Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

[s][s][s][s][s][s][s]Emma-Ana si [s][s][s][s][s]Radu-Stefan, sa cresteti mari, frumosi si sanatosi si va trimitem mii de pupicei. Fetelor, sa stiti ca i-am transmis Sarei toate urarile si toti pupicii de la voi, va multumim frumos. Ce ma bucur ca ati scris in ce consta programul de masa al bebeilor vostri, o sa listez si eu paginile respective si o sa incerc o ordonare in programul de masa al Sarei, pe care, ca idee vi-l descriu mai jos( e cam "alandala"): 5:00 - 10 min san( habar n-am cat trage cantitativ) 7:30 - 5 min san 9:30 - 5 min san 11:30-12 - 3-4 lgt cu chiu cu vai de cereale cu lapte 14:30 100 ml Formula 17:00 incerc ceva vegetale, la fel 3-4 lgt 19:30 3-4 min san 20:30 fructe, sa zic 2 lgt, nu ii plac 21:30 100 ml Formula, cateodata mai papam san si pe la ora 22:15-22:30. Orele sunt aproximative. Culmea, ca astazi i-am dat sa pape la ora 12:15, 100 ml lapte formula si apoi, de abea la ora 16:15 i-am dat pentru prima oara un amestec de vegetale facute piure, de la borcanel, amestec compus din cartof dulce, porumb, dovlecel si dovleac. A mancat aproape tot borcanelul, sa zic vreo 80 ml, dupa care a baut apica si am fost super multumita. Cred ca m-am prins de greseala mea, eu ii dadeam lapte inainte de mancarea solida si poate de aceea nu mai manca si astazi, mi-am zis, ce ar fi sa ii dau invers, sa vedem si uite asa a mancat copilul. Apoi am citit ce ati scris voi si dupa cum v-am spus, o sa incerc sa urmez un program asemanator. Despre fructe, nu stiu ce sa zic, ca merele nu ii plac, la fel nici perele sau piersicile. Mai incerc. Voi cand le dati suc, ce anume dati? Eu am incercat suc de mere/pere cumparat, combinat cu apa,jumi-juma, nu i-a placut, noroc ca ii place apa. Mai am o intrebare, ce fel de ceai dati la puiuti, in afara de musetel. Ma intereseaza daca puneti un pliculet de ceai de musetel, de ex. la 250 ml apa. Hai ca va pup, ca nu ma mai lasa sa scriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc tuturor pentru incurajari. [pup][pup]Sa stiti ca nu m-as fi alertat prea tare daca nu s-ar petrece urmatoarea chestie. Ultima masa e la 21.00 - 22.00. Dupa 9 - 10 ore de somn, dimineata, abia mananca 100 ml lapte. Asta e problema! O fi din cauza anemiei ca si asta determina inapetenta.. Va multumesc tuturor pentru informatii si sustinere morala. [pup][pup] Ei sunt foarte activi! Acum au prin un virus ca tare mai au nasucurile infundate! Va rog - va pisez de acuma![iartama][iartama]- spuneti-mi daca ati marit cantitatea de branza. Eu fac dintr-un l de lapte, cu calciu lactic, iar portia zilnica este 1/4 din branza rezultata/copil. Voi dati mai mult? Pupici pentru Raducu - Stefan, [s] pentru implinirea celor 5 luni! http://community.webshots.com/user/simanoro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de urari dragelor si aceleasi ganduri bune avem si noi pt piticutii vostri! De asemenea, se cuvine sa fim cavaleri si sa-i spunem si noi LA MULTI ANI pt Emma, sa fie sanataoasa si cumintica![cheers] Acum ca tot ati povestit toate ce maninca bebeii vostri, uite ca ma mir, ca noi suntem numai la o masa diversificata (de fructe si suc de fructe) pt ca asa ne-a zis dr-itza sa-i introducem supitza dupa 5 luni, deci de saptamina asta incolo... Deci, cum arata meniul lui Radu zilnic: ora 8-8:30 - 180-190 ml laptic formula ora 12-12:30 - cam 120 ml banana+br vaci+mar ras si inca 80-90 ml suc morcov si mar ora 16 - 180 ml laptic ora 19:30 - 150-160 ml laptic ora 22:30-23 - 200 ml laptic Orele sunt aproximative. Intre mese uneori bea si ceai de fenicul, dar maxim 100 ml pe zi adunat. Si ia in greutate ca Fat Frumos, in luna asta (intre 4-5 luni) a luat 800 gr, deci ceva mai mult decat trebuie, dar vedeti si voi ca nu-l indop. Cel putin uneori dupa cate