Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

Azi am inceput serviciul [q][q][q][q]. Ma simt ca dracu cand stiu ca nu mai stau toata ziua cu piticul meu. Am fost asa de fericita dimineata cand am plecat ca Sergiu s-a trezit si am reusit sa-i dau un pupic si mi-a zambit atat de frumos.... Plus de asta am stresul bonei, care sper sa fie ok. A avut o perioada de proba de aprox 2 saptamani si ca prima impresie a fost ok, dar eu stiu ce face cand e singura? oricum, abia astept sa ajung acasa. Ca tot am vazut ca se vorbeste despre cum mananca bebeii, la noi programul de papat este urmatorul: 6.oo - lapte (200 ml) 10.00 - piure de fructe cu cereale/branza 14.00 - piure de legume cu sau fara carnita de pui 17.30 - lapte (200 ml) 20.00 - mar ras simplu sau copt 22.30 - lapte (240 ml) Intre mese ii dau ceai, apa sau suc de fructe. Roisin, si Sergiu are niste pete uscate, mici, cateodata sunt roz si cred ca este ceva de la alimentatie, ptr. ca pana sa diversificam nu avea asa ceva. Tot asa, sunt pe manute si picioruse. Si el mai are la gat un fel de iriatii, dar cred ca sunt din cauza ca e grasut si gusat (manca-l-ar mama de grasun) si probabil ca din cauza pliurilor face chestia asta. Tu o dai pe Miruna cu crema Atoderm? Are vreun efect, i-au disparut petele? Oana_noemi: si noi avem probleme cu capsele de la pijamalutele 1 Iunie.........sunt varza. Pacat de material ca e bun. LA MULTI ANI sarbatoriltilor! sa creasca mari si frumosi si mai ales sa fie sanatosi si destepti! La birou nu sunt in stare sa fac nimic, parca am picat din luna. Am asa, un fel de pata neagra pe creier [bang][:D] si nu sunt in stare sa gandesc..... Ieri ne-a mai iesit un dintisor, asa ca acum avem 2 dinti [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand vreau sa va spun ca sunt racita cobza ... imi vine sa mor de ciuda ... de ieri nu m-am mai apropiat de Ioana si cand o aud ca striga mama si intinde bratele spre mine dau in plans! Despre programul de masa: 07.00 - 150 ml lapte cu 2 masuri cereale 10.00 - piure de fructe (mere, banane, pere, kiwi) cu branzica de vaci sau cereale sau simplu - cam 150 gr; apoi suc de fructe (portocale / mandarine / morcovi cu mere / Hipp) cam 100 ml 14.00 150 - 200 g piure de legume (morcov, telina, pastarnac, ceapa, cartof, dovlecel, conopida, brocoli, ulei de masline) - pasez toate legumele, mai putin ceapa pe care o arunc; apoi suc de fructe sau ceai cam 100 ml 18.00 - cereale (facute ca un piure) sau 150 ml lapte simplu 21.00 - 180 ml lapte cu 4 masuri cereale Eu zic ca mananca destul de bine dar nu pune pe ea mai nimic ... este destul de slabanoaga! Ca activitati avem la greu datul din picioare, intoarcerea pe burta, chiuitul, tipete ascutite, mancatul jucariilor. In rest rade tot timpul, doarme mult si bine, kk face de 2 ori pe zi (dimineata). Sisi, adresa era www.artatraditionala.ro Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina care adresa de la depozit o vrei... ca am mai multe sisi eu i-am luat pantalonasi de la happy baby la niste super preturi si sunt chiar haiosi. asa orienattiv cei mai ieftin sunt 60.000 si cei mai scumpi 95.000. aa... si ammai gasit ceva haios prin preumblarile mele... un rucsac de spate, mai mic decat cel de happy baby (ajunge pana la mijloc) de la Tomy dar e scummmmmppp mancal-ar mama... 2.350.000. Ma mai gandesc daca il iau.. sper sa mai fie in magazin