Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uter septat si sarcina


Recommended Posts

Voiam sa intreb daca a mai fost cineva insarcinata cu uter septat nedepistat in prealabil. La mine septul este aproape complet si am inteles ca riscurile sunt mari. Acum am intrat in saptamana a 19-a si incerc sa nu ma gandesc la ce e mai rau, dar e destul de complicat... Monica [gravi] saptamana a 18-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu sunt interesata de subiect, sunt [gravi] in saptamana a 11-a (astazi] si doctorul de aici, din Austria, mi-a spus ca n-ar fi probleme...eu am un uter didelf, decoperit intamplator la o alta interventie chirurgicala ginecologica [V]. Ceva asemanator cu problema ta. Din ce am citit eu, unele pot duce sarcina pana la capat, altele avorteaza in luni mari. Cert e ca si in Ro si aici mi-au spus ca e pe incercate, daca pierzi sarcina de vreo 2 ori la rand fac o interventie chirurgicala de eliminare a peretului. Sau iti fac cezariana mai repede, 7-8 luni, cat nu e bebe f mare. Tie ce ti-a spus doctora ta? Iti urez sarcina usoara si sa ai [bibe] sanatos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis ca suntem eroi daca ajungem la 34 de saptamani...cezariana evident! Ca o sa am tot timpul contractii si nu o sa duc sarcina mai mult de atat pentru ca nu o sa aiba piticul loc. Fara nici un fel de efort (sa nu mai mananc ca m-am ingrasat prea atre...[:D][:D]) si bagam medicamente antispastice tot timpul... Peretele se elimina chirurgical si inainte de sarcina, pentru ca malformatiile uterine sunt cauza de infertilitate, nu trebuie neaparat sa treci prin cine stie ce grozavie, numai ca la mine nu l-au depistat. Multa sanatate, sarcina usoara si un bebe sanatos si voios! Monica [gravi] saptamana a 18-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu cum ai descoperit peretele? Ai facut HSG (histerosalpingografie) ulterior sa vezi cat de mare e "incaperea"? Probabil ca asa o sa fie si cu mine, dar ca sa nu ma sperie de pe acum cu cezariana...ma gandesc si eu, nu stiu. E mai greu sa legi discutii in limbastraina, mai ales de specialitate. Eu pana acum nu iau decat prenatale, n-am contractii, doar am sangerat cate un pic. Nimic grav, dupa cum mi-au zis, cu sangerarea, n-a fost mult. Oricum, bebe-ul are cam 3 cm acum, deci are inca spatiu sa se balaceasca. Eu ma simt bine pana acum. Cam cand incep problemele? Mi-e frica intr-un fel...marele risc este ruperea uterina, care se lasa cu hemoragii mari...[V], d-aia nu lasa bebeul mai mult acolo. Ma bucur ca am gasit o forumista de suferinta, mai bine nu eram in situatia asta, dar asta e, cu Dumnezeu inainte si vom avea [copil][copil] sanatosi Sper sa nu te stresez cu intrebarile, dar aici nu-m spune dr. asta nimic...poate merg sa mai cer o parere, dar sotul meu se plictiseste si zice ca ce mai caut, ca o sa fie totul bine [bang] si nu-mi da suportul [bang] Numai bine si sarcina cat mai usoara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-au descoperit inainte desi am facut o gramada de investigatii pentru ca aveam o toxoplasmoza care nu mai trecea (nu a scazut titrul anticorpilor cu nici un medicament; pana la urma am zis ca eu medicamente nu mai iau si ma apuc de facut copii). Am descoperit la prima ecografie ca era septat uterul, aproape complet, si s-a simtit din prima ca sunt doua galme...arata burta precum spatele la camila cu doua cocoase...:)))...numa ca partea dreapta e mai mare...:) Eu am sangerat prin saptamana a saptea si apoi am avut pete maronii 5 saptamani. Iau Duphaston pana joi cand o sa ma duc din nou la doctor. Doctorul mi-a zis ca trebuie sa nu fac nici un efort ca sa nu se declanseze contractiile,ca dupa luna a patra o sa fie mai serios (la mine au aparut oricum din primele saptamani). Pana acum nu e nimic diferit. Mi-a zis sa iau antispastice la orice mic discomfort...1-2 No spa pe zi, scobutil si indometacin daca nu trec durerile. Joi il intreb mai multe pe doctor, nu prea are el ce sa-mi spuna mai mult decat stiu, dar oricum o sa ma linisteasca. Doamne ajuta sa fie bine! Monica [gravi] saptamana a 19-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Monica eu am avut uter septat,operat insa in 1998(tu scrii ca ai o parte mai mare ,ceea ce e bine ,la mine a fost exact pe mijloc si dr spunea ca e aproape imposibil sa duc o sarcina) ,dar in 2002 cind am ramas insarcinata dr mi-a spus ca are impresia ca s-a refacut putin septul si mi-a spus sa am grija ca de ochii din cap de sarcina asta.Am luat primele 2 luni utrogestan apoi am avut grija sa nu fac eforturi mari,am stat acasa de la 6 luni (aveam o burta uriasa,sint mica de inaltime!!),dar pot spune ca am avut o sarcina exemplara cu fff putine greturi fara alte pb,am nascut normal pina la urma desi dr inclina spre cezariana,am nascut fix la 40 de sapt (chiar cu 2 zile dupa DPN!!!)asa ca toate gindurile pe care mi le-am facut inainte si pe parcursul sarcinii au fost...degeaba!!!Acum am un baietel de 10 luni jumatate pe care-l iubesc mult mult si...ginduri de bb2!!! Sarcina usoara!!! Gabi [flo]si bb Alex[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...