Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Celulita noastra cea de toate zilele! of!


Recommended Posts

Scuze, ca n-am mai avut timp sa intru... Deci, in cazul meu, regimul alimentar nu a constat in cine stie ce diete pentru slabit, pentru ca nu aveam nevoie de asta musai, ci in eliminarea unor alimente pe care eu le consider ciudate. Si anume, margarina, branza topita, cremele facute din plicuri cu prafuri (si frisca, si budinca intra in aceasta categorie). Bun, in paralel cu asta am facut cate o sedinta de masaj clasic, dar am rugat sa insiste in zonele cu celulita si am folosit o crema pe baza de extract de castan si arnica facuta de elmiplant cred, in orice caz o firma romaneasca, scuze ca n-am retinut exact (elmiplant e romaneasca, nu?) Celulita mea aparuse mai inainte de sarcina, si nu a avut legatura cu greutatea corporala. As putea sa spun ca am avut cea mai mica greutate in perioada cand mi-a aparut celulita. Asa ca am tras concluzia ca numai alimentatia a fost de vina. Nu foloseam anticonceptionale atunci si nu am avut nici alte dereglari hormonale. Acum am inceput sa mananc din nou branza topita si am o alta problema. Mi-a aparut pe coapsa o zona dureroasa, nu are aspect de portocala, la atingere usoara nu simt nimic, de parca n-as mai avea nici un nerv pe acolo.... Trebuie sa merg la un dermato sa vad ce e, nu stiu daca nu cumva tot alimentatia e de vina. Cam asa a fost la mine. Ah, uitam sa zic, celulita mi-a disparut cam intr-un an de tot, fara sa fac alta gimnastica si cu un coeficient de sedentarism mediu (adica stat la birou, plimbari destul de reduse). Mult succes in eradicarea celulitei. Cu drag, Vilma, Anca si Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu n-am multa da unde e, e rezistenta am incercat tot felul de metode si regim, si creme si electrostimulare (recunosc ca n-am fost foarte consecventa) s ima gindeam zilele trecute ce-ar fi sa-mi fac o operatie de lipusuctie ? Simona & BB Eugen Da-mi Doamne intelepciunea de a recunoaste binele, vointa de a-l alege si puterea de-al infaptui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina draga, pai am cam zis mai sus: ai voie doar proteine (carne slaba, oua, iaurt, lapte, brinzeturi, - cu exceptia celei de vaci) si legume (cu exceptia fasolei boabe, mazare, cartofi, deci dintr-astea cu continut mare de amidon, deci fainoase). Nu ai voie deloc: fructe (poate cate 1/2 grapefruit de 2-3 ori pe saptamina) fiindca toate fructele contin intr-o mai mica sau mai mare masura zaharuri. De asemenea, complet interzise sunt fainoasele, painea, pastele, prajiturile si orice alt dulce, bauturile (chiar si berea fara alcool fiindca e facuta tot din cereale), sucurile de orice fel. In paralel eu faceam cam 2-3 sedinte de electrostimulare/ saptamina si cate o sedinta de masaj de drenaj limfatic si in 3 luni am slabit 12 kile, consumand alimentele pe care aveam voie in cantitati normale, si uneori chiar mai mult daca aveam consum mare de energie. Am mai calcat si pe alaturi, adica am mai baut cite un pahar de vin, sau de bere, dar nu am pus pic de dulce sau fainos in gura toata perioada. Daca te tii de regim in continuare slabesti, iar daca maninci si din cele interzise numai odata pe saptamina nu te ingrasi deloc. Eu am suferit un pic la inceput din cauza interdictiei la fructe dar apoi m-am obisnuit si nu am mai simtit nevoia. Este singurul regim (alimentar combinat cu intretinere) care a dat la mine rezultate. Tipul meu de metabolism este cel lent, iar mare parte din celulita si grasime se depune cu preponderenta in partea de jos a corpului [bang]. Nu zic cat am mai topait la aerobic si cate bazine am facut si nu se vedea nici o modificare. Apoi am aflat de la cei la care am mers la electrostimulare, ca celulita (mai veche cum o am eu) nu se rezolva cu sport, fiindca din cauza sportului se mareste masa musculara, care comprima tesutul cu celulita si astfel celulita nu se mai elimina. A! AM uitat sa precizez ca la regimul de mai sus sunt obligatorii min 2-3 litri de lichide pe zi (apa plata sau ceaiuri plante) ca sa favorizeze drenajul. Primul semn ca se intampla ceva bun este nevoia de a urina mai des, astfel eliminandu-se toxinele din tesuturi. EU am de gand sa ma apuc prin martie din nou de procedura asta fiindca am niste kile de dat jos [xx(] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danat