o masa de laptic pare ca ar mai vrea, dar il pacalesc si nu-i mai dau. Cereale nici atit, nici nu stie ce sunt alea! Nici biscuit. Iar dupa portia de banana protesteaza deja, ca zice ca i-am papat-o noi, asa repede o haleste [:D]. Acum dupa ce s-a obisnuit cu atitea fructe si gust aromat si dulce, sa-l vad ce reactie va avea la legume....sper sa le accepte relativ usor...noua ne plac legumele si supitele, dar uneori bebeii astia nu seamana deloc cu parintii... Simanoro, eu ii fac lui Radu brinzica dintr-un litru de lapte cu 10 pastile Ca lactic si-i ies cam 7-8 portioare de cam 2 linguritze portia, le pun in pungutze mici si le congelez, le folosesc de-a lungul unei saptamini. Nu i-as creste cantitatea ca mi-e ca-l constipa...si asa uneori e necesar seara sa-l ajut cu termometrul sa "producem" un kkloi tare si dens, ca altfel nu-mi adoarme noaptea daca se screme sa-l faca singur. Fetelor vroiam sa va intreb daca bebii vostri dorm noaptea cu vreo lampitza aprinsa, ca eu m-am obisnuit sa aiba in dormitor o veioza aprinsa, pe care am acoperit-o cu ceva ca sa fie o lumina slaba, si mi-e foarte bine asa ca ma duc la el noaptea de vreo 2-3 ori sa vad ce face, si il vad din usa, nu-i nevoie sa intru in camera lui. Daca nu ar fi veioza nici nu stiu ce-as face...Dar mi-este sa nu se obisnuiasca asa si sa aiba frica de intuneric mai incolo...Nici eu nu mai stiu cum e mai bine...[alcool] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sisi, nu inteleg de ce zici ca nu merge, ca eu nu am probleme sa deschid pagina. Incearca www.kogaion.ro Despre branzica de vaci: si eu fac tot dintr-un litru de lapte cu Ca lactic si ii dau de 3 ori din ce iese. Credeti ca pun prea multa branzica? Simanoro, sa stii ca si Ioana mea mananca uneori foarte putin dimineata desi doarme cam 10-11 ore noaptea fara sa miste! Noi o pupam [pup] mult pe draguta de Emma si tot pupici [pup] ii dam si lui Radu Stefan. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pentru Raducu cel frumusel si simpatic, sa se faca inalt ca tati, frumos ca mami si destept ca Einstein! [:D] Danateu, eu ii pun o lampa de veghe in priza, da' e mai mult de forma, cat sa nu dau eu cu capul in tocu' usii daca se trezeste giza noaptea. Cateodata mai las o jaluzea cracanata, ca intra multa lumina de pe strada, da' nici asa nu e bine, ca dimineata se scoala pitica prea devreme daca vede lumina afara... Saptamana asta trebuie sa incepem si noi cu branzica, inca n-am luat laptele praf dar o sa-l trimitem pe tati sa ni-l ia. Vad ca toti bebeii au inceput sa tipe, fii-mea face chiar urat cand se bucura foarte tare, striga la jucarii, la catel, cred ca incearca sa le cheme mai aproape, sau asa ceva, da' mi se face mie frica, d-apai bietului patruped. [:D] Ieri am pus-o intre perne, ca pana acuma statea in scaunelul de masina si am zis ca e suficient, dar ii place mai mult cu pernele, chit ca dupa un sfert de ora alunecase sub ele si bombanea incetisor de acolo. In sfarsit, am reusit sa dorm si eu o noapte ca lumea, ma simt muuult mai bine, acuma pot sa ies la colindat orasul! Daca n-as avea rusii pe cap, as fi de-a dreptul fericita. [bang] Am si eu o intrebare: voi visati ciudatenii legate de bebei? Eu de la o vreme numai filme artistice visez: ba i-au crescut fiica-mii doi dinti si eu n-am observat, ba se facea ca nasteam o surioara (da' visam nasterea de-a binelea), ba azi-noapte am visat ca aveam doua Mirune identice, si cu doua randuri de jucarii identice, parca le clonasem! [alcool] Da' cel mai tare a fost taica-meu care a visat ca manca ciorba de burta cu nepoata-sa! [:D] Ancuta, eu ii mai dau si ceai de fenicul (combinat cu musetel), sunt d-alea granulate la cutie (am gasit de la Milupa si Hipp), insa asa prost le bea de la o vreme, ca mai bine ii dau apa. Si la asta se stramba, da' se