Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

Am reusit sa refac lista, daca sunt ceva greseli.... irinuca sper ca raducu sa nu aiba complicatii. si sa-i treca repede. si lui si Capshunicii, ca erau amandoi amenintati cu mersul la spital.[q] mireaf, [iartama] ma fost cam pe fuga in ultimul timp, asa ca iti urez acum "bine ai venit!" normal, asteptam mai multe amanunte despre tine si alexutza, ca sa pot sa va trec si pe voi pe site. poze, date, povestea nasterii. la poze am o rugaminte, daca poti sa la trimiti .jpg, cu rezolutie aproximativa 400x400 pixeli. la adresa hornoiuc@yahoo.com dana au venit fisiere .wav, daaaaaa's tare mari . am vorbit deja cu fratele meu sa le salveze ell si sa mi le aduca. tu ai unde sa descarci vreo 3 Mb??? ca iti trimit Audio Catalystul, sa le poti face .mp3. eu inca plang zilele petrecute la mama.... si-mi plang de mila, pt ca l-au tinut pe andrei numai in brate, si acum nu ma mai inteleg cu el!!! pana la urma nu stiu sigur nici daca insomniile erau din cauza dintisorilor, sau din cauza cerealelor. i-am dat grau cu caise, si poate nu le tolereaza si il durea burtica, ca aseara i-am facut orez cu lapte si a dormit neintors. acum i-am dat la fel, sa vedem daca doarme. in schimb, dintisorii cresc. si roade tot ce prinde. numai ca prostutul isi musca degetul si sa vedeti atunci plansete! si andrei nu pare sa mai aiba nimic. nasucul nu mai curge, (l-am "clatit" cu ser), si e baiatu' in forma de zile mari. numai eu nu... ca sunt si racita, nu pot sa respir, ma mai doare si gatul, di a navali si armata de "rusi" cu niste dureri de'alea adevarate. abia astept sa ajung la control saptamana viitoare sa vedem ce poate sa-mi faca. [q][q] l-am lasat si eu sa planga azi... numai ca "fraierul" din apropiere n-a mai rezistat si la- luat in brate. si nu are decat 8,9 kg, ca l-am cantarit duminica.[q] mai incercam si maine, de-o sa zica vecinii ca cine stie ce-i fac copilului! sisi respectivul test ADN era acum cativa ani 14 mil. acum cine stie... of, barbatii astia... de suculet n-am mai intrebat, dar pe "meniul " lui andrei scrie 30-50 ml suc. n-a zis niciodata de mai mult. si dintr-o portocala mie imi ies cam 60-70ml. carnea o fierb separat de legume si nu folosescsupa de la ea. asa am primit indicatii de la [medic]. mai ai putintica rabdare cu fata, o sa se intoarca ea... acum ca se mai lungeste si subtiaza [:D]. uf, recunosc, am mai tipat si eu la andrei... numai ca are el leac de cojocul meu. lasa buzita jos, se intristeaza si mai ca da in plans! si atunci sa vedeti plecaciuni si iertari din partea mea... apropo de laptele praf, (sectorul3) sunt probleme de la inceputul lunii, ca nu e lapte. ce se intampla, se dau retetele din februarie la inceputul lui martie??? iuliana si andrei face un kk mooooaaaale in ultimul timp, si face de 2-3 ori pe zi, iar seara e mai lichid decat de obicei. am suspendat portocala si am trecut pe orez. daca nu tine, trecem pe morcov... nu stiu, [medic] a zis aseara ca e normal sa aiba scaunul moale daca ii curge nasul. anny, si noua ne plac pungile si ziarele. sta in fundulet si le smotoceste de le-nnebuneste. ii las cate o punga alimentara, ca tot o baga in gurita, ca la ziare trebuie sa-l pazesc.
