Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (3)


Recommended Posts

buna fetelor! am citit 4 pagini de subiecte si am constatat ca am tras chiulul cam mult, asa ca hai sa va bat la cap! Babee, sa stii ca si eu am avut niscai probleme cu suptul d-lui Bonbon. mai exact, acu o saptamana m-au apucat niste dureri ingrozitoare, doua zile la stangul, doua zile la dreptul si inca o data la stangul. am intrebat Stillberaterin-a si mi-a zis ca nu stie de ce. (nu erau blocate canalele, nu era infectie, nu era nici o pata rosie, dar ma dureau de imi venea sa urlu.) am incercat sa ma pompez si n-am suportat, desi de obicei imi place. din fericire durea mai putin cand tragea baietzica de ele si mi-a trecut. m-am uitat la pozele cu Bubu si e o minunatie de flacau! si ce cuminti arata bebeii nostri cand dorm... am si io poze - da-s cam vechi. noi am stabilit botezul pe 13 martie, ca atunci pot veni cele doua perechi de nasi. poate vine primavara pana atunci... altfel, baietul meu doarme noaptea cumintzel, in sensul ca se scoala din 1 1/2 ore ca sa suga si adoarme instant la loc, asta incepand cu ora 8-9 seara pana la 7 dimineata. in schimb, ziua are toane, cand il apuca supararile nu se potoleste nici macar in brate si leganat. singura mea sansa sa il calmez e sa il scot la plimbare sau, si mai bine, cu masina. dar cum interesul meu e sa doarma noaptea, incerc sa il suport. si mai are o faza de somn profund in jurul pranzului. andrushka, zi-mi si mie cum te descurci cu doi. ca mie mi se pare ca o sa fac scurt circuit. e drept ca a mea e mai mica decat Andreiul tau, dar ma gandesc ca pana la urma tot aia e. problema mea e ca incep cateodata sa urle amandoi in acelasi timp, fiecare vrea ceva, cel mic e tocmai intr-o faza in care nu il pot potoli etc etc. si noaptea Adriana vrea cu noi in pat, pe Andrei l-as tine tot langa mine in pat ca e mai simplu, si rezulta ca nu mai inchid un ochi toata noaptea ca sa nu se urce unul pe altul. sau il pun pe Monsieur in leganel si cand il iau la supt nu mai am decat 2 cm disponibili pt ca Mademoiselle a venit spre marginea patului cu tac-so cu tot. ca sa nu mai zic cat de tare imi lipsesc vremurile in care, in imensitatea patului nostru de 2 pe 1,90, adormeam bratze in bratze cu sotziorul... si in conditiile astea sunt predispusa la urlete si nervi aproape toata ziua, e o atmosfera la noi in casa de invidiat, o ordine cum numai la noi gasesti, la capitolul gatit ma bucur daca reusesc sa intind o felie cu unt fara pauza etc am ramas acum trei zile singura cu Andrei, ceilalti doi s-au dus pana la Bucuresti, si e o liniste... cum puteam sa zic la Adriana ca mi-e greu? pai cu un singur copil e paradis!! mai ales cu unul ca Andreias. in schimb cu doi - ma simt depasita. haide, dati-mi si mie un sfat bun sau o incurajare! cu drag, A. (si mi-am promis ca ma culc la 11 si uite ca am depasit! of, forumul asta!!) Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
...si niste date despre baietzel: avu 3.885 (sau 3.855, ca sunt scrise ambele valori pe hartiile de la spital) la nastere. acu avem 5.650 (cantarit azi inainte de baie). asta inseamna ca in prima luna a luat 1.660, dupa care a urmat o saptamana cu 380 si inca una cu 200. oare e normal sa tot scada cresterea in greutate?! e drept ca e cam greutz, dar de la 380 la 200 pe saptamana e o oarecare diferenta. (ca sa nu zic ca recordul a fost, in prima luna, de 570 intr-o saptamana!) si de supt suge scurt si cateodata il apuca urletele langa san si nu il vrea nicicum. din fericire are si momente in care ii goleste pe amandoi. noapte buna! A. Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Profit de faptul ca Alexandru doarme dupa o re[riza de colici si incerc sa va mai scriu cate ceva. Maine bebe implineste 4 saptamani si se pare ca este in plin sezon de colici. Noaptea a inceput sa se scoale mai rar (noaptea trrecuta doar de 2 ori), dar spre dimineata incep colicii si e nenorocire, nu poate dormi decat pe burta mea. Ieri am avut musafiri si bebe a fost tare cumintel, dar cum au iesit ei pe usa a si inceput sa tipe din toti rarunchii de parca ar fi vrut sa mai stea musafirii. De vina erau de fapt....colicii!!! Disperare si nu alta di aceasta cauza, mai ales ca uneori plange asa de tare ca ma apuca si pe mine plansul de mila lui. Mai nou, nu stiu cum fac iese pipi prin Pampers. Se pare ca nu-i prind suficient de strans!!!! Andruska, multumesc ptr. sfatul cu incalzirea serului fiziologic!!! Acum va pup ca s-a trezit si iar il doare burtica, Andra si bebe Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Am mai aparut si noi. Noi am facut azi 8 saptamani! L-am cantarit azi si are 5.300 g. Saptamana viitoare facem vaccinul si cam am emotii de reactiile care o sa le aiba. In rest suntem bine, iesim in fiecare zi afara la plimbare, dormim mult dupa si ce bine este... De trezit se trezeste noapte pe la 3 si apoi la 6 dimineata. In schimb ziua mananca din 2 in 2 ore, nu reusesc sa-i fac program la 3 ore. De plans plange cand nu poate sa adoarma ca vrea musai cu tita in gura, il las uneori sa planga, dar cand ma lasa nervul ii bag tita in gura si adoarme imediat. Pupici, Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Voi cum ati reusit sa faceti un program strict pt. bebeii vostri? Rares inca nu a ajuns sa respecte un astfel de program. Are o perioada pe zi cand doarme cam 3-4 ore, de ex. azi de la 3.30 si doarme si acum. La 6 ar fi trebuit sa-i dau papa, dar el doarme in continuare. Cum ati procedat voi? Adriana mamica lui bb Rares http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, eu zic sa nu te stresezi cu orele fixe ale lui bebe Rares.Bubu meu papa cam la 3-4 ore maxim, 7 mese pe zi.Nu i-am impus, i-am dat cand a vrut.Are perioade si perioade, si eu cred ca-si ia cat are el nevoie.El si-a fixat numarul de mese la 7..a avut si 11 chiar dar sanatos sa fie. kalvier-alta Adriana- nu te mai stresa cu cantaritul.Uneori bebe mananca mai mult, alteori mai putin.Atata timp cat creste sanatos si armonios nu te stresa.Eu am gasit pediatra o tipa aproape de mine, is multumita asa la prima vizita.Adevarul ca mai vazusem una si nu mi-a placut(superficiala mi s-a parut), si am facut comparatie intre ele. Imi notez cat mananca si cand Bubu, sa am eu asa informativ dar nu ma supar sau mai stiu eu daca papa 420, 580 sau 740 ml....presupun ca ia cat are el nevoie.Si daca doarme e bine, ca au nevoie de foarte mult somn acunm, in perioada aceasta. Pupici si bebei sanatosi 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ad_risnov
Dragelor, Alta intrebare!!! La ce temperatura ii tineti pe bebei? Le puneti caciulita pe cap? Adriana mamica lui bb Rares http://community.webshots.com/user/ad_risnov
noi tinem tot timpul termostatul pe 20 grade, dar asta inseamna ca jos sunt ca. 21 si sus sunt ca.18-19. (jos stam ziua si sus dormim). si ne e bine asa. lui Andrei ii pun tot timpul caciulita pentru ca Adrianei nu i-am pus si cand si-a descoperit urechile a tras cu atata necaz de ele in fiecare seara ca si le-a clapaugit. si am citit ca bebeii pierd cantitatea cea mai mare de caldura prin cap, ca se linistesc mai repede daca le pui o caciulita subtire si le e caldut. ideea e sa nu ii infofolesti sau sa transpire. A. Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...