Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (19)


Recommended Posts

Neata fetelor! Sunt pe fuga dar ma trecut sa va salut. emushi, ne-a dat debridat, 10 zile. meg, nu stiu ce sa zic, asa au spus medicii din Suceava.....la momentul respectiv. Doamne ajuta..... [url="http://pg.photos.yahoo.com//album?.dir=2ccere2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/crengu75/my_photos"]Pozici[/url] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc dragele mele tuturor pentru gandurile si vorbele bune! Va pup pe toate si va doresc si voua sa fiti sanatoase si cu pace in suflet. Bia nu a iesit bine deloc la evaluare, am mai mers la alta evaluare ulterior si am "primit" o marja de doua luni in care trebuie sa lucrez cu ea sa vedem daca apar progrese...sau Doamne fereste o involutie. Oricum, mi-e sufletul greu, nici nu am cuvinte sa va spun...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eveline , credinta si DOAMNE AJUTA!o sa fie bine!!! Fetelor eu sunt cu treburile in gradina, o aranjam cu sotul meu. Voi ce mai faceti? Meg Dan face recuperare cu sotul meu, progrese :a inceput sa simta cand face p..i dar nu poate sa opreasca , si mana dreapta o misca din articulatie, atat deocamdata! Va pupppppppppppppppppppp! Doina Bita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a "picat" net-ul, ca se tot lucreaza pe bloc, ba merge, ba nu merge... sa incep cu eveline, LA MULTI ANI! eve, imi pare rau ca bianca n-a iesit bine la evaluare...sper sa mearga mai bine de acum inainte! ...dar cu alte persoane cum interactioneaza? poate nu-i place educatoarea? ufff, trebuie sa-ti fie tare greu...tinem pumnii, sa depasiti impreuna perioada asta! si eu imi faceam griji intr-un timp ca mimi a mea nu era prea sociabila...si-a mai revenit dar in continuare isi alege cu grija (???) anturajul, cand vrea vorbeste vrute si nevrute, cand nu - stalceste toate cuvintele (ex. donghindoanga in loc de domnisoara etc); acum si-a mai revenit, dar tot cu "toane". doina, ma bucur sa aud ca-i merge bine lui dan...rabdare, rabdare...o sa fie si mai bine! recuperarea dureaza mult (mai ales dupa atata timp), dar e intr-adevar o reusita! si cred ca progresele facute ii dau si lui forta pentru mai departe! sunteti o familie de luptatori! ilincalif, salutam! ne-a fost dor de poznele voastre! parca-mi aduci aminte de "toanele" mirunei...si noi suntem intr-o perioada de greva imp[otriva somnului de dupa-amiaza, dar se pare ca si-a revenit oarecum...si eu sadica, mai trag perdelele dimineata, dar nu are efect de fiecare data...azi am incercat s-o trezesc dar nu am avut nici o sansa, cred ca n-o sa doarma la pranz, asta e...(prima data cand s-a trezit "pe lumina" a zis ca "a aprins mami pendeaua") simina, am vazut ultimele noutati de pe site...super...explica-mi si mie cum ai pus filmuletele ca nu ma pricep deloc, am incercat sa incarc cateva ("clasic" prin piczo) dar merg ff incet, poate-o fi calculatorul meu de vina...am vazut filmulete interesante pe o pagina de-a ta, cum le-ai incarcat? crengu, si mie mi s-a parut ca te-au trimis cam repede la chirurgie...dar (rusinica) nu stiu procedura standard in asemenea situatii, ma mai interesez...la debridat ma gandeam si eu...dar numai 10 zile? micutul e cumva si constipat? meg, nu te-am "vazut" de mult...cum va merge cu bona? (ma gandeam ca ai mai mult timp liber acum)... mai alaptezi? matei a indragit in sfarsit lingurita? m-am