Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (11)


Recommended Posts

Aligali..bine-ai revenit in randul mamicutelor.Mai...hai sa te iau la rost...daca ai asa copil cuminte de ce nu ne scrii si noua. Sa ne mai incurajezi si tu ca noi avem numai copii de-astia asa mai pe invers. Cand dorm ei nu putem dormi noi si cand am dormi noi nu ne lasa.Esti a treia pe lista cu dintisori.felicitari!!!!Da, ce bine-ati crescut si voi!!De-abia astept sa mergem la control sa vad cat mai are fiica-mea.Te asteptam sa ne scrii mai des...Fa un efort!!!Sa ne mai ridici moralul..mai ales lui Ileana [bang][bang](daca nu o arunca cu pietre dupa tine de cat de cuminte iti e bebe-ul)....Desi s epare ca si Luca s-a linistit. Si eu stiam ca laptele de vaca se da numai dupa un an. Dar si la mine acolo in rom. le da devreme de cum termina cu alaptatul . Poate reusim si noi sa facem o conferinta intr-o zi..sa ne intalnim asa toate acolo.....ce-o iesi oare??[blabla][blabla][blabla]cand o s aincepem toate sa vorbim??Azi am incercat cu bubu (asa te alint eu..sa nu te superi pe mine!!),Anca si Venera, dar a trebuit sa plec la plimbare ....data viitoare, poate asa daca stim mai din timp sa ne organizam altfel. Ileana..sa-ti traiasca ideea..sau poate nu e tare buna ca nu prea mai avem spor la scris aici. Trebuie sa merg sa-i pregatesc baita lui Andrea..pupici si mai vorbim maine. Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, La mine e foc continuu asa ca nu am prea putut intra pe la voi. Deci va ziceam de Brian ca a fost joia trecuta foarte agitat. Cred ca au fost colici ca tare se pirtzuia. De atunci avem probleme cu gingiile, il tot dau cu calgel. Ii place sa roada tot. Asa ca s-a cam obisnuit in brate. Nu prea mai vrea sa stea culcat, asa ca ii pun o perina sub cap, dar nici asa nusta tare mult. Pe linga asta sotiorul si Melany au facut temperatura duminica. Luni a mers sotiorul la medic cuMelany. Marti am fost asa de fericita, Melany nu a mai avut temperatura asa ca am dus-o la camin. Si ce m-a mai bucurat e ca am reusit sa o duc pe jos impreuna cu Brian care era in carucior. Sa nu dati cu rosii in mine, dar pina acum o zi pe saptamina sotiorul nu putea sa o duca sau sa o aduca pe Melany de la camin asa ca il lasam pe Brian in casa singurel, in general dormea, si mergeam cu bicicleta dupa Melany. Dar acum s-a mai incalzit afara asa ca pot sa ma duc cu el. Doar ca aveam emotii ca Melany sa nu vrea sa mearga pe jos, sa vrea cu bicicleta. Dar sa revin, deci marti am dus-o la camin, era asa frumos afara, Brian adormise, asa ca atunci cind m-am intors vroiam sa merg la plimbare. (aici in magazinele mari sint locuri speciale in care poti sa iti alaptezi copilul, sa il cintaresti, sa il schimbi). Totusi am zis ca urc pina sus si fac de mincare si dupa aceea ma duc la cumparaturi. Nici bine nu am ajuns acasa ca m-au sunat de la camin sa ma duc dupa Melany ca are varicela. Am crezut ca paralizez. Am adus-o acasa, si la 4 cind a venit sotiorul acasa a dus-o la medic. Asa ca acuma sta acasa. Sper ca nu va face si Brian, dar am inteles ca, cum eu amavut si il alaptez poate nu va face. E un chin si pentru ea dar si pentru noi. Nu il pot scoate afara peBrian, iar Melany ieri si-a scos toate jucariile din cutii. Azi se pare ca am racit, sper sa imi treaca, mia ales ca sotiorul vine numai la 8 acasa. Adresa mea de email e: deliamitrasca@yahoo.com. Nu am gasit adresele voastre asa ca treceti-ma voi. Va las, s-a trezit si Brian care isi cere drepturile. Delia, Melany(02.09.01) si Brian(31.10.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor..am si eu o intrebare idioata cred...cum preparati voi ceaiul pentru bebeii vostri?Cred ca s-a mai discutat dar n-am nici un chef sa caut acum.Carmen , tu mi-ai spus ca ii cumperi ceai instant special pentru bebei.Am cautat aici si se uita farmacista la mine d eparca i-as fi cerut cine stie ce...plus ca m-a si luat la rost oarecum de ce vreau eu sa-i dau ceai si nu-i dau apa. Am incercat sa-i spun ca e oarecum constipata si ar ajuta-o. A zis nu si nu....asa ca .Habar n-am ce sa-i dau.I-am facut intr-o zi ceai de musetel , si nu i-am pus nimic in el si s-a strambat