Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Chitanta pe serviciile medicale ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, eu am primit de fiecare data chitanta la cabinetul ginecologic si bon fiscal la stomatolog. Chiar daca stomatoloaga mi-a fost colega de clasa in liceu. La radiografii dentare nu am primit (in alta parte). Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare deci ca pina acum balanta inclina spre putin mai multe raspunsuri de da, adica s-a primit o chitanta sau un bon fiscal, ceva in proportie de 5 puncte pt. “da” si 4 puncte pt. “nu”, (conform unei modalitati de calcul pe care am folosit-o), dar cred ca majoritatea celor care au raspuns sunt mai mult din Bucuresti. Dar cei din alte orase, nu vreti sa dati si aici un raspuns? Incerc sa fac o statistica. Mersi mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune ca sunt obligati sa dea chitanta in urma incasarii banilor pe consultatia medicala (sau consult medical);dar cati respecta legea ? si la urma urmei cine are de pierdut ca unele cabinete medicale nu elibereaza chitanta ? Pe noi ar trebui sa ne afecteze in vreun fel ? Eu sunt di Focsani si niciodata nu am primit chitanta de la : -cabinetul stomatologic; -cabinetul de planificare familiala; -cabinetul ginecologic ; Am primit intotdeauna chitanta de la cabinetul de pediatrie (si credeti-ma nu au fost putine vizite) si de la endocrinologie; Cred ca tine de CORECTITUDINEA medicului ! Dar, oare a cerut una dintre noi chitanta ? Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am frecventat pana acum 2 cabinete ginecologice, 2 cabinete stomatologice si unul de radiografii dentare. Nu am primit niciodata chitanta sau bon de la nici unul. E adevarat ca nici nu am cerut. La alt gen de cabinete nu am fost si nici la policlinici particulare, pana in prezent.Sunt din Constanta. Aceasta a fost experienta mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bubutzu
Legea spune ca sunt obligati sa dea chitanta in urma incasarii banilor pe consultatia medicala (sau consult medical);dar cati respecta legea ? si la urma urmei cine are de pierdut ca unele cabinete medicale nu elibereaza chitanta ? Pe noi ar trebui sa ne afecteze in vreun fel ? Eu sunt di Focsani si niciodata nu am primit chitanta de la : -cabinetul stomatologic; -cabinetul de planificare familiala; -cabinetul ginecologic ; Am primit intotdeauna chitanta de la cabinetul de pediatrie (si credeti-ma nu au fost putine vizite) si de la endocrinologie; Cred ca tine de CORECTITUDINEA medicului ! Dar, oare a cerut una dintre noi chitanta ? Cristina
Pe cine afecteaza ca nu se elibereaza chitante? Pe stat pt. ca nu are drept la o parte din bani, pe noi in sens al demnitatii de oameni corecti si in buna intelegere cu legile. Pe medicii respectivi e adevarat ca nu ii afecteaza decit in mod pozitiv deocamdata, pt. ca in prezent nu exista modalitati de verificare permanenta a acestui fenomen. Tocmai despre asta era vorba, cati medici respecta legea si cati nu o respecta. Chiar vorbeam cu o alta fata de aici de pe DC despre vecinii nostri unguri, cica si ei au avut aceeasi problema ca si noi .... suprataxele medicale. (sau mai pe intelesul tuturor spaga) Au gasit urmatoarea solutie : medicii trebuie sa taie chitanta. Astfel incat nimeni sa nu mai dea bani pe ascuns iar medicii sa plateasca taxe ... Iar cine era prins avea probleme . Au avut curajul sa recunoasca oficial problema si sa scoata bani la buget din asta ... Au realizat ca nu au cum sa inlature spaga (mentalitatea si salariile mici nu permit).. ..si au recurs la aceasta solutie. De ce sa nu fie si la noi posibil ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...