Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (3)


Recommended Posts

Ioana [pofta] ce bun a fost tortuletul !!!! Le-a placut cadoul de la mami ? Mai ai putin si o sa iesi cu ei afara, nu ? Parca spuneai ca pe la 6 saptamani ? Adriana bb doarme cam 2,3 ore dupa fiecare masa insa dupa ce papa tzitzi mai are momente cand sta treaz cam o jumatate de ora poate chiar o ora, plus schimbatul si alaptatul se face cam de 2 ore. Asta se intampla doar la o masa sau doua. Altfel adoarme imediat cum il punem in patut. Va pup ca a inceput sa bazaie, Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Copilasii vostri iubiti cate kg au luat intr-o luna si cati cm ? Matei s-a nascut cu 4,250 si am iesit cu el cu 3,800 kg. Oare cat ar trebui sa ia ca sa fie in limite normale ? De astazi am trecut la scutece de 4-9 kg ca celelalte ne erau mici. Am crescut si noi si mami este tare fericita - nici salopetele care ni le-a cumparat tati cand eram in maternitate nu ne mai vin, oare de ce ?[;)] Pupici si noapte buna - eu ma duc sa ma culc ca bb a adormit si sa profit cat pot [il] Voua va mai este somn in timpul zilei ? Ca eu as dormi - si chiar dorm de cate ori pot - aproape tot timpul cat doarme si bb [nani] Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi va culcati bebeii pe burtica...eu parca tot nu aveam curaj sa il pun sa stea asa nesuprvegheat desi imi era clar ca nu pateste nimic dar imi era sa nu verse mai mult laptic dar se pare ca nu..desi nu ii place cand il pun si incepe sa planga, apoi ii dau suzeta si imediat s elinistest e si adorme f repede... azi nopate , de fapt duap masa de la 5 dimin nu avea de loc chef sa doarma si se tot foia si nici nu plangea dar nici nu era linistit iar eu picam de somn...l-am pus pe burtica si in 3 min era adormit si record ... a dormit pana la 8 dimieta...inca nu am avut onoarea asta sa ma lase sa dorm mai multde ora 7 dimeata..si asta doar asa cas nu ii mai e somn dimieata...cea mai lung aperioada de vegehe o are dimineata..aprope ca nici nu doarme intre masa de la ora 9 si eca d ela ora 1...adica doar mai atipeste si se tot trezeste! Bine, in principiu papa la 4 ore dar nu sunt batute in cuie! A reusit cineva sa ii faca bebelui program ca noaptea sa doarma o repriza de 6 ore,( am inteles ca unii asa au reusit)... asa mi-as dori sa dorm si eu mai mult dar nici cum nu vrea , mananca ~la 4 ore si ziua si noaptea! Si masa dureaza min 50-1h cu facut ,, pIc'', schimbat si convins sa adoarma sau sa stea linistit, plus ca inainte de urmatoarea masa se trezeste cu cel putin 30 min inainte si tot se screme, scoate mici strigate si incearca sa planga, tot scapa suzeta...si astfel tot abdomene fac din pat la patutul lui ca trebuie sa ma ridic ... Ce mai, mai mult de 2 si 1/2 ore la rand nu dorm... si parca incep sa nu mai rezist si sunt tot mai ametita cand ma trezesc si am tot mai putina rabdare noaptea; nu sunt nici o data odihnita cu adevarat chiar daca imi prelungesc reprizele de somn pana pe la 10-11 ziua ... noroc cu cafeaua! Eu nu mai pot de somn la 5 dimineata iar el zambeste si are ochi mari si chef de stat treaz dar se plictiseste singur si in general daca nu il iau in brate se multumeste cu suzeta dar o tot scapa, de fapt ii da drumul si apoi incepe sa planga... Si ce pot sa-i fac - il iau, il pupacesc si il pun la loc! pana la urma adoarme... poate va merge mai bine cu dormitul pe burtica! Acum doarme de vreo doau ore tot pe burtica si vad ca inca nu a inceput sa planga desi a treut ora mesei cu vre-un sfert de ora...:))) ma duc sa vad...poate e treaz dar inca nu plange! Helen si bebe shtrumf Dan Cosmnin de 5 sapt si jum http://community.webshots.com/user/phelens
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si lui Matei ii place pe burtica dar doar din cand in cand[bicla] - acestea sunt "smilies" puse de fi'miu cel mare ca doar asa ma mai lasa sa scriu cate ceva. Pe burtica am inteles ca este f bine sa doarma, ca nu fac nici colici. Oricum bebelui meu ii place f mult intr-o parte sa doarma ca se mai intinde din cand in cand si are loc. Si el noaptea se trezeste tot la 4 sau 5 ore. 6 ore nu a reusit sa doarma pana acum, dar ne facem noi mari si reusim. Noapte buna, Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]Buna seara, mamici cu BB-i ! Am venit si noi pe la voi... Astazi, dupa cum stiti deja am iesit din spital, suntem acasica, papam si facem nani si mult kaki [:D] deocamdata...si speram sa fie numai atat, adica sa fim un [bb]cuminte. Eu sunt tare obosita, nu am apucat sa ma odihnesc deloc, am mai avut si musafiri asta seara si banuiesc ca din cauza oboselii exagerate, nici nu mai pot dormi. In rest, ma simt bine, nitel usturimi