de am lasa-o balta pana la urma.Acum ma intreb..oare chiar sa-i dau numai apa? Ca si la apa face la fel....numai eu stiu cum o pacalesc sa i-a cateva inghitituri...Zeena, hai ca tu esti de pe-aici. Ce ceai ii dai? Sau nu-i dai deloc? Carmen, sa stii ca m-am uitat azi dupa lapte praf. Am vazut ca aveau Similac, Enfalac,Enfamil.Din gama Nestle au Alsoy si Good start.N-am vazut nan....mai e si Isomil din gama lui Similac.Poate or mai fi si altele ,dar la farmacia la care eu am fost erau doar astea. O sa ma mai uit si daca vad ceva nou o sa-ti spun. Acum merg sa incerc sa-mi adorm pruncul...pupici si sper sa dormim bine si mult... Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine ai venit printre noi! sper ca de acum incolo iti invingi lenea mai des si ne scrii mai mult. Va trec si pe voi pe listutza. Sa stii ca lui Luca i-au iesi amadoi dintii de jos odata, adica la 3 luni si 3 saptamani fix. Sanatate lui Andrei, sa nu-l diara asa rau gingiile. [:D] Sympa, nu dau mai cu pietre dupa Alina ca are asa baiat cuminte. Na, ca azi ma laud si io: s-a dormit in front toata noaptea, cu o trezire pe la 10 aseara din cauza de nas infundat si una pe la 5 de dimineata pentru niste ceai. Si de mancat a mancat tocmai la 7 jumate acu de dimineata, si acum iar doarme. [:D] Na, ca am si io odor cuminte. sa vedem cat l-o tine... Ideea e ca am inceput sa-mi mai revin cu oboseala, am dormit deja 3 nopti la rand... [:D] Bubu, mi-e mila de tine cu amandoi copii pe cap. Biata melany, auzi, sa faca varicela... Pupici multi de la noi... Mai, dar est tare curajoasa sa lasi copilul singur in casa... Eu n-am asa craj, as muri de frica. Sypma, uite cum faci ceaiul (eu asa il fac): la 250 ml apa pui o lingurita de zahar, fierbi 2 min in clocot apa cu zaharul, apoi pui pliculetul cu ceai. Si lasi 15 min intr-un vas acoperit. Eu alternez ceaiurile lui Luca: chimen anason tei; sau tei cu musetel; sau chimen musetel anason, uneori pun si o picatura doua de lamaie, ca tare ii place mai acrisor. Ileana si Luca (4 luni si 17 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! In primul rand adresa mea este vatamaniucalina@yahoo.com De cateva zile copilul meu se trezeste noaptea, mai precis pe la 5 dimineata si incepe sa planga(cred eu de foame), eu pana acum reuseam sa-l adorm la loc si mai dormea pana la ora 7. Dar azi s-a trezit la 4 si a inceput sa urle pana n-a mancat 130 ml, dupa care a adormit bine frumos. Seara dupa baita mananca cam 140 ml din 170 pe care i le fac. Ce o fi cu el? Nu-i de ajuns doar laptele? Poate ar trebui sa-i pun si un pic de cereale? Voi ce ziceti?? Nu ignorati-ma va rog!!!!! Astept!!! alina si bb Alex(12 saptamani) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Repede si eu pe aici, ca a adormit putin puiutul. Eu am inceput diversificarea pentru ca asa mi-a recomandat pediatra-puiul meu avea la 2 luni 6.200 kg si 63 cm(la nastere avea 3.650 si 50 cm)Pediatra mi-a spus ca s-a dezvoltat frumos, si avand o usoara tendinta de constipatie, pot incepe sa-i dau suc de fructe-care fie vorba intre noi, asa il limpaie... Si apoi, sa nu dati cu rosii in mine, dar chestia asta cu diversificare cat mai tarziu a aparut de cativa ani incoace, pana acum, toate mamele incepeau mai repede, cica sa se obisnuiasca si cu alte gusturi-ba chiar bunica-mea spunea ca dupa 3 luni, tot ce mananc eu sa-i pun si lui pe buze, sa stie si el gustul la mancaruri, si chiar daca radeti de mine, asa o sa fac, ca nu vreau sa-mi iasa vreun sclifosit sau sa-mi arunce supa pe pereti...Ma rog, acum fiecare face cum crede, dar eu cred ca daca stomacelul lui digera laptele praf, nu cred sa aiba probleme cu suculetul de fructe...