Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (3)


Recommended Posts

Adriana noi ne-am schimbat dr de familie ptr ca nu aveam incredere in el si la recomandarea dnei Angela am gasit pe altcineva care o sa ne dea tot ce avem nevoie. Eu te sfatuiesc sa faci ce crezi/simti tu cu Cosmin ca este mai bine ptr Rares. Noi ramanem cu dna Angela ptr ca o cunosc de 5 ani si am vazut ce solutii mi-a dat la Andrei - toate functionabile - ca sa nu mai spun de calitatea dansei - tot timpul disponibila, draguta, amabila si ptr mine este mai mult decat dna Angela, eu o consider o prietena. Oricum ai sa faci, tu sa fi cu constiinta impacata ca ai facut bine. Este f important sa ai incredere in ea si sa o asculti. Eu am ascultat-o intotdeauna si mi-a fost bine - adica lui Andrei, ceea ce era cel mai important, nu ?[il] Ioana ma bucur ca l-ai gasit [bis]. Pupicei la Arturicei [dual] Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana,nu ma refeream la dormitul pe burta mea ,ci la dormitul pe burtica in patut. Eu nu mai alaptez de vreo 2 sapt. iar cu tinutul in brate sau pe burta mea, ma abtin cat pot de mult ca deja ma tem ca se invata prost si foarte repede (am experienta cu suptul din biberon!) Daca in brate nu il prea tin decat chiar cand are colici si il doare rau burtica + cand ii dau sa pape si apoi inca vreo 5 min...ceva trebuia sa fac atunci cand mai plangea si am inecrcat cu suzeta..(cam pe la 3 spat) si a fost f incatat de ea...atat de incantat ca o tine mai mereu in gurita... practic doar dupa de mananca si este f linistit nu o vrea...in rest cand sta treaz nu se dezlipeste de prietena lui - Suzi! E adevarat ca o mai scapa sau uneori chiar ii da drumul si apoi incepe sa o caute cu gurita si sa planga... de asta spuneam ca noaptea uneori fac abdomene tot cobornd din pat si mergand la patut sa-i dau suzeta..dar asta se intampla numai atunci cand nu are chef sa doarma si vrea sa fie bagat in seama iar pe burtica nu vrea sa stea nici cum fara suzeta, insa adoarme repede! Deci, Strumful meu papa numai lapte praf la biberon si de mircuri cand face 6 saptamnai am de gand sa incep sa ii dau sucuri de morcov, portocale, mar...bine, asa cate o lingurita la inceput! Initial, am zis ca este prea devreme dar asa mi-a recomnadat dr. de fam (la pediatra inca nu am ajuns) dar am doua prietene care asa au facut si le-a mers tare bine la bebei; sper sa-l tolereze... o sa incep cu o lingurita de suc de morcov! Fetele cu cezariana,legat de opeartie... la nimeni nu se simte ceva tare inauntru, la capetele operatiei mai mult...? Incepe sa imi fie teama de ce va zice medicul cand voi merge la control (ce mai, e tare si pare putin umflat in interior la capatul din stanga al inciziei...dar dupa cum spuneam nu ma doare, nu ma tine iarin exterior arata f bine! Oare ce o fi? Ar putea fi normal?! Ce cantiate de laptic papa bebeii vostri la o masa? Cei cu biberonul bineinteles! Al meu la aproape 6 sapt cat ar trebui sa pape? Eu zic ca ~120-130ml/la o masa - 6 mese /zi dar as prefera 150ml/masa - 5 mese /zi... dar nu vrea...adica nu poate banuiesc, si nu il pot obliga ... de fapt refuza categoric dupa ce se satura...de fapt el ar vrea 100 ml/masa la 3 ore dar nici chiar asa... in prima luna cand papa biberon se trezea la 5 ore si acum vrea la 3 ore...deocamdata am reusit cumva sa il fac sa pape la 4 ore ~120-130ml! Am incercat sa il fac mai concentrat ca sa fie mai putini ml. dar parca stie..de fapt se satura mai repede si nu mai vrea! Ma face sa respect vrand, nevrand instructiunile de pe cutie! Stiu ca solutia cea mai buna este sa manance la cerere dar nici sa arunc atata lapte nu-mi convine, daca nu-l mananca pe tot care-l fac, si totusi nr de mese ar trebui sa se rareasca nu sa se mareasca! Helen si Dan Cosmin (5 sapt si 5 zile) http://community.webshots.com/user/phelens
