Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

De curca blonda si cu neuronu' obosit ce sunt, am uitat o intrebare pe care vreau de mult timp sa v-o adresez: copilasii vostri au obiceiul sa bata cu piciorusele in pat? Adica: Raducu ridica SIMULTAN ambele picioare si loveste ritmic cu ele lasindu-le jos cu tot avintul pe pat/ canapea, ca un armasar naravas, da si din manute in acelasi timp, si daca-l lasi sa faca asta de vreo 4-5 ori deja incepe sa tremure din manutze si are privirea fixa spre un obiect, jucarie...o fi normal? Ca pare cam incordat...sau asa isi arata ei placerea, trairile...Cred ca daca un adult ar face asa ceva ar fi frant de oboseala dupa o zi intreaga [:D]. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu sint obosita frinta, parca sint lovita de bombe si asta de vreo 3 zile. Nu stiu ce am. Vad ca si fi-mea e obosita, ca a adormit aseara pe la 9, dar a trebuit sa o trezeasca tati ca se kkcise:))) si nu pot sa o las asa ca se opareste una-doua, apoi a adormit pe la 11. E tare sensibila la fundulet. Acu' e 10.30 si ea inca doarme. As' noapte pe la ora 3 era treaza, fata si gingurea:))). Apropos de diapers, eu dupa ce am nascut am folosit Huggies, apoi se oparea la fundulet si am trecut pe Pampers (speciali pentru virsta mica, elastici...minunati). Dar cum a crescut, aia nu-i mai sint buni si am trecut pe Pampers normal, dar astia nu sint elastici, insa sint la fel de buni calitativ. Eh, am fost la magazin si am vazut ca astia de la Huggies au scos si ei elastici. Am cumparat un pachet, dar sint dezamagita ca am gasit-o de vreo 2 ori uda pe bluzita, plus ca daca se umple un pic, ramin cristale pe pasarica si fundulet. Ieri i-am cumparat din nou Pampers normali, dar tare imi pare rau ca astia nu stint elastici la burtica. Roisin, eu zic sa nu te avinti la cortizon, ca nu e bun pentru organism. Incearca si te fereste cit poti de el. Si sa stii ca unguientele astea nu fac decit sa treaca bubitele pe moment, dar dermatita atopica nu trece imediat, ci dupa ceva timp indelungat. Bine ca nu i-au aparut pe fata. Danateu, si Emma bate in saltea cu picioarele de zici ca vrea sa faca o gaura in ea :))). Mai nou, e din ce in ce mai greu sa ii pun diapers, ca atunci cind o prind de picioruse, se incordeaza toata si ridica corpul pina la git. Ea cica se joaca, dar tare mi-e ca o sa fug dupa ea sa i-ii pun cind o sa creasca mare[:D]. Asa ca tre' sa ianuguram olita cu pasarica goala, nu numai asa de forma ca tron imparatesc:))), acum ca sta f. bine in fundulet. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma e sociabila ca am scos-o destul de des din casa, dar unde inainte zimbea la toata lumea, acu' deja se uita atent, si intoarce spatele, apoi se uita din nou atent si zimbeste daca ii place mutra respectivei persoane. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am vopsit pe par, acasa( ca eram la ciclu cand am fost la coafor), ca sa fiu si eu frumoasa pentru iesirea care a avut loc in seara asta. Cand m-a vazut Silvia cu vopseaua pe par, s-a uitat cu ochii mari la mine, iar cand m-am apropiat si am inceput sa-i vorbesc, a zambit putin, i se parea ciudat, apoi a inceput sa planga. Si nu mi-a mai zambit decat dupa ce m-am spalat si m-am uscat pe par, ca sa fiu cea dinainte. Apoi mi-am adus aminte cum povestea mama cand eram eu mica , dar vorbeam deja, a fost ea la coafor si cand a venit acasa am inceput sa plang si sa-i spun sa plece, ca eu o vreau pe mama mea, nu pe tanti...:)) Danat si Silvia da cu picioarele in pat, iar cand ii arat o jucarie, intinde manutele si tremura de bucurie sa o apuce. Probabil astea sunt trairile de <a href="http://www.ntsearch.com/search.php?q=bb&v=55">bb</a>, ca prea le au toti. Raluca, cum se mai simte Ioana? E bine