la cusatura (pt ca m-am rupt), o sangerare nesemnificativa (ce-i drept eu ma asteptam la mult mai rau) La multi ani BB-lasilor a caror zi ati sarbatorit!!! Va pupam si promitem sa revenim cu vesti si multe multe intrebari pentru mamicile cu experienta [pup][flo] Saphir si [copil]Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! Helen, am auzit ca ultimul ragnet in materie de alaptat este alaptatul cu bb pe burtica. Asa nu face colici si este f. comod si pt. mama. Am o prietena careia i-a aratat dr. Culcer de la Municipal, dar ea nu a reusit sa deprinda tehnica. Oricum dormitul pe burica lui mamai cred ca este f. linistitor pt. bb. Mie insa mi-a zis cineva ca nu e prea indicat la cezariana sa-l pui pe bb pe burtica. Acum daca tu te simti bine nu cred ca este vreo problema. Tu bei cafea? Nu e interzisa in alaptat? Fetelor, voi ati dat bebeilor vostri suzeta? Va ajuta sau mai mult va incurca? Eu am incercat sa-i dau lui Rares suzeta, dar o arunca cat colo. Nu stie sa traga din ea si, in plus, ma tem ca mai mare va fi bataia de cap cu scapatul din gurita noaptea. Astazi Rares a scos primele "ingi" si "aa". M-am topit toata de dragul lui. Parca pe zi ce trece se simte cum creste si cat de scump se face. Si eu stau cu moralul mai bine. Ieri am observat ca a reusit si el sa stea treaz 15-20 de minute ca sa suga ca lumea si deja suge cu mai multa putere. Fiecare lucru mic il vad ca pe o victorie care ne va ajuta sa crestem si sa ne facem baieti mari. Helen, si Rares are un program similar cu Cosminutu tau. Ziua manaca din 3 in trei ore si doarme bine de la pranz pana pe la 3-4, apoi papa si cu ochii mari de tot. Seara, dupa baita papam si dormim pana pe la 3, apoi se mai scoala pe la 5-6 si nu prea mai adoarme deloc, sau o ora pana pe la 7.30. Eu ziua incerc sa dorm odata cu el si nu pot spune ca sunt rupta de oboseala. Dar am si pe mama la mine care ma ajuta f. mult cu treburile casei. Adriana - mamica lui bb Rares http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am pierdut in spatiu astazi si am scris la mamici de ian-febr(din obisnuinta cred)[:D]. Andra..ia explica tu te rog cum e cu dormitul lui bebe pe burtica..ca noua ne-a explicat la spital sa nu ne fie frica sa-l punem pe burtica, dar parca mi-e nu stiu cum sa-l pun sa doarma.Il tot pun ziua si-l supraveghez, dar semne de somn nu da cand e asezat asa.Scapam asa de colicei??Pe Bubu cand il apuca il doare cam 1 ora si apoi se linisteste.NU se repeta mai mult de 1-2 ori pe zi problema, dar mi-e mila de el cand il vad cum se chinuie[bang][V] Adriana, nici eu nu-i dau suzeta lui Bubu.Au incercat la spital, i-au pus-o alaturi dar el o scuipa.Eu zic ca e mai bine fara...nici mie nu mi-a dat mama si n-a fost imperios necesar.Fiecare cu alegerea lui oricum. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu suzeta nu stiu ce sa zic - Andrei de ex o scuipa si am incetat sa ii mai dau si a crescut f bine si fara. Lui Matei am sa incerc sa nu ii dau deloc - sper sa nu fie nevoie. Plus de asta, voi avea un stres in minus cand va fi sa nu i-o mai dau deloc, nu ? Gabi Daniel dupa masa de seara - dupa baita - il pune pe burtica, oricum este rupt de oboseala si adoarme instantaneu. Eu ziua nu prea il pun ptr ca se face ca un arc in timpul somnului si se intinde tot timpul. Pe burtica cred ca ii este cam incomod si se enerveaza ca nu poate asa ca in timpul zile dormim - cu geamul deshis pana la ora 15,00 - intr-o parte si dormim destul de bine. Bubu face caca dupa fiecare masa ? Al meu a inceput sa nu mai faca, oare asa este bine ? Poate incep si ei sa asimileze mai bine lapticul ? Te intreb pe tine ca scumpii nostri sunt de-o seama - ne gandeam noi ca o sa nastem in aceeasi zi ? Astazi ptr prima data mi s-au intarit rau sanii, mai ales stangul. SI cu tot mulsul meu tot bebe mi l-a inmuiat - noroc ca s-a trezit si l-am pus la san. Apropos de vaccinuri cumparate din comert - eu lui Andrei i le-am cumparat pe toate si pe cele facultative si a fost tare bine, nu a facut alergie, nu i s-au umflat piciorusele, nimic. Intentionez bineinteles si cu bb sa fac la fel. Chiar saptamana viitoare am sa vb cu dna Angela si mi le face rost pe toate pana la 6 luni si dupa aceea ma mai sfatuiesc cu Dansa ce si cum. Am inteles ca toate costa aproximativ 5 mil lei. Eu sunt singurica cu bb - baietii cei mari s-au dus sa cumpere martisoare ptr fete frumoase [il]. Pupicim toata gasca [bis] Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] [bum][batetoba] DULCI sa fi sanatos, fericit, norocos si numai bucurii sa aduci celor din jurul tau !!!!!!!!!!! Sa ne pastrati si noua tort ca avem voie, da ? Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...