prinde repede ca e buna de sete, si bea cate 30-40 ml, sa scape de gura mea. Anny, felicitari pentru dintisor si sa fie cu noroc serviciul! Pe fii-mea o dau cu Atoderm de vreo 4-5 zile si e mult mai bine. Petele vechi au disparut aproape de tot, au mai ramas doar doua care ii aparusera in ultima saptamana, dar sunt pe duca si alea. Acuma fac monitorizare la papa, imi notez tot ce mananca in fiecare zi, sa vad daca mai apar si poate ma prind de la ce. Pediatra mi-a zis ca banana are cele mai mari sanse sa fie de vina, si ca daca vreau musai, sa-i dau din aia la borcanel, nu pasata de mine. Astazi i-am dat juma' de borcanel care avea si banana, astept sa vad daca se manifesta. La gusita face si gaza mea niste chestii, este de la umezeala, mai scapa balute, laptic, sau cateodata n-o stergem bine dupa baie. Vad, totusi, ca in ultima vreme n-a mai facut (desi gusa e in crestere [:D]). Gata, am fugit sa fac supica! http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roisin mi-ai citit gandurile... asta am vista si eu printre picaturi... filme cu fica-mea. Ca toti bebeii erau mari si stiau sa mearga si ea toit la capitolul stat in fund era. Toti erau mari si ea era o micutza. M-am trezit fleasca. Sa va spun ce-am patit cu Alexa... tuseste ca un magarus , sec si noapte cand doarme (daca ii pot spune somn, da din cap. Cand pe o parte cand pe alta. Ma dispera. Nu am putut sa inchid un ochi. Nici langa mine in pat nu a reusit sa doarma. I-am dat stodal dar nu stiu daca a avut vrun efect ca azi dimineata iar behaia. Cristina adresa de la magazin cu jucarii chicco si cam: Episcopiei nr. 11 (lana Bistro Atheneu). E magazinul celor de la Paralele 45 , importatori Chicco pt Romania. Adresa de la depozit nu am postat-o pt ca nu are sens... am sunat si m-au trimis pe Episcopiei. Iar pt celelalt chestii de care am mai zis.. pe Titulescu sau un Prisma la Happy Baby unde sunt mai mari magazinele si au loc sa expuna mai multa marfa. Maine iti spun si de locuri de unde poti cumpara hainutze la bebei. Chiar... daca reusesc sa pun mana pe un catalog sau preturi ne strangem mai multe mamici sa luam? Ma gandesc ca poate ne avantajeaza dpdv pret. Numai bine, Freia is bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot intrebarile astea vroiam sa va pun: cite lingurite maxim de carnita si brinza se pun. Am citit ca se pun maxim 8 lg de carnita. Eu fac brinza din 500 ml lapte si o folosesc 3 zile. Nu stiu, mie mi se pare cam multisor brinza de la 1 kil, dar poate ar trebui sa intrebam un dr, adica voi sa intrebati, ca la mine nici o sansa:))). Danateu, eu nu ii tin nici o lumina aprinsa noaptea, Mi-e ca se invata cu lumina aprinsa si o sa ii fie frica de intuneric. Am o veioza mica pe care o aprind cind intru in camera de la intrerupator, dar, de multe ori, noaptea intru pe intuneric si nu mai aprind nici o luminita. Simona, incearca sa nu le dai laptic sau alta papa imediat dupa ce se trezesc. Mai lasa-i vreo juma de ora-o ora si poate li se face foame. Eu am experimentat pe Emma...cum se trezea, cum saream cu papa si nu prea aveam succes. Duminica sora mea era sa fie impuscata. Ea locuieste in Viena si lucreaza la un solariu si a venit unul sa o jefuiasca si i-a pus pistolul in burta. Saraca, are cosmaruri si nu mai poate sa mai doarma din cauza asta. Imi zicea:, bai, sor-mea, eram in stare sa ii dau si chilotii de pe mine, numai sa nu imi faca nimic. Roisin, eu am visat ca tati era pus in situatia sa aleaga intre mine si Emma si ca nu era cale de intoarcere, ori eu ori ea. Si chiar m-am gindit de multe ori sa intreb...voi ce ati face daca ati avea de ales intre tati si bebelus. Pe cine ati alege. Daci, ginditi-va, ca nu exista nici o alta alternativa. Brrrr, ce lucruri straniiiii[bang]. Pupicei dolofanelului de Radu Stefan. danateu, nu ne scanezi si tu poza-cadou pentru tati, sa vedem si noi cu ce te-ai laudat?