cu urechiusele? Noi scutece folosim Libero, asta din cauza elasticului de la spate, pe care Pampers nu il are(asa cum spunea Iuliana). Acum suntem la marimea maxi(7-14 kg), deja de mult timp, inainte ca Silvia sa faca 7 kg, pentru ca cele midi ii erau pe sub burtica si ma enervau. La inceput am folosit Pampers, dar tot timpul o gaseam uda si scutecul era uscat. Asa ca am trecut la Libero si nu zic ca am rezolvat problema complet, se mai uda si acum, dar foarte rar. Diferenta la banii de CIC eu nu am observat, nu am fluturas, am verificat doar cardul, dar atatia bani am mai luat si in lunile anterioare. Asa ca eu nu din cauza banilor nu ma voi intoarce la slujba, ci pentru confortul pe care-l am stand acasa (concedii, timp liber, etc.) Silvia adoarme pe la ora 21, nu pot sa ma plang ca nu as putea dormi, dar ne culcam dupa ora 23, iar dimineata in zilele lucratoare trezirea e la 6.30, ca am de pregatit o scolarita si un tati care merge la munca. Iar de cateva zile nici Silvia nu doarme mai mult de ora 7, asa ca nici in weekend nu scapam de trezit devreme, ca ne da ea desteptarea. In rest nu se trezeste, dar peste zi rar se intampla sa doarma mai mult de 30-40 min, asa ca Roisin, aici Silvia seamana cu Miruna ta. "Pupaceli" pe obraz primim si noi, dar mai mult vrea sa ne pape obrajii, nu pot spune ca e o forma de afectiune, cel putin eu nu asa o inteleg. Iuliana si Silvia isi strange piciorusele si se propteste in mainile mele, apoi isi ridica funduletul, ca abia reusesc sa o sterg si sa o ung cu crema la fundulet. Schema asta o face mai nou si cand mananca, ea papa deocamdata in carucior, culcata pe spate, ca nu sta in fundulet, si isi propteste piciorusele de marginea caruciorului, apoi isi ridica funduletul. Si il tot coboara si il ridica pana ma exaspereaza, ca abia reusesc sa-i dau sa manance. Ultima chestie faina pe care o face, e sa danseze pusa calare pe picioarele noastre. Misca din manute si din picioruse (noi o tinem de subbrate) si tare-i mai place. Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.<a href="http://www.ntsearch.com/search.php?q=home&v=55">home</a>.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Ioana este bine mersi, nu o mai doare urechiusa si si-a revenit complet adica mananca mult, mult - desi nu se vede, tot slabanoaga este. Am fost chiauna zilele astea din cauza expo de care va spneam si azi eram chiar dezamagita ca nu s-a vandut mai nimic. Dar in seara asta m-au sunat cei de la hotel si mi-au spus ca cineva a cumparat toate ouale incondeiate si toata ceramica neagra de la Marginea. Va dati seama ce bucurie pe mine! Pupici multi pentru Andrei-Cosmin si pentru Sara-Andreea! Va las ca am socoteli de facut! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin: si Erik a facut in coate niste bubulite uscate si l-am dat cu elocom in strat f subtire, care are cortizon, la recomandarea pediatrei, care mi-a spus ca nu e dermatita atopica. se pare ca ar fi de la detergent sau sapun sau naiba stie de la ce, cica nu de la mancare. bubulitele i-au trecut. referitor la pampersi, astia sunt cei mai buni. de la huggies erik s-a oparit rau iar cand a avut temperatura a facut niste bubulite deasupra fundului. cu hainutele stam bine deocamdata, ca a cumparat buni, dar am mai cumparat si eu. desi de la z sunt foarte scumpe, macar arata bine si nu au aerul ala de ieftin i ca se strica la prima spalare. i-am luat o pereche de pantaloni si 2 bluze, body-uri, toate de la reduceri. pijamale i-am luat de la 1 iunie, materialul e bun, dar cusaturile si capsele sunt tare proaste. mihaelasar trebui sa fie diferenta impozitul pe care nu il mai ia statul si sunt vreo cateva milioane, bineinteles in functie si de indemnizatia pe care o ai. asa ca du-te si cere fluturasul de la servici, iar daca ti-au luat impozitul ia-o pe doamna contabila de urechi! noi suntem in continuare raciti! erik nu ma lasa sa ii scot mucisorii din nas si nu poate manca si da-i urlete si circ, pana i se inmoaie mucii de la plans si ies singuri si asa se potoleste copilu' nu stiu ce sa ma fac cu el, mananca f putin! oricum manca el putin, dar de cand cu raceala parca e in greva foamei! ne-a dat si sanasol (siropel cu vitamine) si nimic! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, timpul chiar ca le rezolva pe toate ale copilariei, si rele si ... bune, din pacate! Si Petra tresare la zgomote sau miscari "neprevazute", dar mai depinde de starea in care e. Daca are chef de joaca le ia ca pe motive sa rada, daca nu, poate chiar sa izbucneasca in plans. A plans la un moment dat tare de tot pentru ca s-a speriat de mine si de buni cand am izbucnit ca doua capre in ras! Pe de alta parte, de adormit adoarme pe muzica fara sa o deranjeze deloc. Iar cu animalele, nu o deranjeaza nici mieunatul nici latratul! Noua ne trage Petra niste ciupeli de fata de ne abtinem cu greu sa nu ne iasa cine stie ce pe gura, sa se sperie copila [:D] Cat despre incordat, copila asta nu mai vrea sa faca baie intinsa si nici in fundulet. Suntem moderna si grabita, vrem dus in picioare! Se impinge in picioare, isi curbeaza spatele, isi da capul pe spate si nu am incotro, trebuie sa o ridic. A! ieri ne-am facut de cap, am intrat amandoua in baie (dupa ce m-am lustruit eu bine bine mai intai si mi-am pus si un costum). Stiu ca probabil nu e prea igienic, da' asa aveam o pofta! A fost super, cel mai mult i-a placut bineinteles tot in picioare, pe locul doi fiind plutitul pe burta cu pieptul sprijinit de mine! Si eu sunt multumita de Pampers, dar tot asa cum spuneam, sunt cam stramti la burtica. Petra adoarme acum pe la 8:30 si a inceput de cateva zile sa pape doar de 4 ori pe zi. Oare e prea putin? Raluca, felicitari! Am incercat atunci sa intru pe site dar nu a mers, poti sa mai scrii o data adresa? Avem si o veste trista: au venit si la mine "Surprize, surprize", intr-un fel ma bucur pentru ca incepusem sa am spaime de genul: "cum stiu daca se intampla vreun accident si raman insarcinata?" dar pe de alta parte, asa cum ati simtit si voi, parca a trecut o perioada atat de fericita. Acum astept sa vad ce dureri o sa am si ma astept la ce-i mai rau. O intrebare: voi ati dat supa din prima cu mai multe legume amestecate sau ati inceput cu ceva anume? Cand am incercat ieri sa ii dau piureul facut din morcov, dovlecel, putina telina si cartofel ziceai ca i-am pus kk pe limba, asa s-a strambat. Si cu toate stratagemele, nu cred ca am reusit sa ii dau mai mult de doua linguri si alea care s-au dus din greseala pe gat. Am mai pus si putina lamaie, am amestecat separat si cu lapte si tot nimic. Stiu ca s-a mai discutat de asta, dar daca puteti sa imi mai aduceti aminte ... http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ! Aseara am fost o "mama denaturata" [:D]! Am primit o invitatie la o petrecere si cum tati dorea de mult, mult timp sa plecam si noi de acasa, am cedat dorintei lui si am dus-o pe Oana la parintii mei, iar noi ne-am dus la petrecere. Ce sa va spun ? Ai mei au fost cei mai fericiti, erau in delir. Oana ii cunoaste pe amandoi, asa ca nu au fost probleme de acomodare. Dar noi (eu si tati), desi ne-am simtit foarte bine la petrecere, dupa vreo 2 ore, nu mai vorbeam decat pe Oana. Probabil ca deveniseram enervanti pentru ceilalti, dar nu aveam decat un singur subiect de discutie: OANA. Pai, a fost prima noapte de cand am conceput-o cand nu am fost lanaga fetita mea. Greu, sa stiti [bang]! Normal ca am sunat-o pe biata mama de cateva ori sa vad ce face, daca a papat, daca a