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/ http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga mireaf, Ioana mea are 6200 g la 5 luni, asa ca nu iti face griji ca ai bebita mica. Asa sunt fetele noastre, mai fotomodele! cristinamh, nici eu nu am luat laptele, cica nu au. mi-au spus sa mai sun miercuri, adica astazi, sper sa se rezolve. eu nu il folosesc dar il dau altora care au nevoie. irinuca, de unde iei laptele? eu il iau de la centrul pinochio si sun maine sa vad daca a venit; daca vrei, trec pe la tine, imi dai reteta si ma duc eu sa ti-l iau! da-mi un PM sisi, carnita o fierbi separat si nu folosesti zeama in care ai pus carnea; o toci cat poti tu de fin si o amesteci cu piureul de legume! Ioana are ceva nervisori caci de doua nopti are somnul foarte agitat, adica se mai trezeste si adoarme dupa 1 minut dar eu ma sperii caci ea doarme intins 10-11 ore. Nu-mi dau seama de la ce, caci nu am schimbat meniul, nu da semne sa o doara burtica... or fi dintisorii? Si inca ceva: i se curata piela pe palem, voi ati patit asa ceva? Oricum, joi luam rezultatele de la analize si o sa ma mai lamuresc atunci. La capitolul intors stam bine, efectuam la greu intoarceri in ambele sensuri; vocabularul este zilnic imbogatit cu cate o ciudatenie pe care numai ea o intelege. Pozitia preferata este in picioare dar fac tot posibilul sa evit astfel de distractii. Cand o ridic pe picioruse rade fara sa se opreasca, nu inteleg ce o distreaza atat de mult, probabil e tare mandra de ea. Pupam cu mare drag toti sarbatoritii!!!! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, pe noi iar ne-ai trecut cu 17 iulie[:D]. Sisi, stai linistita, Emma nici acum la 7 luni nu se intoarce complet si nu pentru ca nu poate, ci pentru ca NU VREA. Miscarea o face, se intoarce complet numai cu fundul, isi ia tot ce ii trebuie si apoi se intoarce din nou pe spate. Nu-i place pur si simplu pe burta. Eu zic sa nu iti faci probleme. Daca o sa stea in fundulet, daca o sa dea semne ca vrea sa mearga e Ok. Eu m-am linistit si eu cu Emma ca eram si eu la fel de stresata ca si tine. E un copil normal si gata. Dr. mi-a spus ca e posibil sa treaca de faza asta si Emma a trecut pe jumate[:D]. Craluca, asteptam vesti bune cu analizele. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand LA MULTI ANI Andreei-Alexandra, sa fie sanatoasa si sa creasca mare![cheers] Bun venit si pt Mireaf si sa-ti traiasca bebele; speram sa te simti bine printre noi! [flo] Cristinamh, m-am uitat si eu prin albumul de bebelusi si am vazut ca nu a aparut poza de 5 luni a lui Radu, nu ai primit-o sau e vreo problema? Zi-mi ca sa stiu ce am de facut...Imi pare bine ca Andrei se simte mai bine si sper sa nu-l necajeasca dintisorii prea tare. Iar tie, ce pot sa-ti zic, ca esti fata mare (la figurat, deh [olala]) iti doresc sanatate si sa te faci cat mai repede bine! Sisi ce daca scumpa ta nu se intoarce? Poate face alte grozavii pe care alti bebei nu le fac....Raducu a inceput la 5 luni fara o zi sa se intoarca si acum are o viteza si o placere de a se intoarce de pe o parte ope alta si de a sta mai mult pe burtica, incat trebuie sa fiu cu ochii ca pe butelie, ca imediat il gasesti in celalalt colt al patului[8D]. Cat despre culoarea ochilor, si Radu cred ca-i face albastri sau verzi (eu fiind cu ochi negri cum ma stii si sotul meu cu ochi caprui), s-ar putea insa sa semene cu bunicii din partea tatalui. Mie chiar imi place asa, ca asa l-am si visat cind eram gravida! Irinuca, sanatate multa Raducului, mi-e asa mila de el cum tuseste...offf, sper sa se faca bine cat mai rpd! Mai fetelor ma speriati de problema cu laptele praf ca ma apropii si eu de fundul sacului si va trebui sa-l iau saptamina