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, bebe Alexandru a adormit dupa o masa copioasa si profit de ocazie ca sa va mai scriu cate ceva despre noi. Noi iesim afara cu caruciorul in fiecare zi, cu conditia ca temperatura sa fie peste 0 grade, sa nu fie umezeala si sa nu fie vant. Asa ne-a recomandat dr. pediatru. Ieri am fost afara de doua ori si am stat in total cam 4 ore si vreau sa va spun ca Alexandru a dormit tot timpul si a dormit mai bine si noaptea. Dr ne-a spus sa stam cat mai mult afara, mai ales daca e asa frumos cum a fost ieri. In ceea ce priveste progresele, deja scoate cate un sunet cand este bine dispus si urmareste cu mare interes caruselul care este deasupra patutului si niste animalute lipite pe perete. A inceput sa manance mai mult, nu mai este lenes ca la inceput, iar noaptea doarme mai bine. Avem insa probleme destul de mari cu colicile care nu ne mai lasa si care il apuca aproape dupa fiecare masa, asa ca tipa aproximativ un sfert de ora dupa fiecare supt. Maine mergem la dr ptr controlul de o luna si va mai scriem vesti dupa aceea. Va pupam, Andra si bebe Alexandru- o luna si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen - stai linistita ca am inteles ca este normal ce simti plus de asta daca operatia arata bine nu ai de ce sa iti faci probleme. Eu m-am trezit pe la 01,30 sa ma mulg in ideea ca pe la 02,00 se trezeste bb sa pape dar nici vb. Doarme de aseara de la 22,00 si nici acum nu s-a trezit. Se tot foieste in patut si adoarme la loc. Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare.... noi am avut colicei azi noapte..dar uite-asa s-au uitat si parintii la Oscaruri..ca altfel nu puteau.Bine ca au tercut si bebe e bine. Astazi la 9 dimineata va anuntam ca am papat nici mai mult nici mai putind e 150 ml lapte!!!!M-am mirat de numa...acum doarme..sa vedem pana cand ii ajunge lapticul...Ioana..si celelalte care dati bibe..si la voi e asa???ß Pupice, fug si eu sa dorm ca am vazut Oscarurile..deh---[:D] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, sunt nauca si la propriu si la figurat...nu am dormit decat 3 ore de la 5 la 8, asta dupa 2 zile de nesomn. Puiul meu nu prea doarme, sau a facut ziua noapte si vrea mereu tzatza... eu nu mai stiu ce sa ma fac, deja. Lapte am, dar ma intreb, sa nu ii ajunga, adica nu e consistent?? Voi ce papati ca sa aveti laptic bun si mai ales de cate ori pe zi, ca eu personal, nu am pofta de mancare. ...si da, va roooog, inca o intrebare la mamici cu experienta: cum face cacuta, bebeii vostri, adica cum arata?? etarisor...sau mai moale asa...apos??? Si, fetele, povestiti-mi, va rog, cum va ingrijiti zi de zi de BB-ii vostri?? Adica....de cate ori ii alaptati, la ce interval de timp, cam cat timp(pe ceas) papa, de cate ori le curatati nasucul, urechiusele??? Am senzatia ca nu am grija cum trebuie de baiatul meu [q] Va pup si va multumesc mult.[pup] Saphir si [copil]Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saphir Nu te ingrijora; instinctele tale cu siguranta "functioneaza" perfect. Arturicii papa formula acum (culoarea si consistenta difera la bbbii ce papa formula fata de cei ce papa san): galben si moale (nu apos). Urechiusele le curat doar seara la baie; nasucul doar cand cer ei (plang si se aude ca au nasul fonfanit); De schimbat scutec tot asa: la cerere. In rest, cum zice instinctul. Helen Eu am cezariana; dar nu se simte nimic. Legat de papa: Am dintr-un manual de pediatrie urmatoarea formula (este valabila pt laptele praf): 0.1 x greutate bb + 200 = cant de lapte care ar trebui s-o manance/zi. Yann & Philip (au aproape 5 sapt) papa la fix 3h ziua, 7 mese/zi, in medie 90-100 la fiecare masa. Am citit ca este bine sa nu schimbi concentratia laptelui (deci sa pui fix cat spun ei pe cutie). Ce lapte ii dai? Ioana, YANN & PHILIP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toate mamicile de ian-feb, bebitele de ian-feb si pentru ultimul mohican de pe baricade (curaj, Adina Iulia, ca apare ea si motata cand ti-o fi lumea mai draga), un 1 Martie fericit, o primavara superba alaturi de bebeii vostrii si din partea baietilor mei (Thomas, Danut & Ionut).... (asta asa, ca sa va aduc pe prima pagina...[:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by saphir
Dragele mele, sunt nauca si la propriu si la figurat...nu am dormit decat 3 ore de la 5 la 8, asta dupa 2 zile de nesomn. Puiul meu nu prea doarme, sau a facut ziua noapte si vrea mereu tzatza... eu nu mai stiu ce sa ma fac, deja. Lapte am, dar ma intreb, sa nu ii ajunga, adica nu e consistent?? Voi ce papati ca sa aveti laptic bun si mai ales de cate ori pe zi, ca eu personal, nu am pofta de mancare. ...si da, va roooog, inca o intrebare la mamici cu experienta: cum face cacuta, bebeii vostri, adica cum arata?? etarisor...sau mai moale asa...apos??? Si, fetele, povestiti-mi, va rog, cum va ingrijiti zi de zi de BB-ii vostri?? Adica....de cate ori ii alaptati, la ce interval de timp, cam cat timp(pe ceas) papa, de cate ori le curatati nasucul, urechiusele??? Am senzatia ca nu am grija cum trebuie de baiatul meu [q] Va pup si va multumesc mult.[pup] Saphir si [copil]Amos Daniel
