Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetelor! Alina, panza e pentru sters copilul dupa ce il scoate din apa(daca e cazul) sau doar pe par , daca asa face preotul botezul. Lista e urmatoarea: lumanare, panglica(rosie sau albastra pentru baiat, roz pentru fetitza), o canitza cu toarta(de aia de sticla), busuioc si panza alba. Eu am luat finet alb, ca absoarbe foarte bine. Deocamdata scriu atat doar, sa citeasca Alina. [:)] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei v-a luat harnicia la scris cand pe mine m-a luat lenea... [:D] Sympa, tot masa in oras se cheama ca ati luat. :)) Ma gandeam eu ca nu-i dai sa suga in public. Sa stii ca nici Luca nu papa daca e lume si agitatie in jurul lui. Si la Gabriel al Catiei o mai ok sa-i iasa dintisorii, ca are 5 luni si ceva de acum... Nu ca la noi la 3 luni si 3 saptamani... Carmena, eu am inceput sa-i dau mar cu pulpa dupa 2 saptamani de suc, aproape... Schema diversificarii a mai scris-o Allya, nu mai stiu exact cum e, ca noi am inceput altfel. Chiar asa, Laura, ai dat la copil biscuiti normali? Sai ai luat speciali fara gluten. La noi am vazut din astia prin farmacii, parca de la Milupa. Ciudat ca nu-i plac bananele... Zau daca am mai auzit copil sa scuipe banane. :)) Si de ce mar seara? Si nu dimineata? Intreb si io, nu da cu pietre. [:D] Si de ce masa de fructe inainte de masa de lapte? Ca mie mi s-a spus ca mesele de fructe neaparat tre sa fie intre mesele de lapte. Simona, depinde de pediatru.. Noi am inceput sucurile de fructe la o luna jumate, la 2 mar cu pulpa, apoi pana la 3 luni citrice si morcov, de la 3 la 4 luni banana, de la 4 la 5 luni piure de legume si cereale. Ven, multumim de pupici. [;)] Adriana, poate scapati si voi in curand de colici... si roaga-te sa nu vina dintii, ca noi suntem patiti. [:D] Alina, panza aia alba se numeste crashma. nasii tre s-o aduca. In ea se scoate bebe din apa si cica e bine ca din ea sa-i faci ceva dupa aia, s-o poarte cumva. Trebuie sa fie din damasc si sa aiba 1 metru jumate, parca... Noi am facut din ea niste scutece pe care il asez cand il schimb. Nu mai stiu ce trebuie la biserica, la noi nasha a fost cu experienta in nashit si a fost pregatita. Parca vin, si ulei... Poate mai stiu fetele. Copilu meu tare cuminte a fost azi, dar de pe la 5 dupa amiaza e marait, nu vrea decat sa ne plimbam prin casa sau sa-l tin sa stea in picioare (apropo de asta, poate sa se tina pe picioare 1 min, cronometrat.). Si e infundat pe nas, dar nu iese nimic de acolo... Nu ne mai trece si noua raceala asta deloc...[bang] Ileana si Luca (4 luni si 16 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catia, felicitari pentru dintisor! Repede a iesit si la tine! Bine, Ileana detine recordul, asta e clar![:D] Carmena si Cristina, felicitari pentru crestinei! Sa creasca mari, sanatosi, destepti si frumosi! Carmen, iti sta foarte bine cu ochii albastri. Ce senzatie ai? Nu e deranjant deloc? Ileana, tot asa de-acum incolo! [pup] la Luca! Carmena, nu e prea repede cu diversificarea? Aveti vre-un motiv anume pentru asta? Simona, eu zic sa mai astepti daca Codrin nu e constipat...Andrei e mai "batran" cu 2 zile, dar nu am de gand sa-i dau altceva decat lapte pana pe la 4 luni, cel mai devreme 3 luni si jumatate. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na hai sa va raspund la toate odata. Eu am o carte din Romania, "Pofta buna copii" dupa care ma ghidez. Acolo scria ca la 3 luni e ok sa dai biscuiti (pe vremea cand a fost editata sigur nu erau biscuiti fara gluten) cu mere rase, si inainte de laptic, sau intre mese (atunci poti sa-i dai mai mult). I-am dat seara ca asa s-a nimerit, maica-mea nu face nimic fara mine, atunci am venit de la serviciu. Azi am dat "indicatii" sa i-l dea la amiaza. N-am stiut ca are vreo importanta, pe Calin l-am crescut cam in acelasi fel si vad ca e ok. Nu stiu ce sa mai zic, cartile si sfaturile de crestere se schimba vad pe parcusul anilor. Daca va uitati pe http://www.lumeapiticilor.ro la Alimentatie, veti vedea un exemplu de meniu pe varste, si de la 4 luni se pot da cerealele. Matusa-mea, care-i dr, mi-a zis ca e ok si putina supa de carnita la varsta asta, desi eu nu stiu daca sunt de acord chiar cu asta, nu i-am dat si mai astept. Banane nu mananca, asta categoric, nu-i plac si pace. O sa incerc din borcanase si alte fructe, mai sunt si piersici. Si daca tot vorbeam de mancare, nu stiu pe acolo, dar aici e mare controversie cu introdusul laptelui de vaca in alimentatia copilului. Mie mi s-a dat la 4 luni, prin cartile americane am citit ca la 6 luni se poate da, iar de la pediatru mi se spune ca dupa 1 an. Lui Calin i-am dat la 10 luni si n-a avut nimic. Stit si voi vorba, cate bordeie atatea obiceie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, exact cum zici, cate bordeie atatea obiceie... Eu stiam ca nu e ok biscuiti asa devreme... Poate gasesti fara gluten, daca am vazut eu la Buzau, poate ai si tu noroc. [:D] Si ziceam ca masa de fructe se da mai de dimineata, in jur de 10. Iar laptele de vaca mai tarziu... [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, nici nu stiu de unde sa incep[hopsieu]....Eu va citesc zilnic dar ....lenea e cucoana mare:) Poate va amintiti totusi de mine (am deschis subiectul 'mamici de oct-nov 2003'). Daca nu, nu-i mare baiu, ca nu e asa important[cheers]Intre timp ne-am inmultit si noi. Il cheama Andrei Cezar si s-a nascut pe 28 oct 2003. Acum facem 4 luni peste vreo 10 zile si la 3 luni si o sapt aveam 7580 g si 65cm. Azi ne-a iesit si primul dintisor. Mai e printre voi o mamica in situatia asta? Nu credeti ca e cam devreme? Cu primul baietel am patit-o cam la fel, la 4 luni iesisera 2 dintisori odata[audinti]. In rest suntem cuminti, dormim cite 10 ore neintrerupte noaptea, mincam cu mare pofta si ridem in hohote chiar daca ne ies dintii[bis]. Ma bucur ca mi-am invins lenea si v-am scris intr-un final:)) [biz] Sanatate si somn bun la bebelusi, Alina ,Alex si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...