trecut repede pentru ca mi-am dat seama ca e inutil sa ma enervez, ea e mica si nu pricepe nimica, iar eu tot n-am sa pot dormi... [:(] Danateu, cu reprizele de plans am incercat si eu si a mers. Dupa cateva meciuri scurte in care n-am rezistat si am cedat rapid ajunsesem la disperare, ca pitica nu mai vroia sa adoarma decat cu mine alaturi (cine oare o invatase asa? [xx(]). Asa ca mi-am luat inima in dinti si, dupa ce am studiat tot netul si toate cartile din raft, am zis: o las sa planga! In Dr. Spock scrie ca prima repriza de plans "poate dura pana la 20 de minute". Poate la ei acolo, ca la noi a durat O ORA si 20 de minute. In timpul asta am vizitat-o totusi pe fii-mea (desi in carte scrie ca nici nu trebuie sa te auda) si am incercat s-o momesc cu suzeta, fara mangaieri, fara vorbe, fara luat in brate. Intr-un final a adormit, a dormit vreo 3 ore (asta se intampla ziua), a doua oara a mai plans vreo 10 minute si acuma se intampla foarte rar. Eventual miauna ca s-a intors pe burta sau o vrea pe suzi, in nici un caz nu mai urla ca din gura de sarpe. Si cand ma gandesc cat de cuminte era initial si cum am stricat-o eu, "cu manutele mele". Raluca, tot nu pricep ce-au avut aia de la Giulia. Din cate mi-am dat seama, era prima data cand faceau gauri la un bebe asa mic... Cu o zi inainte am fost sa intreb daca fac si le-am spus ca fetita are in jur de 6 luni, au zis "ok". A doua zi cand a vazut-o domnisoara cu pricina pe pitica mea, s-a inmuiat toata: "vaaaai, ce mica e!". Eu am luat-o din scurt si pana la urma n-a mai stat pe ganduri, insa am vazut-o ca se codea, ne-ar fi trimis la plimbare. In sfarsit, s-a descurcat foarte bine, a fost blanda si mi-a parut priceputa, iar dupa gaureala tot ea se minuna cat de cuminte a fost fetita (Miruna a plans cam un minut si ala cu pauze). Probabil ca totusi s-a speriat de un bebe asa mic si s-au hotarat sa nu mai faca. Mie imi e ciuda, oamenii astia nu vor sa priceapa ca e mult mai simplu la copilasi atat de mici, desi poate pare o cruzime, si ca dupa 6 luni deja e mai greu, ca incep sa tina minte si-i doare si mai tare. In sfarsit, bine ca ati scapat si voi de grija asta... noi acuma ne pregatim de vaccin, o sa-l facem vinerea viitoare. [:(] Danateu, pana la urma ce-a fost cu rusii, ce-au zis aia de la CMU? Era normal, a trecut, te simti bine acuma? Si eu ma obisnuiesc tare greu cu vechile obiceiuri, era tare bine cand aveam burtica... [:)] Ma intreb si eu ce-o fi cu Tara, n-a mai zis nimic de foarte mult timp ... Apropo, Irinuca, bine ai revenit si multumim de vestile de la Tango! O pupam cu drag pe Daria, las' ca se da ea pe brazda si-o sa pape orice, parca vad ca se face cat Raducul tau de voinica! [:)] Sa nu uit, multi pupici pentru Petra, David si Alex, sa fie sanatosi si sa creasca mari! [pup] http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] X 6 [copil]Cezar Alexandru [s] X 6 [copil]Horia Stefan [s] X 6 [copil]Raluca Maria [s] X 6 [copil]Adrian [s] X 6 [copil]Petra freia cu strabismul mai asteapta pana sa pui "verdictul". si noi asteptam pana pe la 8-9 luni. cat despre bronsita, sper ca pana la urma sa mearga tratamentul andrei nu-si baga piciorusele in gurita. le prinde, trage de ele, scoate sosetele, sunt distractia principala cand stam pe olita, dar nu le baga in gurita... ma gandeam ca e "barbat" si poate ii miros[:D] de-aia nu le place [:D] danat si eu as vrea sa-l las sa tipe... dar dupa cateva minute nu mai rezist! si cum in ultimul timp se