Saphir.... usurel, puiule, ca nu are rost sa te stresezi. La cat de micut este puiul tau, normal sa nu stie ce-i aia zi si ce-i aia noapte.Eu personal il alaptez pe Thomas la cerere (si acum la 6 saptamani are zile cand e tot timpul la san). Ceea ce face puiul tau acum este sa comunice corpului tau ca are nevoie de mai mult lapte (principiul cererii si ofertei...). Apoi, nu te lua dupa cei care spun "Nu ai laptele bun!" sau "Laptele e prea gras" sau "Laptele tau nu este concentrat"... Nu exista asa ceva. In timpul unui supt, laptele nu are aceeasi concentratie de la inceput pana la sfarsit... La inceput este mai apos (si se vede ca-i alb si mai transparent) pentru a satisface setea copilului... in partea a 2-a, laptele este concentrat, mai gras (este mai galbui...) pentru a satsiface foamea. Sunt multi care spun sa nu tii copilul mai mult de 15 minute la 1 san. Eu il pun la san atat cat vrea el... Si ca sa nu adoarma, il schimb de la 1 san la altul din 5 in 5 minute, si intre il pun pe umar sa ragaie. Si asta, pentri a fi sigura ca ajunge la laptele acela mai concentrat. Un program riguros nu si-a facut Thomas (ba mananca la 2,5 ore ba la 3 ba la 4 sau 4,5...). In Ca nu se recomanda dieta in timpul alaptatului... doar sa urmaresti reactiile copilului si sa scoti din alimentatie ce crezi ca l-ar face sa fie agitat. Despre kk: copii alaptati la san fac kk de consistenta mai mica (mai apos si cu aspect de seminte de mustar sau omleta, cum vrei sa o iei...). De facut pot face kk si la fiecare masa sau o data la 3 zile... Atata timp cat urmezi reguli de igiena de baza (spalat pe maini samd), un bb alaptat nu face diaree. De curatat urechile (in interior), nu i le curata, ca n-am de ce.... nasul, de asemenea, ca nu-i nevoie, asa ca nu stiu ce sa-ti spun. Acum tu nu intra in panica cu copilutul tau.... daca il hranesti de cate ori vrea el, il schimbi, il tii in brate si-l mangai atunci cand cere, facut baita (nu e necesar baita in fiecare zi, 1 data la 2 zile este OK).... totul este in regula. Hai, ca esti o mamica excelenta si savureaza momentele acestea.... trec atat de repede... PS: cel mai mult ii place lui Thomas cand il spal la poponet... la chiuveta. il iau pe brat (bratul trecut pe sub subtioarele lui, cu pieptul pe bratul meu)... cand dau drumul la apa la chiuveta, poate sa fie cat de suparat (a se citi: urla cat il tin plamanii) ca se linisteste ca prin minune... si impinge cu piciorusele in chiuveta si le intinde spre jetul de apa[copil][^][bibe].... Si il mai iau cu mine in pat (asta in timpul zilei...) si ii place sa adoarma cu nasul in tzitzi... si dormim asa bine amadoi...[bis] [copil][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari, saphir, sa fiti sanatosi si tu si bebe mic. am avut si eu cam aceeasi problema la inceput cu Matei. tot sugea si tot plingea si nu prea ii convenea ceva. pina m-a lamurit pediatra: el s-a nascut marisor si avea nevoie de mult laptic, insa nu avea putere sa suga cit ii trebuia, deci nu se satura. asa ca dupa fiecare masa ma mulgeam si apoi ii dadeam cu lingurita (nu cu biberonul, ca se invata). asta a durat vreo saptamina pina a prins el puteri si acum suge cit ii trebuie. cica nu-i bine nici sa tii copilul prea mult la un sin, el cam in 10-15 min isi ia ce-i trebuie. am citit intr-o carte ca daca sta prea mult in loc sa manince cit sta la tzitza, adoarme. tot pediatra mi-a spus ca cacuta (adevarata cacofonie [:D]) trebuie sa fie ca omleta la consistenta, dar culorile se mai pot schimba in functie de ce maninci tu. dar bine a zis Ioana, trebuie sa-ti asculti instinctele. si sa te odihnesti. va doresc sanatate si bucurii si martisoare minunate si sa ne bucuram de bebei. Matei face azi doua luni, ce mai, e ditamai flacaul, acusi iesim la joaca [huta] Anca si bebitza Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...