Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

maternitatea bucur


puffy

Recommended Posts

fetele, am si eu o intrebare...este cineva care a nascut prematur la maternitatea bucur???? eu sunt internata la prof Crisan,se poate sa avortez in orice clipA si sunt in 26 de sapt si ceva de la ultima menstruatie.ma intereseaza cum sunt de dotati ptr ingrijirea prematurilor, si cam la ce varsta gestationala au sansa sa fie sanatosi..si cam lA c greutate?? merci la toate puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu stiu ca de la 28 de saptamani sunt viabili.Si trebuie sa aiba minim 1 kg. Totusi am auzit ca prin alte tari civilizate bebelusii sunt salvati si de la 24 de saptamani. Depinde mult de copil, de cat de puternic e... Tu stai cuminte si mai tine-l pe bebe macar vreo 2-3 saptamani. Multa sanatate tie si la bebe! Dana [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puffy am tot cautat pe internet informatii despre sectia neo-natala a maternitatii unde esti si inca nu am gasit dar in scimb am gasit informatii despre nasterea prematura- bb-ei care au sub 1 kg. au mari sanse sa supravietuiasca - bineinteles ca asta depinde de multi factori dar e foarte important ca tu sa crezi lucrul asta caci astfel ii transmiti si lui bb senzatii placute.Incerc sa te ajut stiu ca nimic acum nu te poate consola cu adevarat pana nu o sa vezi ca totul e bine dar crede-ma ca sunt mari sansa ca bb sa fie bine.Am citit multe exemple din Romania si se poate. Cum mai aflu ceva iti scriu Cristina [gravi] 8 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut acum 4 ani la Bucur, din fericire la termen, dar erau mamici cu bb-i nascuti prematur, si erau salvati, fara probleme. Erau (nu stiu daca mai sunt aceasi) medici neonatologi buni, parca 2 doamne, dar sa ai incredere in ele pentru ca sunt profesioniste. Sa fim fericite http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=tot+cu+animalute&mid=224&cid=1083
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint in masura sa-ti raspuns la intrebare, dar sper sa poti duce sarcina pina la capat.Sa ai un bb sanatos si frumos.[pup] As avea o intrebare pt fetele care au nascut cu prof. Crisan de la maternitatea Bucur.De curind mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv(cu toate ca a doua liniuta a iesit cam stearsa si am emotii din cauza asta),iar miine vreau sa ma duc la prof Crisan la control (merg la el de mai mult timp).Cum vi s-a parut acest medic?Ati fost multumite de el?Cum s-a purtat cu voi (in timpul sarcinii si nasterii)?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intra la subiestul mamici de mai iunie pagina 8 si citeste ceea ce am postat eu. e adevarat ca e prieten de familie cu nasii mei de cununie insa e un adevarat profesionist.sa nu crezi ca am ajuns in situatia asta din cauza lui,am sa imi reprosez toata viata ca nu am mers de la inceputul sarcini la prof crisan sa ii dea dzeu sanatate...indiferent ce se va intampla cu fetita mea.nici macar nu a vrut sa ma taie..ma curatat perfect...ma vizita zilnic....e un mare om...mare caracter. bafta puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca bebelusii in jur de 600gr pot fi salvati, dar nu stiu care sunt urmarile unei nasteri atat de timpurii. Sincer?! Nu cred ca au aparatura necesara in Bucur.Dar cine stie, sa dea Domnul sa ma insel. Cel mai bine ai grija de tine si incearca sa amani nasterea cat mai mult! Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puffy,iti multumesc pt raspuns;am citit mesajul tau(cel in care povesteai necazul prin care ei trecut).Imi pare tare rau de ce ti s-a intimplat[q];sa ne tii la curent cu vesti despre fetita ta.sa dea Dumnezeu sa fie bine.nu-ti pierde speranta. si eu am aceeasi parere despre prof Crisan;e un om deosebit.ce ma descurajeaza pe mine e felul in care arata maternitatea.am fost ieri la control ca sa-mi confirme sarcina;mi-a facut ecografie normala si intravaginala si a zis ca se vede ceva mic acolo(de 6 mm; sarcina n-are mai mult de 3 saptamini).trebuie sa ma mai duc o data saptamina viitoare.sper ca totul sa fie in regula.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...