Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc,Ioana si Diana , o sa merg sa-i cumpar carusel la bebe, sa vad cand,ca nu prea pot sa ies prea mult din casa.Bine ca mi-ai zis de sistemul de prindere, chiar ma gandeam cum sa-l prind, ca eu am patut GRACO , din panza, si nu prea am de unde sa-l prind, o sa vad.Cam cat costa unul? Albertutu si mamica http://community.webshots.com/user/monica1816 anda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

URA !!! am fost azi la pediatru si a crescut baiatul 1 kg intr-o luna. ne-am si lungit de ne-au ramas si hainutele mici. deja avem unele pe care nu le mai putem imbraca. si sint purtate abia de vreo doua ori. in schimb ne-a facut injectie cu vit. D3 si nu ne-a placut deloc [:(!]. cica vigantol luan din aprilie. asa zice doctora, asa facem. de-acum nu mai putem iesi singuri afara ca e greu baiatul, trebuie sa mergem si cu tata ca sa aiba cine il cara :)) Anca si bebitza Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti mamicilor? vesele si optimiste, vad! asta este f bine! In sfrasit de vreo sapt si eu ma simt chiar ok adica nu ma mai apuca starile proaste si am inceput sa mananc mai ca lumea! Cosminel este intarcat (dupa cum ai prevazut Layla asa s-a si intamplat dar nu mai imi fac reprosuri ca asta e... nu-i vina mea decat poate partial), deci, papa numai lapte praf din biberon! Sapt trecuta tati a fost racit rau si mami bineinteles ca desi a facut totul ca sa nu ia, tot a facut o forma usoara de viroza ... asa ca am stat vreo 3 zile cu masca pe fata cand m-am apropiat de bebe dar azi am zis gata ca nu mai puteam sa nu-l pupacesc un pic...si l-am pupacit de l-am mancat...se pare ca nu i-a displacut ca radea...! Sper sa fi scapat bebe de raceala ca tare ingrijoarata am fost! Altfel bebe Cosmniel e cumnite tota ziua cam de ora 10 dim pana la 4 dimeata urmataore dar in intervalul asta...4-10 dimineata..nu avem chef sa dormim ca lumea ci in cel mai fericit caz doar sa atipim dar nici ne bagati in seama nu ne plaece si nu ne multumim doar cu servitul mesei ci continuam si dupa aia sa tot maraim si daca tot nu ne baga nimemi in sema ne punem pe plans! Uneori in perioada asta are si colici dar in general nu are nimic dupa parerea mea... ca doar nu au colicii astia progaram fix in fiecare zi! Asa ca ne conformam si daca vrem sa mai dormim, dormim dupa ora 10...dar nu prea mult ca pe la 12 iar vrem papa! Oricum, in brate nu il tin mai mult de 5-10 min, il mai pun cu mine in pat ca sa imi fie mai usor sa ii tot bag suzeta in gurita dar nu chiar aprope, lipit de mine... sper sa nu se prinda daca nu ma simte chiar lipita de el si sa se invete in pat... sau il mai pun in scaunel din ala care este si ptr. masina dar nici cu ala nu il legan,insa sta cam prea ridicat si e cred ca bebe e prea mic ptr. asta, zic eu... voi mai procedati asa? A botezat cineva copilul? O sa faceti botezul in postul Pastelui? Voi cat timp ati avut lohii... eu inca am urme usoare si nu stiu daca este in regula dupa 5 sapt? oare ar trebui sa merg la dr? Helen si Dan Cosmin - 5 sapt http://community.webshots.com/user/phelens
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu sa va salut. Nu pot sa stau mult pt ca, bineinteles, dupa ce citesc ce ati mai scris voi, in momentul cand vreau si eu sa scriu ceva se scoala bebe. Am avut cateva zile f obositoare; poate vi s-a intamplat si voua, dar eu nu inteleg care este motivul: bebe suge la titi 1-2 minute dupa care incepe sa urle. Poate v-am mai scris despre asta. Il linistesc, apoi il pun iar la titi si tot asa. Ii dau completare seara, ca nu prea mai am eu lapte si ne gandeam ca s-a invatat la tetina. Va pup, am fugit ca e de rau!!!! Lia si Alexutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau nimic din biberon (chiar si lapte de la mine cind ii dau in completare sa ii dau cu lingurita). cica se invata teribil de repede la tetina si nu mai vor deloc sa suga apoi. Matei nu sugea bine in primele saptamini si m-am chinuit o tzira cu hranitul cu lingurita, dar a meritat. acum suge voiniceste. am citit undeva ca din biberon suge de sapte ori mai usor decit de la sin. asa ca e normal sa se invete cu ce-i mai usor!! Anca si bebitza Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andruska, mie mi-au zis la spital sa-i dau Vigantol din ziua a 7-a de viata si abia dupa