intalnit cu tatal ioanei lazarovici...are si ea un matei de 6 luni...ce coincidenta... cat despre rezi, nu prea am nici spor, nici chef, nici timp...maine merg pana in tg.mures sa-mi ridic (IN SFARSIT) diploma...nu prea am chef sa merg...da' n-am ce face. o sa-mi iau si concediu in curand, ca nu mai fac fata...meg draga, de "lasat" sa invat, m-ar lasa, numa' sa fac foile s.a.m.d. deja m-am saturat sa aud "dupa ce termini asta poti sa pleci" la interval de 5 minute...si degeaba! asa ca o sa-mi iau un concediu...imi pare rau ca pierd bonurile de masa, bune si-alea...(doar in concediu nu se mananca [batcap]) http://www.pagina-mirunei.piczo.com [url="http://pic5.piczo.com/pagina-mirunei/?g=45446372&cr=5"]Am implinit 2 ani...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin. nadia, n-ai mai dat nici un semn...ce mai face burtica? am vb cu prietena care a nascut la Bethesda (apropos...noi o sa nasim!), era f incantata, numai lucruri bune...din cate stiu ea a mers la control la dr. Savescu in timpul sarcinii, dar cand a nascut s-a intamplat sa fie plecata din Suceava asa ca a nascut cu dr. Bolohan, (spre norocul ei, citez), care s-a dovedit a fi mult mai de treaba; pretul total a fost in jur de 2000ron, vreo 400 deconteaza casa de asigurari...dar conditiile...merita; pur si simplu n-a simtit ca e in spital! 1-2 persoane in salon, televizor, mancare buna, asistente saritoare, gata oricand sa intervina, dr-ii foarte draguti, a venit si Puscasu s-o intrebe cum e, daca se simte bine, daca-i multumita etc. Tatal bb-lui putea veni in vizita oricand, restul vizitatorilor parca intre orele 16-17, nu mai tin minte exact. Nu fac reclama...dar mi se pare ca merita. Alte amanunte...nu-mi mai vin in minte acum, dar daca te mai intereseaza ceva, spune-mi. http://www.pagina-mirunei.piczo.com [url="http://pic5.piczo.com/pagina-mirunei/?g=45446372&cr=5"]Am implinit 2 ani...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!!! Ce zi nasoala am avut si ieri si azi!!!!!! Scuze de intarziere. Eveline, LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![bis][bis][bis] SA FII FERICITA SI SANATOASA! Imi pare tare, tare rau de Bianca. Nici nu stiu cum sa te incurajez, poate e doar o perioada mai rea acum. Hai, astazi de ziua ta vreau sa fii cat mai vesela!!!!!!!!!!!!!! Dumnezeu va avea grija de tine si fetita. Nu mai pot sta acum. Poate altada o sa scriu mai mult. Pup. Aaaaaaaa, era sa uit, Ilincalif, considera-te o norocoasa. Si eu am vrut sa fac totul ca la carte(ma refer la mancare), dar nu mi-a iesit si sunt tare trista. [url="http://pg.photos.yahoo.com//album?.dir=2ccere2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/crengu75/my_photos"]Pozici[/url] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eveline, la multi ani! Sper si eu, alaturi de fete, sa fie bine Bianca.Imi inchipui ce suflet mic ai si cat de ingrijorata trebuie sa fii... Crengu, cand aud de copii, spital, alea, alea... ma ia cu frig. Bine ca ati scapat, dar imi inchipui prin ce-ati trecut. Ilincalif, dupa ce ne-am intalnit in centru, m-a fulgerat gandul ca s-ar fi putut sa nu fi stiut din ce oala sa ma iei, nefiind cu Alexie la purtator... ca doar ne-am vazut doar o singura data la ochi. Nah, daca abia acum te luminezi... scuze. Data viitoare afisez si CNP-ul din proprie initiativa. Meg, ce faceti? La fel de bine cu bona? Matei? Simina, de fiecare data cand realizez ca ai 3 copilasi ma