Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (19)


Recommended Posts

Emushi,am primit acest mesaj de aici : http://health.groups.yahoo.com/group/teranat/ Cauta pe grup si vei gasi mai mult ... "Am intalnit,in cazuistica mea zilnica,destule femei cu afectiuni gen "pietrificare"(chisturi,fibroame,endometrioze) care au venit la mine pentru ca nu ramaneau insarcinate.Aparatul de biorezonanta cu care lucrez (SCIO)intra in subconstient.Cand omul vine cu o problema majora,cum ar fi imposibilitatea de a da viata unui copil,il intreb daca e sigur ca vrea sa afle adevaratele cauze. Invariabil mi se spune "desigur",asa ca purced in calatoria in subconstient.Iar acolo,de multe ori,e urat,intuneric.Gasesc sechele dupa socuri emotionale puternice,datand chiar din copilaria timpurie, indicandu-se inclusiv ce membru al familiei a "produs" socul,precum si varsta.De obicei oamenii au o revelatie,deoarece memoria constienta a blocat aceasta amintire.Nu este destul doar sa readuc in memorie situatia,ci sa si discut cu persoana,cerandu-i sa judece cu varsta si intelepciunea actuala. Revenind la bolile ginecologice,multe femei si-au reamintit ca in copilarie,la varsta indicata de aparat,s-a intamplat ceva care a "sadit" samanta neincrederii lor in feminitatea proprie:tata abuziv cu mama,ajungandu-se la forme extreme (batai,mutilari),abuz emotional asupra persoanei aflate,repet,la varsta copilariei,decesul parintelui preferat,si invinuirea copilului pentru acest fapt de catre parintele supravietuitor ("vezi,daca nu ai fost cuminte,a murit").Toate acestea au fost "traduse" de catre creier in felul urmator:"e atat de urat ce mi se intampla incat nu as mai dori nimanui sa treaca prin asa ceva. Decat sa ajung asa,mai bine sa nu am copii niciodata!".Problema este ca,indiferent de varsta la care a fost emis (repet,in subconstient, deci necontrolat)acest tip de afirmatie,el se manifesta ca un virus, ce afecteaza toata viata ce va urma.Fetita creste,se maturizeaza,si a uitat de intamplarea nefericita.Dar "virusul" e prezent si se activeaza atunci cand viata readuce,sub o forma sau alta,situatia trecuta.De obicei,femeile cu aceste sechele tind sa refaca, inconstient,viata parintelui de acelasi sex.Insa,intervine si in viata proprie un moment in care "virusul" se activeaza,si actioneaza exact asupra aspectului din viata care l-a creat,in acest caz afirmatia ca nu mai vrea copii,chiar daca a fost facuta intr-un moment de furie.si chiar femeia nu mai ramane insarcinata,orice ar face. Da,multe din femeile aflate in aceasta situatie,puse fata in fata cu trecutul,recunosc ca au frica procrearii.Dar deloc constient.De aceea am spus ca din tratament face parte si recastigarea increderii in sine,iubirea propriei persoane,dar,mai ales,sinceritatea fata de noi, fata de partener si fata de relatia pe care o avem cu el. Mentionez ca aceleasi mecanisme de autoblocare functioneaza si la barbati,dand problemele de prostata. In situatia in care femeia nu doreste,pur si simplu,sa isi "complice" viata cu un copil,chiar la nivel constient,apare alta tipologie de boli,ce tine de egoism:diabet zaharat,probleme de piele si/sau de sani(cancere).Din fericire,nu multe gandesc asa in mod constient. Edith Kadar (fosta Tatut) " D-na este din Arad. Cred ca exista astfel de aparate si in Suceava. Este medic...de asta va cer voua parerea ca medici... Eu am citit multe carti in domeniu(am medici ginecologi in familie) si din cate am observat... multe femei s-au vindecat dupa ce au devenit sigure pe ele, s-au simtit din nou iubite, apreciate si protejate de cei dragi. Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor....cred ca o iau cu capu....duminica am ajuns cu Bia la spital cu febra de 40....avea in gatut o nenorocire, parca era semafor....galben-rosu-galben-rosu....numai afte cu puroi. Of...am stat ieri cu ea acsa dar atat ca sunt in plin bilant si nu-mi permit....de azi sta la mama care si-a luat concediu special pentru Bia. Sper sa fie bine, ca parca prea dau dintr-una-n alta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o vreme care aduce multe boli...stari depresive si disconfort...altii ar spune ca este vremea cand "se numara banii sau se fac copii..." Depinde care fata a toamnei o vede fiecare. Si Diana are varicela si astept sa vad cum reactioneaza bebe Teo si Andrei...oricum le dau la toti Vitamina C cu tarate si aloe vera ...sunt incantati. Cu raceala si rosu/infectie in gat eu o rezolv rapid cu Tableta cu propolis de la Forever ...este cel mai puternic antibiotic natural ...pasta de dinti dezinfecteaza si ea f bine... Iata ceva interesant: "Farmacia - o alta scoala... In domeniul meu de munca, am de a face cu multe categorii de varsta, categorii de cultura, nivele de trai etc. Daca nu stim sa ne pastram un mic graunte de umor si optimism, se risca o cadere intr-o irecuperabila depresie. Dupa cum ai ilustrat si tu, situatia sociala actuala este delicata.Si, interesant, face parte din domeniul de discutii de la sala. Se numeste Tao Social. Si se refera la a vedea ce se afla in spatele aparentelor.Vorbeam zilele trecute cu cineva, si imi aduc aminte ca facusem un fel de lista a lectiilor pe care le poate invata cineva intr-o farmacie: 1. Prima lectie este despre oamenii care, desi pe strada par normali si sanatosi, cand intra in farmacie iti dai seama ca e o minune ca mai traiesc. Din categoria asta sunt oameni de toate varstele, fara exceptii. De la sugari pana la batrani. E mult de spus, ma rezum la cateva idei... 2. A doua lectie este despre obsesia generala a doamnelor si domnisoarelor, legata de dieta si silueta. Auzi povesti despre diete atat de stupide, periculoase si scumpe, incat iti pierzi pana si reflexul uman de a raspunde cu un sfat inteligent... care, bineinteles, e trecut imediat cu vederea... 3. A treia lectie este despre cum trece omul de la bolnav ocazional la bolnav pe termen lung, sau cronic.Ai ocazia sa vezi o categorie speciala de varsta, intre 35 si 45 de ani, care vin cu prima reteta de la doctor, pe care scrie ceva nelamurit despre inima lor, sau ficatul lor, sau pancreasul lor... Sunt putin confuzi. Au aflat pentru prima oara, ca trebuie sa ia un sir de pastile in fiecare zi, pentru tot restul vietii... Sunt inca tineri, in putere. La noianul de probleme pe care il au, asta le mai lipsea: vizite regulate la medic, retete in fiecare luna, statul la cozi, colindatul la farmacii... Ei fac parte din grupa de oameni la care poti vedea cel mai bine de ce este bine sa te asiguri din timp, alocand 10-15 minute pe zi pentru o practica, macar putina miscare, putina meditatie. A, bineinteles, si asta facuta cu cap, altfel, tot acolo ajungi. 4. A patra lectie este despre ce inseamna sa fii spre sfarsitul tineretii, spre 50 de ani, si sa dai mai bine de jumatate din bani pe medicamente. Sunt dese afirmatiile de genul: "Trebuie sa iau tot, dar nu pot, iau numai jumatate, sa imi mai ajunga si de paine luna asta". Si sa nu credeti ca sunt batrani oarecare, sunt destul de demni si de cultivati. 5. A cincea lectie este despre sex. Femei care folosesc hormoni sintetici pentru a modifica delicatul echilibru hormonal specific feminin. O fac cativa ani, dupa care vin cu alte retete, pentru ovare polichistice, probleme cu uterul, cervixul, noduli la sani etc. Afli cat de periculoasa poate fi "pastila de a doua zi", si cum tinerele nesocotesc lucrul asta, folosind-o des, cand ea ar trebui folosita rar, de doua-trei ori pe an, cel mult. 6. A sasea lectie este despre constiinta. Vezi cum omul este programat pentru a-si pune sanatatea in mainile altora. Daca incerci sa ii oferi alternative, spre ceva mai bun, mai natural, mai de durata, te priveste cu reticenta si suspiciune. Cum sa-i ajuti? 