prin aprilie (pana atunci sunt leftera cu litere mari). Altceva haios am mai gasit un jumper (de la Cam) cu 1.690.000 la happy baby si e bun pana la 12 kg. ce-am mai vazut? a, da... un scaun demasa f destept la 5.500.000 (are 7 pozitii de coborare si 7 pozitii de lasat pe spate). are si 2 tavite (1 e detasabila cu loc de pahar). am fost ieri in vizita la nasi si am primit un premergator... am pus-o in el... e incantata de jucarii dar am observat ca o doare spatele... asa ca l-am pus bine si nu cred ca o mai pun in el prea curand (oricum daca o fac o sa fie pt un sfert de ora maxim...) la capitolul hai sa merem cu el ... nu prea s-a prins saracutza cum sta treaba. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

apropo de masa: 6.00 Lapte 165 ml 9.00 Suc potocale + morcov + apa cam 100 ml + Lapte 90 ml 12.00 mar copt + 3 lingurite piure fructe de la Hero si Lapte 120 ml 15.00 bebelac cu mar (amestecat cu apa) 100 ml + Lapte 70 ml 18.00 supa (morcov,telina,pastarnac,radacina patrunjel,peste - salau) 80 ml si Lapte 95 Ml 20.30 Supa 100 ml si lapte 110 ml (daca apuca sa-i mai bea ca adoarme cu supa la gura) cam asa arata in mare meniul - laptele mai variaza dar restul e de baza. Si in plus bem ceai de fructe de la hipp cat se poate. Daca nu bea ceai ii mai fac suc de portocale cu morcov si apa. As vrea sa ii bag totusi saptaman asta oul si cartoful. Am vazut ca branza nu ii place si o mai las pana la sfarsitul lunii si mai incerc iar. La Multi Ani la bebelusi. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult de sfaturi. Ce m-as face eu fara voi? Pana una alta a papat mai cu strambaturi mai cu zambete cu gura plina de chestia aia ... apetisanta[:D] (tati nu ma mai lasa sa zic ce cred despre cum arata piureurile ca sa nu influentez copilu')> Bineinteles ca doar cartof cu morcovel, der de maine mai incerc sa bag si altceva. Meniul nostru arata cam asa: 8 dimineata: tzitzi, cantitate necunoscuta, banuiala mea e ca ar fi vreo 200 ml. (apropos a mai scazut productia, cateva zile nu am mai avut timp sa ma mult la pranz si iaca nu a mai fost nevoie.) Oricum pare satisfacuta si o las chiuing si gangurind la bunica. Pe la 10 - suc de mandarine cu morcovel. Nani. Pe la 12 - uneori o apuca chiar si 13, daca nu poate sa caste ochii mai devreme - mar copt cu o banana si branzica. Chestia depaseste 180. In jur de 15 - 17 (asta pentru ca uneori papa doar de 4 ori pe zi) - ne luptam si progresam cu supa 7:30 baita 8 - tzitzi cu ochii inchisi de satisfactie. 8:30 nani pana a doua zi Si ea a inceput sa tipe taaaare de tot! http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiii, stiam eu ca am uitat ceva. La multi ani!!! Sarei-cretulina si pupicei pe obrajori si La multi ani!!! lui Radu-Stefansi o imbratisare de la noi. Multumim fetelor de urari. Nici eu nu stiu cind au trecut 7 luni. Aseara ta-su se uita la fi-sa mai-mai sa o manince din ochi si avea o figura din aia de oaie cind se uita la ea ce bine sta in fundulet si se juca singura cu jucariile. Simona, eu zic ca maninca destul de bine. Dr. aia e o timpitica, cum naiba sa manince si mincare solida si un kil si ceva de lapte. Doamne, ca nici un om mare nu poate atita. Aia cu 150ml/kg corp era valabil numai cind erau hraniti exclusiv cu lapte. Si apoi multe din vitamine si le iau din mincarea solida si sucurile pe care i le dai. Laptele acum e mai mult pentru Ca. Deci, din ce am citit eu, de pe la 4 pina pe la 6-7 luni ar trebui sa manince 500-600ml lapte si mincare solida (pe la 6 luni 3 mese). Eu nu imi fac probleme. Hai sa iti spun eu cit maninca Emma, daca tu iti faci griji. 