Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vacanta la mare in Turcia


Recommended Posts

Ne-am cam saturat de mers la mare aici, in Romania, drept pt. care pentru vara viitoare ne-am hotarat la un sejur in Turcia la mare. Am vrea sa mergem cu avionul, pentru ca vom lua si cele doua fetite (care vor avea 5 ani, respectiv 2 ani) si nu au rabdare sa mearga cu masina la asa un drum lung. Ma intereseaza din experienta voastra, unde ati fost si v-ati simtit bine, conditii de 3 stele, sa zicem (pt. a nu fi prea scump, ca inca mai avem datorii la casa), cat v-a costat si ce vi s-a oferit de acesti bani. Si inca un amanunt: statiunea as vrea sa fie cat mai aproape de aeroport (tot pt. a nu se merge mult cu autocarul de la aeroport la hotel), sa fie si ceva locuri de joaca pt. copii. As vrea sa fim pregatiti si sa stim ce sa cerem la agentie, ca sa nu luam tzeapa. Stiti cumva, la avion cat se plateste pt. copilasii peste 2 ani? Bilet intreg, 50% sau cat? Care e perioada mai indicata de mers? Va multumesc anticipat. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am fost cu prietenul meu in 2001 in ANTALYA. Pentru mine a fost cea mai frumoasa vacanta. Peisajul este superb pt ca ai si mare dar se vede si muntele in departare.Curatenie super! Amabilitatea super!Noi am fost la un hotel de trei stele; se numea Turist; conditiile sunt destul de bune; nu e lux, dar ai aer conditionat, frigider, televizor; de la aeroport parca am facut in jur de o ora,oricum nu prea mult!(apropo: drumul te cam sperie, zici ca esti undeva la tara, saracie, dar statiunea este superbe!). Biletele le-am luat din Ro de la o agentie de turism care se afla la Romana; acolo am intalnit o tipa forte amabila care ne-a recomandat unde sa mergem; initial am vrut la Kusadasi, dar nu mai aveau bilete;daca imi amintesc bine biletele au costat cam 380$; am mers cu avionul pana la aeroportul din Antalya; acolo ne-a asteptat un microbuz care ne-a dus pana la hotel;nu stiu de locuri de joaca daca aveau la hotel; aveau o piscina superba, iar masa de seara se luain jurul piscinei, afara;deci in bilet au fost incluse: mese(dimineta si seara), drum si cazare; la pranz te descurci; sunt o multime de terase si, in plus, turculetii sunt foarte amabili si nu stiu cum sa te atraga;hotelul are rezervata plaja(deci nu am platit); plaja are seslonguri(nu stiu cum se scrie, scuze) si este foarte linistita si foarte curata; la fel, apa e curata; Eu am putut sa fac comparatie cu Tunisia unde am fost anul trecut si nu prea am fost multumita de conditii; Mancarea e mai mult alcatuita din legume, dar au si chestii cu carne;oricum e bufet suedez,adica pot sa mananci pana cazi jos! Eu eram tare pofticioasa si-mi luam multe pe farfurie,dar nu puteam sa mananc tot! Din suflet iti recomand acest loc! Pentru copii cu siguranta este o reducere. Daca pot sa-ti mai spun ceva scrie-mi! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am facut un concediu la Kusadasi, acum 3 ani. Nu imi amintesc decat lucruri bune, in general. Am stat la un hotel de 4 stele. Trebuie sa stii ca la ei clasificarea difera putin fata de cea din alte tari; adica 4 stele din Turcia sunt mult mai slabe decat 4 stele din statiuni in alte tari. Neaparat sa verifici daca la 3 stele ai inclus si aerul conditionat; nu cred ca o sa rezistati cu copiii fara AC; caldurile sunt mari. Asa cum zicea si Nadine, nu se zgarcesc deloc la mancare (multa si buna). Noi care am stat la 4 stele am avut de unde alege...spatiu in stomac sa ai suficient...cred ca erau cam 20-30 de feluri de mancare iar la desert - tot cam atatea. Transferul a fost foarte lejer, cu microbuz, am ajuns imediat. Hotelul avea piscina si mai mult acolo ne-am facut veacul, dar poti sa alegi si plaja. Noi am luat cam toate excursiile optionale pe care le-au oferit cei de la agentie (de acolo): croaziera (apx 20 usd/persoana; o zi, masa inclusa; faceti baie pe traseu si vaporasul se opreste la 2 plaje unde poti sa si calaresti); vizita la Efes +casa Sf Maria (apx 30 usd/pers); vizita la Pamukkale - foarte frumos, e pacat sa ratati daca mergeti in zona (25 usd/pers); Aqualand. Imi amintesc ca hotelul nostru era cumva in afara orasului, dar exista autobuze din fata hotelului sau taxiuri; asa ca va puteti descurca. In concluzie: a fost bine, e pacat sa nu mergeti; mai ales ca financiar tot pe-acolo iesiti (cred). Laura, daca mai vrei si alte detalii, intreaba-ne. Adina+BB38W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat o saptamana, in august;am avut o vreme foate buna! A si ce voiam sa spun, dar am uitat aseara: ca bani ne-au tebuit dolari pe care i-am shimbat in banii lor; acum poate se accepta si euro; noi ne-am amuzat tare deoarece un dolar venea nu stiu cate milioane la ei; am retinut o expresie: bir milion! eram bogati cu atatea milioane si birmilioane!de vorbit se vorbea engleza si rusa;am intalnit si un turcalet care ne-a auzit vorbind si ne-a intrebat: "omeneste? ( de fapt voia sa spuna romaneste); a, si am observat romani pe plaja, familii cu copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nadine, cind zici ca biletele v-au costat 380 USD, te referi la pretul pe bilet sau la cit ati platit pentru amindoua? as vrea sa-mi fac o impresie despre pretul unei astfel de oferte. pentru un copil de 2 ani si jumatate stii cumva ce anume trebuie platit? in cazul trasnportului cu avionul - drumul, desigur, dar pentru ceea ce tine de biletul de vacanta? multumesc, zizee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca de anul asta va trebui sa luam in calcul si "placerile" obtinerii vizei pentru Turcia. Nu stiu cand intra in vigoare noile reglementari dar am inteles ca e vorba de o chestie de reciprocitate. Turcii vor avea nevoie de viza ca sa vina in Romania asa ca si noi vom avea nevoie de viza ca sa mergem la ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, fetelor. Nadine, banuiesc ca 380$/persoana, dar inclusiv avionul? Pt. cate zile? Mi se pare cam putin...Ce bine ar fi! Adina Iulia, iti mai amintesti cum se numea hotelul din Kusadasi la care ai fost? Nastere usoara, banuiesc ca anul acesta stai "loco", nu? Mai astept povestiri din astea, abia astept sa vina vara... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Tata lu Toma", chiar asa? In cazul asta, daca se obtine greu, adica stand la cozi, interviu etc., cred ca vom schimba destinatia, desi tare doream sa mergem acolo, ca in Grecia am mai fost, iar in Spania e mai scump, "o pastram" pentru peste 2 ani! Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...