Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
CARMEN eu ii mai dau uneori Mylicon (contine Simethicone, e ca si Sab Simplex) cand ii dau lapte praf, pe cutiuta mea scrie ca se poate da si la bebelusi pana la 2 ani si dupa, adicatalea are dozaj si pt dupa. Dar ii dau numai cand ii dau lapte praf desi nu a avut niciodata colici. Si eu asa stiu ca e eliminat in totalitate. Zice pe el sa nu depasesti 12 doze de 0.3 ml (pana are 2 ani) sau de 0.6 ml (la un copil de peste 2 ani) pe zi. Substantele ce le contine nu sunt daunatoare sanatatii din cate stiu eu, desi sunt "chimicale". Deci poti sa-i dai in continuare, eu una ii dau, dar nu i-am dat niciodata mai mult de 6 doze a cate 0.3 ml pe zi, ca nu am avut nevoie de mai multe. Dar consider ca-i face bine ca il ajuta cu gazele, daca nu are colici nu inseamna ca nu-l deranjeaza si va scuipa si mult mai putin lapte, decat daca nu i-ai da. Deci eu sugerez sa i le raresti daca crezi ca asa e mai bine, dar nu trebuie sa renunti definitiv la el, poti chiar avea nevoie de el acuma ca incepe diversificarea si de la legume, fructe se poate balona misto. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa ma gandeam si eu, ca de stricat nu are ce sa-i strice ... si eu ii pun doar in sticla cu lapte praf, ca daca nu-i pun, laptele face o spuma de 2 degete cand i-l prepar, si mi se pare ca e cam greu pentru digestia lui. Si ragaie mult mai usor cand ii pun. Eu ii pun 10 picaturi de Sab intr-un biberon, si bea cam 4/zi, deci nu as crede sa depaseasca nici o doza, ca pe prospect scrie 15 pic/biberon, iar nou nascutii beau cam 5-6 bibe/zi. Cu sucurile de fructe noi am inceput deja, nu mi s-a balonat (inca), dar are timp. In schimb se stramba groaznic de la ele, cand ii bag lingurita in gura zici ca-l otravesc [:D]. Cred ca s-a obisnuit numai cu lapte si orice gust diferit il enerveaza. Is curioasa cand om incepe cu supa si pireurile de zarzavat, ce-o fi atunci? Si cat e de mic, stie deja sa scuipe cu jet. Ieri m-a umplut si pe mine si pe taica-su de mar si morcov [:D], de am zis ca il hranesc de acuma incolo in pielea goala [:D]. Haideti ca m-am intins. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-i mai dau Sab Simplex de vreo 2 saptamani si vad ca totul e ok, si nici nu avem 3 luni. Inainte ii dadeam preventiv, ii puneam in fiecare biberon cate 15 pic, dar dupa ce s-a terminat ultima sticluta , am uitat sa-i mai cumpar si cum am vazut ca nu mai are nevoie n-am mai insistat. dam...am inceput sa plangem, foamea asta.... Felicitari sarbatoritilor!!!![bis][bis] alina si bb Alex(12 saptamani) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Am si eu o curiozitate: cat masoara capusorul bebicilor vostri acum, si cat a masurat la nastere. La noi, la nastere a fost 33 cm......iar la ultimul control, la 2 luni, 37 cm. Marti ne ducem iar si mai vedem. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, eu ii dau (deocamdata) cereale de la Hero, pentru ca ii pun in biberon si astea si Bebelac sunt singurele care nu contin lapte. Dar cand o sa incepem sa mancam cu lingurita, o sa il trec pe Milupa, ca i-am luat deja vreo 3 cutii si una am mancat-o eu [:D]. Si sa va spun o chestie nasoala: de la Milubrei-ul ala am dat intr-o diaree (scuzati) de 2 zile am facut paza la WC. Si m-am gandit daca mie mi-o facut asa ceva, ce ii poate face unui biet bebelush?[xx(]... nici nu stiu daca sa ii mai dau sau ba. Ancuta, Matei e mai "capos", are cam 45 cm la scafarlie, dar a fost mare de cand s-a nascut, a avut 40 cm. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nu stiu ce fel de cereale le dati voi, dar stiu ca pana la 6 luni nu trebuie date cereale care contin gluten, poate ALLYA sa va spuna ce si cum cu glutenul mai multe. ANCUTA, Freya la 3 luni si 11 zile avea la caput masurat: 39,7...dar eu cred ca o sa-ti spuna ce si cum doctorita, deci nu te ingrijora, ca astea sunt tare relative, in general, nu trebuie sa fie prea mare sau prea mic...in niste limite de ale lor. Si inca ceva, prietena mea care lucreaza la sectia nou-nascuti prematuri mi-a spus ca in momentul in care copii au o iritatie de natura celei pe care o are Martijn sa nu se abuzeze de nici un fel de uleiuri sau mai stiu eu ce creme ca s-ar putea sa faci mai mult rau, absolut nimic pe iritatie si trebuie intr-adevar sa vezi un doctor, pentru ca tu spui ca are si pe gat si pe corp, deci semne ale unei eczeme...sincer te sfatuiesc sa vezi ce fel de iritatie este inainte de a folosi ceva...poate poti sa mai astepti pana maine sa-l vada un doctor. Zana mea a dat intr-un nou obicei, rostogolitul, deci nu o mai las singura in patul nostru de nici un fel. In legatura cu diversificarea alimentatiei si primii dintisori, aici si nu numai aici, chiar prietena mea cea mai buna care este dentist in Elvetia mi-a spus sa apelez la pasta de dinti pentru sugari si periuta este una speciala si sa incep o periere zilnica din clipa in care apare primul dinte, creand in acest mod reflexul copilului de a curata dintii si mai ales evitarea cariei de biberon cum se mai spune...si stimularea resturilor de mugurasi dentari. Chiar daca un copil refuza la inceput un fel de mancare cel mai bine este sa o lasam asa si sa incercam o saptamana sau doua mai tarziu...ei trebuie invatati cu toate gusturile...in fine, la mine mai e pana atunci. [dual] si pe mamici si pe bebici, Lena si [bibe] Freya (3 luni si 15 zile) http://community.webshots.com/user/poolbeertje
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Lena, intrebam de capusor din curiozitate, ca mi s-a parut din poze, ca toti ai vostri au capusorul mai mare. Cand s-a nascut Martijn, nu am gasit caciulita care sa ii stea ca lumea pe cap. Cele mai mici erau de 43 cm. In legatura cu iritatia, am sunat la consultatiebureau ieri si mi-au spus sa ma duc la medicul de familie. Am sunat si acolo si mi-a intrat o mesagerie, sa las un mesaj ca ma suna ei luni, ca era inchis. I-am dat cu o crema cu zinc, Weleda, si parca arata mai bine. Marti am programare la consultatiebureau, dar poate ma duc si luni, in jumatatea de ora in care nu am nevoie de programare. Adameasca, sau care le mai dati copiilor suc de mar...cum il faceti, fara storcator? ca vreau sa-i fac si eu o lingurita azi. Stiu ca s-a mai raspuns uneia dintre fete la intrebarea asta, dar am cautat si nu am gasit. pupici Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Tot va citesc dar nu apuc sa mai scriu ceva ca de fiecare data puiul ma striga:) Vineri seara am lasat juniorul cu sotzu si ce credeti ca am facut? Am iesit in oras si apoi in disco cu fetele pina pe la 3-4 dimineata! Vai ce bine a mao fost! SUPER! M-am simtit si eu tinara si libera ca inainte!! Sotuz s-a descurcat excelent cu puiul, tot imi trimtea sms-uri, ca ce dragalas si cuminte(!!!) este Aldito bandito al nostru! Si cum de cu el e asa de dulce iar cu mine e mult mai agitat?! Ba chiar a papat si 250ml de lapte, record ce nu l-a mai atins de 2 saptamini! Mai fetelor va recomand si voua regimul asta Montignac, eu am slabit pina acum 3,5kg, nu sufar de foame si ma simt excelent! Ce bine m-am simtit cind am fost in disco sa ma imbrac si eu mai sexy cu haine de dinainte! Cam atit, mai revin, tre sa fug la junior! pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...