Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (11)


Recommended Posts

Cam asa e Carmen, cand eram noi mici se facea altfel, iar acum de cativa ani incoace s-a "descoperit" ca tot ce era inainte nu era bine. Si mie mi s-a spus acelasi lucru, sa-i dau sa guste din tot ce mananc eu. Ileana, am comandat din Germania produse Milupa, inclusiv biscuitii fara gluten, ca sa fiu si eu cuminte, ceea ce se gaseste pe aici nu-mi place deloc si e foarte limitat si cu un gust de sa il arunci nu sa-l dai la bebe. Sunt ceva biscuiti dar pt bebe mai mari, aici nu se da mar cu biscuit, se dau pur si simplu piureurile din borcane asa goale. Nici mancarea din borcanase nu mai e ceea ce a fost, si acuma pot compara cu ce-a fost cand era Calin mic (8 ani in urma). Transportul la un pachet de 5kg m-a costat 30 de euro. Vikinga, am auzit si eu de ceaiul vostru de fenchel, si am cumparat si din ala instant. Americanii nu dau ceaiuri la bebelusi, doar apa, apoi aia s-o bea ei. Mormolocul meu doarme destul de bine, poti sa-ti pui ceasul dupa el, in fiecare dimineata se scoala la ora 5 sa pape. Tati a inceput sa participe si el la "activitati", alternativ ii da si el sa pape dimineata, pun in biberon, evident. Ieri a trecut pe la un magazin de bebei si i-a cumparat 6 salopete, marimi gresite, bineinteles, dar m-a impresionat gestul. Cu cel mare e mai usor, ca-i cumpara jocuri video si se mai joaca si el, dar la cel mic e putin mai "complicat".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen, imi place f mult de ochii tai albastri. Zau ca ma tenteaza si pe mine. Eu seman leit pe tata, care are ochi verzi, doar culoarea ochilor am luat-o de la mama [bang] Stati asa, fetelor, nu dati cu rosii ! Inca n-am de gind sa diversific alimentatia copilului, si nici biata doctorita n-a zis asta, doar ca as putea sa-i dau cite o lingurita de suc intre mese, sa vad cum reactioneaza, ce tolereaza, nicidecum sa inlocuiesc mesele de laptic. Adriana, din pacate eu nu alaptez [q] As fi vrut tare mult, dar n-am avut lapte. Codrin al meu primeste doar lapte praf, ferice de Codrin al tau ca a primit tzitzi [pofta] Ven, mi-am propus sa scot la imprimanta programul de diversificare al lui Allya si sa-i arat dr. [:D] As fi curioasa ce zice ! Alina, vezi ca si tu ii dai suc de la 10 saptamini ? Si bb meu face tot 10 saptamini duminica. Asta nu inseamna diversificare ? Apropo de botez, ce ai cumparat pt. nasi ? La biserica iti trebuie un prosop, un sapun si o sticla de vin ca sa lasi acolo, plus un prosop al tau (nou) cu care sa-l stergi pe bb dupa botez. Cit despre femeie, nu stiu cit costa, pe puiutul meu l-am lasat cu bona fetitei nasilor, care a stat cu amindoi copiii, si cred ca a intrat in salarul ce-l primeste ea de la nasi, sau oricum nasii au platit-o. Ileana, mersi ca n-ai dat si tu cu pietre [help] [:D][:D][:D] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, iti tin pumnii sa nu faca si Brian varicela, nu de alta dar va fi foarte greu fiidca e prea micut. Oricum, pina la urma e mai bine sa faca cit e copil, eu am o prietena care a facut la 32 de ani, si ea si sotul, si a fost nasol, macar copiii nu-si mai aduc aminte de chestiile astea ... Sympa, eu ii dau ceai BabyCalm, o combinatie care contine musetel, fenicul, chimion si menta si nu pun zahar. Miroase ara bine ca mai beau si eu, dar cu zahar [:D] Alinkav, si Codrin a avut zile cind nu minca toata portia, dar nu cred ca e cazul sa-i dai cereale, eu cred ca o sa-si revina. Al meu papa la 2 noaptea si la 6 dimineata [bang], in conditiile in care ultima masa a fost seara la 6 !!! Degeaba am incercat sa-i schimb programul de masa trezindu-l la 11 sa pape, ca apoi mi s-a trezit la 4 dimineata sa ceara de mincare... Fetelor, azi am fost toti 3 la un consilier si i-am facut puiului asigurare de viata (Alfa de la AVIVA). Mi se pare OK, ei zic ca e cel mai bun produs in materie de asigurari si e singurul care, daca se intimpla ceva cu parintele detinator al politei, compania preia plata ratelor si copilul beneficiaza pina la urma de asigurare. Platim 540.000 lei/luna. Si bb a fost asa cuminte 2 ore cit am stat acolo [pup] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, cred ca facem cu schimbul la pazit copilul.Doamne, ce mi-a mai facut azi-noapte...