intoarce pe burta si apoi incepe sa tipe sa-l intorc. si fac sportul asta non-stop. abia astept sa invete sa se intoarca singur. nu mai tin minte daca v-am [ovestit cand s-a blocat usa si eu eram pe hol afara, iar andrei urla in casa. si a urlat ~30', apoi a adormit. cred ca o sa incep sa-l las si eu sa tipe, ca nu mai pot simt ca mi se desprind mainile din incheieturi! noi suntem bolnaviori. sambata nea-m intors in bucuresti... eu am fost "viteaza" si am umblat cam dezbracata, am racit, si acum pa indop cu antibiotice. duminica a fost de groaza, si mie si lui andrei ne curgea nasu', de se duceau servetelele vazand cu ochii. andrei era chiar rau, din nas se scurgeau mucisorii, din gurita bale, e tot numai lichide. nu avea febra, nu-l durea nimic... azi am fost amandoi la dr. pediatrul a zis ca bb nu are decat un usor guturai, sa nu ma sperii, nu are nimic nici in gat nici la plamani. si ii dau cate o fiola de vitamina C pe zi. dar ce m-am speriat, sa nu faca complicatii. acum nu-i mai curge nasul, dar vibreaza pe-acolo niste mucisori. in schimb, stranuta cot la cot cu mine. of, ma ia somnul de la una dintre pastile... [pup] tuturor [copil]! cristina si andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit povestea nasterii strugurelului Miruna! Parca nasteam eu! De felul meu fac mishto de genul asta de povesti, dar astea cu nasteri, toate mi-au placut, sunt mai rau ca o baba la filmele indiene! AAA si sa nu uit, am vazut pozele Emmei, am murit de RAS! E haioasa foc, iar ideea e Super! desi e cam mare...ne-ar cam place o idila...mai ales dupa ce am vazut-o la bustul gol si asa gatita...asteptam si restul...[olala] Si anunt mare: avem de cateva zile un DINTALAU! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freia, imi pare tare rau de Alexa, poate i se amelioreaza starea si nu mai trebuie sa va internati. daca ai nevoie de ceva, suna-ma! iuliana76, din pacate noi, parintii, avem tendinta sa exageram micile accidente traite de bebelusii nostri. Iar starea de team le este transmisa foarte usor. Si noi am avut incidente la modul ca alaltaieri s-a incecat Ioana cu piure de mar, dar rau de tot, ca nu mai putea sa respire, se inrosise toata, ii curgeau lacrimile si i se umflasera ochisorii. Eu ma chinuiam sa o fac sa-si revina iar sotul meu s-a dus si s-a asezat pe un scaun ca i se inmuiasera genunchii. Mamaligi mai sunt si barbatii astia! iuliana, am tipat si eu o data la Ioana dar saracuta era micuta rau, cred ca atunci cand avea vreo 2 saptamani si o chinuiau colicile iar mintea mea o luase razna din cauza depresiei de dupa nastere. Evident caam plans de m-am rupt din cauza atitudinii mele si chiar si acum ma ia cu remuscari cand ma gandesc! roisin, bravo! oana noemi, traiasca Dintalaul! Noi am fost ieri sa recoltam sangele lui bebe si sotul meu, pe langa faptul ca s-a albit tot caci nu prea agreeaza sa vada sange a facut o afirmatie ciudata: "Ce sange scumpel are fata mea!" Cum o veni asta, dragelor? A cam plans domisorica caci i-a luat sange din degetel si tot storcea asistenta acolo ca sa aiba cu ce sa umple 2 eprubete (micute). Altfel, suntem bine doar ca dansa nu prea mai vrea piureurile de fructe / legume facute de mine. In schimb pe cele de la borcanel le mananca in mare viteza. I-am bagat carnita si vad ca ii place, acum vreau sa fac iaurtel in casa si sa pun fructe in el. Voi mai fierbeti apa la bebei? Sau le dati direct apa plata? Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...