Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (12)


Recommended Posts

[s] Ioana Maria , sa fii sanatoasa si fericita. Raluca sa-ti traiasca bebela si sa te faci bine. Maine o duc la spital pe Alexa... tot nu trece si in plus cred ca ma ia si pe mine... ma doare gatul si ma ustura (nici nu pot sa ai fumez). Am o zi proasta din toate puncetele de vedere (fix de ziua Alexei - halal mama), am ajuns la birou plangand si as tine-o tot asa daca nu ar sta colegii pe capul meu. Si mai si ninge afara si eu sunt in pantofi [bang] [bang] [bang] [bang]. Sper sa aveti voi o zi mai buna si pt mine, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La Multi Ani Ioanei Maria, sa fie sanatoasa si cuminte foc! [s] Ieri a fost pediatra sa-l vada pe Radu pt controlul de 5 luni si a constatat (Slava Domnului!!!) ca e un bebe zdravan si sanatos si printre altele....l-a decalotaaaaaat [q] Nu va spun cum facea tacsu in momentul cind ii tragea doctoritza de putzulika, zici ca ii tragea de a lui [xx(], mie nu mai zic, mi se inmuiasera genunchii, Raducu plingea de mama focului si dadea din manutze si picioruse...offf, a fost teroare!!! Si pe urma seara, de fiecare data cand ii venea sa faca pipi, abia iesea o picatura cred , ca si incepea un tipat dintr-ala ascutit, de durere, acolo fiind pielea rupta va dati seama [bang]. Dar mai bine ca a facut-o totusi, ca avea niste murdarie strinsa acolo de la secretia normala a lor, cu tot stersul pe care il faceam eu de fiecare data, tot nu reuseam sa-l curatz asa adinc, si putea sa se infecteze. Acum il curatz cu rivanol si musetel pina se va reface pielea - ceea ce implica de fiecare data scandal monstru si tipete de durere, la care eu trebuie sa ramin tare ca un chirurg si sa execut manevra cu sange rece (nu am avut niciodata talente de genul asta, dar cind ii vezi pe cei din jur ca lesina ca niste curci fierte, nu ai ce face...). Bineinteles ca s-a trezit noaptea cand facea pipi si am stat la distrat copilul ca sa-i schimb starea, sa poata adormi, asa ca am avut un somn...[bang] Si asta trebuie sa-i fac apoi in fiecare zi la baitza, sa curatz ca lumea putulica, ca la un barbat adevarat (sa vedeti cum arata dupa aceea era ca a lu' tacsu [:I] da-n miniatura si rosieeeee, si frige zona, ufff mi-e asa o mila, si nici nu am cum sa-l ajut). Singurul "premiu" pe care il primeste din plin acum e luatul in bratze de cate ori plinge si [pup] peste tot, mai ales ceafa, se stie! In rest, mi-a zis doctoritza sa incepem de saptamina viitoare cu carnitza de pulpa de pui cu legumele din supa, apoi spre 6 luni cu galbenusul de ou. Mi-a spus niste chestii interesante (si poate va sunt de folos si voua) si anume: - maxim 60-70 ml suc fructe pe zi pt ca poate face colita de fermentatzie mai tarziu (si eu ii dadeam uneori si cate 100 [bang] ca ziceam sa bea baiatu' vitamine) - in supa sa pun putina sare si putin ulei de porumb - sa nu-l pun in premergator decat dupa ce il vad ca incepe singurel sa-si dea drumul in picioruse, si atunci doar daca vreau neaparat sa-i dau o ocupatie (idem cu tinutul in funduletz, sa nu-l sprijin intre perne daca vad ca inca se mai cocoseaza spatele, pt ca se poata sa aiba in adolescenta umerii adusi inainte si nu se mai poate face nimic atunci, fereasca sfantul!) Cam asta este buletinul nostru de stiri, suntem deci "suferinzi" si speram sa ne "consolam" cat mai repede. Oooooooooofff putzulika meaaaaaa!!!!!![alcool] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani cu intarziere pentru Asli, si multi pupici pentru ea si mami a ei. Yasmin, nu te mai gandi la lucruri rele, comportamentul asta e frecvent la bebei, si lipsa poftei de mancare, si anemia... Tinem pumnii si o sa fie bine! Inca o tona de pupici pentru Ioana Maria si Alexa, sa fie sanatoase si cuminti si sa le asculte pe mamici (desi e cam devreme pentru asa ceva). [:)] Danateu, mi s-a zbalrit parul de pe ceafa cand am citit ce-a patiti Raducu... [:(] Offf, sa mai ziceti ca e usor sa fii barbat! Cu tinutul intre perne eu nu-s inca lamurita, giza mea nu sta cocosata, dar se apleaca mult in fata (de la mijloc) si atunci ii pun o perna peste picioare ca sa stea in sus. Oricum, o tin cate putin, pentru ca inca nu sta bine si aluneca pe spate. Suc de fructe nu bem, asa ca problema asta e rezolvata! [bang] Apropo de suc de fructe, ieri i-am dat para simpla, mama ce i-a placut! Asa ca i-am combinat niste suc cu putina apa, si a baut ceva, nu cine stie ce, da' mai mult decat obisnuitul nimic! Dermatita noastra (sau ce-o fi ea) vad ca e in stationare, mai avem doua pete care inca se mai vad, parca sunt pe duca, dar nu cu viteza mare, si din fericire n-a aparut nimic nou. Pana la vaccin o las in pace si daca o mai fi ceva vizibil atunci, am sa-i arat si pediatrei nr. 2, sa-si dea si ea cu parerea. In sfarsit, miercuri am refacut gaurica aia naspa, am avut noroc de o domnisoara tare blanda si draguta, in plus ii facusem semnulet de acasa, asa ca pitica nu s-a speriat prea tare si n-a plans decat un minut. Si i-am ales niste cercelusi sub forma de floricica cu o pietricica la mijloc, e tare frumusica. Nu va spun ca i-a luat nasa-sa palarie - e cam mare, ca-i pentru 3 ani, da' asa draguta e, s-o mananci dintr-o inghititura! Trebuie sa-mi fac timp sa mai ordonez albumul de pe webshots si sa pun pozici noi, ca n-avem deloc de la 5 luni. Apropo, saru-mana, Cristina, pentru poza de pe site! [pup] Iuliana, am ras cu lacrimi cand am vazut-o pe Emma la 7 luni! Ce-o sa zica fii-ta cand o sa se vaza peste douaj' de ani pozata de propria mama la nudu' gol??? Si, pe deasupra, ai mai pus-o si pe net! [:D] http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Alexa, Ioana Maria si Cezar ptr. cele 6 si respectiv 5 luni implinite! Freia : Multa sanatate Alexei!! Dar chiar asa de rau e ca sa o duci la spital? Sanatate si tie, si ai grija de tine! Cristina: Eu ii dau lui Horia suzeta cand e mai agitat, dar nu abuzez ptr. ca nici nu e cazul. La noi e cu cantec, ptr. ca se intampla cateodata sa verse de la ea. Eu oricum sunt multumita ca nu-si mai suge degetul, si prefera suzeta. Si folosim suzete ortodontice de la Nuk, asa ca nu e pericol nici ptr. dinti. Yasmin: eu stiu de la medicul meu ca un copil care nu bea lapte nu creste bine in greutate, indiferent daca mananca bine altceva. Si eu m-am confruntat la Horia cu refuzul biberonului si situatia nici acum nu e mai roz, dar incerca metoda pe care o aplic eu: si anume sa-i dai biberonul cand se linisteste si il i-a somnul, adica sa fie intr-o stare intre veghe si somn. La mine metoda asta a avut succes, si m-a salvat de a-i da laptele la lingurita. Acum il invat sa bea din canita, si sper eu peste un timp sa nu mai avem nevoie deloc de biberon. Bafta multa! Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]x 5 [copil] Ioana Maria [s]x 6 [copil] Ioana Maria Alexandra danat pai nu ziceai ca nu-l decalotezi? saracutul...[pup] si sa-i treaca repede... freia [pup] alexei si sa va reveniti repede amandoua. am auzit ca in bucuresti e viscol... la noi ninge frumos, asteptam sa iesim cu sania! bafta cu pantofii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti e o vreme de tot rahatul.......... Mai Dano, cum de ai avut sufletul s-o lasi pe dr. sa-ti decaloteze baiatul? era chiar musai? Sergiu e mucios, azi noapte s-a tot trezit din cauza ca nu prea putea respira (cred) asa ca la un moment dat a trebui sa-i bag ser fiziologic pe nas si sa-i aspir mucishorii. Era saracul cam cheaunit de somn si a plans dar pe urma s-a linistit si a dormit bine. In schimb eu.........sunt cam varza. Abia astept weekendul, poate ma odihnesc si eu un pic. Am plecat la servici ca vai de capul meu, imi picau ochii in gura de somn.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la controlul de 5 luni. Ioana nu a luat in greutate mai deloc dar doctorita a spus ca mananca enorm asa ca facem analize la sange, pisu si kk. Am facut si gauri pentru cercelusi la Titan caci la bijuteria Giulia nu mai vor sa faca pentru bebelusi. De azi o sa mancam puisor si cartof si iaurt facut in casa. Eu am o frumusete de pneumonie interstitiala si ma tratez dar cel mai rau ma enerveaza ca nu prea pot sa fumez. Ar fi o ocazie sa ma las, dar am eu atata vointa? o sa pun azi si poze, dar acum sunt cam morcovita cu fata asta, mi-e teama sa nu aiba ceva. Pupici la sarbatoriti! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici Ma intreb unde am fost atata timp, ca bebita mea Alexandra face duminica, 22 februarie 5 luni si voi ati reusit sa va cunoasteti asa bine! Adevarul este ca am intrat pe site cam de 3 saptamani, ca pana la 4 luni am avut o perioada tare grea. Colici, nesomn, mancat aiurea.... Dar acum suntem mai cumintica si dulcica foc. De cand am intrat pe site am invatat atatea lucruri decat am citit in 4 luni si am aflat de la doctori.Este minunat ca putem sa vorbim si sa vedem ce fac minunile noastre. Pupici si ne mai auzim in curand! Florentina si Alexutza[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...