Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum slabim (11)


Recommended Posts

Dragelor sa-mi spuna si mie cineva care a fost in situatia mea daca si cum a slabit. Deci, eu am avut intotdeauna problame cu greutatea pentru ca nu-mi place sportul si sunt gurmanda. Inainte de sarcina totusi aveam 58 de kg. Acum am 73 si nu ma mai suport eu pe mine[bang].Am citit pe aici de regim disociat. Ce e aia? Ma lamureste si pe mine cineva? Si mai ales, merge la lenese care nu fac sport? Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc Milia. Cred ca si obsesia asta de a slabi are un efect exact invers. Pentru Georgianab ideea curei disciate este sa mananci aceeasi mancare toata ziua: Luni-lactate (iaurt, kefir, branza degresata, etc.) Marti-fruncte (nu banane, struguri) Miercuri-legume (fierte sau crude) Joi-carne (fiarta sau gratar) Vineri-peste (fiert sau gratar) Sambata-4 oua (am mai vazut si orez) Duminica-orice Daca faci sport te asigur ca vei slabi mai frumos si mai repede. Nici eu din pacate nu fac sport, dar merg mult pe jos. Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

georgianab, cura disociata pe zile se tine numai pentru a scapa de 2-3 kilograme,repede si usor,deci pentru o perioada scurta de timp.Tu presupun ca nu vrei sa ajungi la 70 de kg,ci la mai putin.Asa ca trebuie sa iti alegi alta metoda de lupta.Si eu am avut 73 de kg,chiar mai mult..ma obisnuisem cu mine si cu kilogramele in plus,stiam ca sunt grasa,dar nu faceam nimic in legatura cu asta.Pana cand,asta-vara am fost la un chef de "fotomodele" si m-am simtit tare aiurea,pentru ca eram cea mai "corpolenta" de acolo. Asa ca m-am hotarat sa ma tin de treaba:am renuntat la paine,fainoase si dulciuri si nu am mai mancat seara.Si uite ca peste o jumatate de an nu am mai pus nimic inapoi..am tinut si eu cura disociata pe zile si degeaba,peste cateva zile te vei trezi cu kg inapoi.Trebuie sa iti schimbi stilul de viata.O cura trebuie tinuta o perioada lunga de timp pentru a iti schimba metabolismul,nu vei obtine niciodata rezultate de pe o zi pe alta si sa te asepti si sa te mentii. Nu o lua ca pe o descurajare,ci dimpotriva!Mult succes si pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa incurajez fetele care tin disociatul pe zile (daca mai sint pe aici si n-au renuntat[:)]). Sint in a 3-a saptamina de regim, dupa primele 2 saptamini am dat jos 5 kg, si voi tine in continuare disociatul, pina omor si restul de 10 kg suplimentar. Ma cintaresc doar o data pe saptamina, in fiecare luni (dimineata, evident). Succes tuturor aspirantelor la silueta ![ispita] Amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Addicted
"georgianab, cura disociata pe zile se tine numai pentru a scapa de 2-3 kilograme,repede si usor,deci pentru o perioada scurta de timp.Tu presupun ca nu vrei sa ajungi la 70 de kg,ci la mai putin.Asa ca trebuie sa iti alegi alta metoda de lupta." Multumesc pentru explicatii. Intr-adevar as da orice sa am din nou macar 60. Dar sa fiu sincera m-as multumi si cu putin acolo 2-3 kile. Am incercat o multime de porcarii dar poate din cauza ca n-am vointa renunt repede si pun la loc mai mult ca inainte. Eu nu pot sa renunt la masa de seara pentru ca e cea mai importanta. Atunci vine sotul de la servici si e singura ocazie sa mancam impreuna! Si nici nu-mi vine sa-i dau salata de telina dupa o zi obositoare de munca. Adevarul e ca ma complac in ideea ca sunt o cauza pierduta[bang] Nu stiu ce ar trebui sa se intample ca sa faca "clic" in capul meu si sa ma ambitionez??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgianab, bine ai venit! Si nu esti o cauza pierduta, daca vrei poti! Eu saptamana asta tin disociatul, la mine e singurul care a avut efect. Aseara am fost cu fi-miu la KFC. Cand am vazut copanelele alea de pui (eram si la zi de fructe) si cortofii prajiti, mi-au sticlit ochii!! Dar am oftat si mi-am luat o salata de varza, ca n-aveam cum sa-mi iau fructe. Am facut un mic rabat: am luat un sos de maioneza cu usturoi. Asa ca atunci cand vine sotul tau, iti faci tie o salata mare si gata. Silvana75, atentie, in ziua de legume n-ai voie cartofi si fasole boabe. Spor la slabit tuturor! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau,fetele!Dupa o absenta cam lunga raportam(eu si sotul meu)ambii cate 5 kg in 3 sapt. Montignac cu muulte abateri,eu dupa cate vad pe aici e foarte bine,nu? Vreau sa va multumesc pt ca existati pt. ca fara voi nu as fi reusit nimic.Spun asta pt. ca de fiecare data cand vroiam ceva interzis fugeam la computer si citeam de pe forum si ma ambitionam mai mult. Asa ca succes la slabit si ne mai auzim! Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, fetelor, stau va citesc, si ma minunez. De ce? Pentru cata vointa aveti! Azi am incercat si eu disociatul asta; am inceput cu ziua de legume, a mers destul de bine, dar searaaaaa... 2 bucati mari de Toblerone. Simteam ca lesin de pofta. [bang] [bang] [bang]. Da' alta-i interbarea mea: o cafeluta mica cu o lingurita de zahar, in timpul regimului merge? Ca io fara aia, chiar nu pot! Ca sa stiu, ma mai chinui sau nu? Multumesc frumos pentru raspunsuri! Si spor la slabit! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, n-a fost rau cu aerobicul de acasa, chit ca pe post de greutati sunt cate 2 sticle de apa minerala de 1.5 l fiecare. Am inceput cu cate 45 de minute, e drept ca si exercitiile sunt pentru incepatori, dar mai bine asa, macar pot repeta de mai mult eori pe masura ce dobandesc rezistenta. Nu stiu cum sa va spun dar pentru mine este o splutie foarte buna cu casetele video acasa, fiindca sunt acolo, pe raft, le vad si fie soare fie ploaie stiu ca n-am nici o scuza sa nu fac zilnic. In plus, ma scutesc de mersul la gym unde as risca sa ma simt demoralizata. Este si o veste proasta, anume ca nu se mai misca cantarul, ba a si luat-o un pic in sus, dar recunosc ca trec (iar) printr-o perioada de incercari psihice. Va doresc voua macar zile mai senine. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...