[bang][bang].Nici in perioada cu colici nu facea asa.Oare sa fi revenit???N-a vrut sa doarma de nici o culoare. O puneam in balansoar sa nu ma plimb eu cu ea prin casa, adormea si cand faceam transferul in patut incepea sa urle dupa nici 5 minute de parca o ardea fundul de la el .....iar la balansoar, iar patut iar urlete...asa mi-a facut pana pe la vreo 5 dimineata.Nu mai rezist!!!Pe deasupra mai e si sotul meu gripat rau de tot ....nici nu mai stiu de care sa ma ocup!!!Imi mai lipseste un catel si o pisica de-aici si-am pus-o. Acum se tot joaca fetita mea....de parca ar fi dormit cel putin 12 ore. E in forma mare..nici nu stiu cum de ma lasa sa mai stau si eu putin.imi numar zilele pana s amergem acasa.....si o saptamana nu ma mai ridic din pat....numai asa sa-i dau sa pape si-atat.Nu mai vreau sa mai aud planset de copil, ca mi-a ajuns. Si-acum cand o vad cat de frumos se joaca....parca nu-i acelasi copil de azi-noapte. Ce smechera e!!!Cu un zambet te face sa uiti toata oboseala care o ai in tine. Mersi fetelor pentru retetele de ceai...instant aici n-am gasit. Deci o sa cumpar anason (dar nici de ala nu au pentru bebei)si o s aincerc sa-i dau.Hai ca incerc sa ma pun putin pe langa ea poate ma lasa sa dorm ca mi se inchid ochii. Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine ai revenit! De acum incolo sper sa te "vedem" mai des.[:)] Mai fetelor, ieri am avut iar copil rautz. A marait de am crezut ca ma urc pe pereti. La un moment dat doar plimbat prin casa tacea. Dar, ca sa compenseze probabil, azi noapte a dormit de la 11 la 5:30!!! In conditiile in care ultima masa a fost la 10. Nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la ceas azi dimineata. Asa ca am avut o premiera in viata mea de mamica. Am dormit 6!!! ore legate. Si tot ca sa compenseze ziua de ieri, azi a dormit pe rupte. Se pare ca avem o zi buna, una rea. Ce sa facem...decat toate rele...[:D]. Vad si eu jumatatea plina a paharului. Ceaiul eu il fac asa(mai nou): 250 ml apa cu o jumatate de linguritza de zahar. Fierb bine, apoi pliculetzul (sau ce o fi) de ceai. Acum am inceput sa-i fac de chimen. Initial ii puneam si eu o linguritza de zahar, ca si Ileana, dar mi-a spus ieri pediatru sa o las mai moale un pic, ca mi s-a ingrasat cam mult puiutzul , intr-o singura luna. Preferabil e fara zahar. Allya, ce se intampla de nu mai scrii? [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sympa, daca spuneai un pic mai devreme de ceaiuri, iti trimiteam prin prietenii nostri care au plecat azi niste ceaiuri instant de la Hipp sau Milupa. Off... nu ne-a trecut prin cap. Nu ai pe nimeni care sa vina in tara in viitorul apropiat? Matei are azi o zi proasta, numai intr-un scandal a tinut-o ... acuma se ocupa taica-su de el, ca eu nu mai vreau sa aud urlete ca ma arunc pe fereastra ... noroc ca stam la parter [:D]. Simona, cand mai iesim la un rendez-vous? Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi este tare lene sa scriu. Pitica a adormit la tzitzi si acum doarme in continuare la mine in brate, asa ca ma chinui sa n-o trezesc cu tastatura. Maine mergem la nenea doctoru' sa ne intepe in piciorus. Aici se fac intr-o data o combinatie de 6 vaccinuri, din fericire numai dintr-o singura intepatura. Pitica a dormit azi-noapte de la 22:30 pana la 6 dimineata, dar cred ca a fost numai o intamplare. In timpul zilei nu doarme decat la plimbare in carucior sau cate juma' de ora la tzitzi. Nu prea mai plange decat daca nu o bagam in seama si o lasam sa se joace singura pe covoras, scaunel sau patut. De cand au venit ai mei s-a invatat si mai mult in brate si cand o punem jos da sa se ridice in fundulet (ca Aldo banditul). BUBU - multa sanatate lui Melany. Varicela e varsatul de vant? Va pupacim, Cristina + Luana Carla (3 luni + 8 zile) http://community.webshots.com/user/buburuza99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sympa, te cred si te inteleg mama ca e groaznic sa ai o noapte de aia. Dar ia gandeste-te la 4-5 consecutive la fel? [bang] te rog sa ma crezi ca nu vreau sa ma mai gandesc la astfelt de nopti, cu toate ca sunt constienta ca or sa mai fie... Dana, felicitari pentru cele 6 ore legate de somn!!! Si la mai multe! [:D] Cristina, e smechera micutza daca doarme doar afara sau la tzitzi. Ce te faci cand nu poti s-o scoti afara din cauza de vreme urata? Nu e agitata? Luca a fost cumintel azi, insa am avut grija sa nu-l las sa maraie deloc, ca e ragusit mort, scoate niste behaituri si-i comic rau de tot. Nu-l doare gatul ca mananca de rupe, nasul mai e putin infundat, dar e mult mai bine ca ieri. Nici n-am putut sa ma mai apropii cu pompitza de nasul lui, ca se prindea imediat si se punea pe behait. [:D] Ce-o fi cu Allya??? O noapte linistita si pupicei la bebici! Ileana si Luca (4 luni si 17 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...