Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (19)


Recommended Posts

Sigur ca-l vreau...copii abia asteapta...[cool]multumesc mult Emushi! trimite-mi un PM cu nr tau de telefon si te sun cat de repede pot. Si noi avem desene romanesti...poate facem schimb de CD-uri. Astazi am primit pe e-mail asta: "DEMISIE OFICIALA Subsemnatul, va aduc la cunostinta hotararea irevocabila de a demisiona oficial din functia de adult pe care o detin acum abuziv. Dupa o analiza detaliata a situatiei, m-am hotarat sa ma retrag si sa preiau atributiile unui copil de sase ani, cu toate drepturile si indatoririle pe care le-am avut candva, dar la care am renuntat cu prea mare usurinta. Vreau sa desenez cu creta colorata pe strada unde locuiesc, atunci cand trec oameni maturi si importanti spre serviciu, si sa nu-mi pese de stresul lor in lupta cu minutele si traficul care ii asteapta. Vreau sa fiu mandru de trotineta mea cea rosie, fara sa ma interseze cat costa asigurarea pe anul viitor. Vreau sa cred sincer ca bomboanele Tic-tac sunt mai bune decat banii, pentru ca le poti manca. Vreau sa stau intins la umbra unui copac, cu un pahar de limonada in mana si cu ochii la norii pufosi care alearga pe cer, intrebandu-se cu uimire de ce adultii nu fac la fel. Vreau sa ma intorc in trecut, la vremurile cand viata era simpla. Atunci cand tot ce stiam se rezuma la cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame. Vreau inapoi, atunci cand nu imi pasa de cat de putine lucruri stiam, pentru ca nici nu stiam cat de putine stiam. Vreau sa cred, ca odinioara, ca totul pe lumea asta este fie gratuit, fie se poate cumpara cu pretul unei inghetate la pahar. M-am maturizat prea mult si nici nu mai stiu cand m-am trezit mare. A fost cu siguranta un abuz si imi cer iertare. Am ajuns astfel sa aflu ceea ce nu ar fi trebuit: razboaie si purificarii etnice, copii abuzati si copii murind de foame, divorturi, droguri in licee, prostitutie, justitie corupta, politicieni de mahala, biserici de homosexuali, frati invrajbiti fara bani, ura, barfa. Am aflat despre materialism nedialectic si mame denaturate, care isi vand copilele de 12 ani unor animale cu chipuri de barbati, pentru un televizor de ocazie. Ce s-a intamplat cu timpul cand aveam impresia ca moartea este un concept de poveste, ca doar imparatii batrani mor ca sa faca loc pe tron printilor tineri, casatoriti cu printese castigate in urma ultimei zmeiade? Unde sunt anii cand mi se parea ca tot ce ti se putea intampla mai rau in lume era sa nu fii ales in echipa lui Menica repetentul, atunci cand jucam fotbal in spatele scolii? Vreau sa ma reintorc la vremea cand toti copiii citeau carti folositoare, cand muzica era neotravita, cand televiziunea era pentru stiri si emisiuni de familie, fara sex explicit si violenta implicita la fiecare zece secunde. Vreau desene animate cu Donald Duck, peripetii echipajului "Speranta", navigand cu "Toate panzele sus" si pe mama citindu-mi despre Iosif si fratii sai. Ce bine era cand credeam, in naivitatea mea, ca toata lumea din jur este fericita deoarece eu eram fericit! Promit solemn ca, imediat ce o sa-mi reiau atributiile de copil, o sa-mi petrec dupa-amiezile catarandu-ma in copaci, calarind bicicleta varului Cristi si citind Robinson Crusoe, ascuns in coliba injghebata din ramuri si frunze de fag, in spatele gradinii. Imi iau angajamentul ca nu o sa imi pese de ratele casei, de facturile de telefon, curent, gaze, apa, gunoi, cablu Tv si Internet, asigurari pentru masini, asigurari de sanatate, taxe anuale de proprietate, credit-carduri, iarba netaiata, computerul virusat si faptul ca masina a inceput sa vrea la mecanic. Va asigur ca nu o sa