[:p]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de vise ... desi pot sa jur ca nu visez! Ma trezesc noaptea si am senzatia ca imi misca un bebe in burta. Este extraordinar! Mai mult decat atat, eu care sunt fan dormit pe burta, acum nu mai pot caci am mai mereu senzatia ca deranjez pe cineva acolo! Si va spun sigur ca acolo nu este nimeni! Cat despre problema pusa de iuliana, cu alesul intre tati si bebe. Nu vreau sa par in vreun fel dar eu nu am nevoie de timp de gandire caci in mod cert l-as alege pe bebe. Nu imi doresc sa fiu pusa intr-o astfel de situatie si cred ca mai crunt decat asta este sa fii pusa sa alegi intre 2 copii ai tai. Se intamplau lucruri de genul asta in lagarele naziste ... pana la urma tot iti omorau ambii copii dar faptul ca te puneau sa alegi si iti lasau sa intelegi ca unul din copii va trai... Nu cred ca exista ceva mai dureros pe lumea asta. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simona branzica ce iese din 1L lapte eu o impart in trei portii. uneori iese mai multa, uneori mai putina... ancuta mofturos copil mai ai... se delecteaza fata cu tzatzi, de-aia nu manaca... of of , ce-am vrea si noi tzatzi.... ieri plangea ca disperatul, pe suzy n-o voia (m-am gandit ca poate il apasa pe dintisor si doare) si l-am luat in brate la san... mi se rupea inima cand vedeam cum trage... numai ca s-a prins baiatul ca n-o sa curga in veci laptic si a inceput sa clantane cu noul dintisor. am fost nevoita sa intrerup distractia, ca-mi dadusera lacrimile de durere. ceai eu ii fac de anason. zilele trecute i-am pus si musetel, sa se mai inmoaie kk. dar de obicei nu bea, daca e bine dispus bea putina apa. suc eu fac dintr-o portocala, si nu il diluez deloc. danat eu i-am pus o lampa de veghe micuta (4W) deasupra patutului, ca sa-l vad noaptea daca e dezvelit sau cum sta. da o lumina galbena difuza, caci arata exact asa [:)]. i-am mai stins-o in unele nopti, si nu a parut sa protesteze, dar eu ma simteam ca o cartita si am pus-o la loc. stiu cum e cu frica de intuneric... cand eram mici (eu si fratele meu) aveam pana la baie un hol lung si fara ferestre. iar el plangea de mama focului ca nu se duce singur sa faca kk... pana cand l-a invatat tata sa se "lupte" si sa dea "boc" (in traducere box) la bau-bau. acum sper sa nu ajung si eu in acelasi impas. pana una alta mi-am propus sa nu-l sperii cu nimic, desi notiunea de pericol trebuie asociata cu ceva... inca n-am idee cu ce... roisin uneori visez asa multe bazaconii... cele mai dragute sunt insa visele cu andrei si "surioara" lui. mai ca ma trezesc plangand de ciuda ca inca mai am de asteptat. a doua mea amintire legata de venirea pe lume a fratelui meu e cu mama la maternitate, cand ma ducea sa-mi arate "bebelusul nostru". imi aduc aminte multe patuturi si un doctor, care imi spunea ca asta e al meu si ca peste cateva zile mi-l da acasa. si eu ziceam ca al meu e cel mai frumos de-acolo (si chiar a fost un copil frumos, fata de andrei...). ei bine, acum ma visez pe mine, de mana cu andrei, ducandu-ma sa-i arat surioara!!! apoi altul foaaaaarte dragut a fost zilele trecute. aveam musafiri, pe iuliana, emma si tati, si noi astia mai mari imprimam cd-uri cu desene animate iar emma (era cu costumasul roz de la craciun) se tot chinuia sa-l trezeasca pe andrei, care dormea neintors. erau amandoi maricei, ca emma era in drum spre mare... freia multam de adresa. ai fost cu capsunica la [medic]? mai bine du-te vezi ce zice... cat despre hainute, nu stiu ce sa zic, fiecare are gusturile proprii. ramane de vazut. eu ma gandeam la altceva sa luam in grup daca iesim mai bine la pret: borcanase cu papica.
Cristina si [copil] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...