cuprind toate admiratiile. Eu cu unu' sunt nebuna de cap... Doina, multa sanatate! Noi suntem bine merci. Alexia- slava Domnului- mi-e sanatoasa, cuminte si- mai nou- mancacioasa. Mare noroc am avut cu doamna asta, zau ca asa-i... matzu meu o iubeste surprinzator de mult si observ ca sentimentu' e reciproc... are o rabdare de fier si o inventivitate care-o depaseste pe a mea uneori. Cred ca experienta-si spune cuvantul (vreau eu sa cred). ... Am scapat de pampers in timpul zilei, definitiv. Deja avem si tabieturi cand stam pe wc. ... folosim hartia igienica in scopul in care a fost inventata -nu pentru halit... ceea ce nu ar fi complet de neinteles tinand cont ca deseori miroase a floricele-... ... doarme toata noapte, inclusiv cele 2 somnicuri/zi la care tine cu incapatanare... ... papa singura, iar mai nou zbiara langa frigider: b(r)anzaaaaa, ca(r)neeee, Danoneee (a se intelege Activia cu musli), ceea ce n-am crezut vreodata ca o sa aud la cate mofturi a vazut liguritza... ... si e enervant de pupacioasa (ma refer la faptu' ca pupa tot nespalatu' de pe strada daca-i da putina atentie.. si mai cauta si gura pe de-asupra). Inainte de somn avem ritual: pup, mama... pup, tata... pup bebe (papusa cu care doarme)... pup tamata (telecomanda)... pup f(r)igi... pup nuna (lumina)... cu alte cuvinte tot ce misca-n casa asta. Aaaa, si apropo de guma de mestecat... a gasit acum doua zile un pachet de guma-pastile... il desface si da sa bage in gura. Nush' ce-mi veni de-i spun ca alea-s pastile pentru muste si ca fetitele nu papa asa ceva. De atunci ea e musca (nu fetita), face bzzzzzzzzzzz si vrea pastile[alcool]! In alta ordine de idei eu sunt super ok. Saptamana viitoare incep scoala de soferi cu intentia de a-mi lua o masina la anu'- eu, care nu eram deloc pasionata de masini si nici nu ma vedeam la volan-. Imi face cu ochiul un New Beattle (neaparat cu floricele) si numai la gandul floricelelor si a faptului ca ma voi putea deplasa mai usor, ma apuca un exces de zel de nu-i adevarat... Doamne ajuta! Va pup pe toate si va astept pe rand cu vesti cat mai bune! Oana[mamica] si [zana]Alexia Ioana (25.12.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [cafea] Imi cer scuze pentru intarziere... Eveline, la multi ani fericiti si multa sanatate! Pupici Biancai! Simina, ii doresc "La multi ani!" mamei tale, tot cu intarziere... Kali, eu iti doresc de pe acum mult succes, sa iei examenul din prima! Doina, multa sanatate lui Dan, recuperare cat mai rapida! Dana ce mai face? Crengu, sanatate multa lui Cristian! Meg, ce mai face Matei? Ioana, pupam zamfirucul! Cat despre guma de mestecat, sunt de aceeasi parere, cat mai tarziu posibil. Emushi, spor la invatat! Pupici Mirunei! Anca, te asteptam aici zilnic [pup] Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006) [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buan dimineata! matei e foarte bine, si-a dat drumul la mancatul cu lingurita, pentru ca am gasit bona-minune care a avut suficienta rabdare cu el...plus ca i-a si gatit niste chestii mai bune decat ii faceam eu...a iesit binisor la controlul de 8 luni (zic binisor doar pentru ca a luat cam putin in greutate..500g in doua luni, mai exact). inca il alaptez...se trezeste de 2-3 ori pe noapte asa ca suntem destul de obositi...dar e si foarte, foarte frumoasa perioada asta..ne zambeste ata de mult!!!paseste singur, tinut de manute...e un scump!!!!