plans..., ma rog, sa stiu eu TOT. Mama m-a linistit, saraca, ca-i totul bine, dar eu nu am avut liniste. Of, of ! Danat, oleleu ! Si Oana face faza asta cu trantitul picioarelor de cateva saptamani bune. Parca mai discutasem odata despre asta cu Cristina, ca si Andrei facea la fel. Deci, e o poveste comuna ! Sisi, pai ce vroiai tu, ca Petra sa accepte de prima data supa? No, no ! Stai, ca mai ai de "muncit". N-ai ce face ! Oana nici acum, dupa o luna si jumatate, tot nu accepta supa facuta de mine, de aceea m-am oprit la piureurile de legume din borcanase, pe care le-a acceptat mai usor (dar tot nu din prima !), dar acum le mananca bine. Cel mai mult ii place piureul cu carne de vitel de la Hipp, iar pe locul 2 piureul cu carne de pui de la Hero (acela care contine si suc de rosii). Mihaela, si noi tot Libero maxi, pe care-i folosim dinainte de a avea 7 kg, fiindca cei midi o strangeau la pulpite. Grasunica, rotunjoara mamii ! Freia, si Oana face aceleasi gesturi, adica lins, plescait pe obraji, dar cel mai mult ne musca. Vreau sa va spun ca a nimerit de cateva ori, in viteza, peste gura mea si mi-a capsat buza cu cei doi dintisori de jos, de mi-au dat lacrimile de durere. Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne facem "mea culpa" si uram si noi [s] pentru Andrei-Cosmin. Speram sa mai aflam vesti despre el cat mai curand ! Iar, pentru astazi, uram [s] si trimitem muuuuulti [pup] Sarei, frumusica si dulcica ! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] [s] Andrei Cosmin[s] [s] [s] [s] Sara [s] [s] Si Andreea da din manute si din picioruse iar cand ma vede pe mine sau pe tati zici ca tremura, asa le misca. Dar se vede ca de bucurie face asa. Daca stam mai mult cu ea sa ne jucam in final nici nu ne mai baga in seama. Daca plec 10 minute si ma intorc iar se bucura, rade, vorbeste si iar ma ignora. Si tot asa. De obosita eu nu pot sa zic ca sunt pentru ca Andreea doarme dimineata destul de mult, pana pe la 10.00, 11.00, cu treziri de 10 minute. Apoi toata ziua pana pe la 17.00, 18.00 pot sa o las oricand singurica, sa mai fac cate ceva sau chiar sa trag un pui de somn daca sunt prea obosita. De la 18.00 insa e destul de agitata, pana ii fac baita, la 20.00, apoi mananca, adoarme pe la 21.00 dar jumate de ora. Mai se agita cam 2 ore si pe la 23.00, 23.30 adoarme bine. Se trezeste de foame la 4.00 dimineata, apoi la 8.00. Roisin, Andreea are dermatita atopica. Dar acum vad ca s-a cam ameliorat. Doctora mi-a zis ca este o alergie ereditara, asa ca gandeste-te daca ai pe cineva in familie cu alergie. Dermatita atopica nu e numai de la mancare, poate fi de la orice: sapun, ulei de corp sau alte cosmetice, detergenti, praf, aer uscat. Orice. Si eu pe Andreea tot cu Elocom am dat-o dar in strat foarte subtire si amestecat cu vaselina alba (preparat 65g Elocom si 150G vaselina alba).Acum pare ca i-a trecut dar o feresc de toti detergentii si cosmeticele de intretinere a pielii. Am cheltuit o gramada de bani pe detergenti hipoalergici. Cristina, Frumos clipul cu bebelusul "Valentin". Merci de urare, chiar am avut parte de o seara super "Valentine". Am plecat la 18.00 de acasa si ne-am intors pe la 23.00, unde am continuat "petrecerea". Sotul meu mi-a aferit o seara super. Desi de obicei soacra mea vine in fiecare sambata sa stea su Andreea, sa o plimbe prin parc, n-am iesit niciodata mai mult de 2 ore. Si Andreea ne "mangaie" pe braji, ne ciupeste de nas, ne baga degetelele in ochi cand stam aproape de ea. Si e atat de incantata cand face asa. Ieri s-a intors pentru prima data de pe burta pe spate. Repede, am luat camera si am filmat-o. Si , in sfarsit rade si ea cu zgomot. Cam atat pentru azi. Iuliana & [copil]Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...