7. A saptea lectie este despre bebe. Inveti despre multe lucruri care n-au ce cauta in tratamentul unui copil, si care, pe masura ce ii sunt administrate, il transforma corpul intr-un aparat defect, care functioneaza la jumatate din putere. Iar mintea, e in tandem cu corpul. Ceea ce nu reusesc sa faca medicamentele, reusesc sa faca majoritatea suplimentelor si hranei pentru copii. Si bietii parinti, care isi iubesc copiii, habar nu au ce se intampla. Lipsa de educatie in privinta cresterii copiilor este deplorabila si poate fi deplansa, pentru ca, in timp ce adultul este autonom si isi poate hotara singur soarta, copiii sunt fara aparare, in fata unui sistem de gandire menit sa ii transforme in... no comment... Adica, hai sa spun... am intrebat farmacista de ce noi avem zimafluor in farmacie, care se administreaza copiilor. In conditiile in care, intr-o revista despre farmacie pe care o primisem luna respectiva, era scris clar: fluorul este toxic pentru celula nervoasa, provocand deteriorari iremediabile. Raspunsul farmacistei, cu un oftat resemnat: ca sa crestem o generatie de imbecili... 8. Lectia a opta, este cea mai dulce: despre oamenii care vin in farmacie cu adresa precisa, stiu exact ce cumpara, cumpara doar lucruri f bune, si stiu cum sa le foloseasca si cand. Si inca un lucru, despre barbatii care devin tati, pentru ca au dorit asta: majoritatea devin blanzi si sensibili ca niste adolescenti indragostiti. Sunt senini si luminosi cum nu prea reusesti sa vezi. 9.Alta lectie, este despre spiritul copiilor sub 1 an. Care stiu, cand se uita la om, cu cine au de a face. Am avut episoade de vis, "parlamentand" senzitiv cu pustoaice care nu stiau decat silabe. Ei stiu sa vada dincolo de fizic. Si in ochii lor nu te poti ascunde. Ei inca comunica in acel limbaj primordial, al simtirii. Parca se bucura ca mai intalnesc oameni intregi la minte. Am observat ca pentru bebe este o adevarata fericire sa intalneasca practicanti care merg bine. Ar fi mai multe lectii, dar din ele incerc sa invat ce am auzit de la Adrian C zilele astea: anume, noi traim intr-un haos. Si in mijlocul acestui haos, menirea noastra este sa incercam sa pastram naturaletea si normalitatea naturala, macar ca niste repere in spatiu si timp. Societatea o fi dificil de inteles.Dar cand ceea ce observi te motiveaza sa devii mai bun, si sa ai o intelegere mai buna... e bine.Pentru ca nivelul general a scazut atat de mult, avem nevoie de acea intelepciune care sa ne permita sa vorbim pentru a fi intelesi de copii de 6-7 ani. Asa vom fi intelesi de oricine, si vom putea ajuta, daca va voi Cerul. Nu incerc sa schimb lumea, pentru ca e mai greu si mai imposibil, decat sa ma schimb pe mine insumi. Emanuel" Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eveline, sanatate multa Biei. Sper sa se refaca cat mai repede. In momente ca acestea, ma simt si eu epuizata si te inteleg ca-ti este greu. Daca te consoleaza un pic, sa stii ca si Cristian este bolnavior si nu l-am mai dus la gradi. Si vremea asta nu ne incurajeaza deloc. [url="http://pg.photos.yahoo.com//album?.dir=2ccere2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/crengu75/my_photos"]Pozici[/url] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca va e greu cu copilasi bolnavi, dar incercati sa va pastrati zambetul pe buze... viatza e scurta si atat de frumoasa! Incercati sa va faceti planuri, sa mergeti la cumpartaturi... sa va detasati cumva de probleme, macar cateva ore pe zi. Daca aveti nevoie de optimism, am eu in exces[biz] Multa sanatate tuturor si pupici la piciulini!! Oana[mamica] si [zana]Alexia Ioana (25.12.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kali, e bun sfatul tau!!! Sanatate multa copilasilor bolnaviori!!![pup][pup][pup] La noi astazi e putin mai cald,Ieri nu am avut nici curent...din cauza vantului puternic s-a rupt si a cazut un stalp ...asta de noapte... Voi ce mai faceti? Dan face mici progrese, coboara simturile , putin cate putin!!! Va pupammmmmmmmmmmmmmmmmmm!!!! Doina Bita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by analisa
buna,fetelor! Am o rugaminte...imi poate da cineva informatii despre doctorul Rotaru Florin?va rog.. Multumesc
eu am nascut cu dr Rotaru... si nasha mea... si nana Zamfirucului, si surorile ei... sintem o trupa intreaga ! ce fel de informatii cauti ? daca are si unde are cabinet ? cum e el ca medic ? cu cea mai mare placere iti raspund, daca ma intrebi mai concret Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...