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Vad ca e tare frumos aici cu voi...uite asa ma recreez si eu ...[grup] Kali, Xandrutza...[pup] Numai în copilarie exista mama si tata care fac totul pentru copil, se îngrijesc de tot ce-i trebuie, îl iubesc pentru simplul fapt ca exista. Mai târziu în viata o astfel de legatura cu alti oameni nu exista decât rareori. Nostalgia unei astfel de relatii sta însa ascunsa în fiecare dintre noi. Ioana, pupam zamfirucul! Emushi, este aproape la fel ca pe Piczo...dar...scrii cateva cuvinte(asta e secretul...fara ele nu poti posta video...ajunge si cateva litere...dar sa nu fie fereastra goala cand bagi codul pt video) in fereastra care apare la Edit...apoi setezi HTML din coltul dr sus si apare ecranul in verde si in cod HTML...abia acum postezi codul HTML de la Embed Crengu, vii la cursuri la masterat? Ai auzit de masajul ombilical? Pe burta se face doar masaj rotund..in sensul acelor de ceasornic la aietei... Debridat i-am dat si eu lui Andrei...dar tot produsele cu Aloe vera de la Forever l-au ajutat pana la urma. Anca, te asteptam aici pentru ca avem multe de invatat impreuna[hia] Eveline, ai un pic de rabdare si multa incredere in Bia...e un copil superb si o sa-ti aduca multa bucurie...[pup] Doina, ma bucur sa aud ca-i merge bine lui Dan...am gasit ieri un masaj Tao care activeaza coloana vertebrala: "Rotirea Osului Sacru este un exercitiu excelent pentru a deschide partea din spate a corpului si pentru a activa coloana vertebrala. Puneti o mâna peste osul sacru si cealalta peste osul pubian. Rotiti osul sacru, în cerc, de 36 de ori în fiecare directie. Miscarea activeaza pompa sacrala." Mai sunt multe alte metode de acest gen ...cu imagini: "Respiratia prin Sira Spinarii Inspirati si umflati pieptul, cu bratele îndoite din cot, de o parte si de alta a corpului. Expirati, aplecati-va usor rotind spatele si aducând coatele unul lânga altul în fata pieptului. Zâmbiti. Inspirati, umflati pieptul, duceti barbia spre gât, ridicati apoi barbia si capul si aduceti bratele în lateral. Repetati aceste miscari înainte si înapoi de 36 de ori. Aceasta miscare activeaza pompele sacrala si craniana si relaxeaza articulatiile coloanei. " Stiu ca nu poate misca mainile...dar poate respira profund... Sa ma ierti daca ... Meg, Emushi iata ce am mai primit prin e-mail: E scrisa de un medic . Consider ca merita citita de toate doamnele care vor sa ramana sanatoase... ENDOMETRIOZA Endometrioza este considerata un fel de “cenusereasa” a bolilor ginecologice, deoarece nici la ora actuala medicina nu a reusit sa ofere o explicatie completa si logica in ce priveste cauzele maladiei.Desi se stie despre ea de mai bine de un secol. Endometrioza consta in dezvoltarea endometrului, a mucoasei care tapeteaza peretii interni ai uterului,in cu totul alta parte decat la locul potrivit sub forma de chisturi.Adica la nivelul ovarelor,a trompelor uterine,pe peretele abdominal intern,vezica urinara,intestin; uneori poate ajunge pana la plamani,maduva spinarii,si chiar creier. Simptome:durere pelviana (burta) de intensitate variabila,corelata cu ciclul menstrual (la menstruatie, la ovulatie);durerea poate apare si la urinare,in timpul sau dupa contactul sexual.Pentru unele femei durerea este atat de mare incat ajunge sa ii afecteze si viata de zi cu zi. O consecinta a endometriozei este infertilitatea, adica incapacitatea femeii de a ramane insarcinata. Aproximativ 40% din femeile cu aceasta boala este sterila.Atat durerea fizica,cat si cea sufleteasca, data de incapacitatea de a avea copii,aduc cu sine depresie,oboseala, apatie,izolare. Ca si cauze,exista mai multe teorii,dar nici una nu a fost dovedita si nici nu a putut explica in totalitate mecanismul de producere al bolii.Ce se stie sigur este ca boala este strict legata si agravata de hormonii feminini (estrogeni). Este luata in calcul o predispozitie genetica.De obicei,daca mama are boala,si fiica o dezvolta,dar intr-o forma mai severa. Una din