ce am inceput administrarea mi-a mai spus pediatra ca tr. din ziua a 14-a. Asa ca acum mergem inainte. Oricum maine Rares face 2 saptamani. Helen, nu cred ca tr. sa te invinovatesti pt. intarcat. Daca asa a fost sa fie nu te mai gandi ca ai facut rau. Important este sa creasca copilul armonios si sa fie sanatos. Cred ca se poate intampla oricui sa ramana fara lapte. O spun din proprie experienta pt. ca dupa cezariana mi-a venit f.f. greu laptele si deja ma gandeam ca o sa-i dau doar lapte praf. Adriana - mamica lui bb Rares http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen nu cred ca trebuie sa iti faci probleme cu lohiile - ele teoretic vb dureaza 40 de zile asa ca...si uterul se retrage cam 1 cm/zi tot timp de 40 de zile. Chiar voi cele cu cezariana, mai aveti burticutze? Eu mai am putin si sper sa scap de ea cat de repede :-) Fug ca s-a trezit bebitza Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4,5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare si de la noi.[bis] Bubu a fost nitel carait dimineata de ma ingrozisem(cred ca din cauza grijilor inutile) dar a trecut tot.Ne-am plimbat ca-i place tare mult afara..si a papat si doarme..si gata m-am linistit.[:D] Andra...s-o iau incet si sa-ti raspund.Multumim de aprecieri..a crescut Bubulica si se vede bine, nu? Cu sanii nu am mai facut mare lucru, vad ca din ce in ce am si mai putin lapte, de durut ma dor rau, am incercat si cu protectii de silicon de la Avent(am reusit si-am luat) si vad ca nu e nici o ameliorare.Asta e..sa fie el sanatos in rest.Cu Bepanthen il dau pe Bubu la fundic pt rani-de la spital am primit instructiunile cu crema asta-, dar n-am stiut c-as fi putut-o folosi si pt sanii mei.. Stiu ca a inceput postul, tin miercurea si vinerea, si oricum mananc numai carne de pui-curcan in rest.Lactate ca am nevoie, si voi spune la preot cand ma marturisesc.Din cate stiu eu este admis atata timp cat alaptezi.Eu cat mai 'produc' am grija ce mananc.Chiar..eu mananc si cartofi, si rosii, si putin castravete murat am mancat dar nu i-am provocat bebelului colici mai amri fata de cum avea.Legume fierte nu ma omor..prefer crud daca se poate.Salate iarasi multe..si lactate.Nu stiu ce am ca nu prea mai am chef sa beau lapte[mariaj] asa cum beam inainte si in timpul sarcinii.Trec ale mele, numai Bubu sa fie bine si sanatos. Ma gandeam aseara ca nu-mi vine parca sa cred c-au trecut 3 saptamani, ca nu ma mai doare nimic, ca mai am 2 atici si gata..si is ca noua[:D]. Doamne..3 saptamani cu minunea mica-chiar nu-mi vine a crede ce repede trece timpul.. Intreba cineva daca facem botez in postul pastelui.Noua preotul ne da voie-dar nu cred ca si dezlegare la papa .Dar oricum nu ne topaim...de mancat se va manca-ce prefera omul.Pana la urma botezul a fi pentru crestinarea copilului nu pt chefuirea adultilor sau mai stiu eu.nu? Darael... ce 'cumnata' is eu cu tine???Cuscra poate[:D]!!![:D]asa..[:D]Fuga cu pozici sa vedem mireasa!!![bibe] Merg si eu la tv ca e un film fain, Bubu doarme si profitam sa ne uitam.Oricum seara dupa 8 cam vedem toate filmele la tv[:D](ceea ce inainte nu faceam-sa ma uit la tv[:D] Pupici si sanatate! 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi sa stii ca nici mie nu imi vine sa cred ca bebe face maine 3 saptamani [il] parca a trecut repede totul si acum din ce in ce mai repede o sa treaca, asa imi aduc aminte de la Andrei. Pe mine ma mai doare operatia, ba chiar mi-a cam curs zilele astea, insa mi-a spus dr sa nu ma ingrijorez ca este grasime si ca este OK. Ma dau cu alcool de 70 de grade. La inceput m-am oripilat cand am vazut dar acum m-am obisnuit. Cum este vremea pe acolo ? Ce bine de tine ca poti iesi cu el afara, la noi ploua si este vreme urata. Sper in weekend sa fie frumos, poate il scoate Daniel afara putin. Andrei tocmai ne invata ca pana la botez sa nu ii spunem pe nume dar ii putem spune "porcisor", "ursulet" - ce scump este [il] il iubeste tare mult si il pupa toata ziua. Cat despre post stiu ca avem dezlegare si eu spre deosebire de tine, beau lapte la greu, in timpul sarcinii nu prea am baut insa acum, 1 litru pe zi si tot as mai bea, dar mai beau si alte lichide: ceaiuri si multa apa plata. Va pupam pe toate si toti, Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4 ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...