Madalina draga, pai am cam zis mai sus: ai voie doar proteine (carne slaba, oua, iaurt, lapte, brinzeturi, - cu exceptia celei de vaci) si legume (cu exceptia fasolei boabe, mazare, cartofi, deci dintr-astea cu continut mare de amidon, deci fainoase). Nu ai voie deloc: fructe (poate cate 1/2 grapefruit de 2-3 ori pe saptamina) fiindca toate fructele contin intr-o mai mica sau mai mare masura zaharuri. De asemenea, complet interzise sunt fainoasele, painea, pastele, prajiturile si orice alt dulce, bauturile (chiar si berea fara alcool fiindca e facuta tot din cereale), sucurile de orice fel. In paralel eu faceam cam 2-3 sedinte de electrostimulare/ saptamina si cate o sedinta de masaj de drenaj limfatic si in 3 luni am slabit 12 kile, consumand alimentele pe care aveam voie in cantitati normale, si uneori chiar mai mult daca aveam consum mare de energie. Am mai calcat si pe alaturi, adica am mai baut cite un pahar de vin, sau de bere, dar nu am pus pic de dulce sau fainos in gura toata perioada. Daca te tii de regim in continuare slabesti, iar daca maninci si din cele interzise numai odata pe saptamina nu te ingrasi deloc. Eu am suferit un pic la inceput din cauza interdictiei la fructe dar apoi m-am obisnuit si nu am mai simtit nevoia. Este singurul regim (alimentar combinat cu intretinere) care a dat la mine rezultate. Tipul meu de metabolism este cel lent, iar mare parte din celulita si grasime se depune cu preponderenta in partea de jos a corpului [bang]. Nu zic cat am mai topait la aerobic si cate bazine am facut si nu se vedea nici o modificare. Apoi am aflat de la cei la care am mers la electrostimulare, ca celulita (mai veche cum o am eu) nu se rezolva cu sport, fiindca din cauza sportului se mareste masa musculara, care comprima tesutul cu celulita si astfel celulita nu se mai elimina. A! AM uitat sa precizez ca la regimul de mai sus sunt obligatorii min 2-3 litri de lichide pe zi (apa plata sau ceaiuri plante) ca sa favorizeze drenajul. Primul semn ca se intampla ceva bun este nevoia de a urina mai des, astfel eliminandu-se toxinele din tesuturi. EU am de gand sa ma apuc prin martie din nou de procedura asta fiindca am niste kile de dat jos [xx(] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Draga Dana, te rog frumos spune-mi si mie unde ai facut sedintele acelea de electrostimulare si drenaj limfatic ( ce inseamna asta mai exact )? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, centrul respectiv se numeste Leea, au cabinete prin Pantelimon la Delfinului si pe Magheru linga Patria (dar parca acolo au preturile mai mari). Dar nu vreau sa le fac reclama, mai ales gratuita [:D], si iti spun ca exista astfel de centre prin tot Bucurestiul, normal ca preturile sunt diferite ca de la cer la pamint in functie de fitzele salonului respectiv, si uneori este si aparatura mai performanta. Dar eu iti zic ca e super, si cum te simti psihic, cand incepi sa mergi in fiecare luna la croitoreasa ca incep sa-ti cada hainele de pe tine [:D]... Multi ar spune ca asta e pt lenesi, dar eu repet, am facut si aerobic si tras de fiare, parca mi se umflau picioarele in loc sa slabesc, fiindca cresteau muschii, dar celulita si grasimea ramineau bine-merci la locul lor. Este bine si chiar necesar sa faci gimnastica (sau mai bine innot) si dupa electrostimulare, dar NUMAI DUPA ce ai slabit cat vroiai ca sa tonifici tesuturile. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, mi-ai dat sperante! Am facut si eu o sedinta de parargil si erau frumusele picioarele dupa... plus ca ma simteam ca un fulg! dar ma gindeam ca in final nu trebuie sa ma astept la rezultate fabuloase dupa cele 10 sedinte cuprinse in abonament, cind toata lumea vorbeste ca Gym-ul e sfint! Ma voi duce cu mai mult elan acum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a spus Danat despre electrostimulare si drenaj. Si eu le-am facut dar combinate si cu sedinte de izotonie ( cam neplacute la inceput... [bang]... dar super eficiente) pentru cresterea tonusului si ca un lifting nechirurgical. [:D] Asa am mai "ajustat " design-ul sanilor dupa alaptat si variatie de greutate de 30 kg pe sarcina, am scapat de ridulezte la ochi, etc. Partea cu regimul pus de Danat.. hmm.. nu prea sunt de acord cu el; adica nu cu scos fructele si cu cerealele. Cerealele boabe sau fulgi simpli pot fi mancate fara probleme. Daca nu le consumi atunci apar probleme majore de sanatate. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina gim-ul e sfant nimic de zis dar[:D] am facut gim toata viatza mea si tot am facut celulita.Basca ca de la o varsta tb sa muncesti destul de mult si des pt un corp perfect sii de unde atata timp. Impachetarile sunt ideale in combinatie cu putin gim si nitzica dieta. cAt despre psihic nu mai discut! Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...