Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (11)


Recommended Posts

Catia, ce bine ca mai apari si tu p-aci. [:D] Felicitari pentru dintzisor si tot inainte cu diversificarea. cam de program de masa are tanarul? Cate mese de lapte? te rog sa-mi spui daca mai apuci, ca tare-s curioasa. Care stiti cam cat lapte ar trebui sa manace bebe dupa inlocuirea la 2 mese du altceva decat lapte? Noi am mai ramas cu 3 de lapte... Carmen, felicitari pentru lentilele de contact, asteptam poze. :) Sympa, da' plimbarete mai sunteti? Si daca stati atat pe drumuri luati masa in oras? [:D] [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adameasca, in conformitate cu ce-i la noi, aici, bebii tre sa manance asa: de la 6 luni, dar in cazul lui Luca de acum: 3 mese lapte, 1 masa calda si o masa fructe.....sau 2 mese lapte, 1 masa calda, o masa cereale, o masa fructe. Deci eu zic ca-i tocmai bine cum ii dai Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Multumim Adameasca de urari, intradevar azi am facut si noi 4 luni si cadoul a fost ieri, vaccinul.David a fost tare viteaz, a strigat doar cand i-a bagat acul dupa care s-a potolit imediat.Are 6,330 si 61 cm,PC 40,2 cm, d-na doctor spune ca e foarte bine pentru varsta lui si mai ales tinand cont ca el a fost asa de mic(2,150 si 47 cm).A, si bineinteles a zis sa nu-l mai compar cu alti copii ca fiecare are ritmul sau.Reactia la vaccin n-a fost chiar groaznica, adica a facut febra, 39,5 in poponel, i-am pus un supozitor cu eferalgan si mai tarziu un novocalmin, pana pe la 12 noaptea s-a tot trezit la jumate de ora dar se potolea daca-l tineam in brate cateva minute, apoi a dormit bine pana dimineata, dar la 6 n-a mancat decat vreo 20 ml.Azi a fost bine, a trecut, mai vedem peste doua luni. Am inceput si noi diversificarea de vreo saptamana si:cerealele ne plac cel mai mult, morcov am mancat cu placere doar vreo 4 zile dupa care ne-am saturat, azi a primit legume amestec(morcov,cartof,conopida, mazare) si le-a mancat, nu cu cea mai mare placere, probabil din cauza mirosului mai pronuntat al conopidei, dar in combinatie cu sucul(struguri albi,portocala,caise si para)a mers totusi bine.Noua ne-a zis d-na doctor ca inca mancarea de baza e laptele si ca ar trebui sa mentinem numarul de mese de lapte si-n plus mai primeste restul.Asadar, la noi mesele arata cam asa acum:6-6,30 160-200 ml lapte, 10-160-200 lapte, 12,30-13 60 gr.piure de legume si cca.60ml suc de fructe,15-15,30 180-200 lapte,19,45-20 250 lapte cu 2 lingurite de cereale.Initial ii dadusem cerealele cu lingurita dar acum i le pun in lapte si nici nu se mai trezeste pana la 6-6,30.La cereale folosim Hero fara gluten si sunt din orez,porumb si tapioca, am mai luat Humana-bananen milchbrei,gries-milchbrei mit bourbon-vanille si fruchte milchbrei, dar astea se fac cu apa si evident sunt tot fara gluten.Piureul de legume la fel ca si sucurile sunt de la borcanele si folosim Hipp si Hero dar am luat si sucuri de la Gerber.Avem un raion intreg de mancare de bebelusi, deschidem pravalie.Eu am folosit si la Laura tot borcanele si n-am avut niciodata probleme, a acceptat foarte bine cam tot ce i-am dat, a primit mereu altceva si-n plus nici nu m-am chinuit cu fiert, pasat. Mi-a mai zis d-na doctor sa fiu atenta la banana, adica daca-i dau banana proaspata trebuie sa fie foarte bine coapta si sa-i dau mai mult mijlocul acela unde sunt semintele, cica altfel ar avea ceva potential alergen, poate Allya ne mai lamureste. In rest zile mai bune si mai putin bune, ii place sa fie mereu cineva prin preajma, vrea tot timpul sus, "vorbeste" cu toata lumea, se sperie de necunoscuti,s-a speriat si de mine cand m-a vazut imbracata altfel decat in casa, isi indeasa voiniceste mainile in gura,rade cu pofta cand te joci cu el sau cand il pupacesti pe gatut, e un scump. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va mai zic si eu: Am fost azi la doctor. Am facut vaccinul, a plans cand i-a bagat acul, dar dup-aia a fost ok. De iritatia pe care o are mi-a zis sa-i dau cu o crema grasa si ca nu-i nici o problema. Are, la 4 luni fara o saptamana, 5.900 kg, 60.5 cm lungime si 39.5 capusorul. Graficul arata perfect, in continua crestere. In seara asta a plans foarte mult, probabil ca il doare piciorusul, ca cu greu l-am calmat si culcat. Acum doarme si sper sa fie ok pana dimineata. I-am luat temperatura, avea 37.1 in fundulet, deci e ok. I-am dat inainte si dupa vaccin cate un supozitor homeopat, care printre altele calmeaza dureri si reduce si febra. In rest, apucam jucariile, le bagam in gurita, urmarim cu privirea, radem din orice si abia asteptam un motiv. Sta si singurel, dupa ce mananca, cam o jumatate de ora, si dimineata mai mult. Inca nu s-a intors de pe o parte pe alta, dar cred ca nici nu a avut ocazia. El doarme doar pe burtica si invelit foarte bine, deci nu se poate intoarce, iar in restul timpului nu sta decat in scaunel sau in brate. Cam atat pentru azi, sa vedem daca vom mai avea probleme in noaptea asta de la vaccin. Sa speram ca nu. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi s-a dormit iar bine!!!!!!!! URAAAAAAAA!!!!!! Si s-a trezit la mancare la 7 de dimineataza. Ce baiat bun... Sa ma invatz asa? [:D] Ancuta, merci pt programul de masa. Si el are 2 de lapte si una lapte cu cereale, deci e ok asa. Liliana, de ce nu postezi mai des daca tot ne urmaresi in fiecare zi? [:D] Si eu ma intrebam pe unde e Moka... [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana...ar cam fi cazul sa incepi si tu sa dormi mai linistita, nu crezi???S-a gandit Luca mai bine si ce si-a zis...hai ca ajunge cate nopti n-am lasat-o pe mami sa doarma...Pai, noi am trecut asa scurt si pe la o prietena..asa ca i-am facut plinul lui Andrea la ea..si pe urma ne-am continuat plimbarea. Nu-mi place sa-i dau sa pape in public[bang][bang], desi puteam sa-mi gasesc eu un loc asa mai retras.Problema e ca...daca aude galagie uita ca trebuie sa manance si se uita peste tot...e o curioasa si jumatate!!! Andrea inca doarme....nu cred ca ma mai lasa mult. Mi-am trimis sotul la munca, asa ca acum vreau sa profit putin si sa stau putin pe net fara sa mai fac turul in camera s avad in ce pozitii mai sta fiica-mea.Aseara s-a culcat pe la 10:30, s-a trezit la papa la 4:30 (asa prin somn papa noaptea).Mai fetelor..ma innebuneste cat isi mai indeasa pumnii in gura, isi trage bluzita in gurita, imi da impresia ca e flamanda.ieri am fost si i-am cumparat lapte praf Enfalac -dra ce credeti ca-l vre???Am mai incercat si Similac-ul si a facut la fel. Imi e groaza ca cine stie cat o sa mai am lapte si nu stiu ce ii mai dau pe urma.As vrea sa incerc sa-l combin cu laptele meu dar imi e frica ca si-asa nu am eu foarte mult(atat cat se satura la o masa)si poate il stric degeaba.In rest, e cumintica....sper s ao tina tot asa...Desi doarme binisor noaptea eu tot obosita si incercanata sunt. Adevarul e, ca peste zi n-am nici o sansa sa dorm.Nu pot, si pace!De-abia astept sa merg in Romania si sa o pasez pe Andrea lui mama sau soacra-mea si sa pot sa ma ocup si eu mai mult de mine. Imi e groaza si cand ma uit in oglinda si imi vad toate suncile...si-asa ma plangeam eu inainte de ele, d'apoi acum.trebuie sa fac ceva, ca nu se mai poate. Numai sa scap cu alaptatul... Catia, felicitari pentru primul dintisor...incepe distractia si la tine, nu???Pai...poti tu sa o lasi asa singurica pe Ileana?? Vad ca deja ati inceput cu vaccinurile..indata o s amergem si noi la al doilea vaccin..si sper sa nu fie mornaita..ca nu-mi place deloc....La primul a fost destul de cumintica si n-a avut reactii nasoale dupa. Hai ca s-a trezit... Pupici.....Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Of, iar ati umplut paginile ca nu am timp sa le citesc, darmite sa raspund! Ne-am increstinat si noi duminica, puiutul a fost un exemplu de cumintenie, a fost frumos, ce mai, o sa postez fotografii sa ne vedeti! Voi cum faceti de aveti atata timp sa scrieti? Ca eu abia apuc sa am grija de el, si cateodata mi se pare ca tot nu o fac ca o mama responsabila, sau am eu cam multi pitici pe creier? Cred ca trebuie sa revizuiesc programul, dar de multe ori nu am timp nici sa sterilizez biberoane, desi ziua are totusi 24 ore! Si noi papam suculet de mar cu morcov, azi 25 ml si ne-a placut foarte mult. Ce vroiam sa va intreb, cand se incepe cu piureutul de fructe? Si apoi cu restul? Aveti cumva vreo schema privind diversificarea? Daca s-a mai scris, nu dati cu rosii dupa mine, dar uneori citesc printre randuri, sa pot sa si scriu ceva, sa nu ne uitati... Cam atat azi, mai scriem noi, dar merg sa fac ceva de papa, ca mi-e foame si se pare ca adormit putin printisorul... De luni intru la regim ca m-am uitat pe fotografiile de la botez si nu se mai poate cu suncile astea![bang] Va pupicim, Carmen si Stefan, 2 luni si o saptamana http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...