[:D] Cred ca dupa 3 luni incep cu piureutul de fructe, parca asa ai facut si tu Ileana? Alina, chiar daca sustin eu ca este bine sa-i introduci si alte alimente, am unele reticente la cereale-din ce stiu eu, se dau numai dupa varsta de 4 luni, si numai la copiii care iau greu in greutate-cica pot conduce la obezitate, desi chestia asta nu o prea cred...Vezi si tu, intreaba si un doctor... De botez, stiu si eu cam ca Ileana, dar cred ca nasa trebuie sa stie mai bine! Oricum, indatoririle ale ei sunt, nu ale voastre... Carmen, super ochii tai!Daca mai slabesc si eu putin, ma bate si pe mine gandul... Puiutul meu, de altfel este cuminte- dormim dimineata, la pranz iesim la plimbarica cu Andrei a lui Kokolina, ne intoarcem, papam, si cam pana la baita nu mai dormim - apoi doarme cam de pe la 10 la 4 dimineata, papa si se culca la loc-pana pe la 8.30 - e din ce in ce mai scumpic, vorbeste pe limba lui, rade, imi vine sa-l mananc! Nu credeam sa-l iubesc asa de mult, mai ales ca eu imi doream fetita, dar acum nu-mi inchipui ca ar fi putut fi altfel... Cam atatica-merg si eu la ale mele. Va pupicim, Carmen si Stefan 2 luni si o saptamana http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sympa aici se da la copiii ceai de anason(fenchel=germana, fennel=engl), si intr-adevar e foarte bun pt stomacelul lor iti spun asta din experienta mea. In raioanele pt mincaruri pt bbi gasesti si instant. Eu cumpar ceai la pliculete pt copiii dar am luat si normal pt alduti dar l-am tinut in apa numai 3 minute ca sa nu iasa prea tare. Daca iei o cutie de ceai iti expilca acolo cum sa-l faci. De obicei in 125-150ml apa firbinte se pune un pliculet si se lasa 3-4 minute daca e ceai pt adulti si 5-7 min daca e pt copiii. Eu nu pun zahar, aici nu se recomanda deloc chestia asta, eu am pus la inceput tot asa fiert zaharul inainte dar i-a facut rau. Il durea burtica si plingea, asa ca nu i-am mai pus si a fost ok dupa. Si apoi ceaiul de anason e foarte placut, eu stiu ca toti copiii il accepta fara probleme si fara zahar. pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, e prea devreme cu cerealele, astea dupa 4 luni. Poate atunci sa scapati de trezit noaptea. Noi nu ne mai trezim pentru mancare, face pauza de 9-10 ore intre masa de seara si cea de dimineata. Carmena, da, dupa 3 luni am inceput cu banana. Acum la masa de la 10-11 mananca juma de banana mare, pulpa de la un mar diluate cu 20 ml portocala, si poi mai bea sucul de la o mandarina. Ii tin de foame cam 2 ore. Cerealele nu se dau neaparat la copiii care nu iau in greutate, se dau mai cu grija la cei care sunt prea dolofani. [:D] Eu ii pun seara in lapte 3 masuri de cereale si 8 de lapte, mananca exact cat un purcel seara, iese cam 270 ml de amestec. Dar ii tine de foame pana dimineata pe la 7. [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot ceai de anason i-am dat mereu, fara zahar. I-a placut tot timpul. Aseara Martijn a fost un plangacios, imi mesteca degetele si plangea,...le-a tinut fetelor de pe yahoo concert. O sa incep sa-i dau cu ceva pe gingii, atunci cand mai face asa. Acum e vesel, ca-n fiecare dimineata, da din maini si din picioare, isi baga mainile in gurita si vorbeste. Mi se pare mie ca al meu bebe e cel mai micut de aici, cu cei 60 cm la 3 luni si 3 saptamani. Dar arata perfect, graficul de crestere e in ordine, asa ca nu-mi fac griji. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta, Eu cred ca e bine Martijn (ca lungime), atata vreme cat e in grafic, nu-ti fa pb. Asta-i ritmul lui de crestere, si gata.....Voi sunteti f. inalti??? Poate creste mai mult mai incolo...... Fetelor, eu acum am vazut la sotul in farmacie ceai Babydrink, gata indulcit cu glucoza si sucroza, care-s mai bune ca zaharul......Doamne, ce chioara sunt......cre' ca de-ala o sa-i dau cand va mai cere (rar de tot!!!) Plus ca-i la plic, si e mai simplu de manevrat. Fetelor, Milutee de la Milupa din ce-i facut??? Cum e , la plic, sau granule??? Markus a avut ieri o zi super, a fost ffffff cuminte, a dormit toata ziua (si a adormit singur de 3 ori!!!), s-a uitat cu interes la jucarele, a zambit si......mai presus de toate NU A AVUT COLICI!!! [bis][bis][bis] Doamne, bine-i fara ele!!! [cool] Aseara s-a trezit sa pape doar la 23:30, si s-a culcat numai la 01:00, dar a dormit pana la 07:00, cu o mica pauza de maraiala pe la 04:00, rezolvata scurt de tati [:)] Doamne ajuta, tine-i naravu' la copilu' meu, ca tare cuminte-i, manca-l-ar mama pe el!! Acum astept sa se trezeasca sa papam si sa mergem la plimbare in marsupiu, ca-i soare afara [:D] Va pupam pe toti! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...