cele mai mai frecvente explicatii date de medicina este menstruatia retrograda,adica curgerea fluxului menstrual invers,prin trompele uterine,ajungand la ovare si in abdomen.Insa, cercetarile recente au aratat ca aprox.90% din femei au aceasta anomalie in curgerea menstruatiei, si totusi putine dezvolta endometrioza. De asemenea,s-a demonstrat ca endometrioza apare si la femeile cu histerectomie (uter scos,ce duce la disparitia menstruatiei) sau,in cazuri rare,la barbatii carora li s-a administrat hormoni estrogeni dupa operatia de prostata. Diseminarea (imprastierea) limfatica sau sanguina ar putea explica de ce si cum ajunge tesutul endometrial la nivelul plamanilor,a creierului,la piele sau ochi. Sunt banuite si disfunctiile imunitare (boli autoimune),dar nu se stie daca acestea se incadreaza la cauze sau la consecinte ale bolii. Mai sunt banuite si toxinele din mediu si din alimentatie ce au efect asupra nivelului hormonilor reproducatori, si distrug membrana celulara. Nu se poate sa nu vorbesc despre cauzele subtile ale acestei maladii. Problemele ginecologice (femei) si andrologice (barbati) tin de functionarea chakrei a II-a,Svadisthana. Ea guverneaza relatiile sociale (gasirea locului in societate),dar, in special pe cele de cuplu,inclusiv sexuale.Bolile sunt urmarea blocajelor energetice pe care singuri ni le provocam.In aceasta zona “raspunzatoare” de aceste blocaje sunt frustrarile, tensiunile, neimplinirile in si date de relatiile mai sus amintite.Cand problemele relationale sunt insotite de neimpliniri in sentimentale (lipsa de iubire,respect, compasiune) din partea partenerului, pot apare si tulburari cardiovasculare (boli ginecologice plus cardiace si circulatorii) in diferite stadii. In cazul endometriozei nu este vorba de aparitia trairilor de mai sus,ci,mai degraba de reprimarea lor,in loc sa se spuna tot ce nemultumeste. Dispare respectul fata de propria persoana,creindu- se,astfel, un cerc vicios ce necesita multa hotarare si vointa pentru a fi “frant”.Toate aceste acumulari negative la nivel mental,emotional, si chiar spiritual scad frecventa de vibratie a zonei respective din corp,ajungandu- se la “materializarea” imobilitatii si pietrificarii sufletesti in aceste chistulete ce formeaza endometrioza. Pe masura ce timpul trece,si nu alegem sa fim sinceri cu noi insine,”pietrificar ea” se extinde la mai multe organe abdominale.E normal.Toate criteriile de apreciere ale vietii sunt distorsionate, iar procesul de “digestie” al vietii de zi cu zi e afectat puternic (balonari,colite, boala Crohn,cancere de colon). Cat priveste tratamentul, femeile cu aceasta boala trebuie sa stie ca este de lunga durata,deci sa nu dezarmeze dupa cateva saptamani,si implica mai multe aspecte.Tratamentul cu medicamente sau/si suplimente musai trebuie “asortat” cu o dieta corespunzatoare exercitii fizice si,obligatoriu, implicarea femeii.Din pacate intalnesc multe cazuri in care pacientii considera ca vindecarea lor e doar responsabilitatea medicului,ei neavand nimic de facut decat sa se planga,neimplicandu -se sub nici un aspect,iar intarzierea vindecarii sau chiar neobtinerea de rezultate e doar,strict, vina medicului sau terapeutului care e “incompetent si avid dupa bani”. Ca metode de tratament amintesc in treacat administrarea de hormoni (anticonceptionale) in vederea reducerii de estrogeni.Dar asta impiedica din start procearea.Plus aduce cu sine si efecte secundare neplacute.Administr area de analgezice ajuta doar pe moment,atunci cand durerile sunt insuportabile. Interventia chirurgicala se impune in cazurile grave,cand boala e atat de extinsa incat organele interne abdominale au ajuns sa fie prinse unele de altele (aderente),ajungand u-se la ceea ce se numeste “pelvis inghetat”.Din pacate exista mai sunt medici “dornici” care recomanda una-doua operatia,chiar si in stadii incipiente.Va trebui sa va ascultati instinctul si sa cautati un medic care stie c
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...