Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Roma....sugestii?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu nu am luat abonament..doar bilete. am incercat sa merg cat mai mult pe jos, dar e necesar si metroul. mi-aduc aminte ca ultima data cand am fost nu reuseam sa bag fisele sa-mi dea bilet...si ghici cine m-a ajutat:)) o tigancusa romanca. si nu pe gratis: imi dadea moneda de 1, 2 centi contra moneda de 20 centi:)) gasesti ajutoare peste tot, deci:)) maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu...la Fontana di Trevi sa te duci seara e mirifica...si foarte romantic. Buuun, poti vedea Pantheonul lui Agripa...Catedrala San Pietro, inevitabil, daca aveti timp poti sa te sui si pe cupola, o sa vezi Roma de sus, care este absolut superba, acum fiind cetatea celor sase coline, ea avand initila sapte, dar in cinstea venirii lui Hitler la Roma, Musollini s-a gandit sa taie pur si simplu una, ca pe o ciuperca...foarte foarte frumos, parcul cu Villa Borghese. Colloseumu-ul sincer merita, si de notat poti numara psisicile din Roma o sa le intalnesti la tot pasul eu am numarat 52 in Colosseum, dulci foc!! Muzeul Vaticanului are Rafael la greu, Capela Sixtina, proaspat renovata, acolo nu ai voie sa faci poze sau sa o filmezi, de asemenea, Catacombele...iarasi de vazut, Sala Hartilor. Si bineinteles La Boca della verita, care este adapostita de o mica basilica...am umblat dupa ea, vreo 3 ore, de am capiat!! Pe Via del Corso o sa gasesti absolut toata minunatiile de magazine, super trendy si de firma...de fapt nu ai cum sa o ratezi ca taie in doua centrul Romei si duce in Piaza del popolo care seara pe la 10-11 se umple de lume care a iesit la plimbare, e superb, poti sta la o cafenea si lua un capucino cu nelipsita apa de langa. Sper ca ti-am facut pofat de vizitat Roma mai in amanunt si nu uita de maslinii de pe Via Appia, eu am prins de fiecare data leandrii in floare, de aceea cred ca pentru mine Roma are cel mai seducator parfum, oricum ar fi iti doresc o sedere cat mai placuta! Numai bine, Lena (super-indragostita de Roma, cetatea eterna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dragelor, M-ati facut sa visez deja.... ati vorbit nemaipomenit de frumos despre Roma, si deja numar zilele.... frumos e ca pe 2 martie, trei zile inainte sa plec la Roma, merg la un concert in Ahoy, la Eros !!!! Foarte bune tip-urile despre transport in comun, voi incerca sa vad cit mai multe, sa simt cit mai mult din viata Romei... va doresc o zi superfrumoasa, cum mi-ati facut-o mie !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roma este visul meu frumos si implinit!... Si acum resimt energia pozitiva a acelor locuri. Cand ma uit in albumul cu fotografii mi se strange inima si stomacul de emotie. Nu-ti spun clisee, vei simti si tu... Te felicit ca mergi in luna martie si nu vara. Caldura e uneori insuportabila. Ia-ti o pelerina de ploaie. Vacanta minunata iti doresc!...[flo] Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Roma ce sa-ti zic, este DE VIS. Eu am mers anul trecut, 2 saptamani intre sfarsitul lui noiembrie si inceputul lui decembrie, am avut o vreme absolut superba , nici cald , nici frig, numai 15-20 de grade Celsius tot sejurul. N-am vazut un fir de ploaie. Sa-ti zic pe unde am fost. In Roma : la Colloseum (realmente mi s-a taiat rasuflarea cand am intrat inauntru), la biserica San Pietro in Vincoli (acolo e Moise al lui Michelangelo - e superb !)- se afla intre Colloseum si gara centrala a Romei (Statione Termini),se ajunge de pe Via Cavour, in Forumul Roman, la Palatin (atentie ! cu biletul de la Colloseum poti vizita si Palatinul in intervalul a 24 de ore, altfel platesti din nou ), la Columna lui Traian si Mercati Traianei (pietele lui Traian), la Fontana di Trevi (sculptata de Gianlorenzo Bellini), la Pantheon (cel mai bine conservat monument antic din intreaga Roma), unde se afla mormintele lui Rafael si al lui Vittorio Emmanuele- Padre dela Patria, la muzeul Capitolin (acolo se afla lupoaica cu Romulus si Remus) aflat in piata del Campidoglio al carei arhitect a fost Michelangelo, la Villa Borghese si parcul Pincio, la Boca de la Verita, se afla in basilica Santa Maria in Cosmedin la Termele lui Caracalla si Circo Massimo, la palatul Quirinale (asta e Cotroceniul lor), la mausoleul imparatului Hadrian numit Castelul Sant Angelo... si intr-o multime de alte piete cu fantani