10:00 - piure de fructe cu brinzica (cam 200g)...lapte nema, ca il scuipa, dar daca ii dau apa o hapaie. 14:00 - 120ml lapte (max 140, dar cu chin) 16-17:00- piure de legume cu carnita (lapte iar nema) 20-21-cereale cu lapte si para (de obicei), deci lapte vreo 120ml -se mai scoala noaptea o data sau de 2 ori deci 120 sau 240ml. Saptamina asta o sa trecem la ou sau iaurt. Deci total: vreo 500g mincare solida si 400 ml laptic. Inca maninca mai mult decit bea lapte inainte cind era 100% pe laptic. Ce stomac s aiba la 6 luni sa manince 1 kil juma de mincare...hai sa fim seriosi. Si Emma a luat in greutate 350g luna asta, eu sint multumita. Mama mi-a zis ca pe la un an un copil ar trebui sa aiba 10 kile. NU stiu cit o sa aiba Emma, nu cred ca 10 kile, dar eu zic ca arata destul de bine, are falcute, nu e f. grasa, dar e ok. Cel mai mult imi plac bulanasele ei, ca imi vine sa ii maninc pulpitele de grasune ce sint. Simona, dupa cm vezi, copiii tai maninca bine, la fel ca si altii. Adevarul e ca unii sint mai mincai, dar fiecare copil e diferit si doar nu ai sa le bagi mincarea pe git cu furtunul si sa ii fortezi daca nu vor. Eu nu stiu cum sa o determin pe Emma sa adoarma mai devreme. Inainte se culca pe la 8-9 si acum pe la 11-12[bang]. Chiar daca vreau sa o obosesc si sa o tin treaza, nu pot, ca incepe miriiala si vreau-nu-vreau trebuie sa o pun la nani. Ce sa fac, dati-mi un sfat, poate voi sinteti mai experte :))). Roisin, viiiiin pozele meseriaseleeee...am eu ceva in gind fain de tot....o sa vedeti voi[:D]. Cucoana mare o face mama:))))). http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va spun ca ieri am plans juma de ceas daca nu mai mult dupa ce am citit povestea lui Cristi de la discutii generale. As vrea sa pot sa ajut dar nu stiu cum. Raluca am incercat din nou si tot nu merge, cred ca te saboteaza cineva pe aici pe site [box] http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, si noi tipaaaaam de se sperie vecinii. Ii face o placere teribila sa se auda tipand. Dupa ce face vocalizele astea, se uita incantata la noi, de parca ar vrea sa ne urmareasca reactiile. Lasa, ca va trimit cate un fisier audio, ca s-o ascultati si pe fii-mea [;)]. Si mie mi se pare ca gemeneii Simonei papa bine. Daca ei sunt vioi si veseli, cred ca asta inseamna ca sunt bine, frumusetile pamantului [pup][pup]. Pentru fetele din Bucuresti am o intrebare: O prietena ar vrea sa stie unde poate gasi razatoare de sticla ? Cum eu nu sunt din Bucuresti, n-o pot ajuta, dar m-am gandit ca voi sunteti sursa mea, asa ca va rog sa-mi raspundeti si mie de unde ati cumparat voi razatoare de sticla? Multam frumos ! [pup] Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup] multi multi pentru "veterana" bebelusa Emma-Ana, sa fie sanatoasa si cuminte! Tot atatia [pup][pup] si pentru Radu-Stefan, ii dorim si lui tot binele din lume! Simona , daca te linisteste cu ceva, iti spun ca fiica mea cea mare, desi are 7 ani si cateva luni, are doar 20 kg, iar la un an avea 9 si jumatate. Asa ca daca puiutii tai au la 6 luni 8 kg, sunt super! Nu ai motiv de ingrijorare. Diana a crescut intre 3 si 4 luni doar 300 g, cand