Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mama PERFECTA sau mamaADEVARATA?


Recommended Posts

o sa va propun un mini-test pe care l-am gasit intr-o carte ce mi s-a lipit de sufletel: mamele perfecte zambesc mereu,isi tin casa curata luna,fac scutecele sa zboare ca zmeiele,citesc carti despre dezvoltarea copilului,nu tipa niciodata. mamele adevarate au hainele patate cu mancare,nu duc nimic la bun sfarsit,schioapata dupa ce au calcat pe cuburi,citesc cele mai romantice romane de dragoste,plang de oboseala. voi din ce categorie faceti parte?(LIBBY PURVES,"cum sa nu fii o mama perfecta") eu una ma incadrez in cea de a2-a categorie si stiu ca oricat de mult mi-as iubi odrasla,oricat de multe as vrea sa fac pentru ea,n-am sa reusesc niciodata sa fiu perfecta,dar imi raman dreptul si datoria de a tinde spre perfectiune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nici n-as vrea sa va povestesc cum imbrac copilul cu hainutele pe dos,cu o soseta de un fel si una de alt fel,cum uit numarul masurilor de lapte pe care le-am pus in biberon,cum zboara tigaile de pe aragaz cand ma ard la degete,cate gauri am in piciore de la furculitele imprastiate de ioana prin casa,cum ies nepieptanata din casa dupa cumparaturi...de cate ori am ars mancarea atipind dupa cate o noapte "cu cantec" si exemplele ar putea continua la nesfarsit.voua vi se intampla chestii dintr-astea sau ar trebui sa mai iau niste vitamine si niste portii de somn? cu drag virginia,mamica adevarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragut testul... Eu nu-mi doresc sa fiu o mama perfecta, dar imi doresc sa am o relatie foarte frumoasa cu fetita mea si-mi mai doresc ca, peste ani, ea sa fie mandra ca eu ii sunt mama. Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos .... Eu inca nu stiu cam ce ma caracterizeaza ca mama....ca pytycelu meu e inca in burtica, deci nu prea pot spune multe despre mine. Insa pot sa va spun ca mi-as dori ca mama sa fiu exact ca mama mea!!! A fost, este si sunt convinsa ca va fi mereu o mama super din toate punctele de vedere, si desi a fost o mama tanara ( m-a nascut la 19 ani) si-a dat silinta sa fie , si a reusit pe deplin , o mama in adevaratul sens al cuvantului. Eu sunt foarte fericita ca e mama mea, si tare mandra de ea! Daca mi-am dorit vreodata ceva .....a fost sa fiu ca mama cand m-oi face mare, ...si sa am un sot ca tata ( care de altfel a fost mama secund pentru mine si tata totodata).Partea cu sotul am reusit-o multumesc lui dumnezeu....mai ramane partea cu mama. D-aia o iubesc si sunt tare mandra ca e a mea!!! va pup ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.....am uitat sa spun ca desi nu e perfecta, si e imprastiata, si uneori cu capul in nori... mi-a fost cea mai buna prietena si a stiut cand si ce sfaturi sa dea.E mama cand trebuie , ....si prietena cand am nevoie.Asta cred io ca conteaza cel mai mult: relatia cu copilul tau, nu cat de perfecta esti!!![:D] pupe ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt la mijloc. Zambesc mereu, citesc carti despre deazvoltarea copilului, citesc si cele mai romantice romane de dragoste, scioapat dupa ce am calcat pe cuburi. In rest mai tip din cand in cand, nu am casa luna (dar nici jegoasa...), nu fac scutecele sa zboare, nu am hainele patate cu mancare si din cand in cand mai duc ceva la bun sfarsit. Nu vreau sa fiu perfecta, vreau sa fiu OM! Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt catastrofa...dar ma descurc mai bine decat ma asteptam. Uit sa-mi schimb, totusi, copilul, uneori...dar nu uit de sterilizatul biberoanelor.....sunt crizata daca plange bebele aparent fara motiv, si intru in panica, mi se pare ca nimeni nu stie mai bine decat mine ce vrea, radem, vorbim, ne jucam toata ziua, facem dezastru impreuna, toata ziua, de fapt mai mult eu, ca nu pun nimic la loc, iar spre seara fac ceva ordine. Si as vrea sa dorm mai tot timpul. Am devenit de-o lene inimaginabila, de aproape 4 luni, de cand sunt mamica. Tricourile si pantalonii in care stau imbracata in casa, sunt pline de laptic, pt ca fi-miu scuipa si vomita cam des, cate putin, mai ales pe umerii mei. Daca trebuie sa ma trezesc intr-o zi de dimineata, sa plec undeva, sunt moarta toata ziua, si mi se face, brusc, rau. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata am mustrari de constiinta cand imi pierd firea si ma rastesc la Ilincutza. Rar, ce-i drept. As vrea sa fiu o prezenta calda ptr fetitza mea, sa pot fi mereu langa ea, sa-i alung toate temerile, sa o ridic cand cade, sa o potolesc cand isi juleste genunchii, sa o veghez cand adoarme, sa o fac sa rada din tot sufletul.sa ii vad chipul senin si linistit si privirea pe care o are acum cand o alaptez. Sunt lucruri sper care tind cu ardoare.Cand imi va putea raspunde o voi intreba pe ea cum sunt. Pana atunci sper sa ii vad zambetul in orice moment. Corina si bb Ilinca 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...