minunate si obeliscuri furate de romani din Egiptul antic (ex. piata Navonna cu fontana celor patru rauri sculptata de Bellini, piata Venetia cu monumentul lui Vittorio Emanuele al II-lea Intregitorul Italiei, piata dela Republica, piata di Spagna cu biserica Trinita dei Monti, piata del Popolo de unde se urca spre parcul Villei Borghese), biserici de pe la 1200 si din timpul Renasterii cu fresce ale tuturor marilor pictori italieni (Tintoretto, Rafael, Perugino, Carravagio,Tizian, etc), si m-am plimbat in parcuri cu palmieri, pini mediteraneeni si chiparosi. De ziua nationala a Romaniei, pe 1 dec. am fost la un concert simfonic la o mare sala de concerte, la Auditorium, unde a cantat orchestra filarmonica nationala (s-a transmis si la TVR) si pe urma a fost o receptie simandicoasa unde s-au inghesuit la mancare vreo 800 de invitati, si romani, si italieni. La Vatican: am vizitat in 5 ore muzeul Vatican (cu sala hartilor, camerele lui Rafael, Capela Sixtina), gradinile Vaticanului, catedrala San Pietro (unde se afla Pieta a lui Michelangelo) si am urcat 300 de trepte pana sus in cupola catedralei de unde se vede Roma exceptional si panoramic. Urmatoarele locuri de vizitat sunt gratis, n-o sa te coste nimic : Forumul Roman Pantheon-ul Belvedere de pe Pincio, Granicolo si Capitolin Fontana di Trevi Bocca della Verità, din basilica Santa Maria in Cosmedin Basilica sf. Petru de la Vatican Orice biserica din Roma - iti recomand urmatoarele: San Giovanni in Laterano, San Paolo Fuori le Muri, Santa Maria Maggiore. Capela Sixtina si Muzeul Vatican - sunt gratis in ultima duminica a fiecarei luni Plimbarea prin parcurile Villei Borghese sau Villei Pamphilj Daca vrei sa vezi ceva ciudat si absolut unic in lume si nu ti-e frica de scheleti mergi pe Via Venetto la nr. 27 (statia de metrou Barberini) si intra la Biserica Santa Maria Immacolata unde alaturi se afla Cripta Capucinilor (sau cimitirul Capucinilor). Este un loc infiorator, unde ai sa vezi adunate la un loc si aranjate in diferite modele, in 6 incaperi, oasele a 4000 de calugari capucini. E ceva foarte straniu, pe mine m-a impresionat f. tare . Intrarea nu e cu bilet in cripta , ci sub forma unei donatii (eu am dat 3 euro). In ceea ce priveste transportul iti recomand cu caldura metroul (exista 2 mari linii A si B), ia-ti o harta care sa aiba figurate liniile de metrou si obiectivele turistice (se gasesc peste tot)si te vei descurca f. bine. Toate marile piete si obiective turistice sunt in apropierea unei statii de metrou. Eu am avut cartela saptamanala (Carta Integrata Settimanale - merge pe orice mijloc de transport)si a costat 16 euro. Daca vrei sa te distrezi bine de tot si sa te pui in tema cu istoria Romei , du-te la Time Elevator (liftul timpului). Este un spectacol care dureaza 45 de minute si se tine intr-o sala ca de cinema aflata pe Via dei Sisti Apostoli. Te asezi pe un scaun dintr-ala cu bara in fata ca in parcurile de distractii, cu casti pe urechi, si in timp ce in fata ta pe un ecran panoramic se desfasoara un film cu istoria Romei din antichitate si pana in zilele noastre, se misca scaunul cu tine. E super-cool ! Straduta asta unde se afla Time Elevator se desprinde din Via del Corso (care e cea mai mare strada comerciala a Romei, cu magazinul universal Rinascente si care uneste piata Venetia cu piata di Spagna). Eu am avut reducere 50% pt. spectacol(integral biletul costa 11 euro) pt. ca aveam cartela saptamanala pt. transportul in comun la mine si am aratat-o cand am cumparat bilet. In fine , daca vrei sa mergi la shopping la magazine "de firma", dintr-alea suparate cu preturi cu multe zero-uri, mergi pe Via Condotti (care uneste piata del Popolo cu piata di Spagna)unde se afla boutique-uri ale tuturor marilor designeri italieni : D&G, Armani, Missoni, Max Mara, Versace, etc. In ceea ce priveste partea culinara, tot ce e de mancare e delicios la italieni : pizza, spaghetele , inghetata, etc. Eu am mancat in general in restaurantele din Trastevere (asta e un cartier al Romei, cu multe-multe Trattorie si Ristorante), ai de unde alege , oferta de carciumi e f. bogata. In concluzie, Roma este un oras absolut superb, merita sa stai cel putin 2 sapt., sa mergi oricand dar nu vara si sa ai bani multi la tine ca e scump iar tentatiile sunt peste tot. Iti doresc o aniversare minunata si vreme buna la Roma ! Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...