viitoare... u n6gftbvv88gytygvyds - autograf de la Raducu [cheers] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urarile voastre calde! Va pupam si noi shi va uram toate cele bune, copii cumintzi shi mancacioshi!!! Va mai multzumesc pentru diversele retzete de mancarici pentru bebici ce le-am gasit pe aici. Din pacate puiul meu tot de tzatza sta atarnat.......nu ne merge diversificarea de nici un fel.......doar doua linguri de cereale cu lapte la pranz shi dimineatza un borcanel cu fructe....para si banana in special. Dar nu ne plangem ca nu creshte.....la cele 6 luni alea lui are 10 kg si 70 cm......i-a crescut un dintzishor......se rostogoleshte pe toate partzile shi de cateva zile a plecat shi deabushilea. In funduletz sta destul de bine numai ca doreshte sa ia jucaria care se afla cel mai departe de el shi mai pica in nas. Singura noastra problema ramane constipatzia....am fost shi la doctor.....nu prea am rezolvat mare lucru. Din cauza asta doarme tare prost, se rezeshte de o mie de ori pe noapte, drept urmare il iau cu mine in pat pe la 1-2 noaptea shi acolo ramane pana dimineatza.....recunosc l-am cam rasfatzat shi o sa-mi para rau......dar asta e!!! Va pupam shi va zambim cu dintzishorul, Ina shi Aditza Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama , mama, dar ce spor aveti fetelor la scris…nici nu am reusit sa citesc tot , am ramas in urma rau de tot.Nu mai am timp de nimic , ma lovesc de multe probleme legate de mancarica , dintisori , greutate , etc dar efectiv nu am mai avut timp sa citesc ce ati mai scris. Sunt ocupata ca merg la scoala , pe Alex il duc de la 9.00 la 15.00 la o bona , dimineata il duc pe sotul meu la servici , ma intorc , il pregatesc pe Alex , il duc si pe el si dupa ce ii imprastii pe toti , ma trtezesc ca trebuie sa plec si eu la scoala.Dupa amiza repet operatiunea numai ca de data asta ii culeg de pe unde sunt si uite asa ajung acasa , mancare , joaca , spalat ….stiti si voi destul de bine. Lui alex I-a iesit si al doilea dintisor ( un ciotulet mic) dar cu toate astea e un copil nemaipomenit , nu m-a necajit deloc.Doar l-am vazut de cateva ori dand din picioruse inainte sau chiar in timpul somnului , uneori a scancit dar foarte putin si mi-am dat seama ca saracutul sufera. Vreau sa zic va mi se strange inima dimineata cand il las la bona.acum intr-o dimineata , statea bona cu el in brate in usa si imi faceau semn cu mana.Eu am urcat in masina , am inceput sa dau cu spatele si facand mereu din mana “ pa , puil mami , pa alex , pa iubitule” si dintr-o data POC , am lovit o masina.Nu a fost nimic grav, doar bara un pic zgariata.La trei simt ca zbor , abia astept sa il vad.. Cred ca nu mai am lapte decat pentru masa de dimineata.Imi vine sa plang de ciuda.Cred ca trebuie sa trecem pe FORMULA. Ii place mancarea solida , manaca foarte bine , e tare nostim cum deschide gurita sa mai primeasca.Citeam astazi in caietul de observatii si chiar m-am distrat ca bona a scris la un mom dat ca da din maini si din picioare cand vede castronelul sau sticluta. Eu nu am tipat niciodata la Alex si cred ca nu as putea sa o fac pentru ca el este un copil foarte bun , nu m-a adus niciodata pana acum la starea de epuizare.Mi se moaie inima de cate ori sunt cu sau pe langa el.Cred ca de pe la 1 luna si jumatate a inceput sa doarma toata noaptea , eu nu am stiut ce e aia noapte nedormita din cauza copilului. Am zis ca daca as sti ca si urmatorul va fi la fel imediat l-as face. Salutari si pupici tuturor mamicilor si bebelusilor.Sper sa revin cat mai curand posibil.Tare fericita as fi daca ziua ar avea 36 de ore. Gianina si Alex http://community.webshots.com/user/alex_230903 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...