fiu pus in incurcatura atunci cand o sa fiu intrebat: "Ce-o sa te faci cand o sa cresti mare?", deoarece acum stiu: vreau sa fiu COPIL. Gata cu plecatul la serviciu cand ar trebui sa dorm si sa-l visez pe Florin Piersic - Arap Alb, gata cu stirile despre teroristi, bombe si caderi de avioane. Gata cu barfele anturajului, care nu-mi dau pace nici la biserica, gata cu hernia de disc, par grizonat, ochelari pierduti, medicamente scumpe si dinti de portelan. Gata, stop, cedez! Demisionez din functia de ADULT. Vreau sa cred in sinceritatea zambetelor, nobletea vorbelor, o lume a cuvantului dat si respectat, a dreptatii, a pacii, a viselor implinite, a imaginatiei innobilate, a ingerilor buni si a omului dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Vreau sa am iarasi sase ani si jumatate si sa stau in bratele lui Isus. Fiti voi mari si importanti, si ocupati, si ingrijorati. Eu vreau sa cresc MIC! Semnat: YO !. " Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Ce mai faceti? Eu sunt cu nervii la pamant, din cauza netului, cand mi-e lumea mai draga, atunci ma lasa... Simina, mi-a placut mesajul tau, l-am citit cu atentie. Va doresc o saptamana reusita! Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006) [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu incep deja sa ma gandesc la craciun [pegeam]..pe aici au aparut de o saptaman in unele magazine decoratiuni.. marea intrebare este daca sa luam anul asta brad adevarat..eu nu as lua, ca sigur-sigur am avea cel putin un incident cu matei-cel-degraba-mergator (deocamdata in 4 labe)..asta ca sa nu mai vorbim de acele de brad: il si vad pandindu-le...voi ati avut brad adevarat in primul craciun cu copilul ?
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EMUSHI[flo][flo][flo]copii ...si noi...suntem incantati de CD...deja l-am vazut de 3 ori. Sper sa facem in continuare schimb de desene animate...numai sa-mi repar eu calculatorul. MEGsi noi vorbim de ceva timp de Mod Craciun[pegeam] Deja am cumparat ornamentele preferate de copii[cool] XANDRUTZAvoi ce mai faceti? DOINACun este toamna ?Ce mai faceti? IATA CEVA INTERESANT...vreau parerea voastra...pt ca mama mea are varice... buna tuturor!am revenit,cu reteta,,,,,, 20gacid boric dizolvat intr-un litru de apa distilata,sau un litru apa fiarta si racita. 2]PRAFUL care se prepara la farmacie se compune din:4tablete de CIPROFOXACIN, 10gTALC,10gOXID DE ZINC,10gCARBONAT DE CALCIU,10gDERMATOL[ extern,se aplica pe ulcerele deschise,dupa ce s-au aplicat comprese sterile cu solutie de acid boric,cam 5-10minute,de doua trei ori pe zi,se aplica acest praf,si se fac pansamentele] ,,,,,,,,, ,,3]CREMA, ,,se prepara in farmacie,din CUTADEN SI PIVALAT DE FLUMETAZON[noi am folosit FLUOCINOLON] ,,,CUTADEN 1 TUB SI 2 TUBURI FLUMETAZON.seara se aplica peste praf comprese cu solutie de acid boric,apoi se da cu crema,se face pansamentul. NOI AM FACUT ACESTE OPERATIUNI,IN PRIMELE ZILE,,zilnic, apoi,am refacut pansamentele la doua-trei zile,insa medicamentele au lucrat.DE RETINUT,crema si praful se curata greu,nu trebuie insistat,deoarece, acestea usuca ranile si se fac cojite care ,cad singure.nu trebuie frecat puternic pentru a indeparta vechea crema,deoarece pielea ramine foarte fina,tocmai ca cei care sufera de aceasta boala cronica,au insuficienta circulatorie. dupa trei saptamini,mama refacea pansamentul o data pe saptamina.rezultate le au fost si sunt DUMNEZEESTI! MAMA A RENASCUT!DE RETINUT:noi am incercat toate tratamentele posibile,care au costat zeci de milioane.nu ne-am uitat la bani,chiar daca avem venituri mici,dar fara nici un rezultat.aceasta reteta m-a costat in jur de 30leiRON.... ......... .MULTA SANATATE VA DORESC,VINDECARE DEPLINA,SI VA ROG SA AJUTATI SI PERSOANELE CARE NU AU ACCES LA INTERNET.VA ROG DIN SUFLET,DACA VEDETI PE STRADA OAMENI SUFERINZI DE ACEASTA BOALA,nu va fie jena sa-i opriti,si sa le comunicati aceasta reteta...... NU UITATI! BINE FACI,BINE GASESTI!!!! Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Simina, suntem bine multumim, eu am racit putin, dar o sa-mi treaca, Raluci e in vacanta iar Narci si-a dat drumul la mers foarte bine, nu sta locului, mai nou se catara... Sper ca si voi sunteti bine! [flo] Vad ca vorbeati de Craciun... eu abia-l astept! Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006) [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simina, chiar vroiam sa te intreb daca merge dvd-ul, ca eu "mi-am dat corigenta" la el...(de obicei se ocupa sotul, eu sunt mai incepatoare...[:D]); ma bucur ca v-a placut...noroc de tine, ca nici eu nu stiam ca-i dublat in romana, noi copiem tot ce prindem in ideea de a o feri pe Miruna de prostiile de la tv...asa ca daca mai ai nevoie de ceva, spune-mi (pt noi nu e inca urgenta ca Miruna e mica si n-o las prea mult la calculator) retetele pe care le-ai postat...cred ca e vb de ulcer varicos...mi se par bune, combinatia e ok, in orice caz vindecarea tine mult si de perseverenta... meg...si eu vroiam sa incep o discutie despre Craciun... noi am avut mereu brad natural (sper sa nu se ia ecologistii de mine), parca nu-mi place ideea de "sintetic" in nici un domeniu (ok, prefer blana sintetica, dar in rest...); ma gandesc ca daca aspiri in zona, sa zicem, de 2-3 ori pe zi, nu vor fi prea multe ace de brad...doar nu-l tii pana se usuca! sau eventual poti lua un bradut mai micut si sa-l pui mai sus, pe o masuta, sa nu poata trage de el! la primul Craciun Mimi avea 3 luni, am lasat bradul pe balcon si oricum nu ne-am pus problema asta (am primit un brad f mare si nu incapea in casa); la urmatorul, 1 an si 3 luni...toot pe balcon, de data asta de frica (ma gandeam ca o sa traga de el etc), dar mi-a parut rau ca nu l-am pus in casa pt ca am vazut la socri ca nu tragea de brad, doar uneori atingea usor globurile cu degetul aratator...si se uita fascinata la luminite...in timp ce acasa privea luminile de pe geam si statea cate o ora pe pervaz... anul asta nu stiu cum o sa facem, incercam sa-l aducem in casa...dupa un prealabil "instructaj" (pe pervaz deja se descurca sa se urce singura daca vrea, asa ca prefer "culesul globurilor" de pe jos, decat al copilului [:D] http://www.pagina-mirunei.piczo.com [url="http://pic5.piczo.com/pagina-mirunei/?g=45446372&cr=5"]Am implinit 2 ani...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ma incanta deloc ideea de brad "de plastic"..de aspirata de cateva ori pe zi, de craciun, nici nu ma gandesc... matei o sa aiba 1 0 luni la craciun..si probabil cu mersul o sa fie cam ca acum, adica in 4 labe, tragand TOT dupa el..mai mult ca sigur o sa traga de crengi sa le bage in gura (globuri oricum nu am pune jos, unde sa ajunga el). anul trecut bradukl a icneput sa lase ace pana la revelion..iar cand l-am scos din casa a fost PRAPAAAAAD..si ACUM mai gasim ace, care s-au ancorat f f bine in mocheta noastra, in locurile inaccesibile noua dar accesibile copilului. oricum, acum mi-a trecut stresul cu bradul pentru ca am alt stres nou-nout..mi se pare ca sclerele lui matei nu sunt albe-albe, si gri-cenusiu-sidefii..asa ca de ieir imi tot suna in urchi "boala sclerelor albastre" desi G imi zice ca sunt complet nebuna..in fine, o sa intreb pediatrul la control, cand mergem. incerc azi sa deschid capitol nou...desi sunt asa abatuta de gandurile astea.. ...
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...