Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de capricorni


Recommended Posts

Revin cu o caracterizare a copilului capricorn, primita de la alba. Cristinei, i se potriveste bine, desi are numai 2anisori.Planet - Pamant Element - Saturn Acest copil are un plan inca din prima zi a vietii sale si cu siguranta se va stradui sa se tina de acesta. Vorbind serios, este tipul copilului disciplinat, metodic, foarte organizat. Uneori va veti intreba daca este cu adevarat un copil?! Ei bine, da si nu. Pentru ca nu are inclinatii catre aventura, de cele mai multe copilul Capricorn pare insensibil si plicticos, dar adevarul este ca ia lucrurile usurel, invata lectia incetisor. Acest copil adora sa se simta important de la o varsta foarte frageda, de aceea nu ezitati sa-I trasati sarcini, sa-l responsabilizati. Va intelege perfect atunci cand va creste, si va aprecia mult sistemul de recompense. Faptele bune trebuiesc rasplatite, dupa parerea lui. Va fi foarte bucuros sa traiasca dupa anumite percepte. Atunci cand incepe sa invete, acest copil nu trebuie grabit cu nici un chip, lasati-l sa invete si sa descopere in liniste tot ce il intereseaza. Ii va face mare placere sa organizeze el jocul copiilor. Intotdeauna se va concentra la maxim si va fi foarte hotarat cand va face ceva. Chiar daca va fi un copil care va vorbi mai greu si mai tarziu, incercati sa va determinati copilul sa depaseasca mai repede stadiul "ganguritului" si sa-si dea drumul la vorba. In concluzie, copilul Capricorn prefera sa se joace in siguranta, apreciaza eforturile depuse pentru a face un lucru asa cum trebuie. Ei, ce spuneti ?[;)] [pup] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt si eu mamica de capricornita de un an si o luna. Desi e inca mica, pot sa spun ca are o personalitate foarte pronuntata, pe care unii (de exemplu sotul) o numesc incapatanare. Adevarul este ca face numai ce vrea ea, este imposibil sa o convingi sa faca ceva ce nu este dispusa in momentul respectiv. Asta se cam lasa cu tipete de protest, ca nu putem sa stam toata ziua in parc si nici sa rascolim absolut toate dulapurile din casa sau sa nu dormim deloc in timpul zilei. Este si foarte perseverenta in ceea ce face. Poate sta ore intregi sa mestereasca la niste piese Lego, ca sa prinda spilu'. Cand avea 9 luni ne zapacise cu antrenamentul de ridicat si asezat inapoi in tarc. Repeta acelasi lucru de zeci de ori fara sa se plictiseasca, fara sa oboseasca, cu o mina triumfatoare de fiecare data cand ii reusea operatiunea. Si cu vorbitul e cam la fel. Zile intregi spune un cuvant de nu stiu cate ori, pana il spune bine. Acum e in faza ham-ham (la inceput spunea am) si toata ziua numai ham-ham prin casa, ba chiar si noaptea cand se trezeste sa bea niste ceai, tot ham-ham. Sper sa ramana la fel de perseverenta si in viitor, cred ca e o calitate importanta. In rest, e o scumpa si o dulcica. Rade toata ziua, danseaza, canta pe limba ei, face nani-nani la toate jucariile, papucii, linguritele si la tot ce mai gaseste prin casa. De curand a inceput si sa mearga si da ture prin casa ca bolidul, mai cade ea dar nu plange si se vede ca este foarte mandra de ea. Sa va traiasca toti capricorneii si capricornitele si sa va bucurati de ei. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o regasesc pe fetita mea de 4 ani in descrierile voastre: incapatinata (sau cu o personalitate f. puternica:-)??), ordonata (toate sunt in perfecta ordine in aproape orice moment al zilei, asa ca nu am de ce sa-mi fac griji pt musafirii neasteptati:-)), f. linistita - sta ore intregi si se uita la desene, sau se joaca, sau face un Puzzle si uneori ma intreb daca nu cumva doarme, ca e prea multa liniste in casa:-)). I-i place sa cinte, sa danseze, sa invete si mai ales sa descopere lucruri noi. A vorbit in propozitii destul de tarziu, pe la 2 anisori, dar acum nu-i mai tace gura. Este f. perseverenta si vrea ca totul sa iasa bine. Sa dea Domnu sa o tina asa si mai departe!:-). Are o memorie fantastica si e mereu atenta la detalii (dar aici, fara sa ma laud, imi seamana:-)). Este f. cocheta, mereu atenta la cum e imbracata, incaltata, asortata, parfumata.....rujata (cu strugurel:-)). Ne intelegem f. bine si suntem cele mai bune prietene. Mi-am dorit f. mult sa am o "cornitza".......o IUBESC enorm, este cea mai frumoasa realizare a vietii mele, este motivatia mea de a merge mai departe si de a invinge greutatile si necazurile, tocmai ca fata ei sa fie mereu ZIMBITOARE! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...