ar fi trebuit 750 g, dar am avut noroc de o dr. inteleapta,care mi-a spus ca nu am nimic pentru ce sa-mi fac probleme, ca nu trebuie ca(,) copilul sa ia atat cat scrie la carte in greutate, fiecare are ritmul lui de crestere, iar fiica mea nu a fost mancacioasa deloc, daca manca jumate din portia de piure pe care o primea, eram multumita. In schimb, Silvia manaca bine zic eu, pe langa cum stiu ca manca sora ei, poate mananca chiar mai mult decat manaca si acum Diana, ca tot la fel de mofturoasa e. Iata programul nostru: 7-200ml lapte cu 2 lingurite cereale 11-legume cu carne, o farfurioara plina, probabil 200 g 15-fructe(jumate de banana+1 mar+ 1 kiwi+ 2 lingurite praf de biscuiti), asta fiind cca 200-220 g, apoi sucul de la o portocala(50-70 ml) 18-200 ml lapte, dar este cand papa doar 100-120 ml 21-200 ml lapte cu 2 lingurite cereale Mie mi se pare foarte bine, nu vad cum ar putea manca mai mult. Si face kk dupa ficare masa, in afara de ultima. Sisi, am citit si eu subiectul cu Cristi, e tare dureros ce s-a intamplat cu el, nici eu nu stiu cu ce l-am putea ajuta, doar o echipa de medici straini pot sa-l ajute, dar din cate am citit e deja prea mare ca sa mai poata interveni, e o interventie care trebuia facuta imediat dupa nastere, asa cum a fost cazul lui Alvaro-Daniel, daca ai citit despre el. Pacat de el, se pare ca e un copil istet si tare frumusel , paote totusi cineva o sa reuseasca sa-l ajute. Silvia a reusit inca de ieri intoarcerea inapoi de pe burtica pe spate si azi a exersat-o. Ei ii place pe burtica, chiar sta asa si se joaca, dar azi s-a intors pe burta, si-a luat jucaria la care a vrut sa ajunga, apoi s-a intors iar pe spate, a vazut probabil ca e mai comod sa se joace asa. Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana, emma e in grafic, dupa 6 luni media e 250g. eu iar am uitat sa-l canntareasc pe andrei, si de doua zile ma chinui sa tin minte [bang] si cum imi aduc aminte numai dupa ce l-am imbracat, s-a dus cantaritul... despre adormitul la ore de-astea inaintate, din experienta de 4 luni iti spunem ca inca nu am gasit solutia. dupa ce manaca pe la 11 cel tarziu, mai dureaza cel putin o ora pana cand se lasa convins sa stea intins pe perna. abia apoi incepem cu leganatul si de cele mai multe ori reusim sa-l adormim. planul nostru de masa... 7-8am : lapte, prepar cu 210 ml apa 10-11am: fructe (2 mare / 1 banana de cele mai multe ori) + 1 lg branzica + 1 biscuit, + suc de la o portocala (70-90, depinde cat iese; i-am mai facut si suc de kiwi) 15-16pm: legume cu carnita / ou. si aici am facut clasicul piure de legume ([vom]), dar ii place la nebunie piureul de cartof cu lapte, unt si carnita. daca in ala clasic simplu pun oul, il manaca fara proteste. la sfarsit lipaie ca un catel dintr-o cescuta cu apa. reuseste sa inghita de 2-3 ori. 19pm: 180 ml lapte 23pm: 60 ml lapte + 3 masuri cereale si separat un biberon cu 150 ml lapte freia pe amandoua... vedem noi unde ajungem pana la urma. dana eu n-am vazut de sticla, doar de plastic. si pana acum ghimpii aia par la fel de ascutiti. acum nu ca vreau sa par prapastioasa, dar mama cand a vazut razatoarea (ea avea acasa una de sticla) a zis ca mai bine ca a mea, ca unei vecine i-a sarit un dinte si noroc ca si-a dat seama la timp, ca picase in mancarea copilului.
Cristina si [copil] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...